Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Revize plynového kotle: Vše, co potřebujete vědět

27. 7. 2020 aktualizováno

I když je léto v plném proudu, než se nadějete, začnou se dny krátit a přijde podzim. A s ním i začátek topné sezóny. Pokud svou nemovitost vytápíte plynem, neměli byste zapomenout na pravidelnou revizi plynového kotle. Ta vám může ušetřit spoustu komplikací i peněz. A v krajním případě vám i zachránit život. Proč je nutné kontroly kotle nezanedbávat?

K čemu je revize plynového kotle

Důvodů, proč je třeba pravidelně provádět revize plynového kotle, je hned několik. Kontroly zajistí, že kotel bude fungovat tak, jak má, takže vás uprostřed zimy nepřekvapí jeho výpadek. Ale hlavně vás ochrání před skrytými poruchami, které mohou ohrozit bezpečnost nebo zdraví lidí, kteří se v nemovitosti pohybují.K čemu je revize plynového kotle - informaceMezi nejzávažnější poruchy patří únik oxidu uhelnatého, jedovatého plynu, který je zrádný především tím, že nemá žádný zápach, a tak jeho přítomnost neodhalíte. V kotli navíc probíhá spalovací proces, při němž vznikají vysoké povrchové teploty, a proto je důkladná kontrola na místě i kvůli zamezení vzniku požáru. I když jsou dnešní plynové kotle konstruovány tak, aby byly maximálně bezpečné, je vhodné, aby stav každého z nich pravidelně posuzoval zkušený odborník.

Náš tip

Přemýšlíte nad změnou dodavatele plynu? Naše srovnání vám pomůže vybrat nejlepšího na trhu.

Jak často je třeba revizi plynového kotle provádět

Revize plynového kotle neprobíhají pouze na dobrovolné bázi, povinnost pravidelných kontrol ukládá jejich majitelům také zákon. Pokud mezi ně patříte i vy, můžete se setkat se třemi typy revizí:

Výchozí revize plynového kotlerevize plynového kotle jak často

Tuto kontrolu musí absolvovat každý nový majitel plynového spotřebiče. Revizi zpravidla zajišťuje dodavatel plynového zařízení a jejím cílem je zjistit, zdali je spotřebič správně zapojený a nedochází u něj k úniku plynu. Potvrzení o provedení výchozí revize si dobře uschovejte, protože ho budete potřebovat i při pravidelných provozních kontrolách.

Provozní revize plynového kotle

Provozní revize plynového kotle by měla být provedena alespoň každé tři roky. Mimo povinný tříletý cyklus by ale měla proběhnout například poté, co bylo zařízení více než 6 měsíců mimo provoz, nebo po generální opravě, která mohla ovlivnit funkčnost nebo spolehlivost plynového spotřebiče.

Periodické servisní prohlídky plynového kotle

Minimálně jednou ročně by měl plynový kotel prohlédnout autorizovaný servisní technik. Ten prověří, zda je zařízení plně funkční, v případě potřeby ho vyčistí nebo vymění komponenty opotřebované běžným chodem kotle. Součástí servisní prohlídky je i tzv. periodická kontrola. Za provedení servisní prohlídky zaplatíte od 500 do 2000 českých korun, cena se odvíjí od značky, stáří a typu kotle.

Kdo revize plynového kotle provádí?

Revizi kotle smí provádět proškolený revizní technik autorizovaný výrobcem kotle s platným osvědčením, které vydává Technická inspekce České republiky. Aby mohl tuto profesi vykonávat, je třeba, aby měl technické vysokoškolské vzdělání a alespoň rok praxe v oboru nebo středoškolské vzdělání technického směru a tři roky praxe. Osoby vyučené v technické profesi pak za sebou musí mít deset let relevantní praxe.Kdo revize plynového kotle provádí?Revizní technik nejprve důkladně prohlédne jak plynový kotel, tak i kompletní plynovou instalaci. Poté speciálním detektorem vyloučí přítomnost nebezpečného oxidu uhelnatého. Technik také musí zkontrolovat funkčnost všech spojů, armatur a ventilů, aby mohl potvrdit, že plynové zařízení funguje, jak má. Pokud technik objeví jakékoliv závaznější závady, je nezbytné, aby byl plynový spotřebič neprodleně odstaven z provozu.

Nenechávejte revizi na poslední chvíli

Ať už máte plynový kotel doma, nebo v místě podnikání, zarezervujte si návštěvu revizního technika s dostatečným předstihem. Jak už to tak bývá, uprostřed léta si většina lidí říká, že do doby, než se začne topit, zbývá ještě fůra času. Revizi pak všichni zajišťují na poslední chvíli, kdy už jsou diáře techniků plné, a proto každoročně probíhají malé boje o volné termíny.

A navíc – pokud si vzpomenete včas, budete si z techniků moct vybírat, zatímco těsně před začátkem sezóny bude váš výběr mnohem omezenější. Tak na nic nečekejte a objednejte si revizi kotle co nejdříve.

Testado radí

Vybavujete si domácnost novými spotřebiči, bez kterých nemůžete fungovat? Prohlédněte si nejlepší bojlery a průtokové ohřívače.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor článku

Testado
Testado

Testado.cz je recenzní online magazín. Naši redaktoři osobně testují vybrané produkty a dále shromažďují tipy na nejlepší zařízení dle odborných a uživatelských recenzí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář