Chystáte se na sjezdovku a nemáte potřebné vybavení? Už vás nudí lyže? Vybrali jsme pro vás 3 nejlepší snowboardy v různých cenových kategoriích. Pokud hledáte prověřený snowboard, doporučujeme vám rychlé prkno Dreamscape All Road 900.
Snowboard vhodný pro jízdu na sjezdovce i na freeride. Mají dobrou přilnavosti i ve vyšší rychlosti.
Nejlepší snowboard na trhu. Kvalitní zpracování, rychlý a svižně reagující, po rozdělení vhodný i pro stoupání.
Levné prkno, které se snadno ovládá a udržuje. Doporučujeme i začátečníkům.
Recenze nejlepších snowboardů
Dreamscape All Road 900 – pro rychlé jezdce
Výrobce: Dreamscape | Typ: all mountain | Prohnutí: camber | Laminace: – | Jádro: dřevěné (topol) | Inserty: se setbackem 50 mm | Přibližná cena: 7 000 Kč
- Na sjezdovky i freeride
- Atraktivní design
- Pro rychlou jízdu
- Vysoká přilnavost
- Příjemná ovladatelnost
- Bez výrazných nedostatků
V barvě přírodního dřeva a s kvalitními vlastnostmi vyráží do boje snowboard Dreamscape All Road 900. Toto prkno je vzhledem ke svému zpracování nejvhodnější pro rychlé a spíše zkušenější snowboardisty. Těm méně zkušeným by nemusel vyhovovat styl ovládání, který předpokládá jisté dovednosti. Jinak ale k tomuto prknu nemám zásadní výhrady.
Jakmile se rozhodnete pro pořízení tohoto snowboardu, můžete začít využívat jeho výhod. Tou největší je všestrannost. Kromě sjezdovek se totiž hodí i na freeride. Na sjezdovkách oceníte vysokou přilnavost, kterou zajišťuje vysoká torzní tuhost a vykrojení prkna. Platí to i při vyšší rychlosti. Mimo sjezdovky přijde vhod dlouhý rocker a inserty se setbackem.
Sintrovanou skluznici doplňuje živější dřevěné jádro vyrobené z topolu. Skluznice se vyrábí z polyetylenu s vyšší hustotou. Tento typ skluznic je považovaný za kvalitnější. Tento model i všechny ostatní ze stejné řady byly před uvedením na trh podrobeny testování přímo na svahu. Počítejte s tím, že při dlouhodobém ježdění bude zapotřebí prokázat sílu v nohách.
Nitro Team Split – univerzální splitboard i mimo sjezdovku
Výrobce: Nitro | Typ: splitboard | Prohnutí: camber | Laminace: Bi – Lite | Jádro: Power Lite Core; topol | Inserty: 4 x 2 cm | Přibližná cena: 9 590 Kč
- Kvalitní zpracování
- Po rozdělení vhodný i pro stoupání
- Bezproblémové složení / rozložení
- Rychlý a svižně reagující
- Odolné skluznice s dobrou absorpcí vosku
- Vyšší cena
- Spíše pro zkušenější jezdce
Patříte mezi pokročilé jezdce, kteří se nebojí vydat i mimo upravované sjezdovky? Pro všechny dobrodruh jsme v našem testu vybrali model Team Split od známého výrobce Nitro. Jedná se o typ splitboard, neboli snowboard s možností rozložení na lyže, se kterými se dá šlapat do kopce podobně jako se skialpovými lyžemi. Nitro Team Split je univerzální a hodí se pro volný terén i pro sjezdovku. Jeho nasazení a složení i rozložení je rychlé. Snowboard je osazen bytelnými zámky a odolnými spojovacími háčky.
Nitro Team Split doporučujeme pro snowboardisty, kteří jsou zkušenějšími jezdci. Díky prohnutí typu camber prkno citlivě reaguje na každou změnu a je navíc opravdu rychlé. Directional tvarování s rozšířenou a prodlouženou špičkou si poradí i s hlubším sněhem. Snowboard je vybavený skluznicí Sintered Speed Formula II Base se zvýšenou odolností a lepším absorbováním vosku. Uvnitř najdete jádro Power Lite Core z ultralehkého topolového dřeva.
Worker G-Force Freeride – levný snowboard pro začátečníky
Výrobce: Worker | Typ: allround/all mountain, freeride | Prohnutí: rocker | Laminace: Bi – Lite | Jádro: dřevěné | Inserty: 4 x 2 cm | Přibližná cena: 3 690 Kč
- Přijatelná cena
- Snadná ovladatelnost
- Snadná údržba
- Univerzální použití
- Ocelová hrana
- Ve své kategorii žádné
Rádi byste začali s jízdou na snowboardu a hledáte své první prkno, které se hodí pro začátečníky? Pro všechny takové z vás jsme vybrali Worker G-Force Freeride. Toto prkno splňuje hlavní požadavky nováčků: má kvalitní zpracování, dobou ovladatelnost a přitom dostupnou cenu. Na pohyby jezdce reaguje přesně, citlivě a zároveň ne příliš ostře. Svým tvarem a prohnutím rocker patří k nejuniverzálnějším modelům na trhu. Řadí se mezi typy all mountain. Nezklame vás bez ohledu na podmínky, ve kterých budete snowboardovat.
Laminované celodřevěné jádro zajišťuje pevnost a přesto dostatečnou pružnost. Díky ocelové hraně po svém obvodu má Worker G-Force Freeride také vysokou odolnost. Pokud s ním spadnete, nemusíte se bát, že se prkno poškodí. Samozřejmostí je i bezpečnost pro jezdce. Nosnost dosahuje vysokých 120 kg. Skluznice se snadno udržují a hladce kloužou, ať už se rozhodnete pro jízdu s voskováním nebo bez něj.
Nejprodávanější freeride snowboardy
Jak vybrat snowboard/prkno
Je to už 22 let, co snowboarding povýšil a je součástí zimních olympijských her. Sherman Poppen byl první, kdo v roce 1965 přidělal lyže k sobě a pomocí provázku k nim připoutal nohy. Tento model byl nazván “snurfer”. Jízda na snowboardu totiž nejvíce připomínala jízdu na surfu. Poppen byl inspirací pro inovátora Jaka Burtona Carpentera, který “snurfer” vyladil a v roce 1977 založil firmu Burton Snowboards. Na západě USA měl podobný nápad i Tom Sims, který založil firmu Sims.
To byla trocha historie o snowboardu, kde jsme vlastně zjistili, že mezi námi snowboarding není až tak úplně dlouho. Jízda na lyžích začala kdysi dávno kvůli přesunu různého zboží z místa na místo. Dnešní podoba lyžování vznikla až někdy v 19. století. Běžky, sjezdové lyžování, štafety…, to vše je v různých podobách zahrnuto v zimních olympijských hrách už mnohem déle. Pokud vás zajímá i běžkování, můžete se podívat na klasické a skate běžky.
Dámské, pánské a dětské snowboardy
Při výběru snowboardu musíte brát ohled na to, zda je pro muže či ženu. Oproti pánským snowboardům jsou snowboardy dámské přizpůsobeny specifikům ženské postavy. Základní rozdíly tkví v jinak posazeném těžišti těla, také v nižší výšce i váze a menším chodidlům.
V praxi to znamená, že dámský snowboard je užší a měkčí. Inzerty jsou umístěny blíže středu než u pánského snowboardu. V každém specializovaném obchodě či na e-shopu naleznete pro muže a ženy zvláštní kategorii.
Dětské snowboardy tvoří úplně samostatnou kategorii. Záleží především na výšce dítěte. Dětský snowboard by měl při přiložení k dítěti sahat do míst mezi bradou a nosem.
Typy snowboardů
Na začátečníka mohou všechna prkna působit naprosto stejně. Ale my vás vyvedeme z omylu. Dle toho, jaký styl jízdy preferujete, musíte zvolit správné prkno. Existují 4 typy prken, které se liší zpracováním, svými vlastnostmi a technickými parametry. Tvrdší prkna jsou perfektní na rychlé a možná až adrenalinové ježdění. Ty měkčí snowboardy nám umožní trénovat nejrůznější triky. Zde se budeme každému typu snowboardu věnovat zvlášť.
All Mountain snowboard
Ideální snowboard pro všechny začátečníky. Velmi oblíbený i u pokročilejších jezdců, kteří nemají vyhraněný styl. Prkno je výborné jak na sjezdovce, tak ve volném terénu. Stejný typ snowboardu naleznete i pod názvem all terrain či all round. Tedy všestranně využitelné prkno, na kterém si užije jízdu naprosto každý. Jestliže tedy ještě nemáte svůj vyhraněný styl, tento typ prkna je pro vás jasnou volbou.
Freeride snowboard
Snowboard uvedeného typu patří pro jezdce s velkou zkušeností. Prkno je poměrně tvrdé a hodí se na jízdu v prašanu vysoko v horách. Snowboard má delší a širší špičku než patu. Také těžiště je posunuto trochu více dozadu. Díky tomu si užijete skvělou jízdu a zároveň dokážete prkno lépe ovládat. Snowboard je připraven na skoky z převisů a zhoršené podmínky prostředí.
Freestyle snowboard
Měkčí, širší a kratší snowboardy jsou ideální pro všechny, kteří si rádi zablbnou ve snowboardovém parku. Špička a patka jsou navrženy tak, že mají stejný tvar a jsou stejně dlouhé. S uvedeným prknem, které je konstitučně nejvíce odlišné od ostatních, si užijete nejrůznější otočky, skoky a triky.
Alpine snowboard
Rychlé jízdy docílíte nejlépe s Alpine snowboardem. Tyto snowboardy jsou někdy označovány jako Carving snowboardy. Prkno je navrženo tak, že je tvrdší a delší. Stejně tak je tvrdé i vázání a boty. Prostě nejvhodnější model na svižné zdolání sjezdovky či slalomu. Díky tvrdosti všech komponentů se můžete dobře položit do oblouku a užít si svižné jízdy z prudkého kopce. Na různé triky či skoky je tento typ snowboardu nevyhovující.
Délka 
Jak velký snowboard vybrat? Začněme délkou. Délka snowboardu se odvíjí od toho, jaké jste výšky. Stejně jak u dětí, tak i u dospělých by vám prkno mělo sahat alespoň k bradě, ideálně k ústům. Jednoduše si prkno postavíte před sebe a tak zjistíte, či je vám krátké, dlouhé nebo akorát. Zpravidla tedy platí, že snowboard by měl být o 15 až 20 cm kratší, než je vaše výška. Samozřejmě váha hraje také určitou roli, a to zejména skrz nosnost daného modelu prkna. Přesto při výběru délky snowboardu je výška vždy rozhodujícím faktorem.
Jsou určitá úskalí, kterých se špatným výběrem snowboardu nevyhnete. Jestliže zvolíte moc krátké prkno, špatně se vám bude hledat těžiště. V tom momentě se pro vás jízda stane velmi nepohodlnou. Naopak dlouhé prkno způsobí to, že snowboard budete špatně ovládat a vydáte ze sebe zbytečně moc energie. Samozřejmě obecně kratší prkna volí milovníci freestylu a delší alpine snowboardingu.
Šířka
Velikost snowboardu vybíráme také podle šířky. Zvolit správnou šířku snowboardu je stejně důležité, jak volba délky prkna. Šířka se odvíjí od velikosti vašich bot. V ideálním případě by špička ani pata neměly přesahovat více jak o 1 cm hranu snowboardu. Kdyby vaše boty přesahovaly více, v oblouku byste mohli zavadit o zem a spadli byste.
Bohužel, už jezdec s velikostí boty 45 a výše musí volit širší prkno než je obvyklé. Širší prkna jsou označována zkratkou Wide, případně písmenem “w” či “xl”. Snowboard pro jezdce s větší velikostí boty bývá široký 26 cm a výše.
Tuhost
Podle výrobního materiálu je často dána tuhost prkna. Na výběr máte ze tří tuhostí. Označení tuhosti je vždy u každého prkna uvedeno. Soft prkna jsou ta nejměkčí. Mid-stiff prkna jsou středně tvrdá. Nejtvrdší je Stiff snowboard.
I přes jasně dané označení není vždy stoprocentně jisté, že tuhost prkna tomu skutečně odpovídá. Ideálním řešením je prkno si prohlédnout a tuhost si ověřit. Patku prkna dáte na zem, chytnete si špičku snowboardu a zatlačíte na prostřední část. Poté můžete pružnost porovnat i s jinými prkny. Získáte tak informaci, zda je snowboard spíše měkčí nebo tvrdší.
Obecně je lepší pro začátečníka volit měkčí snowboard, který nepojede tak rychle a naučíte se krásně dělat obloučky. Tvrdší snowboard se hodí na svižnější a agresivnější jízdu. Také pro těžší jezdce je lepší volbou prkno tvrdší.
Hrany
Hrana snowboardu je dalším a neméně důležitým faktorem pro bezproblémovou jízdu. Výběrem správné hrany prkna přispějete k lepšímu otáčení se. Na výběr máte ze dvou možností.
Sidewall
Hrana prkna je v podstatě odhalená. Viditelné jsou všechny jeho vrstvy. Pouze jádro snowboardu je obaleno většinou polyethylenem. Hrana je odolná proti proražení. Takové prkno se hodí pro jízdu po zábradlí či zdolávání překážek.
Cap
Nejsou vidět jednotlivé vrstvy prkna. Celý snowboard je skryt v jednom celistvém obalu. Díky tomu do něj nevniknou nečistoty, vlhkost a sníh. Při poničení obalu dochází často k tak velkému poškození snowboardu, že už je dál nepoužitelný.
Skluznice snowboardu
Označována “base”. Jedná se o spodní část snowboardu, která je v kontaktu s povrchem, tedy sněhem. Na výběr máte ze tří variant.
Extrudované skluznice
Nejlevnější skluznice vyrobené z polyetylenu. Kromě nižší ceny se prkna s touto skluznicí dají snadno opravit. Také spotřeba vosku je zde minimální. Jediným negativem je poměrně pomalá jízda. Extrudovanou skluznici tedy ocení především začátečníci.
Sintrovaná skluznice
Rychlejší jízdy se dočkáte v případě pořízení prkna se sintrovanou skluznicí. Ta je vyrobena také z polyetylenu. Na rozdíl od skluznice výše, je ale vrstva mnohem propracovanější. Při výběru tohoto modelu už ale musíte počítat s náročnějším voskováním.
Grafitová skluznice
Nejdražší skluznice, ale také nejrychlejší jízda. Na první pohled ji poznáte podle černé barvy. I zde počítejte s náročnějším voskováním.
Existují také skluznice s vrypy. Ty pomáhají dobře odvádět vodu a lépe směrují snowboard.
Materiál snowboardu
Z čeho je snowboard vytvořen, je nám na první pohled záhadou. Kromě hezkého vzhledu je tedy důležité vědět, z čeho je prkno vyrobeno. Dle použitého materiálu na výrobu jádra se nám odvíjí i celková cena snowboardu. Jádro může být tvořeno jedním ze třech odlišných materiálů.
Pěna
Je lehká, ale není odolná. Nejčastěji zakoupíte snowboard s pěnovým jádrem za velmi dobrou cenu od neznámých značek. Více jak jednu sezónu zpravidla nevydrží. Na druhou stranu díky své lehkosti je ideální pro dětský snowboard. Děti rychle rostou a proto jim snowboard často více jak jednu zimu stejně nevydrží.
Dřevo
Nejlepší materiál na výrobu snowboardu. Při změnách teploty nedochází ke změnám jeho vlastností. Nejlepší dřevo na výrobu snowboardu je javorové. Většina lepších snowboardů má jádro právě ze dřeva a nemusíte za něj nutně dát větší obnos peněz.
Rym
Kombinace pěny a dřeva. Díky použité pěně získává prkno vítanou lehkost. Dřevo zase zajistí odolnost a kvalitu. Pro někoho může být tato kombinace perfektní. Jen je nutné dát pozor na to, které dřevo je v kombinaci použito.
Prohnutí snowboardu
Do jakého tvaru je prkno prohnuté, je pro jízdu na sněhu zásadní. Snowboard nemusí být jenom rovný, ale i různě prohnutý. Existují 4 možné varianty prohnutí.
Classic Rocker
Snowboard je na patce a špičce prohnutý nahoru. Jedná se tedy o tzv. “banán”. S tímto prknem můžete snadněji manipulovat, lépe zatáčí a nezasekává se vám hrana. Ideální volbou pro začátečníky.
Camber
Jedna ze základních konstrukcí, která je mezi jezdci velice populární. Na tento typ snowboardu je ale nutné mít již nějaké zkušenosti. Při vyšší rychlosti nám pomáhá udržet stabilitu. Hrany jsou lépe přilnavé a celkově máte větší kontrolu nad vaší jízdou. Jedná se o univerzální prohnutí snowboardu, které ale úplně nedoporučujeme začátečníkům. Prkno je uprostřed prohnuté směrem nahoru.
Hybrid
Jedná se o snowboard s různými zakřiveními. V podstatě je to kombinace ostatních prken. Jedná se o univerzální snowboard, který často vyhovuje jezdcům s odlišným způsobem jízdy.
Flat
Kombinace prkna Camber a Rocker. Snowboard má všestranné využití. Vyznačuje se plochou konstrukcí s mírným zdvihem patky a špičky. Přiléhá k zemi za každých okolností.
Inserty
Jedná se o otvory na přidělání vázání. Při koupi snowboardu jsou již inserty v prkně vyvrtány. Můžete vybírat ze 4 možných variant.
Inserty 4×4
Klasické inserty, které jsou tvořeny 8 otvory.
Inserty 4×2
Tento typ insertů nám umožní jemnější nastavení polohy vázání. Je tvořen nejčastěji 14 otvory.
Inserty 3D a Channel
Tyto inserty jsou nejčastěji využívány na snowboardech Burton. Z toho důvodů bývá problém s namontováním vázání od jiné firmy. Inserty 3D jsou tvořeny 7 otvory. Na první pohled vám otvory budou připomínat dva kosočtverce nad sebou s jedním společným bodem. Inserty Channel jsou utvořeny pomocí jedné dlouhé čáry.
Design snowboardu
Barevné provedení a design snowboardu je opravdu záležitost vkusu každého z nás. Určitě je skvělé, že lze koupit snowboard s nejrůznějšími motivy a barevnými variacemi. Každý z nás má potom možnost zakoupením prkna vyjádřit i něco ze sebe. Pokud jste hodně tvořivá osobnost, můžete si vlastní design vytvořit sami pomocí nejrůznějších sprejů.
Vázání
Vázání vybíráme podle toho, pro jaký snowboard jsme se rozhodli. K měkčím prknům doporučujeme měkké vázání, k tvrdším naopak tvrdé. Samozřejmě také záleží na vašem stylu jízdy. Vázání vždy pořizujeme zvlášť. Můžeme si vybrat vázání plastové či kovové. Kovové je sice odolnější, ale za to samozřejmě dražší než plastové.
Měkké vázání
Pro měkká prkna. Setkáte se také s názvy Strap binding či Soft binding. Snowboard s měkkým vázáním lépe ovládáte a celkově jízdu máte vždy pod kontrolou. Jedná se o nejvíce využívaný typ vázání. Jiná varianta měkkého vázání je ještě tzv. vázání s patním nazouváním.
Tvrdé/pevné vázání
Jinak řečeno: Plate binding či Hard binding. Pro carving a alpine snowboardy se jedná o ideální vázání. Boty musíte mít také tvrdé, jsou hodně podobné klasickým lyžákům. Tvrdé vázání je hojně využíváno při jízdě na hraně.
Méně využívaným vázáním je tzv. Step-in vázání. K uvedenému vázání je třeba si koupit speciální obuv. Jízda je hůře ovladatelná, ale zase tento typ vázání umožňuje rychlý nástup.
Příslušenství a další vybavení snowboardu
I když je koupě snowboardu docela drahá záležitost, bohužel to u toho nekončí. Je velké množství příslušenství, bez kterého se při ježdění neobejdete. Nyní se podíváme na všechny komponenty, které vám nesmí chybět. Protože z velké části se jedná o příslušenství, které vám ochraňuje zdraví.
Boty
Zde je nejdůležitějším faktorem pohodlnost. Správně bychom si měli vybírat velikost bot podle vnitřní vložky. Po obutí boty na snowboard by nám bota měla být asi o 0,5 cm větší. Vložka v botě se přizpůsobí našemu chodidlu. Snažíme se o výběr takové vložky, aby co nejvíce podpořila kotník a patu. K tomu existuje opravdu velké množství speciálních prvků a vychytávek. Za zmínku stojí například vložky s odpruženým polštářkem na patě. Při jízdě napomáhá k tlumení vibrací. Jako nejlepší se jeví vložky tvarovatelné za tepla. Vložka se tak perfektně přizpůsobí noze za jakýchkoli teplotních podmínek.
Podrážka je zodpovědná za odpružení a přilnutí ke sněhu za chůze. Neméně důležitou roli na botě hraje i šněrování. Kromě klasického, které známe všichni, existují samozřejmě i nejrůznější možnosti usnadnění šněrování. Každá společnost vyrábějící snowboardy má svůj systém rychlejšího šněrování. Botu si můžete zavázat třeba jediným pohybem či pomocí kolečka.
Rukavice
Při ježdění na snowboardu jsou rukavice velice důležitým prvkem. Rukavice na snowboard jsou odolné proti oděru, prodyšné a voděodolné, protože jezdec je v častém kontaktu se sněhem. Rukavice by vás neměly na rukou tlačit a měly by být o něco větší. Jedině tak zabráníte nechtěnému mrznutí prstů. Ideálním materiálem na výrobu rukavic pro dobrou prodyšnost a nepromokavost jsou rukavice z GORE-TEX materiálu.
Kromě materiálu vybíráte ještě mezi rukavicemi palcovými a prstovými. Většího tepla docílíte s palcovými rukavicemi. Prstové rukavice vám zase umožní lepší manipulaci s vázáním, bundou či skipasem. Obecně není ani jedna z variant špatně a záleží tedy čistě na každém, který typ rukavic si vybere.
Helma
Helma patří mezi základní bezpečnostní prvek. Při výběru je opravdu důležité, si helmu vyzkoušet. Měla by vám perfektně sedět, nic by vás nemělo škrtit. Helma by měla začínat asi 2 cm nad obočím a neměla by se na zadní části dotýkat krku. Klidně si helmu na chvíli nechte na hlavě a zkuste dělat běžné věci, prohlížet si například jiné zboží. Správně byste o ní neměli ani vědět.
V případě výběru helmy na snowboard na internetu, nezapomeňte dobře přeměřit hlavu. Každopádně nezoufejte, většina helem má regulaci stahování. Drobná odchylka tedy rozhodně nevadí.
Brýle
Nejdůležitější částí brýlí je sklo. Dle kvality skla, budete mít i kvalitní obraz. Perfektní sklo musí být dvojité s vrstvou ochraňující poškrábání čočky. Dobrý systém ventilace zabrání zamlžení skel. Můžete si vybrat brýle se širokým zorným polem, s povrchem odrážejícím sluneční paprsky či světlo od sněhu. Na základě vnějších podmínek, se mění i barva skla. Jiná barva skla je ve dne, v noci, při slunečném či oblačném dni.
Rámeček brýlí by měl být ideálně lehký a měl by odolávat nízkým teplotám. Díky lehkosti o brýlích celý den nebudete vědět. Při extrémně nízkých teplotách se vám nestane, že vám brýle například prasknou.
Široký nastavitelný pásek je dobrou volbou k uchycení brýlí. Brýle vám budou skvěle držet na obličeji a nespadnou vám.
