Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » TOP matrace

Jak správně vybrat matraci do postele

25. 10. 2021 aktualizováno

Nevíte, jakou matraci vybrat? Zda zvolit pěnovou, pružinovou nebo třeba latexovou? Z každé kategorie jsme pro vás vybrali nejlepší model, který vám zajistí kvalitní spánek a záda bez bolestí. Pomůžeme vám zorientovat se nejen v jednotlivých typech matrací, ale také v jejich dalších podstatných parametrech.

Jak vybrat matraci

nejlepší matrace - jak je správně vybrat

Po noci strávené na správně zvolené matraci by vás neměla bolet hlava ani záda, měli byste se cítit svěží a odpočatí. Její nákup může někomu připadat jako hračka, jinému jde z nepřeberné nabídky typů a druhů matrací hlava kolem. Co všechno je potřeba před nákupem zvážit?

Mezi nejdůležitější parametry patří:

 • Tuhost (jak je matrace tvrdá);
 • Nosnost;
 • Rozměry a výška (či tloušťka);
 • Materiál jádra;
 • Ortopedické zóny;
 • Prodyšnost;
 • Materiál potahu;
 • Životnost;
 • Způsob údržby.

Při výběru nové matrace je potřeba zohlednit hned několik faktorů. Měla by být uzpůsobena:

 • Vaší tělesné váze;
 • Preferovaným polohám při spánku;
 • Zdravotním dispozicím a potížím (např. alergie, bolesti pohybového aparátu apod.);
 • Velikosti a typu postele a roštu;
 • Vaším osobním preferencím ohledně tvrdosti;
 • Finančním možnostem.

Nelze jednoduše říct, který z typů matrací je ideální obecně pro všechny. Kvalitní matrace by vždy měla odpovídat konkrétním potřebám a požadavkům svého majitele. S jejím nákupem vám proto doporučujeme příliš nespěchat a výběru věnovat dostatek pozornosti. Pokud budete mít jasno, jaké parametry by vaše nová matrace měla mít, bezpečně ji zvládnete koupit i na internetu.

Jak vybrat matraci Dormeo

Jak vybrat matraci Dormeo - TOP matrace

Značka Dormeo je považována za specialistu na zdravý spánek. Při vývoji matrací využívá inovativní materiály a moderní technologie, díky kterým dovede uspokojit požadavky i těch nejnáročnějších spáčů. Matrace Dormeo rozhodně nejsou jen nablýskaným lákadlem z teleshoppingových pásem, na internetu mají velké množství pozitivních ohlasů nadšených zákazníků. Třebaže patří spíše k dražším, svoji cenu spolehlivě vyváží kvalitou, funkčními vlastnostmi a dlouhou životností.

Na nabídku matrací tohoto vyhledávaného výrobce jsme si posvítili v samostatném článku. Podívejte se, co jsme vyhodnotili jako nejlepší matrace Dormeo, s jejichž nákupem budete určitě spokojení.

Jak vybrat skládací matraci

rozkládací matrace - návod jak vybírat

Skládací matrace vám poslouží na cestách i pro hosty u vás doma. Ať už zvolíte rozkládací matrace složené z více dílků, nebo rolovací matrace, v domácnosti či kufru auta vám nezaberou zbytečně moc místa. Ani tak ovšem nemusí znamenat diskomfort, který je třeba čas od času přetrpět.

V nabídce různých výrobců najdete nejen levné skládací matrace pro nenáročné. Nejlepší skládací matrace se vyrábějí i z velmi kvalitních materiálů se skvělými vlastnostmi, jako je studená pěna nebo moderní vylepšené typy PUR pěn. K dostání jsou i skládací matrace opatřené vrstvou paměťové pěny, které ocení především lidé s bolavými zády a zajistí vám dokonale pohodlné lůžko pro parádní relax i po namáhavých túrách, delších výletech a sportovních aktivitách na dovolené.

Jak vybrat vrchní matraci

toppery - výběr

Má vaše stará matrace nejlepší za sebou, ale nechcete zatím kupovat novou? Řešením může být pořízení tzv. vrchní matrace či topperu. Vyrovná nejrůznější nerovnosti na hlavní matraci, dovede ji změkčit nebo naopak zpevnit, aby vám lépe vyhovovala, a zároveň významně prodlouží její životnost. Ocení ji i vaši hosté, pro které z rozkládacího gauče vykouzlí komfortní místo pro vydatný odpočinek.

Nejlepší vrchní matrace mohou mít ortopedické zóny nebo vrstvu z paměťové pěny, jež příjemně odlehčí přetěžovaným tlakovým bodům na těle. Nákup topperu zvýší hygienu vašeho lůžka díky snadné údržbě, zajistí vám maximální pohodlí a hlubší spánek.

Jak vybrat matraci do auta

matrace do auta - výběr

Nemusíte si pořizovat luxusní karavan, abyste se příjemně vyspali kdekoliv na cestách. Matrace do auta promění v útulný pokojíček i váš osobní vůz nebo dodávku. Stejně tak ji využijete i pod stanem nebo doma jako zálohu pro hosty.

Nejlepší matrace do auta vám díky snadnému použití ušetří čas a nemalé peníze za hotel. Mezi nejoblíbenější a nejpraktičtější typy patří skládací nebo nafukovací matrace, jež vám v kufru zaberou naprosté minimum místa. Shrnuli jsme pro vás, jaké jsou jejich přednosti a nedostatky, abyste si mezi nimi snadno vybrali ideální řešení právě pro vás.

Jak vybrat pružinovou matraci

rady pro správný nákup

Pružinové matrace vynikají dlouhou životností. Jednotlivá péra uvnitř matrace zajišťují rovnoměrné rozložení váhy celého těla a jen tak se neproleží. Navíc jsou skvěle prodyšné, nedrží se v jejich středu vlhkost a mívají vyšší nosnost, takže jsou vhodné i pro těžší osoby. Navíc se dají sehnat za velmi dobrou cenu.

Ty tam jsou doby, kdy majitele pružinových matrací ze spánku budilo vrzání a pohodlí narušovala uvolněná pera vytvářející důlky nebo naopak trčící do prostoru. Dnešní kvalitní pružinové matrace mají pružiny obvykle rozdělené do samostatných taštiček. K dostání jsou i zónové pružinové matrace navržené tak, aby odlehčily tlakovým bodům těla. Bývají nabízeny i v kombinaci s dalšími materiály, jako jsou různé typy PUR pěn nebo latex, spojující výhody více typů matrací.

Jak vybrat latexovou matraci

latexové matrace - návody pro výběr

Říká se, že “kdo jednu spal na latexu, vždycky spal na latexu.” Latexové matrace patří k těm dražším, mají však mnoho výhod. Jedná se o velmi pevný a odolný materiál poskytující zádům dobrou oporu. Navíc se v nich nedrží vlhkost, nerostou v nich bakterie, plísně a roztoči, čímž jsou ideální volbou pro alergiky nebo miminka. Snadno se udržují, není z nich cítit umělina a různé typy PUR pěn jednoznačně porážejí i z hlediska životnosti.

Ty nejlepší latexové matrace bývají vyrobeny z přírodního latexu (nejnákladnější) nebo alespoň kombinace umělého a přírodního. Potěší i všechny vyznavače ekologického životního stylu, jelikož produkce latexu získávaného ze stromu kaučukovníku neznečišťuje životní prostředí. Pokud vám latex přijde na váš vkus příliš tuhý, můžete si zvolit model s extra vrstvou paměťové pěny, jež lůžko příjemně změkčí.

Jak vybrat zdravotní/ortopedickou matraci

zdravotní matrace - výběr a rady

Zdravotní či ortopedické matrace jsou navrženy tak, aby předcházely nebo ulevovaly od bolestí zad a kloubů. Jejich jádro obvykle bývá složeno z několika vrstev a po délce rozčleněno do více různých zón. Ve spánku pomáhají stabilizovat páteř do správné pozice a zajistit pevnou oporu zejména oblasti beder a kyčlí. Ačkoliv samy o sobě vaše zdravotní potíže nevyřeší, mohou podpořit celkovou terapii.

Nejlepší zdravotní matrace prošly zátěžovými zkouškami a jejich pozitivní účinky dokládají certifikáty. Přesto přívlastky “zdravotní” či “ortopedický” nemají jednoznačnou oporu v zákoně. Při jejich nákupu se proto nenechte zlákat pouze lákavými popisky od výrobce či prodejce a o certifikáty kvality se určitě vždy zajímejte. Počítejte s tím, že skutečně dobrá ortopedická matrace může znamenat nemalou investici.

Jak vybrat antidekubitní matraci

antidekubitní matrace - rady pro správný výběr

Antidekubitní matrace jsou určeny pro trvale ležící pacienty a seniory s omezenou pohyblivostí, u nichž brání vzniku závažných proleženin. Podporují správný krevní oběh a některé dovedou dokonce ohlídat tělesný tlak – při jeho náhlém poklesu spustí alarm. Nejlepší antidekubitní matrace jsou vybaveny kompresorem a nafukovacími vzduchovými komorami. Jejich pořízení může být velmi nákladná záležitost, proto je některé firmy nabízejí i k pronájmu.

Matrace s antidekubitními vlastnostmi pro méně rizikové pacienty však seženete také u specializovaných prodejců s matracemi a lůžkovinami. Nemají sice vzduchové kapsy, proleženinám brání speciálními průřezy nebo silnější vrstvou paměťové pěny, která rovněž účinně odlehčuje tlaku.

Jak vybrat taštičkovou matraci

Jakou vybrat taštičkovou matraci

Taštičkové matrace jsou moderním typem pružinových matrací, oblíbených pro vzdušnost, vysokou nosnost a dlouhou životnost. Jednotlivé pružiny jsou u nich zabalené do textilních pouzder, zatímco klasické pružinové matrace mají péra položená volně vedle sebe bez jakýchkoliv přepážek. Díky těmto látkovým kapsičkám o sebe kovová péra nedřou, tím pádem nevrzají a snáze se vracejí do původní polohy. Jsou komfortnější a odolnější.

Nejlepší taštičkové matrace mají velké množství taštiček – obecně platí, že čím více, tím lépe. Mohou mít i speciální ortopedické zóny a vrchní vrstvy z dalších oblíbených matracových materiálů, jako je studená pěna, paměťová pěna nebo latex. Celkově jsou spíše tvrdší a vhodné i pro osoby s vyšší tělesnou váhou.

Jak vybrat molitanovou/pěnovou matraci

pěnové matrace - jak na výběr?

Molitanové matrace si v minulosti vysloužily řadu ne zrovna lichotivých nálepek. Uznejte, že “matrace z PUR pěny” zní mnohem honosněji, ale popravdě obojí značí prakticky to samé – jádro z polyuretanového materiálu. Moderní pěnové matrace ve srovnání s nechvalně známým “obyčejným” molitanem vynikají lepší pevností, odolností, vyšší hustotou a zároveň lepší prodyšností. Díky speciálním výrobním postupům a kombinacím s dalšími, často i přírodními materiály, se hned tak neproleží a tolik se nezahřívají.

Za nejlepší molitanové matrace jsou považovány ty ze studené pěny (HR pěna) nebo dalších extra typů, například ecocell nebo eliocell. Populární jsou i tzv. sendvičové matrace s vrstvami z více různých pěn nebo dalších materiálů. Jejich výhodou je velká variabilita různých stupňů tuhosti.

Jak vybrat matraci do dětské postýlky

Jak na výběr matrace do dětské postýlky

Chcete pro své dítě to nejlepší už od narození? Výběrem kvalitní matrace do dětské postýlky podpoříte jeho správný růst a vývoj. Třebaže se jedná o investici pouze asi na první dva roky jeho života, rozhodně se zde nevyplatí příliš šetřit. Dobrá dětská matrace musí být dostatečně pevná (středně tvrdá až tvrdší) a vyrobená nejlépe z dobře prodyšných materiálů, ideálně s antialergickými vlastnostmi.

Nejlepší dětské matrace mají jádro ze studené pěny nebo přírodních materiálů jako kokos nebo pohanka. Výbornou volbou pro malé alergiky je latex, který je velmi pevný, nedrží se v něm vlhkost, plísně ani roztoči. Matrace pro novorozence a kojence by neměly být příliš vysoké, aby nebránily správnému fungování monitoru dechu. Výška kolem 7 až 8 cm je adekvátní.

Jak vybrat velmi měkkou matraci

jakou velmi měkkou matraci koupit?

Velmi měkké matrace jsou vhodné pro děti a drobnější postavy cca do 60 kg, preferující spánek na boku. Jejich nevýhodou je, že se mohou rychleji proležet. Nedoporučujeme je ani pro novorozence a nejmenší děti, jejichž rychle rostoucí páteř potřebuje pro správný vývoj spíše tvrdší podklad.

Za nejlepší velmi měkké matrace považujeme ty, které mají pevnější střed jádra a měkčí vrstvy na povrchu, například z paměťové pěny. Ty jsou vhodné například i pro ležící pacienty a seniory, jelikož brání vzniku proleženin.

Jak vybrat měkkou matraci

měkké matrace - tipy na nákup

Preferujete lůžko, do kterého se pohodlně zaboříte? Měkké matrace jsou vhodné zejména pro osoby s nižší váhou, nejčastěji drobnější ženy o váze zhruba do 70 kg. Těžšímu člověku by nemusely poskytovat dostatečnou oporu v oblasti beder a u matrace z méně pevného a odolného materiálu by rychleji vznikla proleželá místa.

Nejlepší měkké matrace se vyrábějí nejčastěji z různých typů PUR pěn. Vyšší měkkost dalším, přirozeně tvrdším materiálům, jako je například latex, může dodat vrstva paměťové pěny.

Jak vybrat tvrdou matraci

tvrdá matrace - pro koho je vhodná?

Středně tvrdé a tvrdé matrace patří obecně k nejrozšířenějším a nejprodávanějším. Hodí se jak pro dospělé s průměrnou váhou (cca do 110 kg), tak pro nejmenší děti, jejichž rostoucí páteř potřebuje pevnější oporu a spíše tvrdší podklad, aby u nich nedošlo např. k rozvoji skoliózy.

Nejlepší tvrdé matrace mají často dvě strany s odlišnou tuhostí, které si můžete variabilně přizpůsobit svému pohodlí a potřebám. Vyrábějí se ze širokého spektra nejrůznějších materiálů, jako jsou různé PUR pěny nebo latex. Tvrdší obvykle bývají i pružinové matrace, ať už klasické, či moderní taštičkové.

Jak vybrat velmi tvrdou matrace

velmi tvrdé matrace - rádce pro dobrý nákup

Ať už dáváte přednost velmi pevné opoře, nebo hledáte matraci s vysokou nosností z důvodu vyšší tělesné hmotnosti (nad 110 kg), vaší kategorií jsou velmi tvrdé matrace. Nedoporučujeme je naopak drobnějším osobám, pro které nejspíš nebudou dostatečně pohodlné.

Mezi nejlepší velmi tvrdé matrace patří latexové a pružinové typy. Z přírodních materiálů vám nejpevnější oporu poskytnou matrace ze slisovaných kokosových vláken, které mají navíc skvělé antialergické vlastnosti.

Jak vybrat chránič matrace

jak vybrat nejlepší chránič matrace recenze

Kvalitní chránič matrace brání hlavní matraci před nečistotami a náhodným poškozením. Žádanou vlastností je nepromokavá vrstva. Stranou by neměly zůstat ani hygienické otázky. Chránič musí odolávat roztočům a bakteriím, případně umožňovat praní při vyšší teplotě, která spolehlivě zničí většinu nežádoucích mikroorganismů.

Nejlepší chrániče matrací nabízí měkký povrch příjemný na dotek. Snadno se instalují pomocí pružných pásů a chrání matraci nejen ze svrchní strany, ale také z boků.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (42 hlasů)

Autor článku

Eliška Pechorová
Eliška Pechorová

Nadšená kuchařka a expertka na vše kolem beauty a zdravého životního stylu. Ráda cestuje a objevuje nové chutě. Ve volném čase cvičí jógu, čte historické romány a tráví čas se svojí malou dcerkou. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář