Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze fitness náramku Xiaomi Mi Band 5

13. 8. 2020 aktualizováno

Xiaomi Mi Band 5 - test

Fitness náramky Xiaomi slaví obrovský úspěch. Jsou levné, nabízí slušnou porci funkcí a dlouhou výdrž baterie. Ne nadarmo patří mezi nejoblíbenější ze všech. Uhájí post „nejlepšího“ i letošní Xiaomi Mi Band 5? A jaké jsou změny od Xiaomi Mi Band 4? Vyplatí se investice 1 500 Kč?

Obsah balení

Uvnitř krabičky najdete vše, co je pro používání chytrého náramku nutné. Tedy zařízení Xiaomi Mi Band 5, silikonový řemínek, magnetickou nabíječku s koncovkou USB-A a uživatelskou příručku v českém jazyce.

Recenze fitness náramku Xiaomi Mi Band 5 - obsah balení

Design a zpracování – 9/10

Po stránce konstrukční se Xiaomi Mi Band 5 od svých předchůdců na první ani druhý pohled příliš neliší. Oválný tracker měří 46,95 × 18,15 × 12,45 mm a svojí hmotností 11,9 gramů zajistil nízkou hmotnost 21 gramů celého fitness náramku.

Hlavní rozdíl tkví v displeji, který je letos o kousek větší. Přesněji řečeno budete hledět na 1,1palcový displej (loni 0,95“). Na spodní straně strojku se nachází snímač srdečního tepu a dvojice pinů pro nabíjení baterie.

Nošení silikonového řemínku je na ruce příjemné. Po troše cviku mi nedělalo problém jeho připnutí k zápěstí v absolutní tmě. Řemínek se tedy snadno a rychle zapíná. Zároveň na zápěstí drží velmi pevně. Ani jednou se mi nestalo, že by se samovolně rozepnul nebo zavadil o část oděvu.

Řemínek zároveň nic neztratil ze své univerzálnosti. Fitness náramek Xiaomi Mi Band 5 může nosit čtyřleté dítě, ale i dospělý člověk s širokým zápěstím. Navíc můžete použít předchozí řemínek z Mi Band 4 – pasuje bez omezení. Oproti předchozímu modelu jsem ale postřehl, že náramek na ruce už cítím. Na tom má nepochybně zásluhu výška strojku, která je o 3,45 mm větší.

test a recenze Xiaomi Mi Band 5

Abych konstrukci a design Xiaomi Mi Band 5 shrnul. I když má náramek větší displej, rozdíl oproti loňsku není na první pohled vidět (mluvím pouze o designu, nikoli o ovládání atd.). Fitness náramek Xiaomi se skvěle nosí, je pohodlný a nevadí při sportu, práci nebo lenošení…

Funkce – 9/10

Fitness náramky jsou určené zejména pro sportovce. Xiaomi Mi Band 5 všem fandům zdravého životního stylu nabídne 11 sportovních aktivit. Konkrétně se dostalo na běh na běžeckém páse, cvičení, běh venku, jízdu na kole, chůzi, plavání v bazénu, jízdu na rotopedu, cvičení na eliptickém trenažeru, skákání přes švihadlo, cvičení na veslovacím trenažeru a jógu. Opakovaně jsem testoval přesnost měření při běhu a myslím, že jsou výsledky přesné. Jednotlivé hodnoty se lišily spíše minimálně.

Něco navíc představuje skórovací systém Personal Activity Intelligence (PAI). Jedná se o vědecky podloženou metriku, která podle údajů o srdeční frekvenci automaticky vypočítává skóre. Podle výsledků nositeli náramku ukáže, kolik aktivity ještě potřebují pro co nejlepší zdraví.

Snímání srdečního tepu má na starosti PPG snímač tepové frekvence. Frekvenci měření lze nastavit od 1 minuty až po půl hodině. Při vysokém tepu vás hodinky na tuto skutečnost upozorní, přičemž měří i míru stresu. Měření tepu je dle mého názoru většinou přesné. Nepřeruší se ani při zpoceném zápěstí. Skvělá je i funkce pro správné dýchání/uklidnění. Samozřejmostí je počítání ušlých kroků a monitoring spánku (nově i s měřením REM fáze).

Pro plnohodnotné využití všech funkcí je nutné si do svého chytrého mobilu stáhnout aplikaci Mi Fit. Ta je dostupná zdarma pro Android (min. Android 5.0) i jablečný iOS (min. iOS 10.0). Aplikace je přehledná a kompletně v češtině. Líbí se mi grafika, výpočty a možnosti podrobného nastavení. Bez ní schopnosti sportovního náramku prakticky nevyužijete.

Měnit lze podobu ciferníků, nastavit budík, oznámení o nečinnosti, mrknout na předpověď počasí a spoustu jiného. Xiaomi Mi Band 5 formou vibrací upozorní i na příchozí hovory a SMS zprávy. Na volání ani notifikace však nelze odpovědět, náramek má také problém se zobrazením diakritiky. Bezdrátový přenos probíhá přes Bluetooth 5.0. Během testování se signál ani jednou nepřerušil.

Skrze náramek od Xiaomi můžete i ovládat hudbu ve vašem smartphonu, dokonce funguje i jako vzdálená spoušť fotoaparátu. Výborná věc například pro focení skupinových fotografií pomocí fotomobilu. Co může někomu vadit je absence češtiny v uživatelském prostředí fitness náramku. Každá funkce je ovšem zobrazena trefným obrázkem. Mi Band 5 také nepodporuje NFC (v Číně ano) ani GPS – polohu však lze sdílet přes mobil, který tuto funkci má. Potom je trasa zachycena velmi přesně – viz. výše druhý screenshot z aplikace (jízda na kole).

Displej a ovládání – 9,5/10

Testovaný fitness náramek Xiaomi Mi Band 5 letošní rok zaznamenal rozšíření displeje o 20 procent. Dotykový displej je tentokrát velký 1,1 palců. Rozlišení se drží slušných 294 × 126 pixelů. Ovládání probíhá standardně swajpováním do všech světových stran, pro probuzení nebo funkci „zpět” slouží „neviditelné” senzorické tlačítko ve spodní části panelu.

AMOLED panel má na pohled pěkné a syté barvy. Černá působí kolem zobrazených údajů jako skutečná černá, barevné obrázky jsou detailní a bez známek zrnitosti. Rozhodně musím pochválit jas (max. jas ≥ 450 nitů), a to jak maximální, tak minimální. Konkrétně si můžete zvolit automatické zhasnutí displeje po 6-10 sekundách, případně svěřit vypnutí defaultnímu nastavení. To jsem také udělal a byl jsem spokojen.

Skvělou čitelnost jsem ocenil hlavně při jízdě na kole, kdy na mne pražilo letní slunce. Údaje jsem přečetl i s nasazenými slunečními brýlemi, což je nepostradatelná pomůcka každého milovníka horských kol. Také citlivost displeje je skvělá – navíc reaguje i na vlhké prsty včetně namočeného prstu ze sklenice. Bezvadné!

Displej se automaticky zapíná po otočení zápěstí. Pokud nechcete být rušeni, například během spánku, jednoduše si nastavíte, kdy má displej na takový podnět reagovat. Noční režim už ale nastavíte jedině v rámci aplikace Mi Fit (viz. výše). Lze vybrat zapnutí po západu slunce, případně zvolit přesný čas od do.

Naopak chybí funkce Always On. Osobně si myslím, že i za cenu výrazného snížení výdrže baterie by někteří takovou možnost v některých případech ocenili. A není žádný pochyb o tom, že by taková možnost šla softwarově povolit.

Odolnost a výdrž – 8/10

Testovaný Xiaomi Mi Band 5 vlastní odolnost do 5ATM, tudíž s ním můžete plavat, umývat si ruce a sprchovat se bez omezení. Potápění nebo náročnější vodní sporty jsou ale pro konstrukci nežádoucí. Po měsíčním testování jsem na displeji ani jiných částech strojku nespařil oděrky nebo škrábance. Dost možná má na tom zásluhu 2.5D tvrzené sklo s AF vrstvou. Pro úplnost připišme, že zvýšenou odolnost IP68 měl naposledy Xiaomi Mi Band 3.

recenze chytrého náramku Xiaomi Mi Band 5

Loňský Xiaomi Mi Band 4 vydržel o něco méně než předloňský Xiaomi Mi Band 3. Nechvalný trend pokračuje i v roce letošním. Xiaomi Mi Band 5 vlastní baterii o kapacitě 125 mAh. Výdrž se výrazně odvíjí od toho, kdo bude fitness náramek nosit.

Největší rozdíly budou mezi sportovci a nesportovci. Já každý den jezdím na kole nebo běhám, zhruba 1-2 hodiny, což se na výdrži (logicky) negativně odrazilo. Baterie v mém případě vydržela asi 7-9 dní. Na druhou stranu, pokud budete lenošit a čas od času se podíváte na váš srdeční tep a čas, Xiaomi Mi Band 5 budete nabíjet třeba jednou za 14 dní.

recenze chytrého náramku Xiaomi Mi Band 5 - nabíjení

Záleží však i na spoustě dalších věcí, jako je nastavení jasu, množství příchozích notifikací, intenzita měření tepu a jiných. Je také škoda, že chytrý náramek nemá režim „nečinnosti“, který by vypnul veškeré funkce po odložení náramku ze zápěstí. Zkrátka mi není po chuti, když vidím, jak položený náramek na poličce bliká s vidinou zjištění mého srdečního tepu. Já přitom sedím o několik metrů dál.

Obecně vzato se výdrž náramku Mi Band rok od roku snižuje, střízlivý pohled však odhalí jako viníka nikoli horší práci konstruktérů, nýbrž chytré funkce navíc. K tomu si letos ještě připočtěme o 20 % větší displej. Myslím, že tohle jsou pádné argumenty k tomu, abychom nikomu nic nevyčítali.

recenze chytrého náramku Xiaomi Mi Band 5 - nabíjení

Naopak výrazného zlepšení se dočkal způsob nabíjení. Konečně nemusíme vydělávat tracker z řemínku. Jednoduše stačí přiložit druhý konec kabelu k pinům na zadní straně a nabíjení automaticky začíná. Magnet je dostatečně silný natolik, aby si přesnou pozici našel bez naší pomoci. Doba nabíjení se pohybuje kolem 2 hodin.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na srovnávači cen Heureka patří Xiaomi Mi Band 5 mezi nejprodávanější fitness náramky. Ze zahraničních recenzí doporučujeme stránku Superwatches nebo web Xiaomitoday, který kladným hodnocením rozhodně nešetřil.

Alternativy k Xiaomi Mi Band 5

Jasnou alternativou je levnější loňský model Xiaomi Mi Band 4 (recenze), který déle vydrží, naopak má méně funkcí a menší displej. Z levnějších vybírám také Honor Band 5 (náš test), jenž má barevný displej s perfektním jasem a měří okysličení krve.

Náročnější potom odkážu na Samsung Galaxy Fit nebo případně chytré hodinky, které toho umí mnohem víc.

Závěrečné hodnocení

8.9

Skvělý

Xiaomi Mi Band 5 ani letošní rok nezklamal. Nově má 1,1palcový AMOLED displej a spoustu sportovních režimů. Je kompatibilní s Androidem a iOS, podporuje notifikace včetně volání a SMS. Ačkoliv se výdrž o něco snížila, stále vás nebude nijak omezovat.

Design a zpracování
9
Funkce
9
Displej a ovládání
9.5
Odolnost a výdrž
8
Klady
  • Jasný 1,1" dotykový AMOLED
  • Pohodlné nošení
  • Spousta sportovních aktivit
  • Voděodolnost 5ATM
  • Měření tepu, stresu a spánku
  • Příjem notifikací včetně volání a SMS
  • Kompatibilní s Android a iOS
  • Slušná výdrž + magnetické nabíjení
Zápory
  • Bez automatické regulace jasu
  • Chybí GPS (nutný mobil)
  • Globální verze bez NFC
  • Náramek bez češtiny (aplikace ano)

mobil pohotovost

Za zapůjčení náramku Xiaomi Mi Band 5 děkujeme společnosti Mobil Pohotovost.

Nejlepší chytré náramky podle uživatelů

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (2 hlasy)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Porovnání (11. 10. 2020 13:10)

Dobrý den, měli jste možnost porovnat Xiaomi Mi Band 5 s Xiaomi Haylou Smart Watch 2? Pro které byste se rozhodli? Děkuji Pruška

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (25. 10. 2020 10:10)

Dobrý den, tyto hodinky jsem od Xiaomi bohužel na ruce neměl. Osobně bych ale koupil raději Mi Bandu 5. Je to osvědčená klasika vysoké kvality a spolehlivosti. Míněno v takto nízké cenové hladině.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář