Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

TOP 10 nejlepších destinací pro dovolenou – léto 2024

7. 2. 2024 aktualizováno

Pro letní dovolenou jsme pro vás vybrali 10 nejkrásnějších destinací s nejlepšími plážemi, čistým mořem a spoustou aktivit, které můžete během své cesty podnikat.

Řecko

Řecko je právem jedním z nejoblíbenějších cílů letní dovolené – jedinečná středomořská příroda, antické památky, krásně zařízené hotely, mnoho sluníčka a výborné jídlo i víno. Velká část země se skládá z ostrovů, které jsou nejčastějším turistickým cílem. Můžete si užívat dovolenou na jejich pobřeží, či odtud podnikat výlety do okolí.

Nejkrásnějšími a mezi cestovateli nejoblíbenějšími řeckými ostrovy jsou Kréta a Rhodos. Za návštěvu ale stojí i Kefalonie s nádhernou přírodou a malým množství turistů, Samos, který patří mezi zelené, hornaté a přesto klimaticky velmi teplé ostrovy s pozvolnými přírodními plážemi, či Korfu s olivovníky, dobrým pitím a s kamenitými i písečnými plážemi.

Turistická infrastruktura je v Řecku na dobré úrovni. Na každém rohu najdete nejen památky a přírodní zajímavosti, ale také restaurace a různé obchody.

„Na Samosu rozhodně stojí za to ochutnat místní víno, jež získalo mnoho domácích i mezinárodních ocenění.“ doporučuje Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style.

Turecko

Turecko je exotickou destinací, která přitom nestojí spoustu peněz. Nízké ceny jsou velkou výhodou, protože při návštěvě Turecka bude opravdu hodně věcí, které budete chtít vyzkoušet. Vedle výborného jídla a typických trhů plných různých zajímavostí, kde můžete smlouvat o ceně, stojí za vyzkoušení také turecké lázně nebo kouření vodní dýmky.

Mezi nejoblíbenější místa této země patří Turecká riviéra s úžasnými plážemi, průzračnou azurovou vodou, s bohatým nočním životem a s mnohými turistickými atrakcemi. Pokud by vás omrzela města a pláže, nabízí se v blízkosti také hory s jedinečnou nedotčenou přírodou. Na své si zde přijdou i milovníci památek. Turecko je jedno z mála míst, kde najdete antické stavby, byzantské chrámy i minarety. Zkrátka od každé kultury trošku.

Hotely i další služby jsou v Turecku celkově na vysoké úrovni. Díky teplému klimatu si můžete cesty užívat i v brzkých nebo naopak pozdnějších měsících, nejen v hlavní sezóně.

Egypt

Hlavní atrakce Egypta asi není nutné představovat – pyramidy a jiné památky z dob faraonů. Objevit zde ale můžete daleko více zajímavostí. Mnoho sportovních a zábavních atrakcí a rušný noční život si užijete především v Hurgadě. Naproti tomu pro relaxaci a klidný odpočinek s menším návalem turistů je ideální Marsa Alam s nádhernou exotickou přírodou na pobřeží Rudého moře. Pro potápění bude zase nejlepším místem Sharm El Sheikh s korálovými útesy. Ale i zde si užijete méně tradiční egyptské památky a mnoho moderních atrakcí.

Ať už se vypravíte do jakékoliv lokality v této zemi, nezapomeňte ochutnat zajímavé místní čaj, arabskou kávu nebo vyzkoušet vodní dýmku. Egypt patří mezi destinace, kde je stále co objevovat. Jeho výhodou je příjemné počasí i v jarních a podzimních měsících. Dokonce si sem můžete vyrazit zpříjemnit zimu a ohřát se, i když bude v Česku právě sněžit.

Tunisko

Tunisko má nádherné pláže u Středozemního moře se zlatými písky. Ve srovnání s Evropskou částí Středozemí je tato lokalita ale klimaticky teplejší a mnohem exotičtější. Užít si můžete netradiční jídlo, arabskou kulturu s dlouhou historií i zajímavé atrakce, jako je například jízda na velbloudovi či místní tržnice.

Hlavními atrakcemi Tuniska jsou vedle pláží také Saharské písky. Pokud chcete cestovat a poznat místní zajímavostí, nabízí se nejzachovalejší římské koloseum, slavné Kartágo či Kairouan – svaté město Islámu. Kromě pevninské části Tuniska lze navštívit rovněž přilehlé ostrovy, jako je například Djerba.

Tunisko pro mnohé překvapivě patří mezi cenově přijatelné letní destinace. Hotely jsou přitom luxusní a vše je dobře zařízené pro pohodovou letní dovolenou. Místní obyvatelé jsou vstřícní a ochotní.

„Našim klientům nabízíme okruh ostrovem Djerba se zastávkami v umělecké čtvrti Djerbahood, prohlídku jedné z nejstarších synagog na světě nebo procházku tradičním trhem v největším městě ostrova Hmout Souku,“ dodává Lenka Pátek z CK Blue Style.

Náš tip

Aktuální tip na nejlepší letní dovolenou: doporučujeme s cestovní kancelář Blue Style, která podle redakce Testado.cz patří mezi TOP 10 cestovních kanceláří v Česku.

Bulharsko

Češi si zvykli na letní dovolenou cestovat směrem na jih a na západ. Bulharsko je tím pádem v současné době trošku opomíjenou destinací. To je na jednu stranu škoda, protože má rozhodně co nabídnout. Na druhou stranu však můžete počítat s přijatelně nízkou cenou a hezkou dovolenou bez otravných prodejců a bez přeplněných pláží, kde je hlava na hlavě.

Bulharsko je jedna z nejbližších doopravdy teplých krajin s písčitými plážemi s pozvolným přístupem do moře. Zejména Slunečné pobřeží 35 km severně od města Burgas se zlatavým pískem je ideálním místem pro letní odpočinek a vodní radovánky. Na své si ale přijdou i milovníci nočního života, moderního městského ruchu a zábavy či památek, které nabízí především Varna – největší bulharské město na pobřeží Černého moře.

V Bulharsku jsou všeobecně místní velmi přátelští a ochotní. Snadno se na mnoha místech dorozumíte i česky. Také se jedná o velmi bezpečnou destinaci.

Kypr

Ostrov Kypr je rozdělený na dva územní celky. Severní část vás vyjde všeobecně levněji, zatímco jižní je snáze dostupná a mezi turisty oblíbenější. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli z lokalit, můžete se těšit na přírodní pláže s pozvolným přístupem do vody plné písku i jedinečných skalních útvarů. Ty jsou typické zejména pro Jižní Kypr. Voda je zde považovaná za nejčistší ze všech přímořských evropských destinací.

Kromě krásné přírody na vás také čeká plno památek od typických středomořských bílých domků až po historické hrady, kostely a katedrály. Ty jsou dominantou především Severního Kypru. Pokud navštívíte hlavní město Nikósie, které leží na pomezí severu a jihu, nezapomeňte zavítat do místních podniků, jako jsou bary a kavárny. Jsou zde také četná muzea, parky a nákupní centra.

Dalšími lákadly Kypru jsou téměř nepřetržitě hezké počasí, výborná středomořská kuchyně, tradiční kyperské víno nebo místní fauna, ze které stojí za zmínku především divocí oslíci, vodní želvy, středomořští tuleni či delfíni.

„Severní Kypr je destinací, která není mezi cestovateli tolik známá. Stále zde tedy najdete divokou, nedotčenou přírodu i dlouhé, široké prázdné pláže jen s malým dřevěný barem, kde můžete strávit perfektní den.“ láká Pátek z CK Blue Style.

Kapverdy

Při návštěvě tohoto souostroví na úrovni Afriky se můžete těšit na nádherné pláže se světlým pískem. Najdete zde jak poklidná pobřeží, tak místa, která jsou díky vlnám Atlantského oceánu jako stvořená pro surfování. Na své si přijdou rovněž potápěči, kteří chtějí pozorovat rozmanitý podmořský život. Kapverdy jsou domovem nejen pestrobarevných rybiček, ale také zde lze pozorovat velryby či delfíny.

Vnitrozemí Kapverd je stejně atraktivní jako pobřeží. Můžete podniknou například výstup na vulkán a zároveň nejvyšší vrchol Pico do Fogo, na který existuje několik stezek různé náročnosti, nebo si můžete prohlédnou solné doly. Taktéž lze strávit čas procházkami v místních uličkách či na některém z lokálních festivalů.

Za zmínku rovněž stojí vysoká míra bezpečnosti této země a celková vstřícnost místních obyvatel. Počasí je zde poměrně stálé a teploty běžně neklesají pod 22 stupňů.

Španělsko

Typickými symboly Španělka jsou víno Sangrie, výborné jídlo, všeobecná pohoda a klidná atmosféra pro doopravdy odpočinkovou dovolenou. Pokud si chcete především odpočinout, bude Španělské pobřeží správnou volnou. Nejkrásnější pláže s piniovými háji a zátokami najdete mimo pevninskou část na ostrově Mallorca. Toto poklidné místo nabídne nádhernou přírodu podél moře i ve vnitrozemí.

Vedle romantických pláží a unikání přírody můžete obdivovat také umělecká a kulturní místa, o které rozhodně není ve španělských městech nouze. Z nich stojí na návštěvu především hlavní město ostrova Palma de Mallorca. Téměř na každém rohu zde najdete kavárnu, bar či tržnici, kde si můžete užívat místní atmosféru. Noční život zde jede na plné obrátky.

Itálie

Zatímco v severní části Itálie na vás čekají především historické památky a umělecká díla, jih je zasvěcený těm, kteří hledají ty nejhezčí pláže. Zejména v oblasti Kalábrie se nachází panenská příroda s průzračnou vodou, mnohými klidnými zátokami a s jemným pískem, který má dle lokality bílou, zlatou nebo i tmavou barvou. Výjimkou nejsou ani pláže s kamínky. Celkově se jedná o nejlepší oblast z celé Itálie pro odpočinkovou dovolenou.

V jižní části Itálie vydrží letní teploty po delší část roku. Můžete se tedy vydat na dovolenou i koncem léta, kdy už se u nás počasí pokazí. V tomto období zde navíc bývá méně turistů. Celkově se však v Kalábrii není nutné obávat přeplněných pláží – cestovní ruch je zde mnohem menší než v severní části.

Při návštěvě této země na vás také čekají romantické uličky, sklání města, bohatý podmořský život či na výborné jídlo, zejména sladká kuchyně, ryby a plody moře a místní víno.

Maledivy

Na závěr tipů pro nejlepší letní dovolenou 2024 jsme vybrali ve všech směrech jedinečnou a luxusní lokalitu, která osloví i ty nejnáročnější milovníky pobřežního života. Maledivy se vyznačují rozlehlými plážemi se světlým pískem, pozvolným přístupem do vody a nádherně čistou vodou.

V Indickém oceánu kolem ostrovů je pestrý podmořský život. Při potápění zde můžete pozorovat nejen barevné korálové rybky, ale také chobotnice, rejnoky, malé druhy žraloků nebo třeba želvy. Rovněž si zde užijete vodní aktivity a v hotelích najdete mnoho sportovních center, stejně jako relaxačních wellness.

Základem místní kuchyně, kterou prostě musíte vyzkoušet, jsou kokosy a ryby s mořskými plody s rozmanitým kořením. Vše si vychutnáte jak na venkovních terasách, tak v podmořských restauracích. Během pobytu si můžete užívat odpočinku či se podívat po okolí lodí nebo letadlem. Na Maledivách zastihnete slunečné počasí, ať se sem vypravíte v jakoukoliv roční dobu.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (27 hlasů)

Autor článku

Katka Muchová
Katka Muchová

Profesně napůl redaktorka, napůl výcvikářka psů. Ve volném čase milovnice fotografování, umění, nových technologií a brouzdání po internetu, kde hledám informace o společenském dění a zajímavé produkty. Baví mě testování různých vychytávek a ráda s jejich výběrem pomáhám ostatním. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář