Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Jak vyčistit matraci – tipy na správnou údržbu

Zatočte s prachem, roztoči, skvrnami i dalšími nečistotami. I kvalitní matrace se postupem času přirozeně opotřebovává a může utrpět újmy nečekanými nehodami. Poradíme vám, jak vyčistit fleky na matraci a pečovat o ni, aby vám vydržela dobře sloužit co nejdéle.

Nejen dobrá matrace, ale i celková čistota lůžka má významný vliv na kvalitu spánku. Je potřeba smířit se s tím, že ač matrace představuje nemalou investici, jedna na celý život vám určitě nevydrží a její vlastnosti se s přibývajícími roky mohou zhoršovat. V našem článku se dozvíte, jak poznáte, že už je nejvyšší čas pro výměnu matrace, ale také jak její životnost co nejvíce prodloužit.

Jak vyčistit matraci

Rozlitá káva, moč, plíseň a jiné fleky na matraci. Každodenní používání matrace a občasné nehody na jejím povrchu zanechávají stopy. Ne vždy je nutné svěřit matraci odborníkovi k profesionálnímu vyčištění. Poradíte si snadno i sami doma.

Jak vyčistit skvrny na matraci

Nevíte, jak vyčistit molitanovou (nebo i jinou) matraci od moči? Vyzkoušejte univerzální domácí čistič vhodný na skvrny od kávy, jídla, ale také na skvrny od krve nebo moči. Smíchejte 120 ml 3% peroxidu vodíku se 1,5 polévkovou lžící jedlé sody a kapkou pracího gelu nebo saponátu na nádobí. Směs naneste v tenké vrstvě přímo na skvrny a nechejte zaschnout. Poté důkladně vysajte vysavačem.

Jak vyčistit skvrny od kávy na matraci

Jak vyčistit matraci od moči

Nejjednodušeji se zbavíte ještě mokrých skvrn od moči. Nejprve co nejlépe odsajte vlhkost čistými ubrousky nebo utěrkou. Poté důkladně smíchejte 3 lžíce pracího prášku s 1 lžící vody. Vzniklou pěnu naneste přímo na skvrnu a nechejte působit. Poté setřete ubrouskem a vyluxujte. Zaschlé skvrny od moči odstraníte pomocí citronové šťávy, octa nebo speciálních enzymatických přípravků, které koupíte v drogeriích.

Jak vyčistit pozvracenou matraci

Matraci nejprve zbavte všech hrubých nečistot. Ubrouskem nebo utěrkou se snažte co nejlépe odsát nadbytečnou vlhkost. Žaludeční šťávy a zbytky rozloženého jídla mohou výrazně zapáchat, proto je vhodné pozvracené místo očistit roztokem čpavku (seženete v drogeriích). Nanést ho můžete na čistý látkový ubrousek a několikrát otřít. Poté místo posypte jedlou sodou, nechejte působit a poté vysajte. Ideální je nechat matraci proschnout a vyvětrat na čerstvém vzduchu.

Náš tip

Čistá matrace je samozřejmě základ. Ale jak vybrat správnou matraci tak, aby vám maximálně vyhovovala? Poradíme vám v aktuálním článku.

Jak vyčistit matraci od plísně

Záleží na tom, jak moc se plíseň v matraci rozšířila. Lehkou povrchovou plíseň můžete odstranit pomocí sprejů proti plísni určených na tkaniny. Všechny pratelné části poté vyperte na co nejvyšší teplotu. Pokud se však plíseň rozšířila i dovnitř matrace, je třeba ji nechat vyčistit profesionálně nebo raději rovnou vyměnit za novou, aby neohrožovala vaše zdraví.

Čištění matrace od moči rady a tipy

Jak vyčistit molitanovou matraci

Od moči zbavíte menší dětské molitanové matrace vypráním při nízkých stupních i v pračce. Na větší je možné použít vysavač na mokré čištění. Vždy je však nutné nechat matraci opravdu důkladně proschnout, aby v ní nezačaly růst plísně. Připravte se, že to může trvat dlouho.

Jak vyčistit matraci z paměťové pěny

Pěna, latex a další moderní jádra matrací vyžadují šetrné zacházení. Obvykle mají snímatelný potah, který je možné sundat a vyprat zvlášť. Při aplikaci jakýchkoliv chemických látek na jádro matrace buďte opatrní a ověřte si vhodnost použití, aby nedošlo k narušení umělého materiálu.

Jak často měnit matraci?

Odborníci doporučují pořídit novou matraci zhruba každých sedm let v závislosti na její kvalitě a celkovém stavu. A to nejen z důvodu, že se v jejím materiálu postupně tvoří proleženiny, které mohou být původcem bolestí zad a nedostatečně vydatného spánku. V matraci se časem hromadí prach, zbytky potu a různých nečistot, a tím se stává rejdištěm bakterií a roztočů, jež mohou u citlivých osob vyvolávat nebo zhoršovat alergické potíže.

Typickým projevem nevyhovující matrace jsou stále se stupňující bolesti v kříži z důvodu špatné opory, časté noční buzení, výrazná ranní ztuhlost svalů a nevysvětlitelná únava. Špatná matrace vám může přestat vyhovovat už mnohem dříve než za očekávanou dobu, takže může být obtížné uvědomit si, že za problémy stojí právě ona.

Pokud si zvolíte opravdu kvalitní matraci a budete o ni náležitě pečovat, můžete nutnost její výměny odsunout až na 10 až 12 let.

Vysávání matrace vysavačem

Pravidelná údržba matrace

Matraci, ať už pružinovou, molitanovou, nebo z moderních pěnových materiálů, je vhodné pravidelně vysávat vysavačem, abyste ji zbavili nahromaděného prachu. Používejte k tomu nástavec na čalounění.

Jak vyčistit potah matrace

Pokud má matrace snímatelný potah, můžete jej čas od času vyprat v pračce. Vždy však následujte pokyny výrobce na štítku a používejte vhodné a šetrné prací přípravky. Často je možné potah sušit dokonce v sušičce, čímž výrazně urychlíte jeho schnutí.

V ložnici pravidelně větrejte, aby se v ní nedržela nadměrná vlhkost. S ní si poradí odvlhčovače vzduchu. Postel nestelte ihned po probuzení, ale nechejte vyvětrat. Pokud používáte přehoz přes matraci, volte nejlépe prodyšný materiál.

Jak vyprat potah na matraci rady

Proč matraci otáčet

Pravidelným otáčením matrace můžete předejít jejímu nerovnoměrnému zatěžování a vytváření proleženin. Otáčet matraci je vhodné zhruba čtyřikrát do roka. U osob s vyšší hmotností nebo v případě matrací z přírodních materiálů nejlépe i častěji. Stačí, když část, kterou máte pod nohama, otočíte o 180° na místo ukládání hlavy.

Pozor si dejte u speciálních matrací s ortopedickými zónami, pokud nejsou na obou stranách stejné, abyste nenarušili jejich funkci. Někdo upřednostňuje úplné obrácení matrace z rubu na líc – mnohé moderní matrace však mají na obou stranách odlišnou tvrdost nebo materiál zajišťující určité vlastnosti (např. chladivá vs. hřejivá strana).

Chrániče matrace

Prodloužit životnost matrace a zlepšit hygienu spaní můžete pomocí tenkého pratelného chrániče matrace. V současnosti jej běžně seženete v prodejnách s nábytkem, matracemi a bytovým textilem. Ideálně vybírejte takový, který je možné prát i na vyšší teploty, abyste z něj efektivně odstranili roztoče a další alergeny.

Chránič matrace jak prát

Náš tip

Věděli jste, že dospělý člověk za celou noc vyloučí asi jeden litr potu? Absorbuje jej nejen ložní prádlo, ale také matrace.

Chrániče na matrace můžete prát v automatické pračce stejně pravidelně jako běžné povlečení, nejméně každé dva měsíce. Nejenže pohlcují pot, ale předcházejí i znehodnocení matrace skvrnami. Do dětských postýlek je možné pořídit nepropustné chrániče, které zabrání znečištění matrace močí (jak vyčistit počůranou matraci se dočtete níže). Pořídit se dají i speciální inkontinenční chrániče matrací nebo podložky pro dospělé, které jsou vhodné například pro seniory.

Rostoucí oblibě se těší i podložky na matraci neboli přistýlky v podobě tenkých vrchních matrací. Chrání hlavní matraci a zároveň vyrovnávají nerovnosti a zlepšují komfort spaní u starších matrací.

Kam vyhodit starou matraci

„Kam s ní(m)“, zní klasická nerudovská otázka. Možná si ještě z povinné školní literatury vzpomenete na útrapy slavného českého prozaika, kterak se za živý svět nemohl zbavit starého proleželého slamníku. Dnes už ale rozhodně nemusíte řešit bláznivé nápady, že matraci rozkouskujete a budete nenápadně vyhazovat po částech.

Jen tak ji odložit k popelnicím před panelákem ale také není zrovna zodpovědný čin. Matrace nepatří do běžných kontejnerů na směsný odpad (ani do těch žlutých na plasty) a ani byste se ji neměli pokoušet spálit. Obvykle obsahuje plasty a při jejím hoření by do ovzduší unikaly toxické látky. Myslete na životní prostředí a matraci odvezte k řádné recyklaci.

Kam vyhodit matraci - recyklace matrace

Využít můžete obecních sběrných dvorů. Někteří prodejci také nabízejí, že starou matraci k recyklaci můžete při koupi nové dovézt k nim (e-shopy nabízejí odvoz zdarma). Případně matraci můžete zkusit nabídnout charitě nebo do útulku pro zvířata.

Starou matraci můžete doma také tzv. „upcyklovat“. Pokud se jedná o pěnovou matraci, snadno lze upravit její tvar a ušít na ni nový povlak. Například z ní můžete udělat posezení na zahradě nebo pohodlný pelíšek pro domácí mazlíčky.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (38 hlasů)

Autor článku

Eliška Pechorová
Eliška Pechorová

Nadšená kuchařka a expertka na vše kolem beauty a zdravého životního stylu. Ráda cestuje a objevuje nové chutě. Ve volném čase cvičí jógu, čte historické romány a tráví čas se svojí malou dcerkou. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář