Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Nejlepší cestovní agentury a kanceláře v roce 2022

Datum 11.3.2022 Petr Smejkal Petr Smejkal

Těšíte se na vaši vysněnou dovolenou, ale nevíte, kde vybírat? Je lepší cestovní kancelář, nebo cestovní agentura? Nejen o tom vám řekneme více v našem článku, ve kterém doporučujeme nejlepší cestovní agentury a kanceláře.

Cenu nejlepší cestovka získala Blue Style, těsné druhé místo obsadila Fischer.

Nejlepší cestovní kancelář

Nejlepší cestovní kancelář celkově. Velký výběr zájezdů včetně daleké exotiky za skvělé ceny. Platba i na splátky bez navýšení.

Dvojka na trhu

Oblíbená cestovní kancelář v ČR. Krásné dovolené pro páry či rodiny s dětmi za atraktivní ceny. Výborná volba!

Zkuste aktivní dovolenou

Nejlepší cestovní kancelář pro strávení aktivní dovolené. Nebaví vás polehávat, ale hledáte energickou dovolenou? Tohle je ono!

Srovnání cestovních agentur a kanceláří 2022

Název Shrnutí
1. cestovka roku - Blue Style Blue Style
95 % ★★★★★

přečíst recenzi
Nejlepší cestovka pro klasickou dovolenou. Vyhledat zájezd
2. hodnocení cestovní kanceláře Fischer Fischer
93 % ★★★★★

přečíst recenzi
Cestovka s tradicí a velkým výběrem. Vyhledat zájezd
3. nejlepší cestovní agentura Invia.cz Invia
89 % ★★★★★

přečíst recenzi
Nejlepší srovnávač dovolených na trhu. Vyhledat zájezd
4. Recenze a hodnocení cestovní kanceláře Exim Tours Exim Tours
93 % ★★★★★

přečíst recenzi
Cestovka s tradicí a pestrou nabídkou dovolených. Vyhledat zájezd
5. Recenze cestovní kanceláře Adventura Adventura
91 % ★★★★★

přečíst recenzi
Nejlepší cestovka pro aktivní dovolenou. Vyhledat zájezd
6. hodnocení cestovní agentury TravelPortal.cz TravelPortal
91 % ★★★★★

přečíst recenzi
Oblíbený porovnávač cen s 36 pobočkami. Vyhledat zájezd
7. Recenze cestovní agentury Dovolená.cz Dovolená
86 % ★★★★

přečíst recenzi
Vlakem do Chorvatska? Jedině s touto agenturou. Vyhledat zájezd
8. Hodnocení Cestolino Cestolino
nelze srovnávat
přečíst recenzi
Komunitní web pro cestovatele a vyhledávač dovolené. Vyhledat zájezd

Nejlepší cestovní agentury a kanceláře

Recenze Blue Style – nejlepší cestovní kancelář roku

cestovka Blue Style

Klady
 • Pestrá nabídka dovolených včetně exotiky
 • Příznivé cenové nabídky
 • Vlastní programy
 • Cestovka s letitou tradicí
 • Platba i na splátky bez navýšení
 • Podpora + online chat
Zápory
 • Chybí Chorvatsko
 • Místy zmatečný filtr dovolených

Pokud byste chtěli vycestovat na krásnou dovolenou, nejlepší možností pro vás bude cestovní kancelář Blue Style. Právě ta vyhrála naše aktuální srovnání kanceláří a agentur. A čím si své prvenství zasloužila?

Blue Style je cestovka s dvacetiletou tradicí, která má po celé republice 41 poboček. Ať už tam nebo online si můžete vyřídit dovolenou do Egypta, Řecka, Itálie, Tuniska, případně do exotičtějšího Zanzibaru a Malediv.

Kromě nabídek jsme hodnotili také ceny, které patří mezi příznivé. Perfektní přitom je, že cestovka Blue Style nabízí také nákup dovolené na splátky bez navýšení. Stačí dva doklady. Výborně hodnotíme také zákaznickou podporu, která je i na telefonu nebo Facebooku.

Hodláte podniknout krásnou dovolenou, ale jedině s cestovní kanceláří? Potom vám doporučujeme Blue Style, která patří mezi nejlepší!

Recenze Fischer – výborná dvojka na trhu

hodnocení cestovní kanceláře Fischer

Klady
 • Velká nabídka dovolených včetně exotiky
 • Atraktivní ceny
 • Nadstandardní služby navíc
 • Cestovka s letitou tradicí
 • Přehledné internetové stránky
 • Podpora + online chat
Zápory
 • Nezahrnuje splátkový prodej

Fischer patří mezi nejlepší cestovní kanceláře v České republice. Skvělá volba pro výběr dovolené k moři.

Nabízí spoustu krásných dovolených pro páry, pro rodiny s dětmi či luxusní dovolené pro opravdu náročné cestovatele. S Fischerem se podíváte do Keni, Ománu, Kapverd, Arabských emirátů, Egypta a dalších desítek destinací.

Odlétnout můžete z Prahy, Brna, Ostravy a Pardubic. Není problém případně vybrat Slovensko, Polsko, Německo, Rakousko či Maďarsko. Kromě pestrého výběru dovolených chválíme špičkovou zákaznickou podporu a přehledné webové stránky.

Cestovka Fischer patří mezi osvědčenou volbu na našem trhu. Potěší atraktivními cenami a kvalitním zázemím…

Recenze Adventura – nejlepší aktivní dovolená roku

Recenze cestovní kanceláře Adventura

Klady
 • Atraktivní výlety pro aktivní
 • Výrazné slevy a bonusy
 • Stabilní cestovka s tradicí
 • Akce na zakázku
 • Přehršel informací o každém zájezdu
 • Přehledná stránka
Zápory
 • Zájezdů není tolik
 • Chybí Egypt
 • Málo kamenných poboček
 • Bez online chatu

Dovolená pro vás znamená trávení aktivního času v cizí zemi, poznávání památek a neznámých krajů? Trávíte vaši dovolenou rádi aktivně? V takovém případě doporučujeme cestovní kancelář Adventura, s níž se můžete podívat do Evropy nebo daleké exotiky. Pořádá klasické poznávací a turistické zájezdy včetně výletů na kole.

Mezi nabízenými destinacemi nechybí Madeira, Kréta, Toskánsko, Švédsko, Namibie, Panamský průplav a další exotika. Sjednání zájezdu je ideální online, protože Adventura má pouze jednu hlavní pobočku v Praze. Velmi nás ovšem zaujal věrnostní systém slev, který vám může ušetřit velké peníze. Slevy se pohybují mezi 4–8 %, pro skupiny jsou ještě výrazněji vyšší.

Jako perfektní hodnotíme webové stránky cestovky Adventura.cz, které jsou přehledné a maximálně přívětivé. Pokud nevíte, kam vyrazit, portál vám skvěle poradí svým doporučením. A že je z čeho vybírat! Velké zastoupení má Amerika, Austrálie včetně ostrovů v Atlantiku. Adventura je rozhodně nejlepší volba pro klienty, kteří hledají aktivní dovolenou.

Další skvělé agentury, cestovky a srovnávače

Pokud jste si z naší doporučené nabídky nevybrali, vaší pozornosti by neměla uniknout cestovní kancelář CK Exim-Tours. Pyšní se letitou tradicí, spoustou kamenných poboček a krásnými zájezdy. Za zmínku taktéž stojí srovnávač cen TravelPortal.cz, který si Češi tolik oblíbili. Zahrnuje obrovskou nabídku zájezdů včetně Chorvatska a Antarktidy. A jestliže přemýšlíte nad cestou vlakem do Chorvatska, agentura Dovolená.cz by mohla být tou pravou…

Jak vybrat dovolenou

Dovolená patří ke krásným zážitkům, které bychom si neměli nechat pokazit. Trávení volného času s našimi nejbližšími by mělo být plné relaxace, koupání, poznávání a nových chutí.

Jak vybrat dovolenou

Vybrat si správně dovolenou není vyloženě těžké, spíše si musíte dopředu ujasnit, co vlastně od budoucího zájezdu očekáváte. Chcete se hlavně povalovat u moře a opalovat, nebo neposedíte a potřebujete váš čas trávit aktivně? Hodláte se potápět, nebo si občas zaplavete a je vám podmořský svět jedno? Budete si vařit sami a stačí vám snídaně, nebo se těšíte na maximální servis (all inclusive stravování) a pestrý výběr jídel? Co znamená termín First Minute a jaký je rozdíl mezi cestovní kanceláří a cestovní agenturou?

Nejen na tyto otázky vám odpovíme mezi následujícími řádky. Jejich pročtení nezabere příliš času, a jsme toho názoru, že se seznámení s důležitými základy prostě vyplatí.

Typ dovolené

Při výběru dovolené si nejprve ujasněte, jaký typ dovolené je pro vás nejvhodnější. Je totiž rozdíl, zdali si plánujete maximálně odpočinout a po celou dobu relaxovat u moře, nebo patříte mezi aktivní cestovatele, kteří vyznávají aktivní způsob života. Níže si vysvětlíme nejtypičtější varianty dovolené, na jaké můžete při výběru narazit. Mějte na paměti, že některé cestovní kanceláře a agentury mohou každý název pojmout lehce po svém.

Typ zájezdu
Co můžete očekávat
Pobytové
zájezdy
U pobytových zájezdů si tvoříte program z větší části sami. Je čistě na vás, zdali budete celý den polehávat na pláži, u bazénu, navštívíte vesničku či město, případně se budete celý den dívat na filmy v hotelu.
Poznávací zájezdy Díky poznávacímu zájezdu si prohlédnete spoustu památek v okolí. Během výletů vás doprovází průvodce, který si připravil poutavý program. V hotelu trávíte minimum času, po snídani obvykle vyrážíte do terénu. Polehávání na pláži a koupání se koná obvykle na sklonku dne, případně v předem dohodnutý čas.
Aktivní
dovolená
Aktivní dovolená je určena pro sportovně založené osoby, které nemají rády polehávání a odpočinek jim nic neříká. Formou aktivní dovolené trávíte čas výšlapy, jízdou na kole a obecně velmi aktivně. Za krátký čas můžete navštívit spoustu krásných míst a jedinečné památky.
Exotika Do Řecka, Egypta, Tuniska cestujeme rádi. Pokud vás lákají vzdálenější a exotičtější kraje, můžete se podívat do Spojených arabských emirátů, Thajska, Mexika, Vietnamu, na Srí Lanku, Kubu a do dalších nádherných zemí. Exotická dovolená/luxusní dovolená/exklusivní dovolená je určitě mnohem dražší než „běžná dovolená“ u moře. Některé cestovky jsou dokonce schopny zařídit dovolenou na míru.
Eurovíkendy Eurovíkendy mají Češi v oblibě. Jedná se o krátkodobý pobytový zájezd do evropské metropole nebo turisticky atraktivních míst EU. Takový zájezd trvá obvykle dva dny, mnohdy je zde používán termín „prodloužený víkend“.
Golfová
dovolená
Dovolená u moře s golfem vám dovolí si naplno užít a vychutnat krásné golfové resorty. Cestovky či agentury vám zajistí veškerý servis včetně transferu vybavení. Za golfem se můžete vydat do Andalusie, Emirátů, Tenerife, Turecka a jiných destinací. Golf lze hrát téměř kdekoliv.
Dovolená s potápěním Pro milovníky podvodního dobrodružství se hodí skvělé dovolené s potápěním. Takový zážitek vám zprostředkuje pohled na barevné ryby, korály a živoucí podmořský svět. Potápění se doporučuje na Mauriciu, Bulharsku, Řecku, Turecku, Mexiku či Egyptě. Rudé moře patří mezi nejatraktivnější destinace potápěčů.
Dovolená s dětmi, bez dětí, pro dospělé… Některé cestovní kanceláře prodávají dovolené pro děti, kterým je uzpůsobeno zařízení hotelu, servis, bazény a doprovodný program. Existují také hotely pouze pro dospělé, kde vás nebudou rušit křičící a brečící děti.
Plavby Dovolenou můžete strávit z větší části na lodi. Cestovky nabízí plavby po Karibiku, Indickém oceánu, Středozemním moři a Atlantiku. Ze zemí je zastoupeno oblíbené Chorvatsko, Řecko i Egypt. Samozřejmě také spousta jiných. Lodní lístek zahrnuje ubytování v kajutě, plnou penzi, spoustu aktivit a kulturních programů.
Svatební cesty/líbánky Vaše neopakovatelné líbánky můžete prožít na nejkrásnějších plážích světa. Své ANO vyslovte na plážích Mauricia nebo na jiném romantickém místě. Svatební obřad může proběhnout u šumícího moře a západu slunce. Je jen a jen na vás jakou romantiku máte rádi vy a vaše polovička.
Wellness Těšíte se na maximální relax a odpočinek? Doporučujeme wellness dovolenou v krásném hotelu. Pohodovou atmosféru zakončíte koupáním v moři, chutnou večeří a dobrým vínem.

Volba destinace

Jaké jsou nejoblíbenější destinace Čechů? Na jakých místech nejraději trávíme dovolenou? Žebříček se čas od času trošku mění, existují však i letité stálice, které patří mezi TOP. Jaké to tedy jsou?

Chorvatsko

Nejoblíbenější destinace na dovolenou zastupuje Chorvatsko. Každoročně do Chorvatska vycestuje k moři stovky tisíc Čechů. Cesta je pohodlná a rychlá. Těšit se můžete na krásná pobřeží Jaderského moře a unikátní přírodu. Milovníky jídla potěší zdravá kuchyně, dovolenkářům se líbí klidnější životní styl v pomalém tempu. Mezi oblíbené lokality patří Makarská riviéra, Zaton, Lopar, Baška, Žuljana, Prymošten a další.

dovolená Chorvatsko

Řecko

Dovolená v Řecku patří mezi populární. Řecko je relativně blízko, cestování letadlem uteče jako voda. Kromě krásných pláží a dobrého jídla osloví hezké památky. Mezi nejoblíbenější lokality v Řecku patří ostrovy Kréta, Rhodos, Mykonos a třeba Korfu. Nádherných míst je ale v Řecku ještě spousta. Je ale pravda, že poslední roky bývá v Řecku draho (alespoň pro nás Čechy).

dovolená Řecko

Itálie

Krásná Itálie rovněž není od České republiky daleko. Na dovolenou tak můžete vyrazit i vlastním automobilem. Mezi TOP italské destinace rozhodně patří druhý největší italský ostrov Sardinie. Za pozornost stojí Neapol, Benátky, Sicílie, Gardské jezero (Lago di Garda), Řím a Vatikán. Italská bota nabízí 7 600 kilometrů pobřeží a 5 moří. Má nejvyšší horu Evropy Mont Blanc (4 810 m).

dovolená v Itálii

Španělsko

Španělsko vám nabídne příjemné středomořské klima a nádherné pláže. Španělská kuchyně patří k vyhlášeným, příznivé ceny jsou taktéž velkým lákadlem. Nechybí řada památek, například muzeum Museo del Prado v Madridu či Picassovo muzeum v Barceloně. Za pozornost stojí Andalusie, Madrid a pobřeží Costa Brava s úchvatnou 200km pláží.

dovolená Španělsko

Bulharsko

Bulharsko je oblíbené hlavně kvůli nízký cenám a kratší vzdálenosti. Patří mezi levnější destinace, let z Prahy trvá kolem 2 hodin. Písečné pláže jsou pokryty jemným pískem, tamní klima nabízí slunečné počasí s příjemnými letními teplotami. Bulharská kuchyně patří mezi nejzdravější. Z destinací doporučujeme město Burgas s živoucím historickým centrem, okolí přístavu Varna, případně oblast pohoří Pirin.

dovolená v Bulharsku

Egypt

Jedna z TOP oblíbených destinací. Egypt má skvělé klima, nádherné pláže a luxusní moře, které je plné korálů a pestrobarevných rybiček. Pokud vás nebaví Chorvatsko, moře v Egyptě je nesrovnatelně pestřejší. Je proto vhodné pro potápění. Náročnější mohou navštívit honosné pyramidy nebo chrámy starověké civilizace. V Egyptě je obecně levněji, kuchyně se pyšní svojí pestrostí. Nejpopulárnější destinace jsou Hurgáda a Marsa Alam.

dovolená v Egyptě

Tunisko

Pokud vás Egypt nebavil, nebo už jste v Egyptě byli a rádi byste navštívili podobnou lokalitu, Tunisko zní ideálně. Nabízí luxusní kuchyni plnou ovoce, zeleniny a ryb. Tunis se pyšní krásnými letovisky, například oblastí Nabeul, Monastir či Súsa. Ostrov Džerba je rovněž velmi oblíbený pro krásnou letní dovolenou. Pro zajímavost dodejme, že Tunisko mají v merku milovníci Hvězdných válek, protože právě tady se tahle série točila.

dovolená v Tunisu

Rakousko

Rakousko je od nás opravdu kousek. Není ani divu, že se stává čím dál více vyhledávaným místem pro strávení poklidné dovolené plné jedinečných zážitků. Můžete se těšit na krásné lesy, rozlehlé louky, nádherná jezera a uklidňující horskou krajinu. Na své si přijdou milovníci turistiky a dobrého jídla. Typickému řízku, guláši a rybám se nic nevyrovná. Bohatá jsou také města i kultura. Z oblíbených destinací doporučujeme hlavní město Vídeň, Krimmelské vodopády, slavnou vesnici Hallstatt, největší ledovec v Rakousku Pasterze (8 km dlouhý) či alpské silniční sedlo Timmelsjoch.

dovolená v Rakousku

Slovensko

Není vždy nutné cestovat na dlouhé vzdálenosti. Také naše sousední Slovensko patří mezi krásné země se vzrušující krajinou. Navíc máme společnou kulturu a historii. Mezi oblíbená místa patří Nízké Tatry, Vysoké Tatry, Slovenský ráj, Oravské Beskydy, Liptov, Poloniny, Malé Karpaty a další.

Slovensko - dovolená

Jak ověřit kvalitu hotelů a destinací?

Ačkoliv existují určité standardy, podle kterých se kvalita hotelu a služeb hodnotí, počet hvězdiček je limitující. Těžko se dozvíte, zdali má daný hotel rychlé připojení přes Wi-Fi, servíruje vaše oblíbené ryby, bazén bývá čistý a na pláži se roznáší vychlazené nápoje zdarma. Ano, hotel to tvrdit bude, ale realita může být odlišná.

Jak ověřit kvalitu hotelů a destinací?

Jako ideální volba se může jevit zkušenost známých. Tedy těch, kteří v hotelu již strávili svou dovolenou a nemají důvod vál lhát nebo si realitu přikrášlovat. Kvalita se ovšem může v průběhu doby měnit. Dobrým vodítkem jsou uživatelské recenze na stránce Booking.comTripadvisor.cz, kde najdete tisíce recenzí a fotografií. Některé jsou opravdu podrobné a užitečné.

V neposlední řadě si můžete prolistovat recenze na stránkách cestovních kanceláří. Těžko soudit jejich objektivitu. Je totiž logické, že v případě většího množství negativních recenzí by o takový hotel neměli lidé (budoucí klienti) zájem, čímž by klesly tržby dané cestovky nebo agentury. Proto se obávám, že ne všechny uživatelské zkušenosti jsou schváleny. Ale mohu se samozřejmě mýlit.

Dobrým vodítkem je facebooková stránka daného hotelu. Pokud ji hotel provozuje, během chvilky zjistíte, jak s lidmi komunikuje, co pořádá za akce atd.

Mimo úrovně kvality hotelu se podobným způsobem dozvíte o dané destinaci a jejím okolí. Je moře čisté? Je voda teplá? Jak je na tom hloubka? Jsou na pláží lehátka a slunečníky zdarma? Roznáší obsluha pití také na pláži? Jsou kolem památky? Nejen na tohle vám většinou odpoví zkušenosti uživatelů, kteří své zážitky sdílí na internetu.

Rozpočet

Pokud vás tlačí rozpočet a cena dovolené je pro vás nejdůležitější, níže jsme vypsali důležité termíny, jejíchž pochopení by vám mohlo ušetřit nemalé finanční prostředky. Je totiž rozdíl, jestli si dovolenou naplánujete a koupíte rok dopředu, vycestujete v sezoně, nebo vám na termínu de facto nezáleží. Některé cestovky nabízí dovolené pro děti zdarma.

First Minute

Jedná se o zájezdy, které lze zakoupit se speciálními slevami. Díky včasnému nákupu můžete ušetřit klidně až 20 %. Takovými slevami na sebe cestovka upozorní, přiláká nové klienty a naplní kapacity z kraje sezony. Má vlastně jistotu, že nebude platit storno poplatky za nasmlouvané kapacity se svými klienty (leteckým společnostem, hotelům…).

Last Minute

Tímto termínem bývá označován zájezd, který začne během dvou týdnů. Jeho cena se snížila až o desítky procent. Hlavním důvodem snížení ceny je skutečnost, že se cestovní kanceláři nepodařilo vyprodat kapacity. Snížením ceny a označením „Last Minute“ dokáže přilákat zájemce a nevyprodaná místa narychlo obsadit.

Testado radíTestado radí

Ať už mluvíme o First Minute nebo Last Minute, dobře si danou nabídku prostudujte a srovnejte s ostatními nabídkami u konkurence. Některé cestovky a agentury mají totiž tendence „zneužívat“ tyto termíny i na zájezdy, které se konají za podstatně delší dobu. Mohli bychom to přirovnat k Black Friday.

Super Last Minute

Tento termín označuje dovolené s maximální slevou. Super Last Minute zájezdy jsou takové zájezdy, které se prodávají do sedmi dnů před odletem. Jestliže vás netlačí termín konání vaší dovolené, tohle je skvělá příležitost, jak ušetřit hodně peněz.

slevy na dovolené

Dovolená v sezóně a mimo sezónu

Termín konání dovolené je pro cenu zájezdu stěžejní. Z vlastní zkušenosti vám doporučujeme vycestovat mimo hlavní sezonu. Jaké to má výhody?

 • Cena – mimo hlavní sezónu je levnější ubytování, stravování a letenky. Cena zájezdu je tedy výrazně nižší a dostupnější. Roli hrají klimatické podmínky, prázdniny, probíhající sportovní události a další aspekty.
 • Méně turistů – méně turistů znamená vylidněné ulice, města a resorty. Fronty budou kratší a obsluha rychlejší. Můžete navštívit i atraktivní místa, kde by se jinak mačkala velká spousta lidí.
 • Lepší zážitek – menší počet turistů celkově výrazným způsobem navýší zážitek z vaší dovolené. Příznivější ceny, minimum front, poloplné pláže, vstřícnější obyvatelstvo a personál…
Náš tipNáš tip

Pokud chcete ušetřit, doporučujeme se podívat na nabídku německých cestovních kanceláří. Některé jsou výrazně levnější.

Způsob dopravy

Každý způsob dopravy má své přednosti a omezení. Je jenom na vás, jakou variantu využijete. Na druhou stranu vám někdy nezbyde nic jiného než usednout na palubu letadla. Jaké možnosti přepravy tedy máme?

Letecká doprava

Cestování letadlem na dovolenou je nejrychlejší a nejpohodlnější. Na palubě letadla si můžete objednat občerstvení, číst si knihu nebo sledovat film. Zázemí letišť poskytuje nabídku obchůdků a místo pro odpočinek. Není třeba se stresovat s navigací nebo dobou příjezdu.

Nevýhodou letecké přepravy jsou fronty během odbavení, předkládání zavazadel a spousta kontrol. Také samotný let nemusí dělat někomu dobře. Berte ale v potaz skutečnost, že letecká doprava patří mezi nejbezpečnější způsob přepravy osob.

cestování letadlem na dovolenou

Vlastní doprava autem, karavanem, motocyklem…

Mezi Čechy jasně vyniká cestování vlastním automobilem, karavanem nebo motocyklem. Největší výhodou je možnost si kdykoliv a kdekoliv zastavit; ať už mluvíme o toaletě, nebo návštěvě hezkého místa. Nejsme na nikoho cizího závislí, cestujeme svojí rychlostí a podle svých představ. Pokud se o náklady na pohonné hmoty můžete rozdělit s dalšími členy výpravy, můžete navíc ušetřit hodně peněz.

Cesta vlastním dopravním prostředkem však skýtá i mnohá úskalí. Očekávejte kolony, placení mýta, policejní kontroly, přičemž vždy hrozí dopravní nehoda nebo porucha.

Vlaková doprava

Poslední dobou se stává cestování vlakem velmi populární. Není ani divu, protože cesta vlakem je pohodlná, příjemná, klidná, plná dobrého jídla a možnosti se kdykoliv vyspat.

Nevýhodou může být delší doba cestování a někdy i vyšší cena. Aktuálně jsou však ceny jízdenek k dostání za úžasné ceny.

Alternativní doprava

Cestování lodí je určitě zážitkem na celý život. Pasažér má vlastní kajutu, k dispozici luxusní restaurace a bary, na palubě nechybí kina, divadla, tělocvičny, bazény a další výdobytky 21. století.

Nevýhodou je jednoznačně vysoká cena, kterou si nemohou dovolit zaplatit „běžné“ rodiny s dětmi. Počítat musíte i s delší dobou cestování. To však může být pro někoho naopak výhodou.

Pojištění

Měli bychom si říci, co vlastně je cestovní pojištění. Cestovní pojištění do zahraničí myslí na pojištění léčebných výloh a asistenčních služeb. Takové pojištění vám zajistí lékařské ošetření a následnou péči v zahraničí včetně transportu zpátky do České republiky.

Cestovní pojištění je důležité v řadě situací. Například se týká i možnosti, že svým jednáním (samozřejmě neúmyslným) způsobíte zranění cizí osobě. Pojištění myslí jak na vás, tak na ostatní. Z pojistky se hradí veškeré náklady na ošetření a jiné záležitosti. Je třeba si uvědomit, že běžné cestovní pojištění stojí obvykle několik stokorun na osobu. Zajistí vám pocit bezpečí a jistoty. Bez cestovního pojištění na dovolenou nedoporučujeme vůbec jezdit.

Kromě základního cestovního pojištění existuje i možnost připojištění. Jaké jsou druhy připojištění?

 • Úrazové pojištění – myslí na trvalé následky a smrt následkem úrazu.
 • Pojištění odpovědnosti – myslí na škodu na zdraví a majetku, kterou způsobíte třetí osobě.
 • Pojištění zavazadel – skvělé pro případ ztráty zavazadel nebo jejich poškození.
 • Pojištění storna zájezdu – cestovka nebo agentura vám vrátí peníze v případě, kdy dojde ke zrušení zájezdu, případně k cestě nedojde vlivem vaší nemoci, úrazu atd.
 • Pojištění zvířat – takové pojištění myslí na náklady vzniklé veterinární léčbou nebo úhynem zvířete. Výše pojistného se odvíjí od druhu zvířete, jeho stáří aj.
 • Pojištění právní ochrany – pro jednání s úřady se hodí právní ochrana. Dopravní nehody, ublížení na zdraví, ztráta dokladů… Na dovolené se může stát ledacos.

Při výběru a uzavírání cestovního pojištění se je třeba vždy přesvědčit, co daná pojistka zahrnuje. Výše uvedené body jsou důležité, nicméně to neznamená, že každé cestovní pojištění automaticky všechny z nich zahrnuje. Výběr pojištění tedy neodbývejte a s jednotlivými body se pečlivě seznamte.

 • Kde uzavřít cestovní pojištění? Kvalitní cestovní kancelář nebo agentura vám takové služby nabídne. Automaticky to ale nemusí znamenat, že je taková pojistka (pro vás) nejvýhodnější.
PozorPozor

Nezapomeňte si ohlídat platnost cestovního pojištění. Zjistěte si, pro jakou oblast je platné. Většinou se lze pojistit pro EU nebo oblast Svět.

Pojištění proti úpadku

Tzv. pojištění proti úpadku je služba, která chrání klienty cestovních kanceláří v případech, kdy daná cestovka není schopna plnit závazky dle uzavřených smluv s klienty.

Hodí se zmínit, že pojištění proti úpadku je u nás povinné. Doložení o uzavření takové smlouvy je nutné pro získání potřebné koncese.

Bezpečnostní situace

Jaká je bezpečnostní situace v dané zemi nebo destinaci se dozvíte na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Na stránce máte popsáno, z jakého důvodu ministerstvo varuje před cestováním do dané země. Mimo jiné se můžete o situaci informovat u zastupitelského úřadu země, kterou budete chtít navštívit.

COVID-19 – kde vyhledat současné informace

Koronavirus je stále aktuální téma, které se přímo dotýká možností cestování. Před hledáním zájezdu je dobré si zjistit informace o tom, kam se může aktuálně vycestovat, jaké výjimky platí pro naočkované osoby, jaké jsou podmínky návratu do ČR, zda cestovní pojištění kryje výlohy spojené s koronavirem, jak řešit situaci, když onemocníte v destinaci atd.

Nemá smysl zde vypisovat aktuální situaci a možnosti. Situace se mění prakticky každý den. Většina cestovek a agentur na svých stránkách informuje své klienty o panující situaci. My vás odkážeme na Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, které aktuální informace zveřejňuje na oficiálních stránkách.

Cestování bez cestovní kanceláře a agentury

Cestování bez cestovní kanceláře a agentury

Zatímco někteří by bez cestovky nikam neodjeli, jiní nejraději tráví dovolenou na vlastní pěst – tedy bez cestovky nebo agentury. Obě varianty mají svá pozitiva a nevýhody.

Dovolená na vlastní pěst

Cestování na vlastní pěst je výborné zejména v tom, že vám nikdo neříká, co a kdy máte dělat. Celý program si naplánujete podle sebe a svých preferencí. Je nicméně třeba určitá jazyková vybavenost, abyste se v případě řešení obtíží byli schopni domluvit, zarezervovat si hotel, vyřídit vstupenky atd. Počítat musíte i s plánováním, které může nějaký čas zabrat.

Odměnou vám naopak bude výrazně nižší cena, která může být klidně až poloviční. To vše platí ale za předpokladu, že se v dané problematice vyznáte a víte, co a jak hledat, kam cestovat, kde se ubytovat, kde jíst aj.

V případě potíží v zahraničí vás odkážeme na web Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD). Případně kontaktujte tamní velvyslanectví a ambasádu.

Níže jsme vypsali užitečné odkazy, které se vám mohou při cestování na vlastní pěst hodit:

Dovolená s cestovkou či agenturou

Jednoznačně pohodlnější volbou je dovolená pod záštitou nějaké společnosti. Po vybrání destinace a hotelu stačí zaplatit a sledovat termín odjezdu. Úspora času a nervů je v tomto případě jasně patrná. Nemohou vás zaskočit ani dodatečné náklady navíc, vyškolený personál a delegáti vám sdělí vše potřebné, v ceně zájezdu jsou (většinou) zahrnuty transfery a různé služby. Obrovským benefitem je možnost uplatnění reklamace zájezdu, kterou za vás bude řešit pořadatel zájezdu – tedy cestovní kancelář, nikoli cestovní agentura (v drtivé většině případů).

Jak funguje cestovní agentura

Jak funguje cestovní agentura? Slouží jako srovnávač cen a „prostředník“, který vám ukáže nabídku dovolených mnoha cestovních kanceláří. Oproti tomu cestovní kancelář je přímo společnost, se kterou uzavíráte smlouvu o vaší dovolené. Ta také řeší reklamace a problémy.

Dovolená s cestovkou či agenturou - výhody a nevýhody

Další cestovní kanceláře a agentury

Na některé cestovky a agentury se v našem výčtu nedostalo. Rozhodně to ovšem neznamená, že jsou nekvalitní. Spíše v některých hlediscích – dle našeho názoru – nedosahují takových kvalit. Řeč je například o CK Alexandria, která byla založena v roce 1993. Od té doby odbavila velké množství spokojených klientů. S Alexandrií můžete vycestovat do Bulharska, Řecka, Itálie, Chorvatska, Egypta a dalších zemí. Podobně kvalitní služby nabízí také Čedok. Zejména Last Minute jsou velmi atraktivní.

Jestliže se pídíte po poznávacích zájezdech, doporučujeme exotickou Asii s China Tours. Můžete se vydat i do zemí jako je Írán, Tibet, Nepál, Čína, Jižní Korea, Japonsko, Singapur…

Skvělé zážitky dokáže zprostředkovat také cestovní kancelář Hoška Tour. Ta na našem trhu působí již od roku 1991. Nabízí aktivní, poznávací a tematické zájezdy. Není problém vybrat pěší turistiku, vlakové zájezdy, termální lázně, nebo letecké zájezdy například do Irska, Dublinu a USA.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (147 hlasů)

Autor článku

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii, internet a zajímavé knihy. Působil jako redaktor Prima ZOOM, šestým rokem se naplno věnuje Testádu a postupně proniká do tajů SEO. Obdivuje Elona Muska a rád si zacvičí. Po večerech začal psát knihu o Osvětimi, studuje angličtinu, Python, HTML a CSS. Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odeslat komentář