Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Robotické vysavače

Recenze robotického vysavače iRobot Roomba i3+

7. 7. 2021 aktualizováno

Recenze a test robotického vysavače iRobot Roomba i3+Náš tipTestado.cz  

Robotických vysavačů mi pod rukama prošlo již nemalé množství, a popravdě by mě ani ve snu nenapadlo, že mě zrovna tento model naprosto dostane. Co se týče kvality vysávání, iRobot Roomba i3+ je nejlepší kousek, jaký jsem měl možnost vyzkoušet. Důvody si vysvětlíme v aktuální recenzi.

Obsah balení

Uvnitř balení se kromě samotného vysavače Roomba i3+ nachází čistící a nabíjecí stanice Clean Base. V čistící stanici je již zabudovaný i sáček na nečistoty. Ten je samozřejmě vyměnitelný. Jeho objem jsem se nikde nedočetl, ale dle tvrzení výrobce pojme až 30 sběrných košů z robotického vysavače. Ke stanici samozřejmě náleží napájecí šňůra do zásuvky. V balení dále najdete náhradní HEPA filtr pro filtraci vzduchu proti roztočům včetně návodu.

Obsah balení

Design a zpracování – 9/10 

V této oblasti toho nemám moc, co bych vytknul. Klasický kulatý tvar robotickým vysavačům sedí a dále se už zřejmě s designem neposuneme stejně jako u mobilních telefonů. Velmi oceňuji fakt, že ačkoliv je testovaný iRobot Roomba i3+ celý plastový, tak vypadá stále elegantně. Tím mám na mysli hlavně horní stranu.

Škoda, že se odpružený přední nárazník po několika vysávání v členitějším terénu mírně poškrábal a už nevypadá jako nový.

Nečistoty pod robotický vysavač iRobot nahání klasický rotující boční kartáček. Vše se potom nasaje dovnitř vysavače přes dva gumové kartáče a systém AeroForce. Koš na nečistoty je snadno odnímatelný a filtrace vzduchu je chráněna patentovaným systémem AeroForce a HEPA filtrem, takže prach s roztoči se vám zbytečně nevíří po bytě.

Výbava a výdrž – 9/10 

Součástí základní výbavy je stanice Clean Base, která je celá z matného plastu. Díky tomu nebude upatlaná od otisků prstů. Vysavač iRobot Roomba i3+ si do ní zajede sám, a v případě plného koše na nečistoty se i vysype. Tady si dovolím  upozornit na podstatnou věc: až se bude robotický vysavač vysypávat, tak se nelekněte. Tah, kterým stanice vysaje nečistoty z koše vysavače dělá opravdový rámus (logicky). Naštěstí celá akce trvá jen pár sekund.

V případě plného sáčku na nečistoty vám o tom iRobot Roomba i3+ dá vědět, stejně jako když je plný jeho sběrný koš a jede se vyprázdnit. Veškerou hlasovou komunikaci s vámi vysavač zvládne i v češtině. Objem sběrného koše činí 0,4 l. Stanice Clean Base samozřejmě vysavač i nabíjí, takže jí najděte pevné místo v bytě, aby mohla být neustále v proudu.

Čidlo snímající prostor nad vysavačem, dle kterého se orientuje, takřka ani nepostřehnete. Díky němu si dokonale zmapuje váš byt pro lepší orientaci při dalším vysávání. Testovaný robotický vysavač Roomba je dále vybaven akustickou detekcí nečistot. Jeho přímá navigace s křemíkovými opto-mechanickými gyroskopy využívá 4 snímače podlahy na spodní straně k cílenému čištění všech nečistot. Více si více povíme v sekci o kvalitě úklidu.

Roomba i3+ umí za pomocí čidel detekovat blížící se schody. Opět jsem tuto funkci s radostí vyzkoušel, a ani tentokrát uklízecí stroj nespadnul.

Nyní si něco povíme o pohonu vysavače. O ten se starají dvě odpružená kola, díky nimž se vysavač snadno dostane i přes prahy či překážky o výšce až 2 cm. Pokud narazí na kabely, po chvíli se přes ně dostane. Občas po něm budete muset nějaký kobereček nebo kabely vrátit na původní místo. To mě osobně nijak netrápilo, hlavní je, že jsem ho nemusel jít “zachraňovat” při nějakém zaseknutí na noze od křesla. Dokonce v pohodě vysál i hodně huňatý koberec, na kterém by se jiné modely zasekly.

Testovaný robotický vysavač iRobot Roomba i3+ používá standardní Li-ion baterii o kapacitě 1 800 mAh. Dle údajů výrobce by měl na jedno nabití vydržet až 75 minut. Dle mé zkušenosti se to odvíjí od povrchu, na kterém vysavač vysává, a hlavně jak často úklid provádíte.

Recenze iRobot Roomba i3+

Pokud máte doma nějakého zvířecího miláčka a koberce, tak věřte, že se čas o něco zkrátí. Z mé zkušenosti plně nabitá baterie na běžně velký třípokojový byt bohatě stačí. Velkou výhodou je, že se vysavač sám dojede dobít, a pak pokračuje v úklidu od místa, kde skončil. Nabití na 100 procent pak zabere 1,5 hodiny. Velikost uklizené plochy pro tento model není nijak omezená, takže jej můžete používat i v open space kancelářích.

Manipulace a ovládání – 9/10

Manipulace s vysavačem iRobot Roomba i3+ je snadná. Sice nemá žádné madlo pro přenášení, ale při jeho váze 3,18 kg to zvládnete snadno. Abyste ho neupustili, tak je lepší ho vzít do obou rukou. Pro manuální vyjmutí sběrného koše naleznete tlačítko na zadní straně vysavače. Po jeho vyjmutí ho můžete snadno vysypat, pročistit či vyměnit HEPA filtr.

O stanici Clean Base jsme mluvili již několikrát. Stanice je opravdu lehounká a stačí jí jen najít to správné místo v blízkosti zásuvky. Pokud byste ji přemístili, vysavač zmatete a bude mít problém jí najít, aby se dobil či vyprázdnil sběrný koš.

Všechna tři ovládací tlačítka na horní straně jsou podsvícená, takže i při horším osvětlení je vždy naleznete. Největším kolečkem s nápisem Clean se vysavač zapíná, a pak tu máme ještě dvě boční. To s domečkem pošle vysavač zpět do stanice Clean Base, a to s kolečkem zajistí, že vysavač pečlivě vysaje prostor o cca 2 metrech čtverečních.

Samozřejmě můžete vysavač ovládat i za pomocí vašeho mobilního telefonu. Roomba i3+ podporuje 2 aplikace od společnosti iRobot. Tou první je iRobot Home, za její pomocí můžete ovládat veškeré vybavení vaší domácnosti, které vlastníte od společnosti iRobot. Škoda, že tato aplikace není v češtině a za některé prémiové funkce si musíte připlatit.

testy robotického vysavače iRobot Roomba i3+

Druhou variantou je mě již dobře známá aplikace iRobot. Ta je v češtině a stejně jako předchozí zmíněná aplikace běží na iPhonech i Androidech. Ke spárování vám stačí domácí Wi-Fi a během pár sekund máte hotovo. Aplikace je přehledná a poradí si s ní i člověk, který dnešním technologiím moc neholduje.

Za pomocí této aplikace můžete nastavit pravidelnost úklidu, zapnout úklid či vysavač poslat do stanice Clean Base. Jestli to bude za účelem dobití nebo vysypání koše není úplně podstatné. V aplikaci si také můžete zobrazit plochu a čas trvání provedeného úklidu.

Co mi ve srovnání s konkurencí trochu chybělo byla možnost vymezit vysavači zóny ve kterých zrovna uklízet nemá, nebo ba naopak ho třeba poslat do předem vyznačené místnosti za účelem úklidu. Na druhou stranu je skvělé, že díky funkci Imprint Link komunikuje s ostatními zařízeními společnost iRobot. Mám tím konkrétně na mysli robotický mop Braava jet m6. Tomu Roomba i3+ po dokončení vysávání pošle informaci, že má hotovo a mop se tak automaticky vydá za mokrým úklidem vašeho bydliště.

Kvalita vysávání a údržba – 10/10 

Tato recenze je milníkem. Pokud mě paměť neklame, tak jsem snad ještě nikdy žádnému produktu nedal v nějaké sekci plný počet bodů. Za úklid si Roomba i3+ toto hodnocení naprosto zaslouží. Již jsem zmínil technologii akustické detekce nečistot, která funguje bezvadně. Většina robotických vysavačů si s psími chlupy poradí, ale žádný jako tento model. Vysavač iRobot Roomba i3+ vysává systematicky, jezdí tedy vždy tam a zpět, aby mu nic neuniklo. Můj koberec plný chlupů tímto systémem projížděl opakovaně tak dlouho, dokud tam opravdu žádná nečistota nezbyla.

Pochvalu zaslouží i za úklid kolem zdí a nábytku. Znáte to – většinou nějakých pár centimetrů robotický vysavač vysát prostě nezvládne. To ale není případ tohoto kousku, jeho výkonný sací motor s čistícím systémem vytáhne téměř každou nečistotu včetně chlupů, vlasů či drobků, a je jedno na jakém povrchu. Já jsem Roomba i3+ testoval na dlažbě, linoleu, kobercích a parketách. Ale abych nepěl jen ódy, tak třeba suchý list z palmy se mu sebrat nechtělo. Ale co si budeme povídat, nezažil jsem ještě robotický vysavač, který by tohle zvládnul. A strhávat body za to opravdu nebudu.

Další pochvalu testovaný model dostane za svoji (ne)hlučnost. Ta dle výrobce nepřesáhne 58 dB. Musím uznat, že mě u televize opravdu nijak zvlášť nerušil…

Co se týče údržby, tak tady moc složitá není. Sběrný koš po vyjmutí HEPA filtru můžete v klidu opláchnout vodou. To samé víceméně platí o pogumovaných kartáčích. K jejich vyjmutí stačí uvolnit boční pojistku a snadno je vytáhnout. Pak jednou za čas budete muset vysypat i sáček na nečistoty ze stanice Clean Base.

Závěrečné hodnocení

9.3

Perfektní

Robotický vysavač iRobot Roomba i3+ je ukázkovým modelem toho, jak by měl takový vysavač dnes fungovat. Myslím tím hlavně po funkční a uklízecí stránce. Testovaný stroj obzvlášť doporučuji lidem pro úklid velkých ploch, nebo lidem s dětmi či domácími mazlíčky.

Design a zpracování
9
Výbava a výdrž
9
Manipulace a ovládání
9
Kvalita vysávání a údržba
10
Klady
  • Úklid na nejvyšší úrovni
  • Nízká hlučnost
  • Náhradní HEPA filtr v balení
  • Stanice Clean Base na vysypávání sběrného koše
  • Detekce nečistot, překoná prahy
  • Účinný na všechny povrchy
  • Aplikace i mluva vysavače v češtině
Zápory
  • V aplikaci není možné vyznačit zóny

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (23 hlasů)

Autor recenze

Vít Kosina
Vít Kosina

Fotograf a redaktor na volné noze se zájmem o všechno, co za to stojí. Více o mně najdete na mém Facebooku.

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář