Frakční právo (dříve nazývané frakční akcie) využívají noví investoři i zkušení obchodníci. Díky nim můžete investovat při omezeném kapitálu nebo efektivně diverzifikovat portfolio. Vysvětlíme v čem se frakční právo liší od nákupu běžných akcií a proč lze s jejich pomocí snížit investiční rizika. Poradíme vám jak funguje frakční obchodování a samozřejmě doporučíme ověřené brokery.
Co je to frakční právo?
Nabídka akcií s frakčním právem je na investičním trhu poměrně nová. Zaslouženě však vzbuzuje velký zájem nejen u začínajících investorů. Proč? Akciový trh je z principu omezen cenou za akcii. Nakupovat a prodávat lze jen celé akcie, jejichž ceny se běžně pohybují v řádu několika tisíc korun. Pro malého akcionáře nebo pasivního investora, který by rád investoval jen několik set korun měsíčně, jsou možnosti obchodování velmi omezené. Frakce ovšem umožňuje koupit jen část akcie. Bez potíží tak můžete investovat do akcií velkých mezinárodních společností, přestože máte omezený rozpočet.
Frakční právo láká i větší investory. Usnadňují diverzifikaci portfolia, tedy rozdělení investic do akcií více společností. Pestré portfolio patří k nejdůležitějším nástrojům pro snížení investičních rizik. Obecně se doporučuje rozdělit akciové portfolio přinejmenším do několika desítek různých společností.
Jak vzniká frakční právo (dříve frakční akcie)?
Standardně vytváří nabídku frakčního práva obchodníci s cennými papíry a běžně jej nenabízí samotné akciové společnosti ani burzy. Obchodníci nakoupí celé akcie, rozdělí je na části, frakce, které nabídnou investorům. Obvykle se akcie dělí na 100 dílů. Minimální investice tak činí 1 % z hodnoty původní akcie.
Zakoupené frakce se automaticky sčítají a mohou se spojit zpět do celých akcií. Frakční právo pak tvoří pouze zbytek z celých akcií. Pokud například každý měsíc investujete do nákupu 0,1 akcie vybrané společnosti, získáte po deseti měsících jednu celou akcii. Po 11 měsících bude vaše investice zahrnovat 1 celou akcii a frakční právo na akcii s hodnotou 0,1 celé akcie společnosti.
Vynáší frakční právo dividendy?
Veškeré výnosy z dividend či prodeje jsou samozřejmě poměrné vlastněné části akcie, ale jinak nejsou omezené. Většina brokerů si navíc za obchodování s frakcemi nepočítá žádné zvláštní poplatky.
Jaký je rozdíl mezi frakčním právem a běžnou akcií?
Frakční práva vznikají druhotným rozdělením obchodních podílů na celé akcii, proto frakce nepatří mezi standardní cenné papíry. Držitel frakce nemá automaticky stejná práva jako majitel běžné akcie. Typickým omezením je například absence hlasovacího práva na setkání akcionářů. Přesné podmínky ovšem vždy záleží na brokerovi a konkrétní akcii. Vybrané akcie mohou nárok na poměrné hlasovací právo zachovat.
Investoři musí vzít na vědomí fakt, že nabídka takových akcií je nižší než nabídka celých akcií. Uskutečnění nákupu či prodeje frakcí může navíc zabrat více času než obchodování s běžnými akciemi. Brokeři například vyčkávají na vyšší počet obchodních příkazů, které se v součtu více přiblíží hodnotě celé akcie.
Pasivní investování s frakčním právem?
Frakční právo je společně s obdobně fungujícími frakčními ETF velmi oblíbené u pasivních a dlouhodobých investorů. Díky nákupu frakcí můžete investovat i menší částky a navíc stále udržovat portfolio dostatečně diverzifikované.
Vyzkoušet si můžete třeba pasivní investiční plán XTB. Můžete spravovat až 10 nezávislých portfolií s vlastním finančním plánem. Potěší nulové investiční poplatky, flexibilita či detailní statistika výnosů za posledních 5 let.
Výhody a nevýhody frakčního práva
- Investice s menším kapitálem
- Snazší diverzifikace portfolia
- Minimální poplatky
- Automatické sčítání do celých akcií
- Menší výběr proti nákupu celých akcií
- Čekací doba na nákup i prodej
- Omezené hlasovací právo
Jaká jsou rizika?
Rizika se příliš neliší od celých akcií, na které jsou frakce navázané. Hlavní nebezpečí tvoří pokles hodnoty mateřské akcie či neočekávané snížení dividendy v důsledku nižšího zisku společnosti. Na vědomí je třeba vzít i riziko nižší likvidity frakčních práv.
Nezapomeňte, že každá investice nese riziko možné ztráty. Dobře zvažte, kolik peněz budete investovat a za jakých podmínek. Nikdy neinvestujte všechny své finanční prostředky do jednoho nástroje, ale udržujte diverzifikované portfolio.
Další zdroje informací
Aktuální články a analýzy z finančního světa nabízí investiční platforma XTB. Finanční statistiky a aktuální legislativu poskytuje Česká národní banka. Vysvětlení odborných termínů se věnuje Wikipedie.
Diskuze a zkušenosti