Chrániče páteře, boků, kostrče a zápěstí
Chcete si třeba vyzkoušet pár nových triků, nebo si jen zachovat své zdraví a bez obav sjíždět strmé hory? Tak pro vás je určitě ochrana svého těla důležitá. Chrániče společně s helmou tvoří nejdůležitější bezpečnostní opatření.
Tzv. “páteřák” již podle názvu chrání naši páteř před újmou. Nikdy jej nenoste tak, aby vám vyčníval nad ramena. V tom případě by bylo jeho nošení téměř zbytečné. Aby vám nevyjížděl, některé chrániče páteře jsou opatřeny popruhy vedoucími k nohám. Standardně chránič páteře koupíte dle klasické konfekční velikosti. Chránič páteře by měl mít základní certifikaci dle evropské normy. A na závěr nezapomeňte, že chránič páteře se nosí vždy na funkčním prádle, tedy první vrstvě oblečení.
Chrániče boků a kostrče vypadají jako kraťasy nebo trenky. Disponují vyztužením, jsou velmi pohodlné a prodyšné. V případě nárazu ztvrdnou a poté se zase vrátí do původního stavu. Takhle zabraňují nepříjemným otokům boků a naražení kostrče.
Zápěstí si uchráníte pomocí chráničů zápěstí. Chránič se buď navlékne pod rukavice, nebo jej zakoupíte jako rukavice s vyztužením.
Obal/vak na snowboard
Pokud chcete snowboard bezpečně přenášet, či jej dobře uschovat v letním období, pořiďte si vak na snowboard. Snowboard si tak nepoškodíte, nepořežete si ruce o ostré hrany a se snowboardem budete moci snadno manipulovat.
Obal by měl být asi o 10 cm delší a 5 cm širší než ukládaný snowboard. Zip na vaku může být jednocestný, dvoucestný, či na šňůrky. Nejrychlejší otevírání a uzavírání vaku bude pravděpodobně s integrovanými šňůrkami. Materiál vaku bývá buď z polyesteru či plátěný. Plátěný je levější, za to ale lehce promokne.
Obaly na snowboardy disponují ještě dalšími vychytávkami, které vám usnadní skladování či přepravu. Mezi ty základní patří např. nastavitelné popruhy, madlo na přenášení či doplňkové kapsy. Při výběrů doplňků už záleží pouze na vašich preferencích.
Chování na sjezdovce
Vždy se musíme chovat tak, abychom byli my i ostatní jezdci v bezpečí. Ohleduplnost je zásadní, nechceme přece nikoho ohrozit. Rychlost jízdy musí být přizpůsobena našim schopnostem i podmínkám na trati. Vždy dodržujeme bezpečnou vzdálenost od ostatních jezdců. Zastavujeme se pouze v úseku, který je přehledný. Dodržujeme značení, jedině tak předejdeme úrazu. Když uvidíme někoho v nesnázích, poskytneme mu první pomoc. Minimálně vždy je naší povinností zavolat lékaře. Pro jistotu je nutné s sebou vždy nosit doklad totožnosti.
Něco o snowboardingu
Při nákupu zboží spojeného se snowboardem se vám může stát, že narazíte na různá anglická slovíčka. Některá základní slova vám nyní představíme.
- Air – skok
- Backside (BS) – část hrany snowboardu, která je u paty
- Backside rotace – rotace, při které se po 90 stupňovém otočení dívá jezdec dozadu
- Carving – řezaný oblouk
- Frontside (FS) – hrana snowboardu, u které jsou špičky nohou
- Frontside rotace – rotace, při které se po 90 stupňovém otočení dívá jezdec po směru jízdy
- FS – freestyle
- Goofy – stoj na prkně, jezdec má vpředu pravou nohu
- Grab – jezdec v letu chytí snowboard rukou
- Onefoot – jezdec provádí trik či jízdu pouze s přední nohou ve vázání
- Regular – stoj na prkně, jezdec má vpředu levou nohu
- SNB – zkratka pro snowboard
Údržba snowboardu
Základem je skladování snowboardu na suchém místě. Kromě dobrého skladování by mělo být vždy očištěné od všech nečistot. Skluznice by neměla osahovat rýhy hlubší 1 mm. V tom případě je třeba dát skluznice přebrousit. Pravidelné voskování je také základ dobré jízdy. V momentě, kdy se vám začne lepit sníh na snowboard, je ta pravá chvíle prkno zanést do specializovaného obchodu se zimním vybavením.
Kde koupit snowboard?
Největší srovnávač cen na internetu Heureka nabízí nepřeberné množství snowboardů různých značek. Najdete tu snowboardy za rozumné ceny s detailním popisem a užitečnými recenzemi od spokojených uživatelů. Velké množství vybavení na sport zakoupíte v kamenné prodejně či internetovém obchodě Sportisimo. Kromě snowboardů si vyberete i v množství příslušenství, které vám při jízdě nemohou chybět. V sekci doprodej je i množství zimního vybavení a doplňků za atraktivní ceny. A jestliže se vám zdá koupě snowboardu a příslušenství nad vaše síly, určitě mrkněte na nabídky v Bazoši. Při troše péče můžete mít bezva prkno za rozumnou cenu.
Nejoblíbenější značky snowboardu
Burton
Jake Burton Carpenter založil firmu v roce 1977. Od té doby patří značka Burton mezi ty nejlepší na trhu. Zaměřuje se na prodej snowboardů, snowboardových vázání, bot, oblečení a doplňků. Od svého vzniku až dodnes udává společnost Burton nejnovější trendy a technologie.
Gravity
Česká značka, která se neustále zlepšuje a přináší nám stále více pohodlného a funkčního vybavení. Společnost Gravity (Gravity snowboars) si velmi zakládá na designu. Dokonce do jeho vytváření zapojuje i své příznivce. Pokud budete mít štěstí, tak právě váš designový návrh může být na snowboardech příští rok. Kromě prken firma Gravity nabízí i oblečení a doplňky.
Nitro
Značka Nitro Snowboards je tu s námi již 30 let. Vznikla v Seattle v americkém Washingtonu. Firmu založili dva jezdci, kterým se zdála nabídka na trhu malá. Díky své vášni se pyšní kvalitní značkou dodnes. Cílem zakladatelů je posouvání limitů a vytváření nových inovací.
Roxy
Roxy je světově vyhledávaná značka, která spadá pod společnost Quiksilver. Její oblíbená móda symbolizuje horský a přímořský život. Oblečení navržené pro snowboarding je vhodné pro ženy každého věku. Značka Roxy lpí na kvalitě, pohodlí a inovaci.
Cena snowboardu
Samozřejmě je otázkou, zda budete pořizovat samostatné prkno či celý set. Cena snowboardu se liší zejména díky použitým materiálům a možnostem využití. Všestranně použitelné snowboardy spadají do již vyšších cenových kategorií.
Cena do 5 000 Kč
V nejnižším cenovém rozpětí koupíte především dětské snowboardy, snowboardy pro dospělé méně známých značek, či velmi omezené množství kvalitnějších snowboardů pro dospělé. Prkna budou určena k použití na klasické sjezdovky. Začátečníci si zde jistě vyberou dobré prkno, počítejte ale s cenou na hraně 5 000 Kč.
Cena od 5 000 do 10 000 Kč
Nejširší nabídka kvalitních snowboardů pro ženy i muže. Za tuto cenu zakoupíte i specifický snowboard na vybraný styl jízdy. Bez problémů si navolíte požadované míry prkna, konkrétní kvalitní materiály a hezký design snowboardu. Je vám otevřena nabídka nejnovějších modelů a nejlepších značek na trhu.
Cena nad 10 000 Kč
Zakoupením snowboardu s cenou nad 10 000 Kč musíte očekávat tu nejlepší kvalitu. Zde již vybírají pokročilí jezdci a profesionálové. Ty nejlepší snowboardy se vyšplhají s cenou až k 40 000 Kč. Nejvyšší cenu zaplatíte za snowboardy určené na závody a daný styl jízdy.