Notebooky se staly za posledních dvacet let praktickým přenosným řešením pro práci i zábavu. V tomto článku se dovíte, na co si dát pozor při koupi notebooku, který bude ideální pro vaše využití a kapsu a přitom nepodlehnout reklamním trikům.
Notebook (neboli laptop) je přenosný počítač se zabudovanou obrazovkou, klávesnicí, touchpadem (náhrada myši) a akumulátorem pro provoz mimo dosah elektrické sítě. Přenosnost je hlavním faktorem u takzvaných ultrabooků, extrémně lehkých tenkých notebooků. Ultrabooky prakticky nahradily netbooky, tedy menší a lehčí notebooky, které zaostávaly výkonem. Některé modely jsou takzvané konvertibilní notebooky, což znamená, že mají dotykovou obrazovku, která se dá otočit natolik, že se z nich vlastně stane tablet; některé z nich dokonce mají obrazovku jako samostatný tablet plně odpojitelnou.
Níže následuje přehled hlavních parametrů, na které se při výběru notebooku zaměřit:
Obrazovka
Prvním faktorem, který musíte vzít v potaz, je úhlopříčka monitoru. Ta totiž diktuje celkové rozměry notebooku, včetně maximální velikosti klávesnice, a také velmi ovlivňuje hmotnost. Úhlopříčka se počítá v palcích, nejběžnější je 15,6“. Najdete notebooky i větší (například 17,6“) a menší (13,3“). Pro srovnání, jeden list papíru velikosti A4 má úhlopříčku 14,3“.
Dále je důležité rozlišení obrazovky, které se udává v počtu pixelů na dlouhé a krátké hraně. Poměr stran je u všech dnešních notebooků 16:9, před deseti lety většina ale měla ještě 4:3, tedy více čtvercovitě vypadající obrazovku. Často se používají názvy pro různá standardní rozlišení. Z nich nejpopulárnější jsou HD Ready (1 366 × 768 pixelů), Full HD (1 920 × 1 080 pixelů), QHD nebo WQHD (2 560 × 1 440 pixelů) a 4K UHD (3 840× 2 160 pixelů). Dnes se setkáte u laptopů nejčastěji s Full HD a nižším rozlišením, QHD se ale stává čím dál tím dostupnější u externích monitorů i chytrých mobilů, a postupně se objevují i QHD notebooky (pochopitelně zatím jenom v těch nejdražších kategoriích).
Na rozlišení opravdu záleží, umožňuje vám totiž zobrazit více programů najednou a zobrazovat filmy a videa s větším detailem (samozřejmě omezeno i rozlišením daného obsahu, na 4K monitoru si Full HD film neužijete o nic víc). Vyšší rozlišení pro vás znamená větší možnost pracovat ve více programech naráz, místo překlikávání mezi okny je můžete mít hezky vedle sebe.
U některých modelů najdete dotykovou obrazovku. Může to vypadat lákavě, ale moc vám k uživatelskému zážitku nepřidá.
Procesor
Procesor (neboli CPU, centrální výpočetní jednotka) je hlavní výpočetní jednotkou vašeho stroje. Běžně platí, že čím novější a dražší procesor, tím rychleji budou běžet programy na vašem počítači. Ovlivní i dobu zapínání notebooku a zapínání programů. Používat notebook s pomalým procesorem znamená čekat každou chvíli na každou maličkost a celkově ztrácet čas.
Pokud se nevyznáte na poli počítačových komponentů, nevybírejte notebook podle většího „čísla“ procesoru (například i5-5500U je zcela srovnatelný s i5-6200U), ani podle velikosti mezipaměti cache, ani podle frekvence taktu procesoru, to všechno vede ke klamným nepodloženým závěrům o výkonu. Lepší je přečíst si pár recenzí modelů ve vaší cenové kategorii.
Pokud svému nákupu chcete věnovat trochu času, fajn je najít si dobrou stránku s tzv. benchmarky, tedy rychlostními testy procesorů v různých situacích. Jejich výsledky jsou většinou čísla, která přímo odrážejí, jak dobře se daný procesor popere s jakým úkolem, u kterých platí, že čím víc, tím líp.
Kromě klasických procesorů jsou k dostání také super výkonné herní procesory.
Operační paměť
Operační paměť neboli RAM je dočasným malým rychlým zásobníkem dat mezi vaší hlavní pamětí, kde máte nainstalovány všechny programy a uloženy všechny soubory, a procesorem. Když zapnete dejme tomu kancelářský program pro úpravu textu, všechny k tomu potřebné soubory se přesunou z instalační složky na disku do operační paměti, kde jsou následně zpracovány procesorem. To znamená, že čím více máte operační paměti, tím více programů můžete používat zároveň. Například, pracujete na nějakém textu v jednom programu, druhý program je otevřený prohlížeč s mnoha záložkami, zároveň máte zapnutý Skype, pro případ, že by vám chtěl někdo něco napsat, k tomu všemu část RAM je obsazená vaším operačním systémem, a ještě antivirus zabezpečuje vaše data. Pokud si pořídíte stroj s málo RAM, čím víc oken budete mít otevřených, tím pomaleji bude všechno fungovat.
U notebooků běžně narazíte na 4 GB nebo 8 GB RAM, osobně bych vám doporučil si připlatit za 8 GB. Pokud si ale třeba z cenových důvodů pořídíte jen 4 GB, ujistěte se, že kupujete notebook s jednoduchou možností přidat nebo vyměnit RAM modul (často jde o odstranění jediného šroubu a posunutí kusu plastu), jinak budete zbytečně platit za otevírání celého notebooku technikem v opravně. Obzvlášť u notebooků vůbec nezáleží, jestli si koupíte model s RAM verze DDR3 nebo DDR4, ani při jaké frekvenci RAM běží, na finální výkon a rychlost počítače to vliv mít nebude.
Grafická karta
Pokud nekupujete herní počítač, grafickou kartu nemusíte moc řešit, každá vám vykreslí na obrazovku to co má, a nijak nebude zdržovat, vybírat notebook podle grafiky je pro ty z vás, kteří plánují sem tam si něco zahrát. Notebooky mají v procesoru integrovanou grafickou jednotku, nebo na základní desce dedikovanou grafickou kartu. Dedikovaná karta nemusí být o nic lepší než integrovaná, dokonce u procesorů nejnovější generace je cenově výhodnější koupit si stroj s integrovanou grafikou.
Laptopy se ještě nedostaly do fáze, kde by grafický výkon měly srovnatelný se stolními počítači, pokud tedy počítáte s hraním nových náročných her, notebook jako takový nejspíš není ideálním řešením, pokud nemáte spoustu peněz na špičkový herní notebook s dedikovanou grafikou třeba 980M nebo 1070.
Hlavní paměť
U hlavní paměti vašeho nového miláčka máte výběr jednoduchý mezi dvěma velmi distinktivními technologiemi: SSD a HDD.
HDD značí Hard Disk Drive, tedy pevný disk. Funguje na podobném principu jako VHS kazeta. Kovový disk se točí s rychlostí několika tisíc otáček za minutu a čtecí a zapisovací rameno se po něm míhá, aby magnetickou indukcí získávalo data, posílalo je do operační paměti, a jiná data zase zapisovalo. Výhodou je v dnešní době velmi nízká cena za vysoké kapacity, nevýhodou je hmotnost, vibrace způsobené motorem a velmi nízká rychlost čtení a zápisu.
SSD je zkratka pro Solid State Drive, která ukazuje na primární strukturu tohoto druhu paměti; jednotlivé bity vašich dat jsou uloženy v obrovské mřížce mikroskopických tranzistorů. To znamená, že nikde nenajdete jedinou pohyblivou součást. Díky tomu pokud se rozhodnete pro notebook s SSD, zapínání počítače a otevírání programů vám bude trvat třeba polovinu času, než z pevného disku! Bohužel za cenu pevného disku seženete SSD jen o čtvrtině kapacity. Stejně jako u RAM, paměť se dá vyměnit za novou, takže pokud se rozhodnete pro zatím stále výhodnější pevný disk, za pár let si můžete vylepšit svůj notebook velice jednoduše.
Baterie
Bohužel, výrobci laptopů jsou velice skoupí na informace o výdrži při provozu z baterie, a když nějaký počet hodin poskytnou, často je reálně nemožný. Jediné, co vám může pomoct, jsou opět recenze a nezávislé testy, kde najdete pravdivé informace o výdrži v reálných podmínkách. Jenom nezapomeňte, že lithiové baterie mohou ztratit značnou část své kapacity už za dva roky, a že vyměnit baterii není úplně drahé a složité a dost to přidá na použitelnosti vašeho miláčka.
Diskuze a zkušenosti