Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Nejlepší robotické vysavače roku 2019 – recenze a testy

Robotické vysavače jsou skvělými pomocníky do domácnosti, a tak není divu, že jsou stále oblíbenější. Jejich účelem je zbavit vás každodenní rutiny a udržet váš domov čistý. Kromě úspory času a námahy je jejich hlavní výhodou maximální samostatnost a jednoduché ovládání.

Robota, jehož průměr se pohybuje kolem 30 cm, zapnete a on si sám začne mapovat terén a vysávat rozličné typy povrchů. Sofistikovanější modely využívají různé senzory a kamery, díky čemuž nejezdí splašeně sem a tam. Díky malým rozměrům se bez problémů dostanou i do hůře přístupných míst pod stolem, pohovkou či postelí, kam byste se vy jinak museli složitě ohýbat.

Protože nabídka jednotlivých robotických vysavačů je velmi široká a je časově náročně probírat se všemi dostupnými modely, připravili jsme pro vás srovnání 5 nejlepších z různých cenových kategorií.

  Nejlepší robotické vysavače

   

  ObrázekNázevParametryHodnocení
  Heureka
  Přibližná cena
  1Recenze Sencor SVC 7020Sencor SVC 7020Objem nádoby: 0,18 l
  Doba provozu: 50 min.
  HEPA filtr: ne
  Antistatický mop: ano
  Sací výkon: 7,5 W
  84 %1 650 Kč
  Porovnat ceny >>
  2Recenze CleanMate QQ 6SCleanMate QQ 6SObjem nádoby: 0,5 l
  Doba provozu: 80 min.
  HEPA filtr: ano
  Antistatický mop: ne
  Sací výkon: 25 W
  89 %4 999 Kč
  Porovnat ceny >>
  3Recenze iRobot Roomba 605iRobot Roomba 605Objem nádoby: 0,7 l
  Doba provozu: 180 min.
  HEPA filtr: ne
  Antistatický mop: ne
  Sací výkon: 33 W
  93 %4 999 Kč
  Porovnat ceny >>
  4Recenze a test Xiaomi Mi Robot VacuumXiaomi Mi Robot VacuumObjem nádoby: 0,42 l
  Doba provozu: 150 min.
  HEPA filtr: ano
  Antistatický mop: ne
  Sací výkon: 55 W
  97 %6 999 Kč
  Porovnat ceny >>
  5Recenze, test Xiaomi Roborock Sweep One S50Xiaomi Roborock Sweep One S50Objem nádoby: 0,48 l
  Doba provozu: 60 min.
  HEPA filtr: ano
  Antistatický mop: ano
  Sací výkon: 58 W
  95 %11 500 Kč
  Porovnat ceny >>

  Recenze Sencor SVC 7020

  Klady
  • Pořizovací cena
  • Levný provoz
  • Nízká hlučnost
  Zápory
  • Slabý sací výkon
  • Velmi malý objem sběrné nádoby
  • Minimum funkcí

  Nejlevnějším z představených modelů je fialový Sencor SVC 7020, který pořídíte již za 1 650 Kč. Kromě této bezkonkurenční ceny potěší velmi nízkými provozními náklady a téměř neslyšitelným chodem. Oboje je důsledkem velmi slabého sacího výkonu. Ten dostačuje na vysávání drobků z koberce či podlahy, ale s prachem a chlupy má již výrazné problémy.

  Mezi další nedostatky patří velmi malý objem sběrného koše, dlouhá doba nabíjení a krátká výdrž. Kromě antistatické prachovky nemá navíc žádnou speciální výbavu, např. časovač, virtuální zeď či kontrolku plného koše. Při vybití se neumí sám vrátit do nabíjecí stanice a klidně zamrzne uprostřed místnosti.

  Ačkoli je tedy jeho cenovka velmi lákavá, mnoho práce neodvede a hodí se pouze na velmi zběžný úklid. Pokud hledáte skutečného pomocníka, bude třeba si připlatit a poohlédnout po jiných modelech.

  Recenze CleanMate QQ 6S

  Klady
  • Cena/výkon
  • UV lampa
  • HEPA filtr
  Zápory
  • Nemá antistatický mop

  Naším tipem v kategorii střední třídy je CleanMate QQ 6S. Tento černorudý ďáblík dokáže na jedno nabití vysávat 80 minut, přičemž jedno nabití trvá 2 a půl hodiny. Kapacita nádoby je slušných 0,5 litrů. Hlučnost je trochu vyšší, ale stále v normě. Nejen alergiky nepochybně potěší HEPA filtr, který umí zachytit jemný prach a alergenní roztoče.

  Mezi další funkce a vlastnosti patří automatický návrat do dokovací stanice, dálkové ovládání, UV dezinfekční lampa, plánovač úklidu, indikace plnosti nádobky, přehledný dotykový panel či sonická zeď.

  Celkově jde o velmi povedený přístroj s výborným poměrem cena/kvalita. Ve vysávání sice nedosahuje takových výsledků jako dražší modely, nicméně základní práci odvede velmi dobře.

  Recenze iRobot Roomba 605

  Klady
  • Velký sběrný koš
  • Cena/výkon
  • Doba provozu
  Zápory
  • Nemá dálkové ovládání
  • Nemá časovač

  Dalším zástupcem střední třídy s dobrým poměrem cena/výkon je iRobot Romba 605. Za přijatelnou cenu nabízí vysoký sací výkon, velkokapacitní koš, který pojme až 0,7 litrů nečistot a filtrační systém z mikrovláken. V chodu vydrží bezmála 3 hodiny a pak se sám vrátí do nabíjecí stanice.

  Samozřejmostí je nárazník se zpomaleným dotykem, senzor proti pádu ze schodů a systém proti zamotání do kabelů. Vysavač se dostane do špatně přístupných míst a díky bočnímu kartáčku vyčistí i místa okolo nábytku a v rozích místností. Překážky dokáže překonat až do výšky 2 centimetry.

  Roombě 605 lze vymezit prostor pomocí virtuální zdi, nicméně tu je třeba dokoupit zvlášť. Oproti řadě konkurentů postrádá dálkové ovládání a časovač.

  Recenze Xiaomi Mi Robot Vacuum

  Klady
  • Pěkný design
  • Robustní zpracování
  • Jednoduché používání
  • Spousta funkcí skrze aplikaci Mi Home
  • Výborná kvalita vysávání
  • Plně autonomní uklízeč
  Zápory
  • Maximální výkon = vysoká hlučnost
  • Průměrná výdrž baterie
  • Menší objem nádobky na prach

  Mezi špičkové robotické vysavače řadíme Xiaomi Mi Robot Vacuum, který jsme na vlastní kůži testovali. Moc se nám líbil po stránce designové, protože vypadá skutečně fantasticky a moderně. Aby také ne, je opředen řádkou pokročilých funkcí, mezi nimiž najdete detektor zdi a plné nádoby na smetí, nechybí ani detektor zdvihnutí, gyroskop, měřič vzdálenosti a spousta jiných parádiček.

  Kapacita baterie hlásí 5 200 mAh, což v praxi znamená výdrž až 2,5 hodiny. Robotický vysavač Xiaomi můžete ovládat také skrze aplikaci Mi Home, která je k dostání zcela zdarma. Díky ní vidíte přesnou trasu úklidu, stav nabití a mnoho jiných parametrů. Není ani problém robota načasovat na určitou dobu úklidu – třeba když budete v práci nebo na zahradě.

  Také kvalita úklidu je vynikající: robot vysaje i zapadlé drobky a malé smetí. Nádobka o objemu 0,42 litru není sice nijak veliká, naštěstí je vyprázdnění otázkou malé chviličky. Mi Robot Vacuum je schopný a cenově dostupný robotický vysavač. Pokud se vám nechce nic dalšího číst, mrkněte na video recenzi níže.

  Recenze Xiaomi Roborock Sweep One S50

  Klady
  • Krásný design
  • Bytelné zpracování v modernu
  • Snadná obsluha používání
  • Spousta funkcí skrze aplikaci Mi Home
  • Suchý i mokrý úklid
  • Plně autonomní uklízeč
  Zápory
  • Menší objem nádobky na prach
  • Nepodporuje češtinu (zatím)

  Chcete investovat větší peníze a docílit té nejlepší úrovně úklidu? Právě pro vás máme připravený skvělý robotický vysavač Xiaomi Roborock Sweep One S50. Jedná se o modernější a vybavenější verzi úspěšného modelu Vacuum Cleaner (viz. výše), který se hodí na čištění podlah a koberců. Maximální výkon činí až 2000 Pa, přičemž nová generace dobře zvládá i mokré čištění.

  K dispozici je bionický rostlinný filtr na vodu o objemu 100 mililitrů. Při plném nabití zvládne pracovat až 60 minut, za které vyčistí přibližně 125 metrů čtverečních. Základ tvoří silný japonský motor NIDEC, jehož síla za jedinou minutu pojme 0,68 m3 vzduchu. Perfektně čistí jak velké plochy, tak okraje. Během práci totiž využívá malé kulaté kartáčky.

  Objem nádoby na prach je 0,48 litru, nechybí ani účinný HEPA filtr vhodný pro alergiky a astmatiky. Ten je tentokrát omyvatelný. Zatímco se výkon dočkal navýšení, hlučnost byla naopak ponížena na příjemných 54-67 dB. Nově také dokáže překonat bariéry vysoké až 2 centimetry, což je výborná zpráva. Roborock Sweep One S50 je skvěle vybavený robotický vysavač pro velmi náročně uživatele.

  Nejprodávanější vysavače podle Heureky

  Jak vybrat robotický vysavač

  Výběr toho správného robotického vysavače je, stejně jako u jiných spotřebičů, občas docela věda, zvláště pokud ho kupujete poprvé. Níže proto přinášíme přehled klíčových vlastností, na které klást při koupi důraz.

  Jak vybrat robotický vysavač

  Typ podlahy

  Při rozhodování o koupi robotického vysavače je nejprve nutné si ujasnit, na jaký typ podlahy ho chcete využít. Standardně jsou tyto přístroje určeny pro tvrdé podlahy, jako jsou linolea, dlažby, dřevěné a plovoucí podlahy apod. Naopak s koberci mívají problémy a obvykle zvládnou pouze ty s délkou vlákna maximálně 1-1,5 cm.

  Členitost prostoru a velikost plochy

  Rozloha a členitost prostoru určeného pro úklid jsou dalším kritériem, který při nákupu musíte zvážit. Jednotlivé modely dokážou na jedno nabití uklidit různě velké plochy, od desítek m2 až po téměř 200 m2.

  Pro robotický vysavač je důležitý dostatek volného prostoru. Ideálně kolem sebe potřebuje alespoň 1 metr volného místa, jinak může usoudit, že je prostor příliš úzký a vyhne se mu. Obecně platí, že čím složitější členění nábytku, tím je nutná složitější a vyspělejší navigace přístroje.

  Pro robota je rovněž dobré, když na podlaze leží co nejméně překážek, jako jsou volné kabely či vysoké prahy. Pro většinu modelů dnes schody nejsou problém, nicméně s volně položenými kabely si často rady nevědí a často se do něj zamotají.

  Typ navigace

  S výše uvedeným souvisí i úroveň navigace. Ta určuje, jak efektivně dokáže vysavač podlahu vysát. Přístroje bez navigace jezdí po místnosti často náhodně, kvůli čemuž pokryjí i relativně malý prostor (jen 60-80% celé plochy). Kromě toho budou narážet do stěn, nábytku, květináčů a dalších překážek ležících na podlaze. Jedním z řešení je vytvoření tzv. virtuálních stěn. Jedná se o malá zařízení, které se umístí například před schody nebo do dveří a které robotovi přehradí cestu.

  Naopak inteligentnější vysavače využívají řadu algoritmů a moderních senzorů – ultrazvukové senzory, lasery, kamerový systém, vnitřní GPS – díky kterým si dokonale zmapují místnost a zvládnou tak vyčistit až 98% prostoru, přičemž je obvykle jedno, jak členitý prostor je.

  Mezi tím existuje střední třída vysavačů s jednoduchou navigací, jejichž efektivnost pokrytí prostoru je mezi výše uvedenými typy. Díky citlivým senzorům do překážek nevrážejí, maximálně se jich lehce dotknou.

  Filtrace

  Robotické vysavače jsou vybaveny různými filtračními systémy. Mohou být z mikrovláken, síťované, vícevrstvé či HEPA filtry. Poslední uvedené jsou sice 2× dražší než ty obyčejné, ale ocení je nejenom alergici. HEPA filtry výrazně lépe dokážou zachytit pylová zrníčka, jemný prach, roztoče a další alergeny. V podstatě veškeré částice nečistot větší než 0,3 mikronu.

  Vysavač může být vybaven i dodatečným filtrem na větší částice (síťovaný či houbový), který je umístěný před HEPA filtrem a zvyšuje tak jeho životnost. Filtry se doporučuje měnit jednou za 3-6 měsíců.

  Odpadní nádoba a její kapacita

  Oproti klasickým vysavačům ty robotické nepoužívají sáček, ale nečistoty končí v odpadní nádobě neboli koši. Čím je její kapacita menší, tím častěji budete muset robota vysypávat, což ubírá body na jeho samostatnosti. Toto kritérium je důležité zejména pokud máte doma zvířecí mazlíčky. Jejich chlupy, stejně jako např. prachové chuchvalce, totiž koš velmi rychle zaplní a vy robota musíte hlídat i během úklidu a koš často vyprazdňovat. Obecně lze říci, že kapacita 1 litr odpovídá zhruba úklidu 80 m2 plochy.

  U koše by vás též mělo zajímat, zda je vodou omyvatelný či nikoli, a jak snadno se s ním manipuluje.

  Baterie, počet nabití, výdrž a rychlost dobíjení

  Aby se robotické vysavače mohly bez problémů pohybovat po místnosti, jsou bezdrátová a energii berou ze zabudované baterie. Ty mohou být dvojího typu: Ni-MH nebo modernější Li-on. První se hodí spíše pro pravidelné vysávání, zatímco výhoda druhých je větší počet nabíjecích cyklů.

  Celkově je nejdůležitější kapacita baterie a tím pádem její hodinová výdrž. Čím je vyšší, tím robot zvládne na jedno nabití vysát větší plochu. Podle typu baterie je její životnost 300 až 500 nabíjecích cyklů. Zpravidla po dvou letech poklesne výdrž baterie natolik výrazně, že se vyplatí zakoupit novou.

  Samočinné vysavače se dobíjejí automaticky v nabíjecí stanici. Do té zaparkují obvykle po skončení práce nebo jakmile jim začne docházet energie v baterii. Levnější modely se zastaví na místě a čekají, až je ručně zapojíte. Rozdíly v době provozu na jedno nabití i v samotné době nabíjení jsou značné, a proto není dobré tento parametr podcenit.

  Sací výkon

  U robotických vysavačů není obecně sací výkon příliš důležitý, neboť oproti klasickému přístroji nemusí přenášet nečistoty přes dlouhou sací hadici. Pro překonání krátké vzdálenosti mezi podlahou a odpadní nádobou tak stačí sací výkon nižší, čím se rovněž šetří baterie. Nicméně to se netýká čištění koberců, kde je kvalita úklidu u přístrojů s nízkým sacím výkonem poměrně špatná.

  Rotační kartáč

  Menší sací výkon je vyvážen mechanickým pohybem, konkrétně velkým rotačním kartáčem, který nečistoty nametá k sacímu otvoru. Rotační kartáče mohou být buď štětinové nebo lamelové. Do prvních jmenovaných se zamotávají chlupy a vlasy. To u lamelových nehrozí, ale jejich nevýhodou je zase vyšší hlučnost a nižší účinnost vysávání.

  Oba typy podléhají opotřebení (zkracují se jim štětiny a lamely), což snižuje jejich účinnost. Doporučujeme je proto měnit jednou za 6 až 12 měsíců.

  U kartáče by vás měla zajímat i jeho šířka. Čím je totiž větší, tím při každém průjezdu robot uklidí větší plochu a úklid tudíž trvá kratší dobu.

  Při výběru se nezajímejte jen o hlavní spodní kartáč, ale i o boční kartáčky, které pomáhají u zdí a v rozích. Některé modely je mají dokonce 2 a rozšiřují tak svůj celkový záběr při úklidu.

  Hlučnost

  Robotické vysavače se vyznačují poměrně nízkou hlučností. Většina z nich vydává hluk pod úrovní 65 dB, což odpovídá běžné konverzaci. I zde jsou však jisté rozdíly a u nejtišších modelů naměříte méně než 55 dB.

  UV lampa

  Mezi bonusovou výbavu patří desinfekční UV lampa, která dokáže zničit bakterie a roztoče. Je nepochybně lepší, když jí je robot vybaven, nicméně celkově je efektivita těchto UV lamp poměrně malá, takže nejde o nějakou zásadní vlastnost.

  Počet programů

  Jednotlivé modely se liší počtem a propracovaností čistících programů a režimů. Ačkoli více programů rozhodně není na škodu, v praxi budete pravděpodobně nejčastěji využívat ty běžné na úklid celého prostoru.

  Další výbava

  • Antistatický mop – zvládne setří i ten nejjemnější prach
  • Mokré vytírání – zvládne uklidit i přischlé nečistoty jako je bláto. V tomto směru však lépe poslouží robotické mopy
  • Časové programování – umožní úklid naplánovat na dobu, kdy nebudete doma
  • Dálkový ovladač – některé modely jsou vybaveny dálkovým ovladačem, abyste se nemuseli k robotovi neustále ohýbat
  • PET čistící sada – určená pro domácí mazlíčky

  Jak probíhá údržba robotického vysavače

  Údržba robotického vysavače je velmi jednoduchá, v podstatě stačí vysypávat sběrný koš a čistit kartáče (odstranit namotané vlasy, chlupy, nitě a chuchvalce prachu). Díky samostatnosti robota je snadné na něho zapomenout. To však nedoporučujeme, neboť pravidelnou údržbou nejen udržujete vysokou účinnost vysávání, ale zvyšujete i celkovou životnost přístroje.

  Jednou za několik měsíců je třeba rovněž vyměnit filtry za nové. U kartáče je čas obnovy zhruba jeden rok.

  Závěr

  Ačkoli je robotický vysavač skvělý pomocník, klasický vysavač s hadicí nahradit bohužel nedokáže a občas budete muset pořádný úklid učinit tak jako tak. V domácnostech bez koberců ho však budete brát do ruky výrazně méně často. Pokud budete robota zapínat alespoň třikrát týdně, výrazně se sníží celkové množství prachu na podlaze, který se navíc nestihne usazovat v rozích a podél stěn. Na vás pak zbude především vytírání, což si lze také ulehčit a to pomocí robotických mopů.

  Nejprodávanější vysavače podle Heureky

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Celkové hodnocení: 4.9 (79 hlasů)

  Autor článku

  Václav Hrnčíř
  Václav Hrnčíř

  Fanda do elektroniky a nejrůznějších spotřebičů. Vím, že vybrat správný produkt není vždycky snadné, a tak bych Vám rád pomohl alespoň v základní orientaci. Konečná volba bude vždycky na Vás, nicméně doufám, že mé rady a tipy Vaše rozhodování co nejvíce ulehčí.

  Podobné články

  Diskuse u článku

  Přidat komentář
  Uživatel
  Mar.Sav (24. 10. 2018 16:10)

  Dobrý den na vaše doporučení jsem si vybrala LG VSR 66000 OB a jsem maximálně spokojená. Celá rodina pozorujeme jak nám robot vysává domácnost :) Děkujeme

  Odpovědět

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Odeslat komentář