Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » TOP matrace

Jaká tvrdost matrace je ideální?

25. 9. 2021 aktualizováno

Tvrdost neboli tuhost matrace patří mezi základní parametry. Mnoho lidí si s ní ale neumí při výběru poradit. Neexistuje totiž jedna ideální a univerzální varianta. Nejlepší matrace je taková, která vyhovuje právě vašim požadavkům. Volbu ovlivňuje mnoho faktorů, jako je vaše hmotnost s výškou, ale i zdravotní stav, pohlaví, věk, poloha spánu či čistě jen osobní preference.

Co značí tvrdost matrace

Tvrdost matrace říká, jak velkou oporu dokáže ležící plocha tělu poskytnout. Matrace s vyšší tuhostí klade při ulehnutí větší odpor, hůře se pod váhou těla promáčkne a drží lépe svůj tvar navzdory vyvíjenému tlaku.

Aby se vám dobře spalo a nebolela vás záda, nesmí být matrace ani příliš tuhá ani příliš měkká. Ideální je taková, která se pod vámi proboří do takové míry, že máte páteř v rovině. Nevýhodou příliš měkké matrace je kromě negativního vlivu na páteř také obtížnější otáčení se na posteli. Příliš tvrdé zase mohou způsobovat tlak na klouby nebo ztuhlost pohybového aparátu.

Dobrým vodítkem k tomu, jak vybrat tuhost matrace, je jednoduchý test. Lehněte si na ni na záda do rovné polohy. Pokud se mezi matraci a vaši páteří v oblasti křížů vejde dlaň tak akorát, je její tuhost správná. Více volného prostoru značí, že je daný typ příliš tvrdý a naopak menší prostor, do kterého se nevejde ani dlaň, říká, že je matrace příliš měkká. Ne vždy ale máte možnost tento test provádět. Pokud si v obchodě nemůžete postel a matraci vyzkoušet nebo nakupujete přes internet, dá se spolehlivě řídit i podle uváděné stupnice.dvojí a nastavitelná tuhost matrací

Stupnice tvrdosti matrace

Předem je nutné říct, že stupně tvrdosti matrací nejsou nijak standardizované. Někteří výrobci a prodejci uvádějí jen tři stupně, jiní až sedm. Většina z nich však nabízí základních 4 až 5 typů tuhosti. Najdete ji zapsanou ve formátu „T a číslo“, například T2, T3. Výjimečně může být písmeno „T“ nahrazeno „H“. Menší číslo vždy značí měkčí matraci a vyšší zase tvrdší. Níže se podíváme na tvrdost matrace a její stupnice.

Tvrdost matrace T1 – velmi měkká

Matrace s tvrdostí T1 nejsou u zdravých dospělých osob často volenou variantou, protože jsou pro většinu lidí příliš měkké. Častou používané bývají například v dětských postýlkách či na lůžkách pro osoby s pohybovými obtížemi, protože díky nízkému odporu zmírňují vznik otlaků a proleženin. Hodí se rovněž při silných bolestech kloubů nebo pro lidi s extrémně nízkou váhou.

Tvrdost matrace T2 – měkká

Tvrdost matrace T2 je oblíbenou variantou mnoha lidí, kteří mají rádi měkčí ležení. Spolu s matracemi tuhosti T3 patří mezi nejčastěji používané typy. Jejich poměr dostatečné opory a pohodlnosti bude vyhovovat většině běžné populace, tudíž při volbě mezi T2 a T3 záleží spíše na vašich preferencích. Všeobecně měkké matrace častěji volí ženy, lidé středního až vyššího věku nebo nižší váhy.

Náš tip

Matrací existuje velká spousta. Pokud si nevíte rady, jak a podle čeho matraci vybrat, přečtěte si inspirativní informace v tomto článku.

Tvrdost matrace T3 – tuhá

Tvrdost matrace T3 patří již k tužším. Stále je však často volenou variantou u lidí, kteří hledají pevnější oporu zad nebo kterým se lépe spí na tvrdších postelích. Spolu s matracemi tuhosti T2 patří k nejprodávanějším typům. Pro většinu osob nabízí tyto dvě střední varianty vhodný poměr mezi oporou zad a měkkostí. Matrace s tuhostí T3 jsou oblíbené především u teenagerů, mladších dospělých nebo lidí s vyšší váhou.

Tvrdost matrace T4 – velmi tuhá

Nejpevnější matrace s tvrdostí T4 nejsou u zákazníků tak oblíbenou variantou. Hodí se pro osoby se specifickými požadavky na extra vysokou tuhost matrace. Měli byste je volit zejména v případě, že máte vyšší tělesnou hmotnost či dokonce obezitu. Tuhost matrace T4 poskytuje nejvyšší oporu páteře a nejvíce odolá tlaku. Tyto matrace se vyrábí z odolných materiálů, tudíž se nemusíte bát, že by se kvůli vyšší zátěži brzy proležely.

matrace tuhost

Tvrdost matrace podle váhy

Číslování je skvělým způsobem, jak poznat tvrdost matrace. Důležité je ale také vědět, jakou tuhost potřebujete právě vy.

Hlavním kritériem, jak vybrat tvrdost matrace, je vaše tělesná hmotnost. Lidé s vyšší hmotností potřebují tužší matrace a naopak lehčí osoby zase měkčí. To, jak se matrace proboří, určuje nejen váha, ale i její rozložení. Proto je nutné při výběru vzít v potaz poměr vaší hmotnosti vzhledem k vaší výšce. Orientačně lze doporučit:

tuhost matrace podle váhy

Pozor

Nezaměňujte vhodnou váhu s nosností matrace. Nosnost udává maximální zatížení, nikoliv optimální.

jak vybrat tvrdost matraceDalší kritéria výběru matrace

S přibývajícím věkem se postupně mohou měnit spánkové preference. Tvrdost matrace pro děti by měla být střední až menší. Teenageři a mladší dospělí naopak zpravidla upřednostňují více tuhé varianty. Během stárnutí pak lidé opět mnohdy přecházejí zpět k měkčím matracím.

Tvrdost matrace také souvisí se spánkovými polohami. Pokud většinu času v noci trávíte na boku, bude lepší zvolit trošku měkčí matraci. Při ležení na zádech nebo na břiše je zase vhodnější tvrdá matrace. Také platí, že ženy často upřednostňují měkčí provedení než muži. Menší tuhost je rovněž dobrou volbou při dlouhodobé fyzické indispozici, bolestech kloubů a jiných zdravotních komplikacích.

Speciální tvrdost matrací

Výběr tuhosti matrace podle stupňů tvrdosti není nijak náročný a k nákupu správného modelu je naprosto dostačující. Pokud se však podíváme na tuto problematiku do hloubky, zjistíme, že tuhost je proměnlivá v jednotlivých zónách matrace a některé výrobky ji dokonce mohou mít přizpůsobitelnou.

Zóny tvrdosti matrace

Tvrdost matrace není po celé její ploše stejná. Drtivá většina moderních matrací má v sobě zóny, což jsou místa s rozdílnou tuhostí. Jejich cílem je lepší přizpůsobení se vašemu tělu a poskytnutí optimální opory. Jako běžný uživatel nemusíte řešit, jak je která část měkká. Stačí se řídit podle hlavní stupnice tuhosti matrace, kterou uvádí výrobce.

Dvojí tvrdost matrace

Ve stupnici tuhosti matrace můžete u jednoho výrobku najít více hodnot značících dvojí tvrdost. Ta najde uplatnění v manželských postelích, kde má každý z páru jiné požadavky. V takovém případě má rozdílnou tvrdost každá z polovin. Další možností jsou pak výrobky pro jednu osobu, u kterých se tuhost změní jednoduchým převrácením.

Nastavitelná tvrdost matrace

Na trhu se v malé míře setkáte i s modely, které mají svůj stupeň tuhosti nastavitelný. Takové matrace se skládají z různých vrstev, jejichž pořadí můžete sami přehazovat. Po složení do sebe jednotlivé kusy díky drážkám zapadnout a pevně drží pohromadě. Oceníte je například tehdy, když změníte tělesnou váhu (hubnutí, těhotenství atd.), pokud trpíte občasnými potížemi s klouby nebo po úrazu.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.7 (69 hlasů)

Autor článku

Katka Muchová
Katka Muchová

Profesně napůl redaktorka, napůl výcvikářka psů. Ve volném čase milovnice fotografování, umění, nových technologií a brouzdání po internetu, kde hledám informace o společenském dění a zajímavé produkty. Baví mě testování různých vychytávek a ráda s jejich výběrem pomáhám ostatním. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář