Nejlepší projektory – tipy pro rok 2018

Projekční a prezentační technika je součástí téměř všech kanceláří, mítinků, porad či zasedání. Správný projektor usnadní přenos informací ze zdroje směrem k publiku, ať už je jakkoliv velké. Stejně tak dobře lze projektory však využít i ke sledování filmů nebo hraní her.

Zde přinášíme přehled tří nejlepších projektorů dle redakčního výběru.

Nejlepší projektory roku 2018

ObrázekNázevSpecifikace

Hodnocení dle Heureky

Přibližná cena
1

GoClever Forever MLP-100

GoClever Forever MLP-100

Projekce: LED

Rozlišení: 1920 × 1080

Svítivost: 1 200 ANSI

Projekční vzdál.: 1-3,5 m

Životnost lampy: 30 000 h

72 %

2 790 Kč

Porovnat ceny >>

2

Optoma HD27e

Optoma HD27e

Projekce: DLP

Rozlišení: 1920 × 1080

Svítivost: 3 400 ANSI

Projekční vzdál.: ?

Životnost lampy: 10 000 h

97 %

14 990 Kč

Porovnat ceny >>

3

Epson EH-TW7300

Epson EH-TW7300

Projekce: LCD

Rozlišení: 1920 × 1080

Svítivost: 2 300 ANSI

Projekční vzd.: 2,9-4,5 m

Životnost lampy: 5 000 h

100 %

39 990 Kč

Porovnat ceny >>

1) GoClever Forever MLP-100

Rozlišení: 1920 × 1080 | Technologie projekce: LED | Svítivost: 1200 ANSI | Životnost lampy (v ECO provozu): 30 000 hod. | Hmotnost: – | Kontrast: 1500:1 | Projekční vzdálenost: 1 – 3,5 m | Hlučnost: – | Další vlastnosti a funkce: reproduktor, Wi-Fi, HDMI, USB

KLADY:
 • Cena
 • Životnost lampy
 • Tichý chod

ZÁPORY:
 • Slabý jas
 • Hrubé zaostřování

GoClever Forever MLP-100 patří do kategorie levných LED projektorů. Jeho cena se pohybuje lehce pod hranici 3000 Kč (09/2018) a na české verzi portálu Heureka byl v roce 2017 vyhodnocen jako Produkt roku.

Projektor podporuje Full HD rozlišení 1920 × 1080 px a nabízí svítivost na úrovni 1200 lumenů, která omezuje jeho použitelnost pouze na tmavší místnosti. Jeho projekční vzdálenost je poměrně variabilní (1 – 3,5 m), stejně jako velikost obrazu (30 – 120“). Značka GoClever vybavila model Forever MLP-100 dvojicí 2W reproduktorů, vestavěnou 4 GB pamětí a vstupy pro HDMI, SD, USB a AV. Snad největší výhodou tohoto projektoru je, kromě ceny, životnost jeho lampy; LEDková technologie by měla zvládnout až 30 000 hodin provozu.

Naopak, pokud si uživatelé v recenzích na něco stěžují, pak je to slabá úroveň jasu, nízká kvalita promítání za světla a nanejvýš průměrné zaostřování.

Zjistit cenu >>


2) Optoma HD27e

Rozlišení: 1920 × 1080 | Technologie projekce: DLP | Svítivost: 3400 ANSI | Životnost lampy (v ECO provozu): 10 000 hod. | Hmotnost: 2,87 kg | Kontrast: 25000:1 | Projekční vzdálenost: – | Hlučnost: 25 dB | Další vlastnosti a funkce: HDMI, dálkové ovládání, USB, audio-jack

KLADY:
 • Vysoká svítivost
 • Nízká hmotnost
 • Kvalita obrazu

ZÁPORY:
 • Chybějící komponenty pro 3D

Projektor Optoma HD27e můžeme směle zařadit do vyšší střední třídy, díky ceně kolem 15 000 Kč to ani jinak nejde. Projektory v těchto a vyšších cenových relacích už nabízejí opravdu kvalitní vizuální výsledky.

Optoma HD27e se řadí k DLP projektorům, které jsou vesměs jako dělané pro domácí kino nebo připojení k herním konzolím (i kvůli poměru stran 16:9). Optoma v sobě kombinuje všechny výhody DLP systémů – skvělý kontrast (25 000:1), vysoké rozlišení (1920 × 1080 px) a svítivost (na úrovni 3400 ANSI), která umožňuje používat tento projektor i ve větších a světlejších místnostech bez obav o kvalitu nebo pestrost promítaných barev. Ocenit lze i nízkou hlučnost přístroje (25 dB), zabudovaný HDMI konektor a dálkové ovládání.

Na projektoru HD27e uživatelé oceňují kvalitní 3D, tichost provozu a poměr ceny a kvality produktu. K absolutní spokojenosti chybí snad jen komponenty pro sledování 3D.

Zjistit cenu >>


3) Epson EH-TW7300

Rozlišení: 1920 × 1080 s vylepšením 4K | Technologie projekce: LCD | Svítivost: 2300 ANSI | Životnost lampy (v ECO provozu): 5 000 hod. | Hmotnost: 11 kg | Kontrast: 160 000:1 | Projekční vzdálenost: 2,95 – 4,8 m | Hlučnost: 24 dB | Další vlastnosti a funkce: dálkové ovládání, LAN (RJ45), WLAN se zabezpečením, VGA, 2× HDMI, MHL, audio-výstup, volitelné režimy barev v 2D i 3D, reproduktor, podpora HDR, rozhraní Ethernet, paměť pozice objektivu

KLADY:
 • Množství funkcí
 • Full HD s vylepšením 4K
 • Skvělý kontrast
 • Technologie 3 LCD

ZÁPORY:
 • Vyšší hmotnost
 • Nižší životnost lampy

Špičkové 3D zařízení od Epsonu nabídne velkolepou podívanou v rozlišení Full HD. Kvalitu obrazu podpoří nejenom možnost zdokonalení na 4K, ale také vysoká úroveň kontrastu (160 000:1), technologie 3 LCD (uzávěrka s tekutými krystaly RGB), 1,6× optický zoom a vertikální i horizontální korekce zkreslení. Barevnou pestrost a stálost i v mírně osvětlených prostorách zabezpečuje rovnoměrný výkon 2 300 lumenů pro všechny barvy (včetně černé a bílé).

Absolutně nepřekonatelná je výbava projektoru EH-TW7300 od firmy Epson, která zahrnuje dálkové ovládání, reproduktor, režimy barev pro 2D i 3D, podporu rozhraní Ethernet nebo dvojici HDMI výstupů. Do 11 kilogramů vážícího přístroje se jeho tvůrci snažili vtěsnat co možná nejvíc funkcí a hardwaru pro co možná nejlepší a nejvěrohodnější obraz – a musíme říct, že se jim to podařilo.

Zjistit cenu >>

zpět na obsah ↑

Nejprodávanější projektory dle Heureky

zpět na obsah ↑

Jak vybrat projektor?

Projekční a prezentační technika je součástí téměř všech kanceláří, mítinků, porad či zasedání. Správný projektor usnadní přenos informací ze zdroje směrem k publiku, ať již je jakkoliv velké. Pokud si ale vyberete nevhodné zařízení, vaše snaha předat informaci studentům nebo kolegům se mine účinkem. Ale projektory neslouží jenom pracovním účelům, jsou masivně využívány také ke sledování filmů nebo hraní počítačových her. Jejich využití je tedy opravdu variabilní. Podle jakých zásad a parametrů byste si měli projektor vybírat?

Projektory podle využití

V první řadě byste měli mít jasno, na jaký účel budete projektor využívat; jestli vám jde o sledování filmů a hraní her, nebo s pomocí projektoru plánujete řešit například prezentace v práci. Pro domácí použití jsou skvělé tzv. Home Cinema projektory, podporující širokoúhlé rozlišení ve Full HD nebo dokonce 4K. Nabízí poměr stran 16:9 nebo 21:9 a podporují vysoce kvalitní sledování filmů nebo hraní her. Jenom pro gaming jako takový ale jsou na trhu speciální herní projektory.

Ze škol a kanceláří jsou mnohým jistě známé projektory kancelářské, ideální to věcička na promítání tabulek a prezentací všeho druhu. Dokáže promítat obraz v poměru 4:3, 5:4 nebo 16:10 a nabízí vyšší svítivost, některé modely i integrovanou baterii. Na trošku jiné úrovni pracují interaktivní projektory – jde o moderní řešení, které dovoluje přímo zasahovat do prezentační plochy, měnit pořadí obsahu nebo se v prostředí prezentace pohybovat jako po dotykovém displeji. Velké oblibě se těší také přenosné projektory – mají nízkou hmotnost a malé rozměry, díky čemu jsou dokonale mobilní. Skvěle slouží při různých venkovních akcích, oslavách a posezeních.

Projekční vzdálenost

Kategorie, která úzce souvisí s využitím projektoru. Projekční vzdálenost je vzdálenost projektoru od promítací plochy, má tedy přímý vliv na kvalitu výsledného obrazu. Trh v tomto směru nabízí různé možnosti, od projektorů na ultra krátkou (asi 0,5 m) a krátkou (1 m) vzdálenost až po projekční techniku, schopnou vysílat ze vzdálenosti několika metrů. Pokud plánujete projektor využívat v menší místnosti, pro prezentace apod., měly by vám vyhovovat spíše první dva zmíněné typy projektorů. Pro přehrávání filmů a do větších místností se zase hodí projektory na běžnou (1 až 2 m) nebo větší projekční vzdálenost.

Není nezvyklé, že výrobci projektorů nabízí zákazníkům možnost vypočítat si správnou vzdálenost projektoru od plátna a také velikost plátna podle zvoleného projektoru pomocí online kalkulaček.

Poměr stran

Parametr, jenž uvádí poměr výšky k šířce obrazu. Pro pracovní účely by ve většině případů měl bohatě postačovat poměr 4:3. Tento poměr by ale například pro sledování filmů doma nemusel každému vyhovovat, zejména když jsou na trhu projektory s poměrem stran 16:9 nebo 16:10.

Rozlišení

Rozlišení obrazu řešíme u obrazovek telefonů, počítačů, tabletů a taky projektorů. Pod pojmem rozlišení si musíme představit počet nebo hustotu pixelů, zobrazovaných na projekční ploše. Udává se jako počet bodů (sloupců) na šířku × počet bodů (řádků) na výšku.

Nejnižší třídou rozlišení projektorů je SVGA – 800 × 600 px. Nabídne docela dobré výsledky při sledování filmů z DVD přehrávače nebo TV, zvládne také powerpointové prezentace. Po připojení k počítači ale bude vidět pixely. Ostřejší obraz dostanete s rozlišením XGA – 1024 × 768 px, při kterém není problém zobrazovat i jednodušší grafiku.

Standardem moderní doby je ovšem pracování s projektory s rozlišením SXGA – 1280 × 1024 px nebo UXGA – 1600 × 1200 px. Toto rozlišení vídáme u profesionálních projektorů, využívaných na promítání vysoce detailních dat. Pomyslné třešničky na dortu ovšem nalezneme v obývacích pokojích a domácnostech. Jedná se o techniky v HD, Full HD – 1980 × 1080 px nebo WUXGA – 1920 × 1200 px rozlišení, ideální pro výbavu domácího kina a sledování videa ve vysokém rozlišení.

Technologie projekce

Projektory v dnešní době využívají tři druhy technologie zobrazování. Jsou to LCD, DLP a LED technologie.

LCD projektory nabídnou výborný kontrast, zářivé barvy a to i v osvětlených prostorách. Jejich výhodou je také tichý chod, malá spotřeba elektrické energie a méně vydaného tepla. Většinou je dostanete za poměrně příznivou cenu a s velkým množstvím doplňkových funkcí, často se proto uplatňují jako součást domácích kin. Při porovnání s DLP technologií ale LCD projektory nabízí nižší kontrast, méně kvalitní vykreslení stínů a černé barvy a taky přesnost a stálost barev není tak výrazná jako u DLP.

DLP projektory se, vedle již zmíněných plusů, můžou pochlubit plynulejším přehráváním videa a větší kompaktností. Pokud si zvolíte tříčipový DLP systém, můžete se těšit na nejvyšší momentálně dosažitelnou digitální kvalitu obrazu, porovnatelnou s digitálními kiny. Jednočipové DLP systémy najdou využití jako součást domácích kin nebo kanceláří. Vesměs se můžou pochlubit skvělou kvalitou obrazu, malou poruchovostí a nízkou hlučností. Nevýhodou DLP systému je prozatímní vyšší cena a výskyt duhové efektu, zejména u jednočipových zařízení.

LED projektory jsou podobné DLP systému, akorát lampu zde nahrazují LED diody. Vyznačují se velice nízkou spotřebou energie, obvykle i malými rozměry a skvělou životností v řádu desítek tisíc hodin. I zde ovšem platí staré známé něco za něco; ani LED projektory nejsou absolutně dokonalé a jejich výhody kompenzuje hlavní nevýhoda, kterou je velice nízká světelnost (v řádu desítek lumenů).

Svítivost

Svítivost neboli hodnota jasu se udává v ANSI lumenech a závisí od podmínek, ve kterých bude projektor pracovat – tedy od velikosti místnosti, obrazu a hladiny okolního světla. Platí, že čím větší svítivost, tím lépe bude výsledný obraz viditelný. Na druhé straně ale vyšší svítivost snižuje životnost lampy projektoru. I proto se za ideální podmínky pro promítání považuje tmavá místnost. V ní vynikne obraz v zásadě jakéhokoliv projektoru, i zařízení s výkonem do 2000 lm. Pro místnosti s mírným osvětlením (např. školské učebny) se doporučují projektory se svítivostí 2000 až 3000 lm, ve velikých a světlých místnostech by svítivost projektoru neměla být nižší než 3000 lm.

Náš tip: Pro filmové nadšence doporučujeme také kvalitní televizi. Mrkněte na výběr těch nejlepších. 

Na co ještě je potřeba dbát?

Projektor obyčejně nepracuje sám, ale bývá připojený k různým zařízením. Proto pečlivě zkontrolujte jeho možnosti konektivity. Základní video vstupy a D-Sub konektor (pro napojení na notebook nebo počítač) jsou základem, pro větší variabilitu připojení by ale neměl chybět alespoň jeden HDMI port.

Při používání projektoru se časem můžou objevit dodatečné náklady, zejména co se týče lamp. Jejich životnost je různá, pohybuje se v rozmezí zhruba 1000 až 5000 hodin (výjimkou jsou LED projektory, u kterých je životnost několikanásobně vyšší). Stejně tak různá je ovšem i cena za tyto lampy – můžete zaplatit tisícky, desetitisíce, v extrémních případech i statisíc korun za náhradní zdroj světla. Při nákupu si proto prověřte i pravděpodobnou životnost a možnosti výměny této součástky projektoru.

Nejprodávanější projektory dle Heureky

Človek, ktorý miluje voľnosť a nezakladá si na materiálnych hodnotách. Vášnivý športovec, obdivovateľ výkonov Jaromíra Jágra a Rogera Federera. Pri písaní aj v živote má rád vecnosť a pravdivé fakty.

Podělte se s námi o váš názor:

   Okomentujte