Nevíte, jaký projektor pro domácí kino nebo hry? Aktualizovaný test projektorů přináší přehled 3 nejlepších v poměru cena a výkon. Pro velké filmové fandy doporučuji 4K projektor Optoma UHD35x se špičkovou kvalitou obrazu. Jako levný projektor na filmy vybírám Kruger & Matz V-LED50.
Nejlepší 4K projektor na filmy, sport a hraní her s vynikajícím obrazem a vysokou svítivostí.
Full HD projektor s kvalitním obrazem. TOP cena/kvalita.
Slušný Full HD projektor na filmy. Vhodný pro časté přenášení.
Nejlepší projektory
Recenze Optoma UHD35x – nejlepší 4K projektor
Rozlišení: 3 840 × 2 160 px | Technologie projekce: DLP | Svítivost: 3 600 ANSI lm | Životnost lampy (v dynamickém módu): 10 000 hod. | Hmotnost: 4 kg | Kontrast: 1 000000:1 | Další vlastnosti a funkce: 2× HDMI, 1× USB-A, 10W reproduktor, dálkové ovládání | Cena: 23 990 Kč
- Špičkový 4K obraz
- Individuální nastavení
- Vhodný pro hráče (vysoká frekvence, nízká odezva)
- Svítivost 3 600 lumenů
- Brutální kontrast
- Životnost až 10 000 hod.
- Dva HDMI vstupy + USB-A
- Bez Wi-Fi
- Vyšší hmotnost
Optoma UHD35x představuje špičkový 4K projektor pro náročného diváka. Jeho pořizovací cena patří mezi vyšší, na oplátku ale dostanete pro vaše oči luxusní obraz.
Testovaný dataprojektor Optoma využívá 4K rozlišení (3 840 × 2 160 px) s podporou HDR a HLG. Výkon světelného zdroje se pyšní hodnotou 3 600 lumenů. Vypíchnout musíme vysokou obnovovací frekvenci 240 Hz a zpoždění 4,2 ms při Full HD rozlišení. Optoma UHD35x je proto vhodný i pro hraní her.
Hodnocený model si nastavíte podle sebe pomocí softwaru Colour Management System, v rámci něhož doladíte barvy a celkové zobrazení. Projektor má bohatou konektivitu; konkrétně 2× HDMI vstupy a USB-A konektor. K zařízení snadno připojíte různé periferie včetně herní konzole a notebooku.
Určitě potěší přítomnost 10W reproduktoru. Je nicméně logické, že pro kvalitní poslech stačit nebude. Optoma projektor bude ideální s nějakým soundbarem.
Kromě klasických projektorů existují také malé projektory, tzv. mini projektory. Ty jsou přenosné a mohou sloužit i jako příslušenství k mobilu.
Recenze Optoma HD28e – vybavený projektor s Full HD obrazem
Rozlišení: 1 920 × 1 080 px | Technologie projekce: DLP | Svítivost: 3800 ANSI lm | Životnost lampy: 15 000 hod. | Hmotnost: 2,5 kg | Kontrast: 10 000:1 | Projekční vzdálenost: 1–9,8 m | Další vlastnosti a funkce: HDMI, USB-A, 3,5 mm jack, dálkové ovládání, 5W reproduktor | Cena: 14 990 Kč
- Bohatá výbava
- Ostré Full HD rozlišení
- Dostupný projektor na filmy
- Slušná projekční vzdálenost (až 9,8 m)
- Dálkové ovládání
- Nízká hmotnost
- Průměrná svítivost
- Slabý reproduktor
Optoma HD28e je vhodný projektor na filmy za příznivou cenu. Mluvíme o klasickém DLP lampovém modelu s Full HD nativním rozlišením 1 920 × 1 080 pixelů. Poměr stran zvládne v oblíbeném formátu 16:9, nepostrádá dokonce ani 5W reproduktor. Budoucí majitele potěší dálkové ovládání v balení a snadné připojení periferií pomocí jednoho HDMI portu a USB-A portu. Někteří uvítají přítomnost 3,5mm jacku.
U tohoto modelu kvitujeme skvělý poměr ceny a výkonu. Optoma HD28e se chlubí vysokou svítivostí (dle ceny) a ostrým obrazem. Spokojení zákazníci si pochvalují jeho praktické venkovní využití a tichý provoz.
Recenze Kruger & Matz V-LED50 – levný projektor na filmy
Rozlišení: 1 280 × 720 px | Technologie projekce: LCD | Svítivost: 2 800 ANSI lm | Životnost lampy: 50 000 hod. | Hmotnost: 1 kg | Kontrast: 1 500:1 | Hlučnost: neuvedeno | Další vlastnosti a funkce: HDMI, VGA, USB-A, reproduktor | Cena: 3 000 Kč
- Nízká cena
- Lehký (pouze 1 kg)
- Slušný FHD obraz (dle ceny)
- Nízká spotřeba (70 W)
- Jednoduchý na obsluhu
- VGA, HDMI, USB, Wi-Fi
- Hlučnější provoz
- Reproduktor spíše do počtu
- Chatrnější konstrukce
Kruger & Matz V-LED50 je oblíbený TV projektor za nízkou cenu. Poskytuje slušné nativní rozlišení 1 280 × 720 pixelů a maximální rozlišení Full HD. Velikost projekce hlásí formát 50–120 palců, projekční systém má na starosti LCD panel a LED lampa. Jas činí 2 800 ANSI lm, kontrastní poměr 1 500:1. Poměr stran je klasických 16:9 nebo 4:3.
Skvělá je také nízká hmotnost 1 kg. Tento model tedy lze snadno přenášet na zahradu nebo ke kamarádovi. Zařízení nechybí HDMI a VGA porty včetně Wi-Fi a vlastního reproduktoru.
Kruger & Matz V-LED50 představuje slušný Full HD projektor na filmy za nízkou cenu. Vybíráme pro méně náročné diváky, kteří si jednou za čas chtějí něco pustit.
Nejprodávanější projektory
Jak vybrat projektor na filmy?
Projekční a prezentační technika je součástí téměř všech kanceláří, mítinků, porad či zasedání. Správný projektor usnadní přenos informací ze zdroje směrem k publiku, ať již je jakkoliv velké. Pokud si ale vyberete nevhodné zařízení, vaše snaha předat informaci studentům nebo kolegům se mine účinkem. Ale projektory neslouží jenom pracovním účelům, jsou masivně využívány také ke sledování filmů nebo hraní počítačových her. Jejich využití je tedy opravdu variabilní. Podle jakých zásad a parametrů byste si měli projektor vybírat?
Projektory podle využití
V první řadě byste měli mít jasno, na jaký účel budete projektor využívat; jestli vám jde o sledování filmů a hraní her, nebo s pomocí projektoru plánujete řešit například prezentace v práci. Pro domácí použití jsou skvělé tzv. Home Cinema projektory, podporující širokoúhlé rozlišení ve Full HD nebo dokonce 4K. Nabízí poměr stran 16:9 nebo 21:9 a podporují vysoce kvalitní sledování filmů nebo hraní her. Jenom pro gaming jako takový ale jsou na trhu speciální herní projektory.
Ze škol a kanceláří jsou mnohým jistě známé projektory kancelářské, ideální to věcička na promítání tabulek a prezentací všeho druhu. Dokáže promítat obraz v poměru 4:3, 5:4 nebo 16:10 a nabízí vyšší svítivost, některé modely i integrovanou baterii. Na trošku jiné úrovni pracují interaktivní projektory – jde o moderní řešení, které dovoluje přímo zasahovat do prezentační plochy, měnit pořadí obsahu nebo se v prostředí prezentace pohybovat jako po dotykovém displeji. Velké oblibě se těší také přenosné projektory – mají nízkou hmotnost a malé rozměry, díky čemu jsou dokonale mobilní. Skvěle slouží při různých venkovních akcích, oslavách a posezeních.
Projekční vzdálenost
Kategorie, která úzce souvisí s využitím projektoru. Projekční vzdálenost je vzdálenost projektoru od promítací plochy, má tedy přímý vliv na kvalitu výsledného obrazu. Trh v tomto směru nabízí různé možnosti, od projektorů na ultra krátkou (asi 0,5 m) a krátkou (1 m) vzdálenost až po projekční techniku, schopnou vysílat ze vzdálenosti několika metrů. Pokud plánujete projektor využívat v menší místnosti, pro prezentace apod., měly by vám vyhovovat spíše první dva zmíněné typy projektorů. Pro přehrávání filmů a do větších místností se zase hodí projektory na běžnou (1 až 2 m) nebo větší projekční vzdálenost.
Není nezvyklé, že výrobci projektorů nabízí zákazníkům možnost vypočítat si správnou vzdálenost projektoru od plátna a také velikost plátna podle zvoleného projektoru pomocí online kalkulaček.
Poměr stran
Parametr, jenž uvádí poměr výšky k šířce obrazu. Pro pracovní účely by ve většině případů měl bohatě postačovat poměr 4:3. Tento poměr by ale například pro sledování filmů doma nemusel každému vyhovovat, zejména když jsou na trhu projektory s poměrem stran 16:9 nebo 16:10.
Ke kvalitnímu obrazu patří kvalitní zvuk. Pro skalní filmové fandy doporučujeme domácí kino.
Rozlišení
Rozlišení obrazu řešíme u obrazovek telefonů, počítačů, tabletů a taky projektorů. Pod pojmem rozlišení si musíme představit počet nebo hustotu pixelů, zobrazovaných na projekční ploše. Udává se jako počet bodů (sloupců) na šířku × počet bodů (řádků) na výšku.
Nejnižší třídou rozlišení projektorů je SVGA – 800 × 600 px. Nabídne docela dobré výsledky při sledování filmů z DVD přehrávače nebo TV, zvládne také powerpointové prezentace. Po připojení k počítači ale bude vidět pixely. Ostřejší obraz dostanete s rozlišením XGA – 1024 × 768 px, při kterém není problém zobrazovat i jednodušší grafiku.
Standardem moderní doby je ovšem pracování s projektory s rozlišením SXGA – 1280 × 1024 px nebo UXGA – 1600 × 1200 px. Toto rozlišení vídáme u profesionálních projektorů, využívaných na promítání vysoce detailních dat. Pomyslné třešničky na dortu ovšem nalezneme v obývacích pokojích a domácnostech. Jedná se o techniky v HD, Full HD – 1980 × 1080 px nebo WUXGA – 1920 × 1200 px rozlišení, ideální pro výbavu domácího kina a sledování videa ve vysokém rozlišení.
Technologie projekce
Projektory v dnešní době využívají tři druhy technologie zobrazování. Jsou to LCD, DLP a LED technologie.
LCD projektory nabídnou výborný kontrast, zářivé barvy a to i v osvětlených prostorách. Jejich výhodou je také tichý chod, malá spotřeba elektrické energie a méně vydaného tepla. Většinou je dostanete za poměrně příznivou cenu a s velkým množstvím doplňkových funkcí, často se proto uplatňují jako součást domácích kin. Při porovnání s DLP technologií ale LCD projektory nabízí nižší kontrast, méně kvalitní vykreslení stínů a černé barvy a taky přesnost a stálost barev není tak výrazná jako u DLP.
DLP projektory se, vedle již zmíněných plusů, můžou pochlubit plynulejším přehráváním videa a větší kompaktností. Pokud si zvolíte tříčipový DLP systém, můžete se těšit na nejvyšší momentálně dosažitelnou digitální kvalitu obrazu, porovnatelnou s digitálními kiny. Jednočipové DLP systémy najdou využití jako součást domácích kin nebo kanceláří. Vesměs se můžou pochlubit skvělou kvalitou obrazu, malou poruchovostí a nízkou hlučností. Nevýhodou DLP systému je prozatímní vyšší cena a výskyt duhové efektu, zejména u jednočipových zařízení.
LED projektory jsou podobné DLP systému, akorát lampu zde nahrazují LED diody. Vyznačují se velice nízkou spotřebou energie, obvykle i malými rozměry a skvělou životností v řádu desítek tisíc hodin. I zde ovšem platí staré známé něco za něco; ani LED projektory nejsou absolutně dokonalé a jejich výhody kompenzuje hlavní nevýhoda, kterou je velice nízká světelnost (v řádu desítek lumenů).
Svítivost
Svítivost neboli hodnota jasu se udává v ANSI lumenech a závisí od podmínek, ve kterých bude projektor pracovat – tedy od velikosti místnosti, obrazu a hladiny okolního světla. Platí, že čím větší svítivost, tím lépe bude výsledný obraz viditelný. Na druhé straně ale vyšší svítivost snižuje životnost lampy projektoru. I proto se za ideální podmínky pro promítání považuje tmavá místnost. V ní vynikne obraz v zásadě jakéhokoliv projektoru, i zařízení s výkonem do 2000 lm. Pro místnosti s mírným osvětlením (např. školské učebny) se doporučují projektory se svítivostí 2000 až 3000 lm, ve velikých a světlých místnostech by svítivost projektoru neměla být nižší než 3000 lm.
Na co ještě je potřeba dbát?
Projektor obyčejně nepracuje sám, ale bývá připojený k různým zařízením. Proto pečlivě zkontrolujte jeho možnosti konektivity. Základní video vstupy a D-Sub konektor (pro napojení na notebook nebo počítač) jsou základem, pro větší variabilitu připojení by ale neměl chybět alespoň jeden HDMI port.
Při používání projektoru se časem můžou objevit dodatečné náklady, zejména co se týče lamp. Jejich životnost je různá, pohybuje se v rozmezí zhruba 1000 až 5000 hodin (výjimkou jsou LED projektory, u kterých je životnost několikanásobně vyšší). Stejně tak různá je ovšem i cena za tyto lampy – můžete zaplatit tisícky, desetitisíce, v extrémních případech i statisíce korun za náhradní zdroj světla. Při nákupu si proto prověřte i pravděpodobnou životnost a možnosti výměny této součástky projektoru.
Zdroj:
vlastní zkušenosti
Diskuse u článku
Dobrý den, rád bych si koupil projektor a promítal filmy přímo z TV. Je to možné? A případně jaký vstup musí na projektoru být. HDMI předpokládám nestačí, protože ten bývá u TV vstupem, ne výstupem. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pročítal jsem internet a je nutný externí set-top box případně nějaký externí rekordér/přehrávač, který by přenos obrazu zvládl. Pokud chcete jednodušší cestu, tak si dané filmy stáhněte na flash disk a ten použijte na projektoru - tím docílíte i vyšší kvality obrazu.