Nebudeme si lhát, žehlení hromady prádla nepatří k oblíbeným činnostem nikoho z nás. Ne vždy se mu však lze vyhnout a zejména v rodinách s malými dětmi se žehlička takřka nezastaví. Aby vám dlouho vydržela v dobré kondici a oblečení spíše neničila, je potřeba ji pravidelně čistit. Víte, jak často a čím žehličku odvápnit a co zaručeně odstraní ze žehlící plochy spáleniny? Dozvíte se v tomto článku…
Jak ze žehličky odstranit vodní kámen
Čím vyčistit žehličku? Pro rady nemusíme chodit daleko, stačí se rozhlédnout doma v kuchyni. Pro čištění žehličky vám stačí dvě ingredience a vodní kámen nebude mít žádnou šanci.
Jedlá soda
Soda je dostatečně jemná a účinná, aby hezky fungovala jako prostředek proti vodnímu kameni. Smíchejte ji s troškou vody a vytvořte z ní pastu. Tu pak naneste na žehlící plochu a vyčistěte otvory na vodní páru. Následně napusťte žehličku destilovanou vodou, nastavte páru a přežehlete třeba hrubou utěrku.
Ocet
Na vodní kámen zaručeně zabere klasický kuchyňský ocet. Smíchejte jej v poměru 1:1 s vodou a směs nalijte do nádržky žehličky. Roztok nechte několik minut působit a poté zapněte napařování. Ocet odstraní všechen vodní kámen. Po čištění octem však počítejte s tím, že budete muset nádržku na vodu několikrát pořádně propláchnout, aby vám prádlo nebylo cítit octem.
Čištění samočistící žehličky od vodního kamene
Moderní žehličky mají v dnešní době funkci odstranění vodního kamene. Tady už ocet ani soda nebudou potřeba. Úplně stačí, když jednou za čas tuto funkci zapnete dle návodu a žehlička se vyčistí sama. Celý proces funguje na principu páry. Žehlička se při čisticím programu rozpálí na vysokou teplotu, do nádobky se nalije studená voda a pára odstraní usazený vodní kámen. Jak tedy vidíte, některé hospodyňky si s otázkou jak vyčistit žehličku nemusí vůbec lámat hlavu.
Čím doma účinně odstranit spáleniny
Stačí o pár sekund déle podržet žehličku na látce a jemnější materiál se může spálit. Vyčistit spáleninu pak už ovšem stojí větší úsilí. Naštěstí se v každé domácnosti najdou spolehlivé prostředky na odstranění spálenin, které žehličku dokonale vyčistí, a vy budete moct pokračovat v práci.
Pomůže zubní pasta
Zubní pastu má doma opravdu každý člověk, ale věděli jste, že si s ní vystačíte i na menší spáleninu? Vždy je důležité nejdříve nechat žehličku vystydnout. Poté na její studenou plochu naneste na spálené místo menší množství pasty a krouživým pohybem hadříku drhněte.
Proti zubní pastě nemá menší spálenina žádnou šanci. Když budete mít hotovo, ještě před zapnutím žehličky se pro jistotu ujistěte, že na žehlicí plošce nezůstal žádný zbytek pasty. Tím předejdete znečištění vašeho oblečení.
Zase jednou ocet
Ocet je doma vítaným pomocníkem! Některé domácnosti dokonce úplně přešly na úklid bez komerčních, chemických prostředků, a na ocet nedají dopustit, protože jej lze využít jak na úklid, tak na praní či odstranění zápachu.
Na rozdíl od čištění zubní pastou musí být na odstranění spálenin octem žehlička nahřátá na nižší stupeň. Poté stačí jen namočit hadr v octu a přejíždět po něm žehličkou, jako když žehlíte prádlo. Nakonec doporučujeme spotřebič vypnout a po vychlazení si namočit hadřík do čisté vody a žehlící plochu dobře otřít. Oblečení by vám tak nemělo zapáchat.
Kuchyňská sůl na odolné připáleniny
Co když se vám ale povedla skutečně odolná spálenina, která nejde ničím dolů? Na to je opravdu dobrá kuchyňská sůl, která je abrazivní. Není nicméně vhodná pro novější druhy žehliček, které mají citlivější žehlicí plochu.
Namočte si hadřík do vody a poté do soli. Snadno s ní odstraníte spáleninu krouživým pohybem. U napařovacích žehliček si ovšem dejte velký pozor, aby se krystalky nedostaly do otvorů pro páru.
Jak prodloužit životnost žehličky?
- Když dožehlíte, nenechávejte v zásobníku žádnou vodu. Vždy ji vylijte a nechte žehličku chladnout s otevřeným zásobníkem, aby se voda odpařila.
- Udržujte žehlicí plochu čistou. Pokud dojde ke spálení, ihned ji vyčistěte.
- Do napařovacích žehliček používejte měkkou vodu. Úplně nejlepší je voda destilovaná.
- Žehlete prádlo na doporučenou teplotu a program. Spálené prádlo a zničená žehlička vás určitě nepotěší.
- Používejte žehlicí prkno nebo si dejte na stůl deku.
Závěrem už nezbývá než dodat, že žádná žehlička, jako každý domácí spotřebič, nevydrží věčně. Pokud tedy ta vaše dosluhuje a její čištění je čím dál složitější, neváhejte investovat do novějšího modelu, který vám ve výsledku dokáže ušetřit čas díky moderním funkcím a lepším materiálům žehlicí plochy.
Diskuze a zkušenosti