Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Asus TUF Gaming FX506HC-HN001

24. 7. 2022 aktualizováno

Recenze Asus TUF Gaming FX506HC-HN001

Asus TUF Gaming FX506HC-HN001 dopadl v našem testu skvěle. Chválíme hlavně NVIDIA GeForce RTX 3050, což je momentálně nejdostupnější grafická karta, která umí akcelerovat Ray tracing a navýšit výkon díky AI s funkcí Nvidia DLSS, dále hezký 144Hz Full HD displej a atraktivní cenu. Více podrobností se dočtete v naší recenzi na Testado.cz.

Obsah balení

Uvnitř krabice najdete notebook Asus TUF Gaming FX506HC-HN001, adaptér pro nabíjení a papírové brožurky. Krabice byla vyrobena z tvrdého papíru, proto ji lze používat i pro bezpečný transport nebo uskladnění.

Design a zpracování – 9/10

Recenzovaný notebook Asus TUF Gaming FX506HC-HN001 váží 2,3 kg a šasi bylo vyrobeno z tvrdého plastu. Horní stranu zdobí pěkné logo stříbrné barvy, celé zařízení je jinak zahaleno do černé. Povrch je lákadlem na otisky prstů, takže si čas od času zaslouží otřít. Notebook jako celek působí konzervativnějším dojmem.

Asus TUF Gaming FX506HC-HN001 recenze notebooku

Po otevření spatříte 15,6palcový displej (o něm více v další kapitole) a kompletně podsvícenou klávesnici. Tu si můžete barevně vyparádit podle vkusu, zvýrazněné hráčské klávesy „WASD“ jsou od ostatních účelně odlišeny. Klávesnici nechybí kompletní numerický blok a sada kláves F1–F12. Zrychlenou volbou tak lze upravit hlasitost, jas, výkon a další parametry. Tlačítko „power“ je umístěno samostatně tak, aby nedošlo k nechtěnému zmáčknutí (vypnutí).

Na klávesnici se pohodlně píše text a dobře hraje. Stisk je přesný a mechanismus tichý. Spodní strana byla svěřena touchpadu, který mimo tlačítek reaguje na praktická gesta. Pro rychlou práci skvělá záležitost.

Na horním okraji rámu byla situována Full HD kamera s mikrofonem; Asus TUF Gaming můžete využívat pro video hovory a online kurzy. Na konstrukci se ale podíváme ještě blíže. Typicky bohatší je levá strana, na které najdeme: HDMI konektor, dva porty USB 3.2 Gen 1, Thunderbolt 4, ethernetový konektor a zdířku 3,5mm audio jacku pro připojení sluchátek. Úplně na okraj je potom situováno napájení.

Levá strana nabízí bezpečnostní slot Kensington a jeden port USB 3.2 Gen; zbytek je svěřen průduchům chlazení. Škoda, že se nedostalo na čtečku paměťových karet, kterou může někdo postrádat. Řešením je naštěstí redukce.

Spodní strana notebooku byla opatřena několika gumovými ploškami, díky kterým zařízení nikam necestuje. Valná většina plochy jinak zastává funkci pro odvod teplého vzduchu.

Testovaný Asus TUF Gaming FX506HC-HN001 vlastní dva reproduktory na spodní straně: konkrétně jeden vlevo a druhý vpravo. Hrají dostatečně hlasitě a kvalitně, pro poslech hudby nebo film bohatě stačí. K hraní her ale raději sáhněte po sluchátkách, která vás vtáhnou více do nitra dění.

Displej – 8,5/10

Hodnocený notebook Asus TUF Gaming FX506HC-HN001 vlastní 15,6″ IPS displej v poměru stran 16:9. Disponuje typickým Full HD rozlišením (1 920 × 1 080 px) a antireflexní vrstvou.

Za zmínku rozhodně stojí vysoká obnovovací frekvence 144 Hz, která zajistí plynulost obrazu při práci, multimédiích a hrách.

Maximální jas obrazovky je na slušné úrovni, svítivost se zastavila na 250 nitech. Okolní rámečky nejsou rušivé.

Kvalita displeje tedy odpovídá cenové hladině notebooku.

Asus TUF Gaming FX506HC-HN001 - test displeje

Hardware a výkon – 8,5/10

Stěžejním prvkem je grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3050, 4 GB. Asus TUF Gaming pohání 6jádrový procesor Intel Core i5 11. generace, 2.7 GHz a 8 GB operačních pamětí.

Jak si taková hardwarová sestava vede? Podle měsíčního testování výborně. Notebook se osvědčil při práci ve Wordu, Excelu a sledování YouTube a filmů. Zvládá dokonce i náročnější hry typu Assassin’s Creed Origins.

Znovu vypíchnu přítomnost Nvidia DLSS (Deep Learning Super Sampling), což je technologie pro renderování pomocí umělé inteligence (AI), která je schopna zvýšit grafický výkon s pomocí dedikovaných jader Tensor u karet GeForce RTX.

DLSS technologie je zároveň schopna (u méně náročných PC her) snížit spotřebu energie a hluk notebooku. Stačí nastavit limit maximálních vykreslovaných snímků za sekundu; perfektně funguje např. u akční střílečky Metro Exodus Enhanced Edition.

Recenzovaný notebook Asus lze využít i při tvorbě 3D grafiky. Konkrétně je výborný při zpracování obsahu v 3D programu typu Blender. Ostatně podporu RTX funkcí má dnes spousta oblíbených aplikací a grafických programů typu Adobe, Autodesk aj. Mimo práce s 3D grafikou schopnosti RTX 3050 využijete pro úpravu fotografií.

Při vyšší zátěži se větráky samozřejmě roztočí, ale výkon nepoleví a hra nebo aplikace je plynulá. Zařízení si dobře vede také při oblíbených online střílečkách typu Counter-Strike: Global Offensive a PUBG. Je samozřejmé, že někdy se poklesu snímkování nevyhneme, ovšem většinou je hra plynulá.

Větráky se obecně nemají tendence roztáčet v době nižší zátěže. Nestalo se, že by se daly do práce při prohlížení internetových stránek nebo puštěném filmu.

Testovaný notebook Asus byl osazen SSD diskem o velikosti 512 GB. Jelikož má stroj k dispozici dva M.2 sloty, uložiště si lze rozšířit o další disk navíc.

Výsledky OctaneBench a V-Ray 5 Benchmark

Recenzovaný stroj jsme podrobili několika zátěžovým testům. Výsledky si můžete prohlédnout na níže přiložených screenshotech.

Výdrž baterie – 8/10

Recenzovaný notebook pohání 48Wh tříčlánková baterie Li-ion. Při nenáročném používání (surfování po webu, práce s textem) baterie vydrží kolem dvou hodin. Při vysoké zátěži (hry) se ale výdrž dramaticky sníží, což je u notebooků s externí grafickou kartou přirozené.

Nabíjení probíhá 180W nabíječkou, kterou najdete v základním balení. Chválím dostatečnou délku (něco přes 2 metry) a masivní pogumovaný kabel.

výdrž baterie Asus TUF Gaming FX506HC-HN001

Systém a konektivita – 9/10

Asus TUF Gaming FX506HC-HN001 není dodávám s operačním systémem. Využil jsem vlastní licenci a do zařízení nainstaloval Windows 11 Home. Systém byl po celou dobu testování stabilní a plynulý.

Jak jsme si řekli již výše, k dispozici máme celkem tři USB-A konektory, dále jeden HDMI a Thunderbolt 4 port. Pro pohodlné hraní využijete 3,5mm jack a ethernetový port vám zajistí rychlé a stabilní připojení bez výpadků.

Došlo i na pokročilé bezdrátové technologie Wi-Fi 6 a Bluetooth verze 5.2.

Systém a konektivita Asus TUF Gaming FX506HC-HN001

Závěrečné hodnocení

8.6

Skvělý

Asus TUF Gaming FX506HC-HN001 představuje kvalitní notebook, který dokáže zaujmout svojí všestranností. Výkon dedikované grafiky a 144Hz displeje ocení jak studenti, tak běžní konzumenti médií a her. Pořizovací cena je opravdu lákavá.

Design a zpracování
9
Displej
8.5
Hardware a výkon
8.5
Výdrž baterie
8
Systém a konektivita
9
Klady
  • Pro studenty i běžné uživatele
  • Skvělý poměr ceny a výkonu
  • 144Hz FHD displej
  • Výkonná dedikovaná grafika
  • Nvidia DLSS
  • Thunderbolt 4 + bohatá konektivita
  • Podsvícená klávesnice + numerický blok
Zápory
  • Chybí čtečka SD karet
  • Magnet na otisky a prach

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (23 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář