Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Samsung Galaxy S20

24. 6. 2020 aktualizováno

Recenze a zkušenosti Samsung Galaxy S20

Ani letošní rok se (naštěstí) neobešel bez vlajkových lodí jihokorejského velikána Samsung. K testování se nám naskytl model Samsung Galaxy S20, což je nejmenší varianta „eskové“ řady. Jak se tahle mašinka v testu pochlapila, jak fotí a co umí, se dozvíte v recenzi. Co myslíte, vyplatí se investice kolem 23 000 Kč?

Obsah balení

Uvnitř krabičky najdete mobilní telefon Samsung Galaxy S20, 25W nabíječku, oboustranný USB-C datový kabel, jehlu na SIM kartu, brožurky a značková sluchátka AKG. Ta mají koncovku USB-C, tudíž nepotřebujete redukci, které ostatně v balení ani není.

*Mobil jsme dostali k testování bez krabičky, proto nebyla vyfocena.

Design a zpracování – 10/10

Testovaný chytrý mobil Samsung Galaxy S20 je dle očekávání vrcholem řemeslné práce. Co mne zaujalo nejvíce je opravdu nízká hmotnost. Nepatrných 163 gramů působí v ruce moc příjemně. Přístroj je dokonale vyvážený a nemá tendenci „táhnout“ do strany. Rozměrově nabízí parametry 151,7 × 69,1 × 7,9 mm.

  • Kromě naší modré barvy se prodává třeba růžová, bílá nebo šedá barva.

Všechny okraje a hrany jsou zaoblené, takže žádná část telefonu neřeže do rukou. Z materiálů nahmatáte plast, hliník a sklo Gorilla Glass 6. Přístroj také oplývá zvýšenou odolností IP68, tudíž vydrží v hloubce 1,5 metru po dobu 30 minut. Nyní si povíme, co všechno na telefonu vlastně najdeme.

Na čele spatříte 6,2palcový dotykový displej, který disponuje skenem obličeje a ultrazvukovou čtečkou otisků prstů. Ta funguje výborně a často jsem ji používal. Horní strana byla svěřena selfie kamerce a sekundárnímu reproduktoru, jenž byl „neviditelně” vsazen pod obrazovku. Rámečky jsou na dnešní dobu minimální a 3D skosení oku lahodí.

Na spodní straně budete využívat USB-C konektor pro nabíjení, hned vedle je hlavní reproduktor. Na horní hraně vládne hybridní slot pro 2 nanoSIM karty nebo jednu nanoSIM a microSD kartu. Podporována je také eSIM. Zatímco levá strana zůstala úplně holá, pravice slouží kolébkovému tlačítku pro ovládání hlasitosti a hlavnímu vypínači. Ten po delším podržení spustí Bixby, nicméně si můžete nastavit i jinou funkci.

Po otočení telefonu spatříme krásnou modrou barvu, kterou byl zbarven i levý a pravý bok. Hlavní dominantu představuje „semaforovitá“ soustava objektivů s bleskem. Obdélníkový modul z těla telefonu několik milimetrů vystupuje, což při položení na stůl způsobuje vyklání. Během času jsem ale viděl mnohem horší provedení – tohle se mi líbí, protože mne svojí přítomností nijak nelimitovalo.

test smartphone Samsung Galaxy S20

Konstrukci Samsung Galaxy S20 nemohu nic zásadního vytknout. Drobnou vadou na kráse je snad ulpívání otisků prstů na zadním modulu fotoaparátů. Díky světlému odstínu však podobným neduhem záda netrpí. Co mi také kazí dojem je přítomnost viditelného loga CE a přeškrtnuté popelnice. Jasně, je to drobnost, ale proč nepoužít méně výraznější barvu? Konstrukci jinak chybí 3,5mm audio jack. Pokud vlastníte sluchátka s tímto typem zakončení, budete muset sáhnout po redukci (není součástí balení).

*Testovaný mobil byl chráněn obalem a tvrzeným sklem PanzerGlass.

Displej – 9,5/10

Vlajkové lodě od Samsungu vždy patřily mezi špičku. Nejinak tomu je u nového Samsungu Galaxy S20. Vývojáři sáhli po Dynamic AMOLED 2X dotykovém panelu o velikosti 6,2“. Obrazovka zabírá 89,5 % čelní plochy a nabízí vysoké rozlišení 3200 × 1440 pixelů. Poměr stran se vtěsnal do formátu 20:9 a jemnosti činí 563 ppi. Displej podporuje technologii HDR10+ a Always-on.

test smartphone Samsung Galaxy S20

Vítaným pozlátkem je možnost volby frekvence až 120 Hz. Taková možnost pro nás znamená jediné: realističtější animace a hlavně plynulejší obraz. Oproti standardním 60 Hz (lze snížit) je rozdíl skutečně hodně znát.

Má to však svůj větší háček: frekvence 120 Hz nefunguje na maximálním rozlišení, nýbrž pouze na FHD+. Musíte tedy zvolit kompromis mezi frekvencí a rozlišením. Osobně jsem využíval 120 Hz + nižší rozlišení a byl jsem nadmíru spokojen. Barvy a detaily jsou i tak úžasné. Displej je skutečně mimořádně jemný a patří mezi to nejlepší. Tady není zkrátka co dodat.

V rámci nastavení nechybí snadný režim, možnost úprav navigačního panelu, režim displeje, adaptivní jas, možnost volby tmavého nebo světlého režimu a spoustu dalšího. Skvělý je také spořič obrazovky, zvýšení dotykové citlivosti či využití okraje obrazovky pro rychlejší přístup k aplikacím.

Znovu si také připomeňme, že displej nabízí odemykání obličejem nebo otiskem prstu. Obě technologie fungují výborně a představují rychlý a spolehlivý způsob zpřístupnění systému Android.

Hardware a výkon – 10/10

Recenzovaný mobil Samsung Galaxy S20 běží na osmijádrovém výkonném procesoru Exynos 990 vyrobeném 7 nm+ technologií. K tomu byl přístroj osazen 8 GB operačních pamětí. Nový Galaxy S20 rozchodí na maximální detaily jakoukoliv mobilní hru současnosti. Žádná se neseká a vše se rychle načítá.

Samsung Galaxy S20 AnTuTu test

Naše slova dokazuje AnTuTu test hardwaru, kde telefon získal 494 tisíc bodů. Testovaný kousek tak právem patří mezi nejlepší herní mobily dneška, což platí také o Samsungu Galaxy S20+, který má totožné hardwarové komponenty (akorát větší displej, rozměry a baterii).

Na internetu jsem se občas dočetl, že se záda přístroje citelně zahřívají. Osobně jsem ale nic takové nezaznamenal, a to jsem přístroji dával pořádně zabrat. Samsung na tomto neduhu zřejmě zapracoval v rámci softwarové aktualizace, která očividně funguje.

Pro instalování her a ukládání fotografií a souborů máte k dispozici 128 GB interní uložiště – po prvním spuštění přesně 108 GB. Datový prostor si není problém rozšířit pomocí microSD karty.

Nejednoho z vás bude zajímat také zvuková reprodukce. Nutno říci, že stereo repráčky plní svoji roli na výbornou. Hrají hlasitě, kvalitně a citelný je i pokročilý basový projev. Samsung Galaxy S20 bez potíží ozvučí i menší místnost nebo akci o pár lidech.

Výdrž baterie – 8/10

Přístroj živí baterie s kapacitou 4000 mAh. Taková hodnota patří mezi vyšší, počítat však musíte s jednodenní výdrží. Žádné překvapení se na poli výdrže nekoná. Velkým žroutem je zapnutá frekvence 120 Hz, která baterii citelně vysává. Při náročnějším používáním nemusí telefon ustát ani jediný den. To je neduh, jenž trápí většinu prémiových telefonů.

recenze Samsung Galaxy S20 systém

Nicméně pokud dáte přednost 60 Hz, baterka vydrží klidně den a půl. Je to nepříjemný kompromis, který se mi nelíbí. Člověk pak nemůže využívat nové technologie a vychytávky opravdu naplno.

Co se týče nabíjení, přibalenou 25W nabíječkou se mobil dobije za něco málo přes hodinu a pár minut k tomu. Za 20 minut se baterka dobije o přibližně 30 %. Skleněná záda umožňují také bezdrátové nabíjení prostřednictvím 15 wattů. Pokud máte doma chytré hodinky, můžete využít i reverzní nabíjení s maximálním výkonem 9 wattů.

  • V žebříčku GSMArena se výdrž baterie Samsungu Galaxy S20 umístila až v druhé polovině.

Fotoaparát a kamera – 9,5/10

Chytrý telefon Samsung Galaxy S20 k fotografické práci využívá trojici hlavních fotoaparátů na zadní straně. Konkrétně se dostalo na hlavní 12Mpx (f/1.8), teleobjektiv s výkonem 64 Mpx (f/2.0) a širokoúhlou 12Mpx (f/2.2) čočku. Dočkáte se 3× optického zoomu, 6× hybridního zoom a 30násobného digitálního zoomu. Pro selfie výtvory slouží 10Mpx objektiv se světelností f/2.2.

Nutno říci, že fotografie vypadají úžasně. Objektivy rychle a precizně ostří snad za každých okolností, takže vypadá drtivá většina fotografií dokonale. Uživatelské rozhraní fotoaparátu nabízí přehledný výběr spousty nastavení. Nejčastěji jsem využíval možnosti přepínání mezi objektivy. Bezvadně lze zachytit makro snímek a přírodu do panorama.

Přístroji samozřejmě nechybí umělá inteligence, která většinou funguje výtečně. U fotek si můžete poupravit poměr stran, zapnout filtry nebo přikrášlení. V nastavení se mi líbí inteligentní úhel selfie, který se při focení více než 2 lidí automaticky přepne na širokoúhlou čočku.

Snímky jsou skvělé jak ve dne, tak během noci. Trocha šumu je sice znát, obrázky však stále patří mezi kvalitní. Nejvíce si cením fotografií ve stinném prostředí, kam nedopadá dostatek světla. I tady čočky rychle ostří a výsledky jsou pěkné.

Pozadu nezůstalo ani video. Natáčet můžete dokonce v 8K rozlišení při 24 FPS. Takové video však zabírá opravdu hodně místo a ruku na srdce, kdo se na takto vysoké rozlišení bude na internetu dívat? K mání je naštěstí také 4K při 60 FPS, případně Full HD s až 240 snímky za sekundu. Pohyblivé záběry jsou velmi zdařilé, detailní a prakticky se nesekají. Stabilizace videa úřaduje očividně dobře.

Jinak 30násobný zoom je spíše taková berlička, kterou ve většině případů ani nevyužijete. Na takovou dálku se prostě s mobilem nefotí, navíc ani výsledek není nic moc. Při maximálním přiblížení je šum už hodně citelný stejně jako nehezká zrnitost. Viz. fotka kostelní věže s hodinami.

Systém a konektivita – 9,5/10

Samsung Galaxy S20 staví na aktualizovaném operačním systému Android 10, který přikrášluje grafická nadstavba One UI 2.1. Prostředí je naprosto plynulé, rychlé a intuitivní. Neztratí se ani člověk neznalý nebo starší osoba. Každá položka je srozumitelně vysvětlena a byla jí očividně věnována náležitá pozornost. Chválím například péči o zařízení, kde máte všechny informace přehledně seřazeny.

Boční tlačítko „power“ si můžete nastavit podle svého. Dvojitým stisknutím spustíte fotoaparát, otevřete e-mail, Facebook nebo jiné aplikace dle vašeho výběru. Systém nabízí i rozšířené funkce jako je probuzení zvednutím, probuzení poklepáním, uložení screenshotu dlaní a jiné drobné užitečnosti. Nechybí režim jedné ruky, Dual Messenger či chytré zobrazení v novém okně.

Výsuvná lišta umožní rychlý přístup ke spoustě šikovným aplikacím. Najdete třeba hotspot, úsporný režim, polohu, režim nerušit, Dolby Atmos a spoustu jiných. Co se týče konektivity, Samsung Galaxy S20 pracuje s technologií Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, Bluetooth verze 5.0, NFC, GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO a vlastní konektor USB-C. Některé potěší i podpora USB On-The-Go. FM rádio a infraport ale chybí.

Podíváme-li se na předinstalované aplikace, samozřejmě nechybí zastoupení Google (Gmail, Chrome, YouTube, Disk, Fotky…), najdete také hodiny, kalendář, Netflix a informace o zařízení a službách ve složce Tipy. Prostě bez zbytečného balastu.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na srovnávači cen Heureka patří Samsung Galaxy S20 mezi nejprodávanější telefony. Spokojení zákazníci si chválí rychlé nabíjení, skvělé fotoaparáty a kvalitní zpracování telefonu.

Ze zahraničních recenzí se můžete podívat na stránku Techradar, kde mimo jiné vychvalují vysoký výkon a fotoaparáty. Na Cnet zase opěvují skvělou manipulaci a funkce.

Alternativy k Samsung Galaxy S20

Velkou konkurenci spatřuji v telefonu Apple iPhone 11 (náš test zde), který nabízí bezkonkurenční výkon, precizní fotky a videa, odladěný iOS 13 a slušnou výdrž na baterii. Jako skvělá varianta připadá v úvahu také Google Pixel 4 XL, jež má podobné vlastnosti jako iPhone. Oželet však budete muset třeba širokoúhlý objektiv.

Závěrečné hodnocení

9.4

Perfektní

Samsung Galaxy S20 je krásný mobil, který výborně padne do ruky, umí vykouzlit překrásné fotografie, natáčí až v 8K a jemný AMOLED displej zvládá plynulé zobrazení ve 120 Hz. Doporučujeme i nejnáročnějším uživatelům. Oželet musíme 3,5mm jack, který se už zkrátka přestává nosit.

Design a zpracování
10
Displej
9.5
Hardware a výkon
10
Výdrž baterie
8
Fotoaparát a kamera
9.5
Systém a konektivita
9.5
Rozměry a hmotnost:151,7 × 69,1 × 7,9 mm, 163 g
Displej a rozlišení:6,2", 3200 × 1440 px
Procesor a RAM:Exynos 990, 8 GB
Baterie:4000 mAh
Fotoaparáty:12 + 64 + 12 Mpx, 10 Mpx
Operační systém:Android 10
Klady
  • Krásná a příjemná konstrukce
  • Kvalitní AMOLED se 120 Hz
  • Vysoký herní výkon
  • Skvělé stereo reproduktory
  • Špičkové fotky a 8K video
  • Odladěný Android 10
Zápory
  • Spíše zbytečný 30× zoom
  • Průměrná výdrž na baterii

mobil pohotovost

Za zapůjčení telefonu Samsung Galaxy S20 děkujeme společnosti Mobil Pohotovost.

Nejlepší mobily podle zákazníků Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.8 (4 hlasy)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář