Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Nejlepší dokovací stanice pro notebooky 2024

Dokovací stanice pro vaši sestavu notebooku a periferních zařízení vám rozšíří možnosti používání, ušetří čas a tím zvýší efektivitu práce. V našem srovnání vám prozradíme, jak tato zařízení fungují, jak je lze využívat a podle čeho vybírat. Jako model s nejlepším poměrem ceny a výkonu jsme vybrali HP USB-C G5. Na MacBooky zase vyžijete Linq Pro USB-C 10Gbps Multiport Hub.

Nejlepší celkově

Velmi rychlá dokovací stanice s Thunderbolt 4 pro náročné uživatele. Zvládne několik obrazovat s vysokým rozlišením a vyniká spolehlivostí.

Nejlepší cena/výkon

Kvalitní dokovací stanice s velkým množstvím portů různých typů. Má vysoký výkon i pro několik monitorů a nezabere na stole příliš místa.

Nejlepší levný

Dokovací stanice pro Apple notebook. Vyniká nízkou cenou, kvalitním zpracováním a nízkou hmotností i malou velikosti – ideální na cesty.

Nejlepší dokovací stanice

Recenze Dell Thunderbolt Dock WD22TB4 – thunderbolt dokovací stanice s množstvím konektorů

recenze Dell Thunderbolt Dock WD22TB4 Pro náročné

Pro OS: Windows 10, Windows 11, Redhat Enterprise Linux, Ubuntu 20.04 a novější | Napájení: 180 W (90 W do systémů jiných výrobců než Dell) | Připojovací konektor pro notebook: Thunderbolt 4 | Připojovací konektory pro periferie: USB-C, HDMI, 2 × DisplayPort, RJ-45, 2 × Thunderbolt 4, 2 × USB | Hmotnost: 650 g | Parametr: 205 × 90 × 29 mm | Materiál: plast | Přibližná cena: 6 700 Kč

Klady
 • Thunderbolt 4 vstup i výstup
 • Pro více monitorů s vysokým rozlišením
 • Velké množství konektorů
 • Spolehlivý chod
Zápory
 • Vyšší cena

Jako model pro náročné uživatele notebooků jsme vybrali Dell Thunderbolt Dock WD22TB4. Jak již prozrazuje název, jedná se o dokovací stanici s Thunderbolt 4 rozhraním pro maximální rychlost. Ve srovnání s klasickým USB-C je rychlejší a zvládne také větší zátěž. Tomu odpovídá také bohatá konektorová výbava pro připojení různých periferií.

Celkem tato dok stanice obsahuje HDMI připojení, dvakrát DisplayPort, dvakrát USB-C standardu Thunderbolt 4, dvakrát USB 3.2 Gen 1 a síťový RJ-45. Rozhodně vás tedy nebude omezovat v počtu připojených periferií ani v jejich výkonnosti. Dell Thunderbolt Dock WD22TB4 je dokovací stanice pro 2 monitory nebo i více. Zvládne zajistit několikanásobný přenos ve vysokém rozlišení.

Do vyšší třídy se tato dokovací stanice Dell řadí také celkovou kvalitou zpracování a vysokou mírou spolehlivosti. Zařízení má zároveň vzhledem ke svému provedení příjemně nízkou hmotnost díky tělu vyrobenému z lehkého avšak pevného plastu. Při pořízení je nutné počítat s vyšší pořizovací cenou.

Recenze HP USB-C G5 – USB-C dokovací stanice s nejlepším poměrem ceny a výkonu

HP USB-C G5 recenze Zlatý střed

Pro OS: Windows 10, Windows 11 | Napájení: 65 W | Připojovací konektor pro notebook: USB-C | Připojovací konektory pro periferie: 2 × USB-C, 4 × USB, 2 × DisplayPort, 2 × HDMI, Jack 3,5 mm, RJ-45 | Hmotnost: 680 g | Parametr: 122 × 122 × 45 mm | Materiál: plast | Přibližná cena: 3 900 Kč

Klady
 • Připojíte až 3 monitory
 • Široká nabídka počtu i typů portů
 • Kompaktní rozměry
 • Funkce Security Lock
Zápory
 • Mírně nadprůměrná hmotnost

HP USB-C G5 je USB-C dokovací stanice, která potěší všechny běžné i náročnější zákazníky. Přitom si vzhledem ke své výbavě zachovává ve své třídě přijatelnou pořizovací cenu. Dokáže výrazně rozšířit počet i množství typů portů, což se hodí zejména u kompaktních notebooků s menším počtem slotů. Samozřejmě umožní i připojení specifických periferních zařízení na jeden jediné USB-C rozhraní.

Dokovací stanice HP USB-C G5 má ve své výbavě pro připojení periferních zařízení celou sadu konektorů. Konkrétně zde najdete 2 USB-C, rovnou 4 USB standardu 3.2, dále 2 DisplayPorty 1.4, HDMI, RJ-45 a Jack 3,5 mm. Nabídka je opravdu široká. Díky chytrému tvaru mírně do výšky nezabere tato dok stanice příliš místa. Má však o něco vyšší hmotnost 0,75 kg. Hodí se tak spíše pro kancelářské použití než pro cestování.

Na HP USB-C G5 díky kombinaci více portů zapojíte naráz i více obrazovek. Jakožto dokovací stanice pro tři monitory si samozřejmě tento model poradí i s chodem ve vysokém rozlišení. Mezi funkcemi nechybí ani Security Lock. Součástí balení je napájecí kabel.

Recenze Linq Pro USB-C 10Gbps Multiport Hub – port replikátor dokovací stanice pro Apple

recenze Linq Pro USB-C 10Gbps Multiport Hub Levný základ

Kompatibilita: Mac Studio, MacBook Air/Pro (M1, M1 Pro, M1 Max) | Napájení: 100 W | Připojovací konektor pro notebook: USB-C Thunderbolt 4 | Připojovací konektory pro periferie: 2 × USB, 2 × USB-C, HDMI, SD, TF | Hmotnost: 50 g | Parametr: 125 × 39 × 11 mm | Materiál: hliník | Přibližná cena: 2 200 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Vhodné pro Apple
 • Power Delivery až 100 W
 • Nízká hmotnost a malá velikost
 • Kovové elegantní a odolné zpracování
Zápory
 • Omezená rozšiřitelnost USB-C

Linq Pro USB-C 10Gbps Multiport Hub je dokovací stanice pro MacBook PRO a MacBook Air. Jedná se o jednodušší provedení, jak je ostatně běžné pro většinu dok stanic třetích stran na Apple notebooky. Zato váš potěší opravdu nízkou cenou. Ve srovnání s běžnými dolovacími stanicemi je výrazně levnější a v rámci konektorů nemá žádné omezení. Dokáže rozšířit konektorovou výbavu a zajistit připojení periferií a nevyjde vás přitom na moc peněz.

Tato dokovací stanice pro MacBook Air a MacBook PRO se připojuje přes dvojité USB-C Thunderbolt 4. Stejný počet USB-C přípojek také nabízí. Jejich množství tak nijak nerozšíří. Zato vám nabídne navíc 2 další USB 3.2, slot na SD a TF kartu a HDMI. Právě přes HDMI propojíte svůj MacBook přes dokovací stanici i s obrazovkou. Linq Pro USB-C 10Gbps Multiport Hub podporuje až 4K rozlišení s 60Hz obnovovací frekvencí.

Za zmínku stojí také povedené a kvalitní zpracování. Linq Pro USB-C 10Gbps Multiport Hub má kovové tělo, které zajistí zvýšenou odolnost i povedené vzhled. S hmotností 50 g a rozměry 125 × 39 × 11 mm se jedná o opravdu skladné zařízení. Hodí se tak i pro uživatele, kteří se svým notebookem pravidelně cestují. Zmínit také musíme přítomnost podpory Power Delivery až 100 W přes USB-C.

Test a srovnání dokovacích stanic

Název Shrnutí
TOP dokovací stanice
1. recenze Dell Thunderbolt Dock WD22TB4 Dell Thunderbolt Dock WD22TB4 Dokovací stanice s rychlým přenosem přes thunderbolt, 180 W, i pro více monitorů s vysokým rozlišením. Zjistit cenu
2. recenze Dell Dual Dock HD22Q Dell Dual Dock HD22Q Designově atypická dok stanice, cenově dostupná, dostatečný počet a množství portů na periferie. Zjistit cenu
3. HP USB-C G5 recenze HP USB-C G5 Kompaktní designový překapávač kávy na 5 šálků kávy. Zjistit cenu
4. recenze HP Travel USB-C Multi Port Hub HP Travel USB-C Multi Port Hub Cestovní dokovací stanice – kompaktní rozměry a nízká hmotnost. Plnohodnotná nabídka portů. Zjistit cenu
5. recenze Lenovo USB-C Mini Dock Lenovo USB-C Mini Dock Kompaktní a praktická dok stanice s nízkou cenou, ale širokou nabídkou portů. Má povedení design. Zjistit cenu
6. recenze Lenovo ThinkPad Thunderbolt 4 Workstation Dock Lenovo ThinkPad Thunderbolt 4 Workstation Dock Rychlý Thunderbolt 4, vysoký výkon napájení, 230 W, opravdu velká nabídka portů, ale vyšší cena. Zjistit cenu
7. recenze Linq Pro USB-C 10Gbps Multiport Hub Linq Pro USB-C 10Gbps Multiport Hub Dokovací stanice pro MacBook. Malá, skladná a za nízkou cenu. Vhodná na cestování. Hlinkové tělo. Zjistit cenu
8. recenze CONNECT IT CHU-9010-AN 11v1 Connect IT CHU-9010-AN 11v1 Menší dokovací stanice v hliníkovém povedení. Má dostatečný počet i množství slotů na periferie Zjistit cenu
9. recenze Microsoft Surface Thunderbolt 4 Dock Microsoft Surface Thunderbolt 4 Dock USB-C Thunderbolt 4 s rychlým přenosem. Dostatek především USB portů, avšak bez HDMI. Zjistit cenu

Nejprodávanější dokovací stanice

Jak vybrat dokovací stanici

Při nákupu dokovací stanice hraje nejdůležitější roli kompatibilita s vašimi zařízeními. O ní rozhodují zejména odpovídající konektory a pak také operační systém. Pozor si dávejte také na dostatečnou výkonnost. Svou roli pak samozřejmě bude hrát cena.

jak vybrat dokovací stanici

Co je dokovací stanice?

Dokovací stanice jsou prvek v sestavě vaší elektroniky, který umožňují připojení a vzájemnou komunikaci vašich různých zařízení.

Základem sestavy je hlavní zařízení, přes které pracujete a ve kterém jsou umístěné součástky výkonu či nahraného obsah. Tímto zařízením mohou být notebooky, tablety, chytré telefony, ale i pevné disky. K nim přes dokovací stanici připojujeme takzvaná periferní zařízení, která rozšiřují možnosti ovládání, paměti, zobrazení, grafického a zvukového výstupu a dalších funkcí. Sem patří například monitory, klávesnice, tiskárny a jiné prvky.

Když uživatel dokovací stanici zapojí do notebooku nebo k jinému zařízení, může okamžitě získat přístup k všem připojeným periferním zařízením, aniž by musel každý z nich připojovat zvlášť. To ušetří čas a zvýší produktivitu i pohodlí práce. Navíc dokovací stanice umožní zasunutím jednoho jediného kabelu připojit i tolik periferií, pro které byste neměli samostatně dostatek volných konektorů.

Typy dokovacích stanic

Dokovací stanice můžeme rozdělit na tři hlavní kategorie: port replikátory a univerzální nebo specifické dokovací stanice. Nyní se podíváme, v čem se tyto typy odlišují a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

Port replikátory

Port replikátor je jednodušší verzí dokovací stanice. Rozdíl mezi pravými dokovacími stanicemi je v tom, že replikátor vaše zařízení nenapájí, jen poskytuje rozhraní pro připojení více externích prvků naráz. Slouží tak jako multifunkční USB hub pro více typů konektorů. Výhodou je nižší cena a také mnohdy skladnější provedení. Hodí se tak pro občasné používání nebo na cesty.

Univerzální dokovací stanice

Jak již název napovídá, univerzální dokovací stanice budou spolupracovat s jakýmkoliv zařízením. Nejčastěji disponují USB-C, které se také nachází u většiny elektroniky, kterou lze s dokovacími stanicemi propojit. Ve srovnání se specifickými typy (viz. níže) mají univerzální modely nižší pořizovací cenu a lze je například i při změně notebooku na jiný stále používat bez starosti o vzájemnou kompatibilitu. Na druhou stranu hladký chod není nikdy na sto procent garantovaný a ve výjimečných případech může docházet k chybám v komunikaci mezi vaším zařízením a periferií.

Specificky zaměřené dokovací stanice

Zatímco univerzální modely připojíte k celé řadě zařízení, specifické dokovací stanice jsou určené pro konkrétní typ elekroniky. Například notebooky z jedné značky či přímo konkrétní modelové série. Díky výrobě na míru vašemu zařízení budete mít vždy bezchybný chod a všechna periferní zařízení budou spolehlivě fungovat. Na druhou stranu počítejte s vyšší pořizovací cenou a také s tím, že když vyměníte svůj notebook za úplně jiný typ, nebude vaše dokovací stanice s novým odlišným výrobkem nejspíš umět spolupracovat.

Cílové zařízení dokovací stanice

Nejčastěji se dokovací stanice používá pro notebooky. To ovšem není jediné zařízení, u kterého najde uplatnění. Setkat se můžete také s dokovacími stanicemi pro mobily či pro pevné disky.

Dokovací stanice pro notebooky

Rozšiřují počet i typy portů, umožňují nabíjení a především zajišťují propojení s periferiemi. Dokovacím stanicím pro notebooky se v našem článku věnujeme primárně a také je najdete ve výše srovnávaných a doporučovaných produktech. Na trhu je nejčastěji zastoupený právě tento typ.

Náš tip

Rozšíření rozhraní využijete zejména pro modely s méně konektory – ideální jsou dokovací pro malé netbooky nebo tenké ultrabooky.

dok stanice k laptopu

Dokovací stanice pro telefony a tablety

Dokovací stanice na mobil nebo tablet má stejné využití jako u notebooků. Není tak častá, protože méně lidí používá chytrý telefon jako hlavní a plnohodnotný nástroj pro náročnou práci, ke které potřebují i rozšíření o periferie. Uplatnění však rozhodně najde, protože umožňuje například zobrazit obsah mobilu na velké obrazovce.

Stejně jako u notebooků, i u dokovací stanice na mobil / tablet existují univerzální i speciálně zaměřené typy pro vybrané modely. Rozdíl v kompatibilitě je opět především v operačním systému – v případě telefonů existují dvě velké skupiny dokovacích stanice pro Android a pro iOS. Samozřejmě musí odpovídat i konektorová výbava. Připojení probíhá obvykle pomocí USB-C nebo jack portu. Zajímavou a praktickou variantu jsou také bezdrátové dokovací stanice, které fungují se s telefonem či tabletem párují pomocí Bluetooth technologie a naráz tak umožní přístup například k bezdrátovým sluchátkům či reproduktorům, gimbalům a dalšímu vybavení.

dok stanice k telefonu

Dokovací stanice pro pevné disky

Menší, zajímavou a poměrně samostatnou kategorií jsou dokovací stanice pro externí pevné disky. Ty se k počítači připojují přes USB rozhraní. Dokovací stanice zde také může přímo nahradit kryt disku – stačí ho vložit dovnitř.

Uplatnění najdou tyto dokovací stanice pro disky různých typů od základní HDD až po rychlé SSD, M.2 / M.2 NVMe disky. Připojení disku je s dokovací stanicí velmi rychlé, popřípadě můžete zapojit i více disků naráz. Některé modely na trhu pro používání nepotřebují ani počítač a mají schopnost přesouvat nebo kopírovat data z jednoho úložiště na druhé jen pomocí doku.

dok na pevné disky

Konektivita

Dokovací stanice může být připojena k vašemu zařízení několika různými způsoby. Nejběžnější je USB-C / Thunderbolt dále pak zejména u starších zařízení a USB 3.0. Je důležité zvolit dokovací stanici, která podporuje stejný typ připojení jako vaše zařízení.

Konektorovou výbavu vybírejte podle toho, co chcete ke svému zařízení připojovat. Mezi hlavní konektory a jejich odpovídající periferie patří:

Ujistěte se, že dokovací stanice má nejen odpovídajíc konektory, ale také jejich dostatečný počet, který bude odpovídat vašim potřebám.

využít dokovací stanice

Rychlost přenosu

Pokud plánujete připojovat výkonná zařízení, či přenášet větší data mezi zařízením a periferiemi, zaměřte se výkon dokovací stanice. O svižnosti rozhoduje přenosová rychlost portů. USB-C / thunderbolt porty nabízejí rychlejší přenosovou rychlost než starší verze USB. Pro porovnání zatímco USB 2.0 pracuje s 60 MB/s, USB 3.0 již 625 MB/s a USB-C dokonce 10 GB/s (= 10 000 MB/s). Rozdíl je tudíž opravdu značný.

dokovací stanice pro dva monitory

Výkon nabíjení

Dokovací stanice kromě práce s konektory také napájejí notebook. Je proto důležité vybírat podle výkonnosti [W]. Odpovídající hodnotu snadno zjistíte v parametrech vašeho notebooku nebo podle současné nabíječky. Pokud byste výkonnost podhodnotili, dokovací stanice by stejně jako málo výkonná nabíječka nedokázala notebook napájet.

Zpracování

Pokud potřebujete dokovací stanici pro cestování či jen časté přenášení například mezi prací a domovem, zvažte její kompaktnost a hmotnost. Některé dokovací stanice jsou navrženy speciálně s ohledem na mobilitu a snadnou manipulaci. Na druhou stranu by skladnost nikdy neměla být na úkor potřebné konektivity a rychlosti.

Kvalita konstrukce dokovací stanice je důležitá, zejména pokud ji plánujete používat pravidelně či s ní cestovat. Hledejte modely s odolnými materiály, aby se zabránilo mechanickému poškození a přehřívání. Kvalitní zpracování prodlouží životnost dokovací stanice a zajistí spolehlivý provoz. Nejčastěji používaným materiál je slitina hliníku a ABS plastový materiál.

Nejoblíbenější značky dokovacích stanic

Dokovací stanice Dell

Dokovací stanice pro Dell notebooky patří mezi špičku na trhu. Vynikají rychlým přenosem a nabízejí se v cenově dostupné hladině i jako pokročilé modely pro náročné zákazníky. Konektorová výbava je na slušné úrovni. Zajímavé jsou také port replikátory, které vynikají skladností a nízkou hmotností. Ty poznáte podle kruhového tvaru.

dell značka

Dokovací stanice HP

Dokovací stanice pro HP patří mezi spolehlivé a výkonné značky. Celkově můžeme nabídku rozdělit na dvě kategorie – na dokovací stanice HP se zaoblenými hranami pro běžné použití a na modely klasického obdélníkového tvaru, jež jsou určené pro větší zátěž a rychlejší přenos. Všechny typy však zvládnou i dvě obrazovky s vysokým rozlišením.

hp logo recenze

Dokovací stanice Lenovo

Poslední velkou a známou značkou v našem přehledu TOP výrobců jsou dokovací stanice pro Lenovo. Zde máte na výběr z opravdu velkého množství typů různé náročnosti i různého konstrukčního provedení od velkých modelů pro náročné použití až po praktické cestovní typy. Ceny jsou v porovnání s ostatními specifickými dokovacími stanicemi příznivě nízké.

Lenovo - logo značky

Ceny dokovacích stanic

Do 1 000 Kč

Nejlevnější dokovací stanice slouží spíše jako port replikátory. Pokud v této cenové třídě objevíte klasickou dokovací stanici, půjde o nejjednodušší model pro nenáročné použití a od neoriginálního výrobce. Výhodou je zde však nízká hmotnost. Proto budou tyto dokovací stanice ideální na cestování.

Od 1 000 do 3 000 Kč

V této cenové relaci seženete port replikátory od známých výrobců notebooků a klasické dokovací stanice univerzálního typu od neoriginálních výrobců. Pokud chcete ušetřit a dokovací stanici používáte k běžným účelům nebo často měníte značky notebooků či jich zapojujete pravidelně více, bude tato kategorie pro vás správnou volbou.

Od 3 000 do 6 000 K

Dokovací stanice nad 3 000 Kč jsou zpravidla specifické modely od známých výrobců. Vynikají svou spolehlivostí. Mají kvalitní zpracování a potěší i náročnější uživatele. Nebudou vás omezovat počtem portů ani jejich typovou nabídkou.

Od 6 000 Kč

Pro profesionální použití a pro zapojení více náročných periferií se vám budou líbit dokovací stanice nad 6 000 Kč. Kromě toho, že si hravě poradí s přenosem na tři nebo i více obrazovek s vysokým rozlišením vás také potěší vysokou rychlostí přenosu. Tu v této třídě již běžně namísto klasického USB-C zajišťuje standard thunderbolt.

Kde koupit dokovací stanici?

Dokovací stanice zakoupíte především v elektro-obchodech. Velký výběr má například Alza nebo CZC.cz. Pro srovnání více e-shopů vám poslouží portál Heureka. Zde také můžete vyhledávat a filtrovat nabídku zboží od více prodejců.

Nejprodávanější dokovací stanice podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.5 (11 hlasů)

Autor článku

Katka Muchová
Katka Muchová

Profesně napůl redaktorka, napůl výcvikářka psů. Ve volném čase milovnice fotografování, umění, nových technologií a brouzdání po internetu, kde hledám informace o společenském dění a zajímavé produkty. Baví mě testování různých vychytávek a ráda s jejich výběrem pomáhám ostatním. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář