Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Nejlepší mobilní tarify 2020

Datum 27.5.2020 Sabina Krejčová Sabina Krejčová

Nevyhovuje vám současný tarif? Potřebujete nový, se kterým můžete volat, psát SMS nebo neomezeně surfovat? V takovém případě vám doporučujeme srovnání tarifů mobilních operátorů 2020, z něhož si vybere úplně každý.

Neomezený tarif s daty
Upovídaná LAMA
1. místo

Nejlepší neomezený tarif s internetem.

Tarif pro studenty
O2 [:kůl:] 10 GB
2. místo

Nejvýhodnější studentský tarif.

Neomezený internet
Můj svobodný tarif 100
3. místo

Nejlepší neomezený internet v mobilu.

Nejlevnější tarif
Start
4. místo

Nejlevnější neomezený tarif.

  Srovnání mobilních tarifů 2020

  Start

  Fayn FLATO2 [:kůl:] 10 GBUpovídaná LAMA

  TARIF 60+

  Neomezený balíčekMůj svobodný tarif 100
  nejlepší mobilní tarif od Emtéčkonejlevnější neomezený tarifnejvýhodnější studentský tarifnejlepší neomezený tarif s internetemmobilní tarify vodafonenejlepší variabilní tarifnejlepší neomezený internet v mobilu
  oceněnínejlevnější tarifnejlevnější neomezený tarifnejvýhodnější studentský tarifnejlepší neomezený tarif s internetemnejžádanější tarif pro důchodcenejlepší variabilní tarifnejlepší neomezený internet v mobilu
  měsíční paušál49 Kč389 Kč499 Kč499 Kč277 Kč470 Kč925 Kč
  operátorEmtéčkoFaynO2LAMAmobileVodafoneČEZT-mobile
  mobilní síťO2VodafoneO2DIGIVodafoneO2T-mobile
  volné minutyneomezeně v ČR120neomezeně v ČR250neomezeně v ČR100
  sazba volání – vlastní síťzdarmazdarma3,50 Kčzdarma3,49 Kčzdarma3,50 Kč
  sazba volání – cizí síť1,90 Kčzdarma3,50 Kčzdarma3,49 Kčzdarma3,50 Kč
  tarifikace60+160+6060+1
  volné SMS-všechny sítě2 000100
  sazba za SMS – vlastní síťzdarma0,48 Kčzdarmazdarmazdarma1,50 Kč1,50 Kč
  sazba za SMS – cizí síť1,20 Kč1,19 Kč1,50 Kč1,20 Kčzdarma1,50 Kč1,50 Kč
  mobilní data10 GB1,5 GB1 GB0,2 GBneomezeně v ČR
  rychlost dat225 Mb/s20 Mb/s20 Mb/s20 Mb/s20 Mb/s
  závazekbez závazkubez závazku24 měsíců24 měsíců24 měsícůbez závazku24 měsíců
  Porovnat
  ceny
  Porovnat
  ceny
  Porovnat
  ceny
  Porovnat
  ceny
  Porovnat
  ceny
  Porovnat
  ceny
  Porovnat
  ceny

  Jak vybrat nejlepší mobilní tarif

  Výběr mobilního tarifu není vůbec složitý, pokud si uvědomíte, jak svůj telefon využíváte. Pokud pouze voláte, bude pro vás zbytečný tarif s porcí dat a balíčkem SMS. Naopak pokud bez online světa nedáte ani ránu, bude pro vás výhodnější neomezený internet v mobilu.

  Než se vrhnete na srovnání tarifů mobilních operátorů, odpovězte si na následující otázky:

  • Jak často volám?
  • Volám do vlastní sítě nebo do cizích sítí?
  • Píši SMS nebo používám online chat (aplikace)?
  • Surfuji na internetu? A pokud ano, co tam nejvíce hledám?

  V dnešním moderním světe si naštěstí nemusíte dělat čárky za každou provolanou minutou nebo odeslanou SMS. Jak moc mobil využíváte zjistíte nejenom u svého mobilního operátora, ale i přímo v telefonu. Na internetu je navíc ke stažení několik aplikací, které zjistí, jak moc svůj smartphone využíváte. Mezi ně patří například aplikace DroidStats nebo My Data Manager.

  nejlepší mobilní tarify

  Mobilní nebo virtuální operátor?

  Než vám začneme radit s výběrem, chceme vám vysvětlit rozdíl mezi mobilním operátorem a operátorem virtuálním. S oběma typy se totiž při svém výběru vhodného mobilního či datového tarifu určitě setkáte.

  Mobilní operátoři

  Klady
  • Vlastní licenci pro provozování mobilní sítě
  • Mají své vysílače signálu
  • Mají spousty poboček
  • Kvalitní odborný klientský servis
  Zápory
  • Tarify jsou většinou dražší
  • Menší výběr tarifů

  Mobilní operátoři mají své vysílače signálu a vlastní licenci pro provozování mobilní sítě, kterou uděluje telekomunikační úřad. Aktuální pokrytí signálu můžete vždy najít na internetových stránkách každého z nich. Tradiční mobilní operátoři jsou 02, T-Mobile a Vodafone.

  Pobočky mobilních operátorů najdete v každém větším městě, takže jakýkoliv problém můžete řešit osobně nebo přes samoobsluhu v aplikaci. Vlastní vysílač, provoz kamenných prodejen, odborný klientský servis a další aspekty jsou důvodem, proč jsou mobilní operátoři dražší než ti virtuální. I ti však své výhody mají – a není jich zrovna málo.

  Virtuální operátoři

  Klady
  • Levnější tarify
  • Opravdu velký výběr mobilních tarifů
  • Snadný přechod od jiného operátora
  Zápory
  • Chybí kamenné prodejny
  • Klientský servis téměř neexistuje
  • Může chybět bezplatná infolinka

  Virtuální operátoři mají obrovský výběr mobilních tarifů a jsou většinou i levnější. Jak je to možné? Virtuální operátoři nemají své vlastní vysílače ani frekvenční pásma, ale mobilní síť si pronajímají od mobilních operátorů. Tím, že si pronajímají spousty čísel, dostávají i lepší ceny, které vám mohou nabídnout.

  Tarify virtuálních operátorů jsou levnější i kvůli vysoké konkurenci. Mobilní operátoři své ceny drží na podobné úrovni, ale virtuálních operátorů rychle přibývá, spolu s tím se rychle mění i jejich nabídka mobilních tarifů.

  Další úspora peněz ze strany virtuálních operátorů je i v pobočkách a v personálu. Většina virtuálních operátorů nemá své prodejny, takže když nastane nějaký problém, musíte ho řešit pouze přes infolinku nebo samoobsluhu.

  Dobíjecí karta nebo paušál?

  Dobíjecí karty většinou pořizují rodiče svým dětem, aby se naučily hospodařit a rozeznaly, kdy je pro ně důležité volat. Někteří uživatelé se k předplacené dobíjecí kartě časem vrací, ať už z důvodu větší anonymity nebo finančně nevýhodného paušálu, který mobilní i virtuální operátoři nabízí. Pokud totiž opravdu málo voláte, paušál se vám ve většině případech nevyplatí.

  Nedá se říct, které varianta je správná, protože dobíjecí karta i paušál mají své výhody i nevýhody.

  Dobíjecí karta

  Klady
  • Větší anonymita
  • Platíte pouze to, co provoláte
  • Široké možnosti dobíjení
  • Jste dostupní i bez kreditu
  • Kdykoliv můžete přejít na paušál
  Zápory
  • Vyšší cena za jednotku
  • Balíčky nejsou tak výhodné
  • Nemáte přehled nad svými výdaji
  • Dražší varianta, pokud hodně voláte

  Největší výhodou dobíjecí karty je rozhodně její anonymita. S mobilním operátorem nemáte podepsanou žádnou smlouvu, a tudíž si o vás neuchovává žádné údaje, které by se mohly dostat ven.

  A jak předplacenka funguje? Nejdříve si dobijete kredit a až poté využíváte mobilní služby. S tím je spojená další výhoda a tou je právě široké možnosti dobíjení kreditu. A pokud vám zrovna kredit dojde, ostatní se vám stejně bez problému dovolají.

  A pro koho je dobíjecí karta určená? Využívat ji mohou všichni, ale nejvýhodnější je pro uživatele, kteří telefon moc nevyužívají. Pokud ale máte mobil neustále na uchu nebo si nedovede představit život offline, kredit by s vaší peněženkou pořádně zatočil. V těchto případech je paušál finančně výhodnější.

  Paušál

  Klady
  • Variabilita paušálu
  • Nemusíte hlídat kredit
  • Máte přehled nad výdaji
  • Cenově výhodnější, když telefon využíváte
  Zápory
  • Ztrácíte anonymitu
  • Platíte měsíčně poplatky, i když nevoláte

  Jestli pravidelně voláte, píšete SMS nebo surfujete na internetu, dobíjecí karta nebude to pravé ořechové. Mobilní operátoři, a to i ti virtuální, naštěstí nabízejí velké množství mobilních tarifů. Paušál si můžete sestavit přesně podle toho, co opravdu využijete. Surfujete denně na svém mobilu? Vyberte si neomezený tarif zaměřený na internet v telefonu. Raději voláte? Zvolte tarif s neomezeným voláním.

  Paušál nabízí větší komfort, protože si nemusíte hlídat dobíjení kreditu ani hledat vhodnou trafiku. Voláte, píšete SMS, surfujete na internetu a následně vám jednou za měsíc mobilní operátor vystaví fakturu se splatností. Pozor však na její včasné zaplacení! Pokud ji nezaplatíte včas, v dalším vyúčtování po vás může mobilní operátor požadovat pokutu z prodlení podle ceníku daného operátora. No a pokud zapomenete platit fakturu častěji, může vám operátor telefonní číslo vypnout úplně.

  Paušál má však i své nevýhody – ztrácíte svou anonymitu, platíte, i když zrovna telefon nevyužíváte a pokud máte navíc smlouvu na dobu určitou, nemůžete libovolně odejít bez sankce k jinému operátorovi.

  Náš tipNáš tip

  Zajímá vás srovnání nejlepších neomezených tarifů? Podívejte se na náš článek tady. Zde je zase porovnání nejlevnější mobilních tarifů.

  Typy mobilních tarifů

  V dnešní době používá telefon téměř každý a tomu se snaží přizpůsobit i mobilní a virtuální operátoři pomocí svých speciálně zaměřených mobilních tarifů. S jakými tarify se můžete setkat?

  Typ mobilního tarifuPopis tarifu – výhody a nevýhody
  Nejlevnější mobilní tarifyNabízí zvýhodněné balíčky volných minut či SMS, někdy také dat. Tyto mobilní tarify jsou kompromisem mezi dobíjecí kartou a dražším neomezeným voláním.
  Neomezené mobilní tarifyVybrat si můžete tarif, který má neomezené volání do vlastní sítě, neomezené volání do všech sítí, neomezená data v mobilu nebo kompletně neomezený tarif. Pokud hodně voláte nebo surfujete na internetu, nemusíte se omezovat pouze volnými minutami, ale můžete volat a chatovat nonstop. 
  Mobilní tarify pro studentyNejvýhodnější nabídky mobilních tarifů tvoří čistě studentské tarify, které jsou vázány studiem. Ale existují i zvýhodněné tarify pro mladé, které nejsou vázané na studium, ale rozhodující je věk uživatele. Většina mobilních operátorů tyto tarify nabízí mladým do 26 let. Většinou se jedná o tarif s internetem v telefonu a balíčky volání a SMS.
  Mobilní tarify pro senioryStarší lidé chtějí co nejvíce ušetřit a většinou netráví hodiny surfováním na internetu. I tyto mobilní tarify jsou limitovány věkem a většina mobilních operátorů nabízí zvýhodněné seniorské volání od 60 let. Tyto tarify nevyužívají internet v telefonu, ale jsou zaměřeny na volání, a hlavně nízkou cenu.
  Mobilní tarify pro dětiVětšina mobilních operátorů nabízí k tarifu pro dospělé i tarif pro dítě zdarma nebo za nějakou nižší cenu. Součástí tohoto tarifu může být například kontrola prosurfovaných dat dítěte nebo nastavení limitu pro volání, SMS i mobilní data. Někteří mobilní operátoři nabízí i aplikace pro rodiče, ve kterých můžete vidět, komu vaše dítě nejčastěji volá nebo kde se vaše dítě právě pohybuje.
  Rodinné mobilní tarifyVíce čísel rovná se lepší cena. I na to sází většina mobilních operátorů se svými výhodnými programy pro rodiny a skupiny. Většinou si v rámci tohoto balíčku můžete volat mezi sebou zdarma a máte i levnější paušál, než když budete mít u operátora pouze jedno telefonní číslo.
  Firemní tarifyZ trochu jiného soudku to mají i firmy. Opět u nich platí, že tím více čísel mají, tím levnější mají paušál. Tady však nemluvíme pouze o 4 číslech, ale o stovkách telefonních čísel. Pozor však na podmínky firemních tarifů. Telefonní číslo totiž není vaše, ale stává se majetkem vašeho zaměstnavatele.

  Datové tarify

  Při svém výběru vhodného tarifu s internetem se můžete setkat i s takzvanými datovými tarify. Tyto tarify jsou určeny pouze pro využití mobilních dat. Nejsou určeny pro volání ani k psaní a přijímání SMS. Cena datových tarifů se pohybuje podle toho, kolik dat a jakou rychlost dat tarif nabízí.

  Jsou tedy výhodné, pokud máte telefon na dvě SIM karty nebo chcete datovou kartu využít do tabletu či notebooku.

  datové tarify

  Mobilní data

  Pozor, nepleťte si datový tarif a mobilní tarif s internetem v mobilu! Jak už jsme si řekli, s datovými tarify nemůžete telefonovat a jsou určeny opravdu pouze pro surfování. Naopak mobilní tarify s daty jsou určeny k volání, psaní SMS i k surfování na internetu.

  A jak si vhodný datový balíček vybrat? Rozhodně zvažte, co na internetu v mobilu hledáte. Koukáte na videa? Brouzdáte na sociálních sítích nebo jen občas kouknete na dopravní spojení a e-maily? Také si uvědomte, jak staré máte zařízení, protože starším telefonům by měl stačit datový balíček okolo 300-400 MB pro občasné zkontrolování e-mailu nebo dopravního spojení, popřípadě balíček 1 GB pro častější brouzdání.

  Pokud máte nový chytrý telefon a více ho využíváte, zaměřte se na datové balíčky od 4 GB. No a pro vášnivé surfaře jsou výhodnější tarify s neomezenými mobilními daty. Můžete surfovat bez omezení kdykoliv a kdekoliv. Při výběru vhodného tarifu s neomezenými daty se zaměřte nejenom na cenu samotného paušálu, ale i na nabízenou rychlost připojení, protože i ta vám může způsobit vrásky na čele.

  Rychlost připojení

  Někteří mobilní operátoři nabízí neomezený internet v mobilu za opravdu nízkou cenu, ale z rychlosti jejich připojení si nejspíše vyškubete vlasy. Někdy se vyplatí si připlatit a dostat nejenom neomezená data, ale i vysokou rychlost.

  Rychlost internetu v mobilu se pohybuje většinou okolo 20 Mb/s. Ale záleží i na tom, v jakém terénu se pohybujete, protože váš operátor nemusí mít všude stejný dosah signálu. Většina měst má dobrý signál, ale když vyrazíte za babičkou na chalupu, do kempu nebo pod stan do přírody, může se rychlost internetu výrazně zpomalit.

  PozorPozor

  Jednotlivé informace a podmínky využívání datových balíčků se u mobilních i virtuálních operátorů liší, proto se vždy předem informujte přímo u poskytovatele.

  Jak je to se závazkem?

  Dobíjecí karta je anonymní a nemusíte s ní řešit žádnou smlouvu nebo závazek. Ale jinak tomu je u paušálu, který musí být založen na základě smlouvy. Vybrat si můžete většinou pouze závazek. Mobilní i virtuální operátoři se snaží vnutit vám tarif se závazkem, protože je to pro ně větší jistota. Někdy je však výhodnější tarif bez závazku, ale oba typy mají své výhody a samozřejmě i nevýhody.

  Paušál se smlouvu na 24 měsíců

  Klady
  • Velký výběr tarifů
  • Garance tarifu na 24 měsíců
  • Dotované zařízení ke smlouvě
  • Přehled nad výdaji
  • Zařízení na splátky bez navýšení
  • Bonus k paušálu
  Zápory
  • Poplatky za předčasné ukončení smlouvy
  • Doplacení dotovaného zařízení

  Paušál na dobu určitou se využívá nejčastěji, protože si ke smlouvě můžete vzít dotované zařízení nebo dostat nějaký bonus navíc v podobě 3 měsíců zdarma na Spotify, volný kredit do audioknihovny apod.

  Pokud zvolíte paušál se smlouvou na 24 měsíců, máte garantovaný zvolený tarif po celou dobu této smlouvy. I kdyby ho operátor vyřadil ze své nabídky měsíc po založení smlouvy, musí vám tarif poskytnou po zbývajících 23 měsíců.

  Jak už jsme se zmínili výše, ke smlouvě se závazkem na dobu určitou si můžete vzít dotované zařízení. To je pro mnoho lidí velké lákadlo, protože získají nový telefon nebo tablet se slevou v rámci několik stovek nebo tisícovek korun. V některých případech vás telefon vyjde například pouze na 1 Kč, což určitě znáte z reklam a plakátů. Tito zákazníci si navíc mohou zbytek částky rozložit do splátek bez navýšení. Z prodejny tedy můžete odejít nejenom s novým tarifem, který vám více vyhovuje, ale i s novým telefonem za 1 Kč v kapse.

  U mobilních tarifů se smlouvu na 24 měsíců se setkáte pouze s jednou nevýhodou – když budete chtít od operátora odejít. Po dobu smlouvy sice můžete svobodně odejít k jinému operátorovi nebo přejít na dobíjecí kartu, ale ne zadarmo. Mobilní operátoři po vás budou vyžadovat pokutu za předčasné ukončení. Výše pokuty je zapsaná ve smlouvě, proto si dobře rozmyslete, zda je pro vás přechod k jinému operátorovi výhodný či nikoliv.

  PozorPozor

  Pozor také na dotované zařízení. Pokud si vezmete k tarifu telefon s dotací, budete hradit i dotovanou částku! „Telefon za korunu“ se vám může tedy pořádně prodražit.

  Paušál na dobu neurčitou

  Klady
  • Přehled nad výdaji
  • Můžete kdykoliv přejít k jinému operátorovi
  Zápory
  • Pokračujete ve vybraném tarifu
  • Absence dotovaného zařízení
  • Dražší varianta tarifu

  Když uplyne 24 měsíční lhůta a vy svou smlouvu neprodloužíte, paušál nezaniká, ale stane se z něj paušál na dobu neurčitou. Výhodou je, že s tímto paušálem můžete smlouvu kdykoliv ukončit a odejít k jinému operátorovi bez jakéhokoliv omezení nebo si ji prodloužit.

  Pokračujete ve svém tarifu, ke kterému jste se předtím upsali na 24 měsíců, ale většina operátorů má tuto variantu dražší. Navíc si k ní nemůžete vzít dotované zařízení nebo využívat jiných bonusů ke smlouvě. Smlouvy na dobu neurčitou se tedy moc finančně nevyplácí.

  Paušál bez závazku

  Klady
  • Cenové zvýhodnění oproti dobíjecí kartě
  • Přehled nad výdaji
  • Můžete kdykoliv přejít k jinému operátorovi
  • Bez sankcí za ukončení
  Zápory
  • Nemáte garanci tarifu
  • Absence dotovaného zařízení
  • Pouze mírné zvýhodnění tarifu

  Paušál bez závazku je čím dál žádanější, protože s ním můžete kdykoliv odejít k jinému operátorovi bez omezení a bez storno poplatků. Dříve paušál bez závazku moc mobilních operátorů nenabízelo (nebo alespoň ne veřejně), ale vlivem konkurence byly nuceni paušály bez závazku do své nabídky přidat.

  Výhody takového paušálu? Máte přehled o tom, co provoláte a zároveň máte mírně zvýhodněné ceny oproti běžným paušálům na smlouvu. A samozřejmě největší výhodou je to, že ji můžete kdykoliv ukončit bez poplatků. Když najdete levnější tarif, tak prostě tarif bez sankcí změníte a to i v případě, že ho nabízí jiný operátor.

  Bohužel paušál bez závazku nemáte garantovaný. Pokud ho operátor vyřadí z nabídky, bohužel si musíte vybrat tarif jiný. K této smlouvě si nemůžete vzít ani chytrý telefon nebo tablet se slevou, což je v době, kdy jsou telefony spotřebním zbožím docela škoda.

  srovnání nejlepších mobilních tarifů bez závazku

   

  Další výhody a bonusy mobilních tarifů

  Virtuální i mobilní operátoři ke svým neomezeným tarifům nabízejí „něco navíc“. Jaké bonusy můžete při sjednání paušálu získat?

  • Dotovaný telefon nebo jiné zařízení se slevou
  • Zařízení na splátky bez navýšení
  • Nabídka dalších služeb jako je internetová televize, internet na doma, chytré auto apod. levněji
  • Přednostního odbavení na pobočce
  • Výměna SIM karty zdarma
  • Balíčky SMS nebo internetu v mobilu
  • Slevy do obchodů, audioknihoven apod.
  • 3 měsíce Spotify premium aj.

  Klientský servis

  Toto téma jsme trochu nakousli při popisu rozdílů mezi mobilním a virtuálním operátorem. Každý se už někdy setkal s problémem se SIM kartou, s vyúčtováním nebo s nastavením služeb. Většinu věcí si naštěstí můžete vyřešit sami přes samoobsluhu daného operátora, ale některé problémy, jako je například nefunkční SIM, se lépe řeší osobně.

  Mobilní operátoři mají své pobočky snad ve všech středně velkých městech a vy je můžete navštívit během otevíracích hodin prodejny. Bohužel virtuální operátoři většinou tuto možnost nemají. Pokud se najde pár výjimek, najdete jejich pobočky maximálně ve větších městech. Své problémy musíte většinou řešit přes infolinku.

  Na co si dát při výběru mobilního tarifu pozor

  Blížíme se k závěru našeho článku. Nyní už víte, podle čeho si vybrat svůj nejlepší tarif, ale při výběru si dejte pozor na následující triky a kličky mobilních i virtuálních operátorů:

  • Tarifikaci určuje způsob účtování délky hovoru, takže může ovlivnit i celkovou částku za hovor. Nejvýhodnější je tarifikace 1+1, protože platíte opravdu to, co provoláte. Nejméně výhodná je tarifikace 60+60, kdy platíte za každou započatou minutu volání.
  • Sazebník – určuje, kolik zaplatíte za minutu volání, jednu SMS nebo spotřebovaná data v mobilu.
  • Storno poplatky – pokud máte smlouvu na dobu určitou a chcete od operátora odejít, rozmyslete si, zda je to pro vás výhodné. Většina operátorů vám totiž naúčtuje sankce za předčasné ukončení smlouvy. Při podepisování smlouvy se seznamte s tím, jaké jsou poplatky za předčasné ukončení, aby vás případný přechod na levnější tarif nestál více než je nutné.
  • Rychlost dat – pokud vás zajímá neomezený internet v mobilu a srovnáváte dva podobné tarify, podívejte se, jaká je nabízená rychlost připojení dat. Nejčastěji se sekáte s 20 Mb/s, ale můžete narazit na neomezené tarify dat s rychlostí pouhých 5 Mb/s, což není zrovna příjemné.
  • Dlouhou nesrozumitelnou smlouvu – předtím, než se operátorovi upíšete k dokonalému paušálu, důkladně si smlouvu pročtěte.
  • Barevné linky, speciální čísla a prémiové SMS – ani váš neomezený tarif není všemocný. Proto si dejte pozor, na které linky voláte, aby se vám neomezené volání pěkně neprodražilo! Barevné linky a speciální čísla mají předčíslí 800 nebo 900. Vždy se seznamte s tím, jak je volání na tyto linky účtované. Pokud máte neomezené volání, nevztahuje se na tyto linky.

  Použité zdroje:

  Ctu
  Dtest
  Svetandroida
  Dotekomanie
  Apple

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Celkové hodnocení: 5.0 (4 hlasy)

  Autor článku

  Sabina Krejčová
  Sabina Krejčová

  Sabču zajímají nové technologie, deskové i PC hry, kultura a cestování. Ve volném čase se věnuje geocachingu, vaření nebo svému blogu. Jejím velkým vzorem je herečka Emilia Clarke. Více informací o nás >>

  Podobné články

  Diskuse u článku

  Přidat komentář

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Odeslat komentář