Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Tipy na kvalitní matrace 2024

2. 11. 2022 aktualizováno

Matrace, našimi babičkami někdy chybně nazývaná jako „madrace“, je jednou z nejdůležitějších částí postele a její výběr rozhodně není radno podceňovat. Stará se o naše pohodlí, spánek a tím pádem i zdraví.

Ukážeme vám celou řadu modelů různých tvrdostí a materiálů. Také vám poradíme, jak se v těchto parametrech vyznat a jaký typ matrace bude nejvhodnější právě pro vás.

Nejlepší skládací matrace

Nejlepší rozkládací matrace recenze

Výhody skládací matrace jsou zjevné. Šetří prostor. Snadno ji připravíte pro hosty nebo převezete na chatu či chalupu. Jakmile nebude třeba, matraci rychle složíte a uložíte třeba do skříně. Rolovací matrace zabere opravdu minimum prostoru. Rozkládací matrace ovšem nemusí sloužit jen ke spánku. Některé modely lze využít jako křeslo či improvizovanou pohovku.

Daní za kompaktní rozměry bývá jednodušší konstrukce. Řada základních modelů nenabízí takový komfort jako běžné matrace a hodí se pouze pro občasné nebo nouzové přespání. Technologický pokrok ovšem mění tradiční představy. Prémiové modely nabízí různá vylepšení, včetně mimořádně pohodlné paměťové pěny.

Nejlepší matrace Dormeo

Nejlepší matrace Dormeo recenze

Nejoblíbenější značka matrací, polštářů a mnoha dalších věcí souvisejících se spánkem? Nepochybně Dormeo! Zákazníci kvitují kvalitní zpracování, stejně jako důraz na maximální pohodlí. Dormeo se nebojí ani moderních technologií. Pravidelně své modely inovuje a vylepšuje. Jak po stránce technologické, tak designové.

Potěší bohatou nabídkou, přehledným e-shopem i kvalitní zákaznickou péčí. Ceny jsou sice poněkud vyšší, ale plně odpovídají kvalitě a nadprůměrné životnosti. Konečně, samotná značka poskytuje na mnohé své výrobky nadstandardní prodlouženou záruku. Velkou popularitu si vysloužila zejména Dormeo přistýlka.

Nejlepší matrace do postýlky

Nejlepší matrace do dětské postýlky recenze

Matrace pro děti nelze podcenit. Každý rodič by měl vědět, že matrace do postýlky hraje velkou roli například při vývoji páteře. Matrace pro miminko se dělí do několika typů přizpůsobených věku. Důležité jsou kvalitní materiály s hypoalergenními vlastnostmi a účinné odvádění vlhkosti. Suché prostředí nesvědčí roztočům ani bakteriím.

Kvalitní matrace pro děti mohou mít jádra z latexu či různých druhů vláken. Přednost dostávají přírodní suroviny. Stále častěji výrobci nabízí úpravu dětské matrace přímo na míru. Tyto nadstandardní služby často nejsou ani příliš drahé.

Nejlepší matrace do auta

Nejlepší matrace do auta recenze

Pokud rádi cestujete autem, může se vám skládací matrace do auta opravdu hodit. Právě skládací nebo nafukovací matrace dokáže proměnit váš vůz v improvizovanou ložnici. Nebojte se nepohodlí. Kvalitní matrace do auta vás překvapí promyšlenou konstrukcí. Některé modely ani nevyžadují složení zadních sedaček.

Skládací varianty zaberou trochu více místa v kufru. Alternativu představuje nafukovací matrace do auta. Potřebuje delší čas na nafouknutí a vyfouknutí, ale složená vyžaduje pouze minimum prostoru. Jen nesmíte zapomenout kompresor nebo dostatečně výkonnou hustilku. Někdy však bývá součástí balení.

Nejlepší zdravotní matrace

Nejlepší zdravotní a ortopedické matrace recenze

Bolí vás záda nebo máte potíže s klouby? Ulevit vám může kvalitní zdravotní matrace. Jejich vývoj konzultují výrobci s ortopedy a dalšími odborníky. Zdravotní či ortopedická matrace proto zajistí optimální oporu těla i tvrdost svrchní vrstvy. Vše sladěné tak, aby zátěž páteře a dalších částí těla byla co možná nejmenší.

Zdravotní matrace mají řadu podob a zpracování. Vždy najdete takovou, která vám bude dokonale vyhovovat. Navíc jsou zdravotní matrace často vyšší, což usnadňuje uléhání i vstávání z lůžka.

Nejlepší vrchní matrace (toppery)

Nejlepší vrchní matrace recenze

Každá matrace stárne a časem vám přestane vyhovovat. Musíte okamžitě investovat do nové? Pokud není v opravdu špatném stavu, někdyy může stačit kvalitní vrchní matrace či topper na postel. Přestože zcela nenahradí tradiční matraci, překvapí vás řadou pokročilých vlastností pro zajištění maximálního pohodlí. Nabídne rozdělení do komfortních zón, speciálně ošetřený povrch nebo různé druhy měkkých pěn.

Topper má svůj význam také na nové matraci. Chrání ji před ušpiněním nebo poškozením. Lépe se udržuje a zabraňuje pronikání vlhkosti do hlavní matrace. Suché prostředí účinně brání množení bakterií a roztočů. Lůžko je tak nejen pohodlné, ale také dokonale čisté.

Nejlepší molitanové matrace

Nejlepší molitanové matrace recenze

Pěnové matrace se řadí k těm nejlevnějším. Obvykle plní roli nouzového řešení při přespání hostů a netěší se příliš dobré pověsti. Levné molitanové matrace obvykle tvoří PUR pěna s horšími termoregulačními vlastnostmi. Kromě ceny jim ovšem nelze upřít odolnost, pružnost a trvanlivost.

Moderní pěnové matrace úspěšně řeší jak odvod tepla, tak celkovou prodyšnost. Využívají totiž pokročilé druhy pěn, případně jejich kombinace. Matrace z paměťové pěny či matrace ze studené pěny nabídnou nesrovnatelně vyšší komfort než může zajistit klasická polyuretanová matrace.

Nejlepší pružinové matrace

Nejlepší pružinové matrace recenze

Pružinové matrace běžně využívali naši prarodiče. Přestože jejich obliba mírně poklesla, stále získávají nové příznivce díky několika zásadním výhodám. Jsou vysoce prodyšné, snesou vysoké zatížení a nabídnou opravdu dlouhou životnost. Nemusíte se bát pozvolného proležení. Dobře snáší i vlhké místnosti. Skvěle poslouží třeba na chatě.

Klasické pružinové (také bonellové) matrace trpí na méně poddajný povrch a hůře se přizpůsobují tělu. Běžné modely nenabídnou komfortní zóny ani pohodlí srovnatelné s kvalitní pěnou. Skvělé řešení představuje odolná pružinová matrace doplněná pohodlnou horní matrací či topperem. Především ve skandinávských zemích se vrstvené lůžko těší velké oblibě.

Nejlepší taštičkové matrace

Nejlepší taštičkové matrace recenze

Taštičkové matrace představují moderní evoluci klasických pružinových matrací. Odstraňují jejich nedostatky a rozšiřují výhody. Své jméno odvozují od taštiček, které uvnitř obsahují samostatnou pružinu. Jádro matrace pak tvoří velké množství taštiček naskládaných vedle sebe. Dokonce je možné vrstvit a kombinovat různé druhy pružin pro dosažení optimální tvrdosti a rozdělení komfortních zón.

Proti tradičním pružinovým matracím jsou dražší a těžší. Současně však nabídnou podstatně vyšší pohodlí. Přitom si stále zachovávají vysokou vzdušnost a odolnost spojenou s dlouhou životností.

Nejlepší antidekubitní matrace

Nejlepší antidekubitní matrace recenze

Antidekubitní matrace předchází u dlouhodobě ležících pacientů vzniku proleženin, případně pomáhají při jejich následné léčbě. Klíčovým prvkem je minimalizace tlaku na tělo a s tím související snížení nebezpečí přerušení krevního oběhu. Pokročilé matrace proti proleženinám obsahují vzduchové komory, které se s pomocí kompresoru střídavě zatěžují a odlehčují.

Před nákupem antidekubitní matrace je vhodné se poradit s ošetřujícím lékařem. Matrace nemusí být vhodné pro pacienty s některými typy nezpevněných nebo nestabilních zlomenin či s nadměrnou váhou.

Nejlepší latexové matrace

Nejlepší latexové matrace recenze

Latex patří mezi rozšířené rostlinné látky. Jeho unikátní vlastnosti využívá řada průmyslových odvětví. Odolnost, stálost a skvělé termoregulační vlastnosti nepřehlédli ani výrobci matrací. Latexové jádro je navíc měkké a velice elastické. Skvěle se přizpůsobí tvaru těla. Zajistí dokonalý komfort během spánku.

Latexové matrace jsou náročnější na výrobu, což se projevilo v jejich ceně i váze. Běžné modely tvoří mix přírodního a levnějšího syntetického latexu. Prémiové varianty obsahují především přírodní latex, který vytvoří mimořádně měkký a poddajný povrch matrace.

Nejlepší chránič matrace

nejlepší chránič matrace recenze

Kvalitní nová matrace není levnou záležitostí. Vyplatí se ji chránit! Chránič matrace snadno připevníte na vlastní matraci pomocí gumových popruhů. Jednoduše jej vyčistíte doma v pračce a často nabídne také nepromokavou úpravu. Ocení to nejen děti, ale také milovníci snídaně do postele. Rozlitá káva přestane být hrozbou.

Potah na matraci existuje v několika variantách. Může chránit celou matraci nebo pouze její svrchní část. Kvalitní chrániče snesou praní při vyšší teplotě. Obvykle kolem 60° C. Tím se efektivně zbavíte odolných skvrn, roztočů i bakterií.

Nejlepší velmi měkké matrace

Tento typ matrací patří mezi nejměkčí na trhu. Používá se často do dětských postýlek nebo jako zdravotní matrace proti proleženinám pro lidi dlouhodobě upoutané na lůžku. Velmi měkká provedení bývají vyrobena ze speciálních typů pěn a z latexu.

Nejlepší celkově

Nadstandardní měkká matrace vhodná i pro osoby se zdravotními problémy.

Nejlepší cena/kvalita

Kvalitní provedení matrace s dobrou nosností a měkkou a tvrdou stranou.

Nejlepší levná

Základní měkká matrace do dětské postýlky.

Recenze Dřevočal DIANA – zdravotní matrace dvojí tvrdosti

dřevočal diana recenze Pro náročné
Tvrdost: velmi měkká / měkká | Materiál: taštičkové jádro + a MediFoam pěna, HR bio pěna | Nosnost: 130 kg | Počet zón: 5 | Rozepínatelná: ano | Zdravotní: ano | Rozměry: volitelné | Výška: 25 cm | Přibližná cena: 8 550 Kč

Klady
 • Kombinace taštiček a pěny
 • Dvojí tvrdost
 • Více obalů a velikostí s dostatečnou výškou
 • Zdravotní a antidekubitní funkce
 • Pět zón
Zápory
 • Vyšší cena

Test matrací Dřevočal DIANA vyhodnotil jako pokročilou a zároveň velmi měkkou matraci, která vám zajistí dostatečné pohodlí a přitom díky svému pevnému vnitřku nabídne vynikající ortopedické vlastnosti. Zajímavou vlastností je dvojí tuhost. Na jedné straně najdete měkké zpracování a na opačné straně pak středně tvrdý materiál. Můžete si tak vybrat, jaké provedení vám více vyhovuje nebo je popřípadě střídat dle potřeby.

Vnitřní část matrace Dřevočal DIANA se skládá z pružin. Na taštičkovém jádře, které má šířku 23 cm, najdete HR bio pěnu a MediFoam pěnu. Strana v HR bio provedení obsahuje geneticky neupravený sójový olej a zároveň má antidekubitní funkci. Hodí se díky tomu jako zdravotní matrace proti proleženinám. Strany se liší svou tvrdostí, ale obě poskytnou maximální pohodlí a komfortní odpočinek.

Nosnost této matrace je 130 kg. Vybrat si můžete z celé řady velikostí od nejmenší 190 × 80 cm po největší 200 × 160 cm. Dřevočal DIANA také nabízí různé obaly, jako je úplet prošitý dutým vláknem, přírodní tkanina, látka s přidanou aloe vera či antibakteriální a další provedení. Všechny ochranné vnější materiály se samozřejmě dají sundat.

Recenze Moravia Comfort Jolana – kvalitní pěnová matrace se snadným čištěním

Moravia Comfort Jolana recenze Zlatý střed
Tvrdost: velmi měkká | Materiál: HR pěna | Nosnost: 120 kg | Počet zón: 7 | Rozepínatelná: ano | Zdravotní: ne | Rozměry: volitelné | Výška: 18 cm | Přibližná cena: 8499 Kč

Klady
 • Kvalitní pěnové zpracování
 • 7 anatomických zón
 • Vhodná pro alergiky
 • Bez lepidel – snadné čištění
 • Výběr z mnoha velikostí i potahů
Zápory
 • Žádné jsme nenašli

Pokud patříte mezi milovníky velmi měkkých matrací a hledáte ideální poměr ceny a kvality, bude vás zajímat Moravia Comfort Jolana. Jedná se o sendvičové provedení zhotovené ze studené pěny neboli HR pěny. Ta se nachází na povrchu a zajišťuje měkké a komfortní ležení. Jádro matrace je pak vyrobené z PRU pěny. Celkové zpracování Moravia Comfort Jolana je kvalitní a poskytuje rovnoměrnou opěru pro celé tělo.

Na matraci Moravia Comfort Jolana najdete měkčí i tvrdší stranu, abyste si mohli vybrat, jaké ležení je vám pohodlnější. Díky tomu také lze vedle sebe používat dvě stejné matrace v manželské posteli, i když oběma z partnerů vyhovuje jiná tvrdost. Moravia Comfort má 7 zón. Vnitřní části, ze kterých se matrace skládá, k sobě nejsou připevněné lepidlem. To pomáhá zvýšit vzdušnost a usnadňuje údržbu s možností rozložení jednotlivých dílů při čištění.

Výška této matrace je 18 cm a nosnost 120 kg. Vybrat si můžete z mnoha různých rozměrů včetně těch atypických. Také je zde možnost zvolit si různé typy potahu. Mezi nimi v nabídce nechybí ani antibakteriální provedení. Pěny a použité materiály matrace Moravia Comfort Jolana jsou vhodné i pro alergiky.

Recenze Sensillo HR pěna – levná matrace do dětské postýlky

Sensillo HR pěna recenze Levný základ
Tvrdost: velmi měkká | Materiál: HR pěna, polyuretanová pěna, molitan | Nosnost: neuváděna – pro miminka | Počet zón: 0 | Rozepínatelná: ano | Zdravotní: ne | Rozměry: 120 × 60 cm | Výška: 11 cm | Přibližná cena: 990 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Měkkost
 • Kombinace více materiálů
 • Anti-bakteriální a anti-alergické vlastnosti
 • Odolnost proti deformaci
Zápory
 • Vhodná jen pro malé děti
 • Jen jedna velikost

Test matrací končí modelem Sensillo, jenž patří mezi jeden z nejměkčích na trhu. Nehodí se pro používání dospělými osobami, ale do dětských postýlek je ideální. Na matraci vás překvapí malá hmotnost, díky které s ní lze opravdu velmi snadno manipulovat. Také určitě oceníte nízkou pořizovací cenu, která však rozhodně není na úkor kvality.

Mezi jednoduchými a levnými matracemi pro nejmenší děti patří Sensillo k nadprůměru. Kromě molitanu, který se u nejzákladnějších výrobků používá samostatně, se skládá ještě z polyuretanové pěny a HR pěny. Ta je měkká a dobře přizpůsobivá. Díky polstrované vložce matrace zajistí, že bude vaše miminko v prvních měsících života ležet pohodlně a se správnou oporou zad. Sensillo navíc odolává deformaci a mechanickému poškození.

Povlak dětské matrace je vyrobený z načechrané netkané textilie s příměsí aloe vera. Dá se snadno sejmout a prát v pračce. Jak by mělo být u každé dětské matrace samozřejmostí, má antibakteriální a antialergické vlastnosti a neobsahuje žádné zóny. Dětská matrace měří 120 × 60 cm a její výška činí 11 cm. Skvělá matrace do postýlky.

Nejlepší měkké matrace

Měkké matrace jsou oblíbeným typem pro každého uživatele, který si potrpí na pohodlí. Hodí se zejména pro osoby s nižší hmotností, pro které jsou ostatní provedení příliš tvrdá. Pro výrobu měkkých matrací se používají nejčastěji pěny, latex a kombinace více materiálů.

Nejlepší celkově

Nejlepší zdravotní matrace z latexu se sedmi zónami vhodná nejen pro lidi se zdravotními problémy.

Nejlepší cena/kvalita

Kvalitní měkká matrace přizpůsobená lidem vyšší hmotnosti ze studené pěny.

Nejlepší levná

Kvalitní levná matrace s dlouhou životností nejen pro děti. Prodává se ve více velikost.

Recenze Dřevočal Lada – kvalitní zdravotní matrace se sedmi zónami

Dřevočal Lada recenze Pro náročné
Tvrdost: měkká | Materiál: latex | Nosnost: 120 kg | Počet zón: 7 | Rozepínatelná: ano | Zdravotní: ano | Rozměry: volitelné | Výška: 17 – 18 cm | Přibližná cena: 8 180 Kč

Klady
 • 7 zón tvrdosti
 • Zdravotní provedení
 • 100% latexová matrace
 • Dlouhá životnost
 • Více velikostí
Zápory
 • Žádné

Luxusní matrace Dřevočal Lada je vyrobená z latexu, který jí dává měkkost i typické skvělé vlastnosti. Je elastická, přitom tvarově stálá a vyniká svou dlouhou životností. Na této matraci najdete sedm přizpůsobených anatomických zón. Například střední část matrace obsahuje tvrdší hmotu kvůli tlaku zad a hrudníku, v oblasti ramen a pánve pak měkne.

Dřevočal Lada patří mezi zdravotní matrace. Díky výborným ortopedickým vlastnostem a své měkkosti se hodí pro starší osoby i pro každého, kdo má rád pohodlí. Při ležení poskytuje úlevu kloubům a krční páteři – proto ji ocení i ten, kdo má problémy s bolestmi zad.

Nosnost matrace Dřevočal Lada je 120 kg. Test matrací zjistil, že se hodí na všechny typy lamelových roštů. Vybrat si můžete, jak už to u značky Dřevočal bývá, z celé řady různých obalových materiálů. Všechny je možné samozřejmě sundat. Také se nabízí mnoho velikostí včetně atypických rozměrů u provedení pro jednolůžka. Nechybí pak ani klasické rozměr matrace 200 × 180 cm pro manželskou postel. Výška je 17 – 18 cm.

Recenze D.P.V. HELLEN – měkká matrace pro i těžší osoby

D.P.V Hellen recenze Zlatý střed
Tvrdost: velmi měkká / měkká | Materiál: studená pěna | Nosnost: 130 kg | Počet zón: 5 | Rozepínatelná: ano | Zdravotní: ano | Rozměry: volitelné | Výška: 18 – 19 cm | Přibližná cena: 5 290 Kč

Klady
 • Poměr cena a výkon
 • Dobrá vzdušnost studené pěny
 • Dvojí tvrdost
 • Proti proleženinám
 • Tři vrstvy a pět zón různé tuhosti
Zápory
 • Lehkým uživatelům může přijít tvrdší

Test matrací s měkkými modely začínáme D.P.V. HELLEN. Jedná se o kvalitní matraci, za kterou přitom nezaplatíte příliš vysokou částku. Patří k měkkým typům, má kvalitní zpracování, a proto je vhodná i jako zdravotní matrace. Jedna její strana v měkčím provedení zabraňuje vzniku proleženin a hodí se i pro osoby, které tráví na lůžku delší dobu. Druhá strana pro běžné použití je o něco tvrdší, přesto se však stále řadí do kategorie měkkých matrací.

Tato matrace je vyrobená ze studené pěny, která na rozdíl od ostatních typů pěn vyniká svou dobrou vzdušností. Dokáže se přizpůsobit tvaru lidského těla, a tak se vám na ní bude opravdu pohodlně spát. D.P.V. HELLEN se skládá ze tří vrstev s rozdílnou tuhostí, které jsou k sobě slepené, a má pět anatomických zón.

Výška D.P.V. HELLEN je 18 – 19 cm. Matrace se nabízí v celé řadě velikostí od opravdu malých až po nadrozměrné. Výběr matrace zahrnuje také materiál obalu, který je samozřejmě snadno snímatelný. Maximální nosnost modelu je 130 kg. Proto se lehčím osobám může zdát i přes zařazení do kategorie měkkých matrací poněkud tvrdší.

Recenze Materasso JUNIOR relax – levná matrace nejen pro děti

Materasso Junior relax recenze Levný základ
Tvrdost: měkká | Materiál: PUR pěna | Nosnost: 100 kg | Počet zón: 0 | Rozepínatelná: ano | Zdravotní: ano | Rozměry: volitelné | Výška: 13, 16, 20 cm | Přibližná cena: 2 580 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Dlouhá životnost
 • Zdravotní a kvalitní pěna
 • Velký výběr rozměrů a výšek
 • Vzdušná
Zápory
 • Nemá zóny (u dětí však může být plus)

Jak již napovídá název Materasso JUNIOR relax, tato matrace se hodí zejména pro děti. Používat ji však samozřejmě mohou i dospělí. Nemá v sobě žádné anatomické zóny, což může být výhodou, například pokud vaše ratolesti spí pokaždé v jiné části postele. Absence zón má za pozitivní následek přijatelnou a nízkou cenu. Díky ní se hodí matračka Materasso JUNIOR relax také na chaty pro občasné přespávání nebo jako rezervní matrace pro návštěvy.

Navzdory tomu, že na sobě nemá tato měkká matrace žádné zóny, jedná se o zdravotní typ, který poskytuje rovnoměrnou oporu těla po celé své délce. Je vyrobena ze speciální PUR pěny s názvem ELIOCELL. Každá strana poskytuje jinou tuhost. Vnitřní část je dobře odvětrávána, aby nehrozilo zapaření. Celkové zpracování Materasso JUNIOR relax je kvalitní a zajišťuje dlouhou životnost.

U Materasso JUNIOR relax si můžete vybrat z mnoha rozměrů nejen pro dětské postele, ale také pro délkově a šířkově nadrozměrná lůžka. Co se týká výšky matrace, nabízí se hned tři varianty – 13, 16 a 20 cm. Nejmenší výška je vhodná pro provizorní matrace, zatímco největší pro plnohodnotné používaní v dětských postelích. 16 cm pak tvoří kompromis. Nosnost Materasso JUNIOR relax je 100 kg. Potah lze bez obtíží sejmout.

Nejlepší tvrdé matrace

Nejčastěji kupovanou variantou jsou právě tvrdé matrace. Budou vyhovovat každému, kdo raději leží na pevném podkladu. V oblibě jsou především u mladších generací. Poskytují dobrou oporu zad i dostatečné pohodlí. Kromě tvrdší pěny se můžete často setkat i s pružinovým provedením.

Nejlepší celkově

Prémiová matrace s vysokou nosností, vyšší tvrdostí a ortopedickými vlastnostmi.

Nejlepší cena/kvalita

Kvalitní matrace ze studené pěny s pružinovým jádrem a se skvělými vlastnostmi.

Nejlepší levná

Levná a velice oblíbená matrace v tvrdém sendvičovém provedení.

Recenze Tropico Spirit Superior Visco – špička mezi tvrdými matracemi

Tropico Spirit Superior Visco recenze Pro náročné
Tvrdost: tvrdá | Materiál: flexifoam pěna a visco pěna | Nosnost: 150 kg | Počet zón: 7 | Rozepínatelná: ano | Zdravotní: ano | Rozměry: volitelné | Výška: 25 – 30 cm | Přibližná cena: 13 790 Kč

Klady
 • Prvotřídní materiály
 • Velká tloušťka
 • Různé velikosti včetně atypických
 • Potah rozdělitelný na 2 poloviny
 • Nosnost až 150 kg
Zápory
 • Žádné jsme nenašli

Pokud hledáte skvělou matraci vyšší tvrdosti, je Tropico Spirit Superior Visco tím pravým pro vás. Patří mezi nejkvalitnější matrace na trhu své kategorie. Nabízí se v celé řadě velikostí včetně manželských nadrozměrných do šířky i do výšky, což u většiny ostatních matrací nenajdete. Výškově má Tropico Spirit Superior Visco rozměry od 25 cm až v našem srovnání rekordní tloušťku 30 cm se zvýšením bez příplatku. Poskytuje tak maximální pohodlnost a dlouhou životnost.

Matrace Tropico Spirit Superior Visco je sendvičového typu a skládá se z flexifoam pěny a visco pěny. Disponuje sedmi zónami, které spolu s použitými materiály tvoří z tohoto modelu ideální ortopedickou matraci. Využijí ji lidé se zdravotními problémy, a díky zvýšené nosnosti 150 kg se hodí pro osoby vyšší hmotnosti, stejně jako pro jakéhokoliv náročného uživatele.

Potah matrace s názvem CorvusAir s 3D je z dutého vlákna, které dobře hřeje, zároveň je prodyšné a odolné. Obal je nejen snímatelný, ale lze ho navíc pro snazší sundání rozepnout na dvě poloviny.

Recenze Dřevočal Eva – tvrdší matrace s pružinovým jádrem a ze studené pěny

Dřevočal Eva recenze Zlatý střed
Tvrdost: tvrdá | Materiál: mikrotaštičky + studená pěna | Nosnost: 120 kg | Počet zón: 7 | Rozepínatelná: ano | Zdravotní: ano | Rozměry: volitelné | Výška: 21 cm | Přibližná cena: 7 645 Kč

Klady
 • Masážní povrch
 • Dvojí tvrdost
 • 7 zón
 • Kvalitní materiály (mikrotaštičky + studená pěna)
 • Více velikostí a rozepínatelných obalů
Zápory
 • Vyšší hmotnost a obtížnější manipulace

Dřevočal Eva je kvalitní matrace pružinového typu. Obsahuje až 1 000 malých pružinek a každá je umístěná ve svém vlastním pouzdře. Taštičková matrace se velice dobře přizpůsobí vašemu tělu a vyniká svou vzdušností. Celé pružinové jádro je obaleno studenou pěnou různé tvrdosti, která má na povrchu masážní nopy pro prokrvení pokožky.

Na matraci na její tužší i měkčí straně se nachází sedm anatomických zón pro lepší tvarování a větší flexibilitu. Dřevočal Eva má zdravotní provedení a její nosnost je 120 kg. Je ideální pro každého, kdo má problémy se zády nebo jiné komplikace. Kvůli své tvrdosti však obvykle není doporučovaná pro starší lidi.

U této matrace, jako u každého pokročilého typu, si můžete vybrat velikost tak, aby odpovídala rozměrům vašeho roštu. Dřevočal Eva nabízí menší provedení a samozřejmě i standardní a rozměrnější matrace pro jednotlivce i do manželské postele. Tloušťka se pohybuje od 21 do 23 cm. Snímatelný potah lze zakoupit v několika různých materiálech.

Recenze Dřevočal Lima – oblíbená tvrdá sendvičová matrace s masážním povrchem

Dřevočal Lima recenze Levný základ
Tvrdost: tvrdá | Materiál: sendvičová – polyuretan a MediFoam pěna | Nosnost: 140 kg | Počet zón: 7 | Rozepínatelná: ano | Zdravotní: ano | Rozměry: volitelné | Výška: 22 cm | Přibližná cena: 3 983 Kč

Klady
 • Poměr cena a výkon
 • Dvojí tvrdost
 • Ortopedické vlastnosti
 • Povrch pro lepší krevní oběh
 • Dobrá vzdušnost
Zápory
 • Zápach lepidla – je třeba nechat vyvětrat

Test matrací vyhodnotil typ Dřevočal Lima jako levné a přitom kvalitní řešení pro každého, kdo preferuje spánek na tvrdším podkladu. Nabízí dva stupně tuhosti podle strany otočení. Tato matrace patří mezi velice populární modely. Například na srovnávači cen Heuréka se tři roky po sobě stala nejoblíbenějším produktem v kategorii matrací.

Dřevočal Lima má sendvičové provedení a skládá se z více vrstev z různých materiálů. Střed jádra obsahuje polyuretan a ostatní vrstvy pak tvoří pěna MediFoam s ortopedickými vlastnostmi, dobrou pružností, vzdušností a dlouhou životností. Na povrchu matrace se nachází masážní nopy pro prokrvení pokožky.

Nosnost matrace je 140 kg a výška dostatečných 22 cm. Najdete na ní 7 zón. Tyto parametry jsou vzhledem k ceně velice dobré. Vybrat si můžete z celé řady velikostí od menších přes standardní po nadrozměrné. Výběr matrace zároveň zahrnuje mnoho potahů typických pro značku Dřevočal – úplet s dutým vláknem, přírodní tkanina, látka s přidanou aloe vera i antibakteriální a další provedení.

Nejlepší velmi tvrdé matrace

Velmi tvrdé matrace jsou v porovnání s ostatními typy méně často používané. Využijí je především lidé vyšší hmotnosti, kteří spí nejraději na zádech, protože tyto matrace mívají nejvyšší nosnost a největší odpor vůči proležení. Kromě PRU a jiných speciálních pěn se používají často také gely, kokosová vlákna a výjimečně i pružiny.

Nejlepší celkově

Prémiová a tuhá matrace s výbornou vzdušností a mnoha zónami.

Nejlepší cena/kvalita

Tuhá matrace s PRU pěny a kokosovým jádrem s dostatečnou vzdušností.

Nejlepší levná

Základní bezzónová matrace pro lehčí uživatele, avšak s vyšší tuhostí.

Recenze Tropico Amundsen – nejlepší velmi tvrdá matrace

Tropico Amundsen recenze Pro náročné
Tvrdost: tvrdá| Materiál: studená a flexi pěna | Nosnost: 135 kg | Počet zón: 7 | Rozepínatelná: ano | Zdravotní: ano | Rozměry: volitelné | Výška: 22, 24, 26 cm | Přibližná cena: 7 495 Kč

Klady
 • Kvalitní zpracování s dlouhou životností
 • Ortopedické vlastnosti
 • Nemá tendenci vlhnout
 • Nadprůměrná výška matrace
 • Velké množství velikostí
Zápory
 • Žádné jsme nezjistili

Model Tropico Amundsen patří mezi špičkové velmi tvrdé matrace. Tento český výrobek vyniká nejen tuhostí materiálu, ale také jeho kombinováním ve vlnách, což zajišťuje skvělé ortopedické vlastnosti. Střed matrace se skládá z různě tvrdých částí a je vyplněný Flexi pěnou, která se výborně přizpůsobí tvaru páteře. Horní vrstva Tropico Amundsen je vyrobená ze studené pěny s dobrou pružností a nabízí z každé strany mírně rozdílnou tuhost. Má v sobě 7 anatomických zón.

Tato matrace disponuje provzdušníjícími kanálky. Ty se starají o dobrou cirkulaci vzduchu a větrání. Tropico Amundsen díky nim ve srovnání se základními tvrdými typy nemá tendenci vlhnout. Vodu ze vzduchu nebo z potu nezadržuje ani potah s přírodními vlákny Tencel Lyocell, který je snadno snímatelný, pratelný v pračce na 60 stupňů a vyniká svou pružností. Pro snadnější čištění ho lze kompletně rozepnout a rozdělit na dvě části.

Celkové zpracování Tropico Amundsen je na vysoké úrovni a nabídne vám dlouhou životnost. Má nosnost až 135 kg a nadprůměrnou tloušťku. Vybrat si můžete z výšek 22, 24 nebo 26 cm. Samozřejmostí je i bohatá škála různých šířek a délek včetně nadrozměrných. Matrace se hodí pro používání se všemi typy postelových roštů. Vítěz testu ve své třídě!

Recenze Tempo Kondela BE SILVERHARD – velmi tvrdá matrace ve zdravotním provedení

Tempo Kondela BE Silverhard recenze Zlatý střed
Tvrdost: velmi tvrdá | Materiál: PRU pěna a kokosové vlákno | Nosnost: 130 kg | Počet zón: 7 | Rozepínatelná: ano | Zdravotní: ano | Rozměry: 200 cm × volitelná šířka | Výška: 20 cm | Přibližná cena: 5 490 Kč

Klady
 • Kvalitní materiály – PRU pěna a kokosové vlákno
 • 7 zón
 • Ortopedické a antialergenní provedení
 • Dostatečná vzdušnost
 • Dvojí tvrdost
Zápory
 • Největší rozměr nevolitelný – pevných 200 cm

Kvalitní matrace Tempo Kondela BE SILVERHARD patří mezi nejtvrdší typy. Jak už to u velice tuhých provedení bývá časté, je zhotovena z PUR pěny. Tento materiál vyniká svou pevností a zároveň velkou elasticitou. Zpočátku se může zdát až moc tvrdý, ale časem změkne bez ztráty objemu. Aby se zabránilo jeho horší vzdušnosti, najdete na této matraci malé průduchy pro větrání. Jádro Tempo Kondela BE SILVERHARD obsahuje kokosová vlákna, která udržují pevnost a pomáhají provzdušnění.

Každá ze stran matrace má 7 zón a mírně jinou tvrdost, což ocení zejména páry s rozdílnými požadavky. V nabídce najdete klasické jednolůžkové i dvojlůžkové provedení. Největší rozměr matrace je 200 cm. Šířku si můžete libovolně zvolit ze standardních provedení. Tloušťka 20 cm je dostatečná, stejně jako nosnost 130 kg.

Matrace má i přes svou tvrdost dobré přizpůsobení se tělu a materiál spolu se zpracováním zaručí ortopedické vlastnosti pro pohodlný a zdravý spánek. Matrace Tempo Kondela BE SILVERHARD je antialergenní a vhodná i pro citlivější jedince. Obal lze snadno a rychle sejmout. Nejen proto ji náš test matrací nemohl minout.

Recenze D.P.V. Air Mono – základní tuhá matrace pro lehčí uživatele

D.P.V Air Mono recenze Levný základ
Tvrdost: velmi tvrdá | Materiál: polyuretanová pěna | Nosnost: 110 kg | Počet zón: bez zón | Rozepínatelná: ano | Zdravotní: ne | Rozměry: volitelné | Výška: 17 – 18 cm | Přibližná cena: 3 630 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Velký výběr z různých velikostí
 • Více obalů
 • Mechanická pevnost a odolnost
 • Snadná manipulace
Zápory
 • Malá prodyšnost
 • Bez zón

D.P.V. Air Mono je velice tuhá matrace, která bude vyhovovat každému, kdo má rád pod sebou při spánku tužší podklad a zároveň hledá přijatelnou cenu. Na matraci nenajdete žádné zóny ani vrstvy s různou tuhostí. Celá se skládá z polyuretanové pěny, která je dostatečně pevná, ale méně prodyšná. Jádro je však pro lepší cirkulaci vzduchu perforované.

Mezi všemi recenzovanými matracemi má D.P.V. Air Mono jednu z největších nabídek velikostí. Seženete dokonce miniaturních 85 × 65 cm a samozřejmě standardní i nadrozměrné provedení s délkou 220 cm. Výška je 17 – 18 cm. Tento model se vyrábí pro jednolůžka i pro manželské postele.

Výběr matrace vám umožní individuální nákup z několika potahů. Matrace se vyrábí s úpletem, froté, látkou s aloe vera a celou řadou dalších materiálů. Nosnost D.P.V. Air Mono je 110 kg, což není na velmi tuhou matraci příliš – výhodou však díky tomu je, že se hodí i pro uživatele nižší hmotnosti, kterým tato tvrdost vyhovuje. Zpracování je z obou stran stejné a proto pro prodloužení životnosti můžete matraci jednou za čas otočit.

Nejprodávanější matrace

Jak vybrat matraci

Matrace je velice důležitou součástí každé postele. Vedle ní hraje velkou roli také rošt a polštář. Při správném výběru těchto pomocníků bude váš spánek mnohem kvalitnější. Nejenže se budete cítit více odpočatí a budete mít lepší náladu, ale také tím pomůžete svému zdraví. Málo spánku a volba špatné matrace a polštáře mohou vést k celé řadě zdravotních problémů:

 • Bolest zad a hlavy
 • Stres
 • Zhoršení reflexů a pozornosti
 • Zvýšení pocitu hladu a přibírání na váze
 • Špatný krevní tlak
Náš tip

Pokud vás zajímá vliv spánku na naše tělo, určitě si přečtěte knihu Proč spíme. Dozvíte se v ní mnoho informací, díky kterým pochopíte, proč není dobré kvalitní spánek podceňovat, a zajímavostí, jako kdy si nejpozději dát kávu a kdy nechat puštění kávovaru raději na druhý den.

Pokud máte u sebe doma hosty a potřebujete jim vytvořit provizorní lůžko, lze zvolit jednoduché rozkládací matrace nebo nafukovací matrace, které jinak najdou uplatnění i při cestování. Kvalitní matrace nejsou levnou ani skladnou záležitostí a proto se většinou nevyplatí mít doma rezervní plnohodnotná provedení. Nyní se podíváme i na další informace, které vám pomohou odpovědět na otázku, jak vybrat matraci.

jak vybrat matraci rady

Tvrdost matrace

Základním parametrem, který zná jistě každý, je tvrdost matrace. Ta nám říká, jak moc její plocha klesne, když si na ni lehneme. Je důležité, abyste se do matrace zabořili optimálně a měli rovná záda, aby vás pak ráno nebolela. Příliš měkké provedení způsobuje prohnutí v oblasti hrudníku a příliš tvrdé zase vytočení krční páteře, navíc u něj může kvůli tlaku na cévy docházet k brnění končetin.

Matrace se stlačuje vahou vašeho těla. Čím vyšší tělesnou hmotnost máte, tím více se do ní propadnete a tím tvrdší neboli hůře stlačitelný model vám bude vyhovovat. Důležitou roli také hraje vaše spánková poloha – na boku, ve srovnání se spaním na zádech, potřebujete hlubší propadnutí do matrace pro rovná záda, tudíž její měkčí provedení. Celkově můžeme rozlišit čtyři základní stupně tvrdosti.

Číslo Označení Vaše váha Spánková poloha
1 Velmi měkká Do 60 kg Na boku
2 Měkká 50 až 80 kg Na boku a střídavě
3 Tvrdá 70 až 110 kg Na zádech a střídavě
4 Velmi tvrdá Nad 110 kg Na zádech
Náš tip

Je-li vaše váha v hraniční hodnotě, záleží na osobní preferenci, zda máte raději tvrdší nebo měkčí provedení. Všeobecně ženy a starší lidé většinou volí měkčí matrace a muži tvrdší, ale nemusí to být pravidlem. Také zohledněte svou spánkovou polohu.

Velmi měkké matrace ocení krom lidí s nižší váhou i starší osoby pro uvolnění při bolestech kloubů a proti proleženinám. Pokud jste však aktivní a na posteli se převalujete, volte raději stupeň číslo 2. Nejoblíbenější jsou tvrdosti 2 a 3, popřípadě u výrazně těžších osob číslo 4.

Náš tip

Pro kvalitní a ničím nerušený spánek doporučujeme polštář na spaní. Vybrali jsme pro vás nejlepší pro spaní na boku, na zádech, na břiše a pro těhotné maminky.

Počet zón

Některé matrace nemají tvrdost rovnoměrně rozloženou a v určitých částech jsou měkčí než v jiných. Místům s rozdílnou tvrdostí se říká zóny. Ty slouží pro lepší přizpůsobení se lidskému tělu, aby se matrace prohýbala v částech, kde je to žádoucí, a naopak v jiných místech poskytovala dostatečnou oporu. Například v nohách bývá menší stupeň tvrdosti než v oblasti zad a ramen.

Ne každá matrace obsahuje zóny. Tvrdost základních typů je často stejná po celé ploše, zatímco pokročilejší modely mají složitější skladbu. Čím více zón matrace má, tím lépe si poradí s rozložením vaší hmotnosti. Nejčastější počet se pohybuje od tří do sedmi zón, můžete však najít provedení až se sedmnácti přechody tvrdosti.

Pozor

U zónové matrace dbejte na to, abyste ji měli správně umístěnou. Pokud budete ležet hlavou tam, kde mají být nohy, nebudou zóny správně fungovat. Zónové matrace se nehodí pro malé děti, které mohou během noci měnit polohu spánku.

Nosnost matrace

Doporučená nosnost matrace je velice důležitým parametrem, na který byste měli brát při výběru ohled. Říká, jaké je maximální možné zatížení. Nepoužívejte matraci, pokud vážíte více, než je tato hodnota. Máte-li naopak výrazně méně kilogramů, než je její uvedená nosnost, není to na škodu.

Náš tip

Při nákupu si raději nechte přibližně 10 kg rezervu pro případ, že byste přibrali. Tím, že nezvolíte hraniční hodnotu, také můžete prodloužit životnost matrace.

Prodyšnost

Prodyšnost matrace znamená její schopnost odvádět a nezadržovat vodu, která v posteli může vniknout ve vlhkém prostředí nebo pocením. Pokud chybí dobré větrání, zkracuje se její životnost a především se v ní mohou množit bakterie a plísně.

Hrozí-li, že by při vašem používání mohla matrace navlhnout, rozhodně tento parametr nepodceňujte. Prodyšnost závisí na její konstrukci – pokud má v sobě průduchy a póry pro dýchání, nehrozí provlhnutí. Velkou roli hraje také materiál. Nejvíce vzdušné jsou pružinové typy.

Vnitřní materiály

S tvrdostí blízce souvisí použitý vnitřní materiál, ze kterého jsou matrace vyrobeny. Na trhu najdete celou řadu různých provedení. Každý typ má své výhody i nevýhody a každému vyhovuje na spaní něco jiného. Nejčastěji jsou matrace zhotoveny z:

 • Molitanu
 • Latexu
 • Pružin
 • Pěny

Molitan

Klady
 • Nízká cena
 • Nízká hmotnost
Zápory
 • Krátká životnost
 • Špatné hygienické vlastnosti

Molitanová matrace představuje lehký a velice měkký materiál. Dříve se používal na matrace do postýlky pro děti, dnes ho najdete převážně v kombinaci s různými pěnami. Patří mezi nejlevější variantu, na které oceníte právě nízkou cenu. Jeho vlastnosti nejsou však příliš dobré. V porovnání s ostatními materiály se velice rychle proleží a není při samostatném použití doporučován ani z hygienického hlediska – snadno podlehne plísním.

Pozor

Molitanová matrace někdy bývá názvem chybně zaměňována za pěnovou a naopak. Vždy si dobře zjistěte skutečný materiál, ze kterého je daný model vyrobený.

molitanová matrace

Latex

Klady
 • Anti-alergenní a anti-bakteriální
 • Prodyšný
 • Měkký, přitom s dostatečnou oporou zad
Zápory
 • Vyšší cena

Druhým velice měkkým materiálem je latex. Ten dosahuje maximální tvrdosti na stupni 2. V porovnání s molitanem za něj zaplatíte více, zato má výrazně lepší vlastnosti. Latex je pružný a flexibilní materiál, který se snadno přizpůsobí a zároveň poskytuje dobrou podporu zad. Tyto matrace vynikají svou prodyšností a nemají problém s udržováním hygienického prostředí – bývají antialergenní a antibakteriální. Hodí se proto i pro alergiky a citlivější jedince.

latexová matrace

Pružinové

Pružinové matrace jsou klasickým typem, který jistě zná každý. V současné době mají však daleko lepší zpracování než stará provedení. Dnešní modely nevržou a skvěle se přizpůsobí tvaru lidského těla. Mnohdy se vyrovnají pěnový a jiným moderním typům matrací. Mají průměrnou délku životnosti, která se liší zejména podle jejich uložení pružin – celkově rozlišujeme dvě provedení:

 • Klasické pružinové matrace
 • Taštičkové pružinové matrace

Velkou výhodou obou typů je výborná prodyšnost, díky které se v matracích nebudou držet roztoči ani prachové částečky. Pokud vás trápí vysoká vlhkost v bytě, zvolte také právě pružinový model kvůli jeho dobrému větrání. Pro ostatní málo vzdušné materiály je lepší používat odvlhčovač vzduchu, aby nevlhly, a pravidelně je po spánku větrat.

pružinová matrace

Klasické pružiny

Klady
 • Nižší cena
 • Vzdušnost
 • Pružnost
Zápory
 • Horší přizpůsobení se a tvarování

V klasických matracích jsou pružiny navzájem propojené dalšími pérky, aby se neposouvaly a držely dobře tvar. Toto zpracování vyniká svou flexibilitou a pružností, avšak ležícímu člověku se přizpůsobuje celkově, nikoliv v jednotlivých bodech. Jedná se o levnější typ, který se dnes již nepoužívá tak často jako taštičkové provedení.

Taštičkové pružinové matrace

Klady
 • Vzdušnost
 • Pružnost
 • Přizpůsobení se a tvarování
 • Nadprůměrná životnost
Zápory
 • Vyšší cena

Taštičkové provedení je novějším modelem, ve kterém je každá pružina umístěna ve vlastním pouzdře. Tento typ stojí více než klasické spojované pružiny, zato poskytuje daleko lepší rozložení váhy, protože každá pružina funguje samostatně a nezávisle na té sousední. Čím více taštiček matrace má, tím vyšší funkčnost vám nabídne. Modely, které obsahují až tisíce malých pružinek, jsou nazývány jako „mikro-taštičkové“.

Pěnové matrace

Pěnové matrace jsou v současné době nejpopulárnějším typem. Vyrábí se z různých materiálů, které se liší svou tvrdostí i kvalitou.  Zpravidla se všechna provedení dobře přizpůsobí a zároveň poskytnou spolehlivou oporu zad, některé však mohou mít horší prodyšnost a schopnost odvádět vlhkost.

pěnové matracePRU pěna

Klady
 • Odolnost a dlouhá životnost
 • Dobře tvarovatelná
 • Různé tvrdosti
 • Nízká cena
Zápory
 • Průměrná prodyšnost

PRU matrace patří v současné době mezi nejoblíbenější typ pěny a také jeden z nejuniversálnějších. Jsou elastické, snadno se tvarují podle postavy a zároveň mají dlouhou životnost a vysokou odolnost. Mimo to na jejich materiálu oceníte příznivou cenu. PRU matrace mohou být v měkčím i tvrdším provedení a často se vyskytují v kombinaci s jinými pěnami.

Studená pěna – HR

Klady
 • Odolnost a dlouhá životnost
 • Dobře tvarovatelná
 • Prodyšná
Zápory
 • Příliš nehřeje

HR neboli studená pěna je v porovnání s ostatními typy velice dobře prodyšná a nezadržuje příliš vlhkosti ani tepla – od toho také plyne její název. Nemusíte se však bát, že by vám na ní byla v běžných podmínkách zima. Naopak určitě oceníte snadný odvod potu. HR pěna je vybavena většími póry než PRU, což zajišťuje její funkční vlastnosti. Obvykle také mívá větší tvrdost. Vyniká svou tvarovou stálostí a dobrou flexibilitou.

Líná / paměťová pěna

Klady
 • Výborná přizpůsobivost
 • Dobrá opora zad
 • Uvolňuje klouby a svaly
Zápory
 • V létě může příliš změknout
 • Občasně pach chemie

Tento materiál vyvinula NASA. Matrace z paměťové pěny neboli líné pěny vyniká svou flexibilitou. Tvrdost mění podle teploty (čím více stupňů Celsia, tím je měkčí), tudíž se vám tvarově přizpůsobí, když si na ni lehnete. Dobře kopíruje tvar těla a zároveň mu poskytne dostatečnou oporu. Hodí se pro běžné použití i pro citlivé nebo straší osoby, kterým pomáhá proti proleženinám a bolestem kloubů. Při nákupu si dávejte pozor na výběr kvalitního provedení – některé levnější mohou mít kratší životnost a mohou zapáchat chemií.

Biopěna

Klady
 • Šetrné k životnímu prostředí
 • Tvarová stálost
 • Dobré ortopedické vlastnosti
 • Odolnost proti plísním a roztočům
Zápory
 • Vyšší cena

Jak již napovídá název tohoto materiálu, bio pěna je šetrná k životnímu prostředí. Při její výrobě se používají přírodní oleje – nejedná se o ropný produkt. Kromě toho, že jsou matrace z biopěny ekologické, tak mají i maximální funkčnost. Vyznačují se svou tvarovou stálostí i odolností proti plísním a roztočům. Oceníte na nich jejich pohodlnost a ortopedické vlastnosti pro podporu zad.

Kombinované matrace

Jak již bylo řečeno, velice často se kombinuje dohromady více materiálů. Pro takové modely se používá označení sendvičové matrace. Důvodem použití několika typů pěn je zlepšení funkčnosti a eliminace jejich negativních vlastností. Kromě základních druhů pěny najdete v sendvičovém provedení i další materiály.

kombinace více materiálů v matraci

Gely

Gelové body pomáhají uvolnění ztuhlých svalů a kloubů. Tento materiál má dobrou stálost a antibakteriální účinky. Proto se hodí pro použití nejen v domácnostech, ale i v nemocnicích. Nejčastěji se vyskytuje v kombinaci s línou pěnou, se kterou se efektivně doplňuje.

Přírodní materiály

Doplňkové materiály mohou být i přírodního původu. Například kokosové vlákno se používá pro zvýšení tvrdosti a prodyšnosti různých druhů pěn. O odvádění přebytečné vlhkosti se rovněž postarají koňské žíně. Ty navíc zabraňují množení bakterií a roztočů.

přírodní materiál v matraci

Zdravotní matrace

Jedním ze speciálních typů jsou zdravotní matrace, které mají vybrané materiály tak, aby zajišťovaly uživatelům dobrou ortopedickou podporu. Skládají se z mnoha vrstev a zón, díky kterým jsou ideální pro lůžka osob trpících zdravotními problémy.

Testado radí

V současné době je u kvalitnějších typů zdravotní proveden téměř standardem. Nedivte se proto, když většina modelů, na které narazíte, bude označena jako ortopedické nebo zdravotní matrace.

Pokud máte polohovací lůžko, budou se vám hodit antidekubitní matrace proti proleženinám. Ty jsou velice dobře tvarovatelné a přizpůsobitelné naklonění postele. Hodí se však i jako běžné zdravotní provedení na rovné lůžko. Všeobecně patří mezi vyšší cenovou kategorii.

potah matrace s možostí rozepnutí

Potah matrací

Vnitřní chytrý materiál je velice důležitý a má zásadní vliv na vlastnosti celé matrace. Rozhodně byste ale neměli opomínat ani volbu správného povlaku a potahu matrace. Jeho funkcí je především ochrana vnitřku proti znečištěním a také proti mechanickému opotřebení.

Potah matrací by měl být nejlépe sundavací, aby ho bylo snadné čistit. Stačí pak rozepnout zip, dát ho do pračky a po usušení zase navléct. Druhou variantou jsou pevné obaly bez možnosti sundání. Jejich čištění je výrazně složitější a mnohdy ho nezvládnete v domácích podmínkách bez specializované čistírny.

Testado radí

Sundavací potahy matrací by měly jít prát alespoň na 60 °C, aby bylo možné se zbavit organických nečistot a roztočů.

Kromě potahu lze použít pro lepší udržení čistoty a zachování dobrého stavu i speciální vrchní matrace. Ty mimo jiné poslouží pro zvýšení komfortu. Jsou tenčí a měkčí. Alternativou k nim je chránič matrace v podobě tenké látky, který sice nemá vliv na vaše pohodlí, ale proti nečistotám funguje spolehlivě.

Rozměry matrace

Základním kritériem pro volbu správné velikosti matrace jsou rozměry postele. Tyto míry spolu musejí korespondovat – nelze například na postel, která má kratší stranu 90 cm, použít matraci 160 × 200 cm.

Nejdelší strana matrace by měla být alespoň o 20 cm větší, než je vaše výška, v ideálním případě i o 30 cm. Většina modelů měří po nejdelší straně 200 cm. Pokud máte nadprůměrnou výšku dva metry či jen o kousek méně, budete si muset vybrat prodlouženou variantu nebo si nechat vyrobit matraci na míru.

Pro maximálně pohodlný a zdravý spánek začíná kratší rozměr na 90 cm, ale můžete najít i speciální široké modely, jako jsou matrace 140×200 určené pro jednolůžko. Ty se v současné době kvůli své komfortnosti stávají stále více oblíbené. Také existují zúžené verze, jež mají kratší stranu jen 80 cm. Jejich hlavním cílem je úspora místa v bytě.

Vedle standardních matrací 90 × 200 cm a jiných typů pro jednu osobu se vyrábějí i provedení na manželská lůžka, která měří obvykle dvojnásobek – nejčastěji se tedy jedná o matraci 180 × 200 cm. Ta je vhodná jen pokud oba s partnerem nebo partnerkou požadujete stejnou tuhost materiálu. V opačném případě si vyberte dva kusy nebo jako dražší variantu manželskou matraci s dvojí tuhostí.Rozměry matrace rady

Testado radí

Většina modelů se vyrábí v několika velikostech. Nemusíte tedy tento parametry při výběru prvořadě zohledňovat. Pokud máte standardní rozměry postele, budou s velkou pravděpodobností k dispozici u téměř každého typu.

Správná tloušťka

Kromě výšky a šířky má matrace ještě jeden rozměr a tím je hloubka. Čím tlustější je, tím více vnitřního materiálu obsahuje. Dostatečné množství hmoty zajistí, že bude mít výrobek delší životnost a neproleží se tak lehce jako tenké provedení. Obvykle platí, že pohodlnější, kvalitnější a zároveň dražší modely jsou silnější.

Dostatečně silné matrace mají obvykle tloušťku kolem 15 cm a více. Ideální hodnota však záleží také na materiálech a jiných parametrech. Modely, které mají méně než 10 cm, zpravidla nejsou doporučované – po ulehnutí přes ně můžete dokonce cítit tvrdý rošt postele.

Matrace na dvojlůžko

Může se stát, že každý ze dvojice potřebuje v manželské posteli jinou tvrdost matrace či jiný materiál. Prvním řešením je umístit na dvojlůžko dva rozdílné typy. Nechcete-li mít uprostřed mezeru, vyberte si provedení vcelku. Takové matrace na míru jsou bez viditelného spoje, přesto se od sebe jejich poloviny liší. Například matrace 180×200 bude mít na každých 90 cm jinou tvrdost a klidně i jiný materiál.

Rozdělení matrací podle věku

Vhodný typ matrace se z velké části odvíjí od věku uživatele, a to nejen kvůli velikosti. Malé děti ve vývoji by měly mít co nejkvalitnější matrace. U miminek se nejčastěji používají speciální měkká provedení bez zón, starším dětem a teenagerům více vyhovuje pevnější materiál. Počítejte s tím, že vaše ratolesti předškolního věku budou na posteli chtít skákat a hrát si. Volte pro ně proto co největší odolnost matrace.

Zatímco dospělí preferují střední až mírně vyšší tvrdost, pro seniory či osoby s pohybovými problémy je vhodné zvolit měkčí matrace. Ty pomáhají uvolnit klouby a při dlouhodobém setrvání na lůžku nezpůsobují proleženiny.

Životnost

Chcete-li mít při spánku maximální pohodlí a vyhnout se zdravotním problémům, je třeba zvolit správnou matraci. Dávejte také pozor na její životnost. Ta se pohybuje mezi šesti až deseti lety, ačkoliv uváděná doba používání může být mnoho desítek let. Po čase se každá matrace proleží, ztratí své podpěrné vlastnosti a je třeba pořídit novou.

S nákupem neotálejte ani v případě, že je vaše matrace jakkoliv poškozená nebo pokud jste výrazně změnili váhu a nyní vaše hmotnost již neodpovídá parametrům modelu. Správnou péčí a používáním chráničů a potahů na matrace můžete její životnost výrazně prodloužit. Čím kvalitnější provedení si zvolíte, tím déle vám vydrží.

Jak se o matraci starat?

Matraci je dobré pravidelně větrat. Pěnové a ostatní málo vzdušné materiály potřebují občasné vyjmutí z roštu častěji než pružinové typy. Ideální je například v letních měsících matraci umístit na balkon či opřít o stěnu při otevřeném okně. Když ji budete mít venku, rovnou ji můžete vyprášit nebo zbavit nečistoto pomocí vysavače.

Matracím také svědčí, když je přibližně za jeden až dva měsíce otočíte. Většina lidí totiž spí stále ve stejné poloze a tak ji nerovnoměrně zatěžují. Pokud máte zónovou matraci nebo typ s dvojí tuhostí, dávejte pozor, abyste natočením nezměnili její vlastnosti.

Testado radí

Matraci obraťte raději večer před spaním. Ráno po probuzení může být její horní část vlhká a otočením by se dostala dolů, kde nemůže větrat. Hodit se vám může i absorbér vlhkosti do ložnice.

Jaký typ roštu zvolit

K matraci neodmyslitelně patří rošt, na který ji umístíte a který ji bude držet. Správný podklad může pomoci se zlepšením vlastností matrace. Naopak nevhodně zvolený nejenže sníží její funkčnost, ale dokonce ji může poškodit. Proto je třeba vybrat s ohledem na vaši váhu a na materiál matrace vhodný typ. Není to nic složitého – existují dvě základní konstrukce a ta první se navíc dnes již téměř nepoužívá.

Pevný dřevěný rošt

První typ roštu má pevné provedení. To se dnes příliš nepoužívá. Jeho velkou nevýhodou je malá vzdušnost, pružnost a špatná přizpůsobivost. Pevný rošt není kompatibilní s mnohými matracemi, protože se nehodí k jejich moderním pěnovým materiálům. Můžete ho použít například u:

 • Pružinové klasické
 • Pružinové taštičkové
 • Matrace ze studené pěny a s většími póry

pevný rošt pod matraci

Lamelový rošt

Druhý typ roštu se skládá z lamel, které jsou daleko pružnější a vzdušnější. Lze na ně použít téměř jakýkoliv materiál matrace od pružin a taštiček až po různé druhy pěny.

Při výběru je potřeba sledovat počet latěk. Lamelový rošt, který má 12 až 14 latěk, je většinou vhodný pro menší děti, protože mívá menší nosnost. U klasických typů se jejich počet pohybuje mezi 19 až 42. Čím více lamel, tím bývá konstrukce pružnější a zpravidla nabízí větší nosnost.

lamelový moderní rošt pod matraci

Certifikace matrací

Certifikace je jedním z vodítek, které vám prozradí, jak si matrace stojí a jaký na ni má názor odborná veřejnost zabývající se ergonomií výrobků. Pokud vybíráte klasické provedení, bude pro vás ocenění příjemnou známkou kvality a jistotou, že jste si vybrali dobře. U zdravotních matrací se jedná o důležitou věc, protože po tomto typu požadujeme, aby měl doložené své pro zdraví prospěšné vlastnosti.

Certifikované matrace obvykle patří do dražší kategorie. Sama certifikace však příliš zvýšení ceny nezpůsobí. Zkrátka levnější modely, které svým zpracováním nemusejí splňovat všechna kritéria, ocenění kvality nedostanou.

Tipy pro lepší spánek

Matrace mají na dobrý spánek zásadní vliv. Pokud se probouzíte unavení a s bolavými zády, je načase vyměnit váš starý model za nový. Aby se vám v noci ještě lépe odpočívalo, ukážeme vám pár zajímavých triků, které vám pomohou s usínáním a zlepší kvalitu vašeho spánku.

 • Před spaním vyvětrejte a pusťte do místnosti čerstvý vzduch
 • Spěte v chladnějším prostředí
 • Před usnutím nepijte kávu, energetické nápoje a jiné povzbuzující prostředky
 • Před spaním se nedívejte do obrazovek a displejů, popřípadě použijte program či aplikaci pro blokování modrého světla
 • Spěte v natažené poloze s rovnou páteří a nekrčte se
Náš tip

Přečtěte si také jak na zdravý spánek podle Feng šuej.

matraca je důležitá pro dobrý spánek

Nejoblíbenější značky matrací

Dormeo

Jedním z nejznámějších typů zdravotních matrací je značka Dormeo. Ta vznikla roku 2002 a od té doby představila více než 300 různých modelů. Vybrat si můžete z celé řady prémiových provedení i z několika jednoduchých a přesto dobrých matrací. Firma Dormeo se zaměřuje především na pohodlnost a optimální přizpůsobení matrace lidskému tělu. Hodí se pro běžné použití a splní i náročnější požadavky na kvalitu a funkčnost.

matrace dormeo

 Intex

Pokud hledáte dobrou nafukovací matraci, určitě byste měli znát firmu Intex. Ta nabízí jednolůžkové i manželské provedení s dostatečnou výškou pro maximální pohodlí. Na rozdíl od Dormea se nezaměřuje primárně na potřeby pro spánek. Kromě matrací můžete od Intexu sehnat i různé nafukovací výrobky od vodních hraček až po vířivku.

Nafukovací typy využijete především na chatě nebo pro nocleh vašich návštěv. Jako plnohodnotné matrace pro každodenní použití se však nehodí. Velkou výhodou modelů od Intexu je jejich skladnost – lze je použít samostatně bez postele a po vyfouknutí nezaberou příliš místa.

matrace intex

Dřevočal

Česká firma Dřevočal byla založena roku 2006 v Přerově. Ačkoliv se jedná stále o malou společnost, za dobu své působnosti si dokázala na českém trhu vybudovat významné místo. Matrace Dřevočal jsou velice oblíbené a najdete je v mnohých obchodech a e-shopech. Jsou zhotoveny z různých materiálů a díky různorodosti modelů si z nich vybere téměř každý. Kromě matrací vyrábí tato firma i postele, rošty nebo polštáře.

matrace dřevočal

Tropico

Tropico je ve srovnání s firmou Dřevočal opravdu velkým výrobcem matrací, který je oblíbený jak v Evropě, tak v Asii. Společnost byla založena roku 1939. Zaměřuje se na matrace klasické i zdravotní a nabízí je v mnoha materiálech. Na své si přijdou nároční uživatelé i ti, kteří hledají nízkou cenu. Často u tohoto výrobce můžete narazit na akce 1+1 pro manželské matrace.

matrace tropico

Ceny matrací

Ceny matrací se od sebe výrazně liší. Zatímco nejlevnější stojí pár stovek, ty nejlepší a nejkvalitnější se pohybují i v řádu více než deseti tisíců. Pro běžné použití není zapotřebí kupovat speciální typy s mnoha funkcemi, na druhou stanu se na matraci rozhodně nevyplatí šetřit, protože její zpracování má velký vliv na naše zdraví. Většina lidí volí zlatý střed.

Pokud máte nějaké zdravotní problémy od bolesti zad až po závažnější komplikace, které vás nutí setrvat na lůžku, vyplatí se investovat do specializovaných modelů. Také u dětí byste měli postupem věku pořídit několik různých vhodných typů. Rozhodně jim nevydrží jedno provedení od narození do puberty.

Cena pod 2 000 Kč

Základní matraci zakoupíte již do 2 000 Kč. V této cenové kategorii se nachází velice jednoduchá provedení. Ve většině případů nemají zóny s různou tvrdostí a bývají zhotoveny z levnějších materiálů. Hodí se na chaty a pro jiné příležitostné využití, popřípadě jako záložní nocleh pro hosty. Matraci pro každodenní používání vybírejte raději z následujících vyšších cenových kategorií

Pod 2 000 Kč můžete sehnat dětskou matraci, která bude mít plnohodnotné využití. Podložky do postýlky pro nejmenší miminka nejsou tak náročné na výrobu, protože neobsahují specializované prvky jako například zóny, tudíž je jejich výroba značně levnější.

Cena od 2 000 do 5 000 Kč

Průměrnou matraci zakoupíte bez problémů za 2 000 až 5 000 Kč. Tyto výrobky mohou mít různou tvrdost i zóny a mohou být vyrobeny z různých materiálů. Většinou nabízejí dostatečnou výšku a volitelné rozměry. Pro nenáročné uživatele jsou dostačující a dobře se dokáží přizpůsobit tvaru lidského těla.

Pokud hledáte zdravotní matrace, dívejte se po zboží, které se cenově blíží spíše 5 000 Kč než 2 000 Kč nebo se zaměřte na následující kategorie. Speciální provedení se všeobecně nedoporučuje kupovat za tu nejnižší cenu na trhu. Také dávejte pozor na partnerské matrace kolem 2 000 Kč a na jejich kvalitu.

Cena od 5 000 do 9 000 Kč

Do této cenové kategorie patří velice kvalitní matrace pro jednotlivce i pro páry. Budou s nimi spokojeni i náročnější uživatelé. Mívají svůj vnitřek sestavený z několika typů materiálů a také jejich obal se vyznačuje chytrými funkcemi. Můžete očekávat antibakteriální vlastnosti i mnohé další zdravotní benefity.

Cena nad 9 000 Kč

Prémiové matrace stojí 9 000 Kč a více. Využijí je především uživatelé se speciálními požadavky, jako jsou alergici či osoby trvale upoutané na lůžko. Samozřejmostí je kvalitní zpracování pro ideální rozložení hmotnosti, o které se starají vedle základních materiálů i ty dražší, jako je latex či bio, líné a studené pěny. Většinou nechybí ani gelové nebo přírodní doplňky pro upravení správné tuhosti.

Pokud si necháváte vyrábět matraci na zakázku, například kvůli kombinaci větší velikosti a potřeby jejích ortopedických vlastností, bude s velkou pravděpodobností toto provedení také spadat do cenové kategorie nad 9 000 Kč.

Kde koupit matraci?

Díky radám, jak vybrat matraci, se snadno vyznáte v jejich parametrech. Pokud si ji chcete před nákupem vyzkoušet, můžete navštívit některou z prodejen Jysk. Specialistou na matrace je Prospánek a svou nabídkou vás nezklame ani Mall, který rovněž nabízí kvalitní modely i provedení za příznivou cenu.

A kde koupit nejlevnější matrace? Pokud se chcete snadno zorientovat na trhu a zjistit, jaké matrace nejlépe odpovídají vašim potřebám, vyzkoušejte Heureku. Zde si nejen navolíte parametry a vyhledáte zboží, ale také seženete levné matrace na jednom místě. Nechybí ani zajímavé uživatelské diskuze.

Použité zdroje:

https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/nedostatek-spanku-muze-mit-vazne-zdravotni-nasledky-248102

https://www.prospanek.cz/blog/jaka-je-zivotnost-matrace-jak-ji-ovlivnit/

https://www.expertreviews.co.uk/home/1407289/how-to-choose-mattress

https://www.vyspise.cz/article/cz/t1-t2-t3-co-znamenaji-symboly-oznacujici-tvrdost-matrace

Nejoblíbenější matrace podle zkušeností uživatelů

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (169 hlasů)

Autor článku

Katka Muchová
Katka Muchová

Profesně napůl redaktorka, napůl výcvikářka psů. Ve volném čase milovnice fotografování, umění, nových technologií a brouzdání po internetu, kde hledám informace o společenském dění a zajímavé produkty. Baví mě testování různých vychytávek a ráda s jejich výběrem pomáhám ostatním. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář