Nejlepší robotické vysavače – tipy 2018

Robotické vysavače jsou skvělými pomocníky do domácnosti, a tak není divu, že jsou stále oblíbenější. Jejich účelem je zbavit vás každodenní rutiny a udržet váš domov čistý. Kromě úspory času a námahy je jejich hlavní výhodou maximální samostatnost a jednoduché ovládání.

Robota, jehož průměr se pohybuje kolem 30 cm, zapnete a on si sám začne mapovat terén a vysávat rozličné typy povrchů. Sofistikovanější modely využívají různé senzory a kamery, díky čemuž nejezdí splašeně sem a tam. Díky malým rozměrům se bez problémů dostanou i do hůře přístupných míst pod stolem, pohovkou či postelí, kam byste se vy jinak museli složitě ohýbat.

Protože nabídka jednotlivých robotických vysavačů je velmi široká a je časově náročně probírat se všemi dostupnými modely, připravili jsme pro vás srovnání 5 nejlepších z různých cenových kategorií.

Nejlepší robotické vysavače

#ObrázekNázevSpecifikace

Hodnocení dle Heureky

Přibližná cena
1

Sencor SVC 7020

Sencor SVC 7020

Objem nádoby: 0,18 l

Doba provozu: 50 min

HEPA filtr: ne

Antistatický mop: ano

Sací výkon: 7,5 W

83 %

1 999 Kč

Porovnat ceny >>

2

CleanMate QQ 6S

CleanMate QQ 6S

Objem nádoby: 0,5 l

Doba provozu: 80 min

HEPA filtr: ano

Antistatický mop: ne

Sací výkon: 25 W

89 %

5 999 Kč

Porovnat ceny >>

3

iRobot Roomba 605

Objem nádoby: 0,7 l

Doba provozu: 180 min

HEPA filtr: ne

Antistatický mop: ne

Sací výkon: 33 W

91 %

5 999 Kč

Porovnat ceny >>

4

LG VSR 66000 OB

LG VSR 66000 OB

Objem nádoby: 0,6 l

Doba provozu: 100 min

HEPA filtr: ano

Antistatický mop: ne

Sací výkon: 15 W

92 %

8 999 Kč

Porovnat ceny >>

5

LG VR9627PG

LG VR9627PG

Objem nádoby: 0,6 l

Doba provozu: 100 min

HEPA filtr: ano

Antistatický mop: ano

Sací výkon: 15 W

94 %

16 990 Kč

Porovnat ceny >>

Sencor SVC 7020 VT

KLADY:
 • Pořizovací cena
 • Levný provoz
 • Nízká hlučnost

ZÁPORY:
 • Slabý sací výkon
 • Velmi malý objem sběrné nádoby
 • Minimum funkcí

Nejlevnějším z představených modelů je fialový Sencor SVC 7020, který pořídíte již za 1 799 Kč. Kromě této bezkonkurenční ceny potěší velmi nízkými provozními náklady a téměř neslyšitelným chodem. Oboje je důsledkem velmi slabého sacího výkonu. Ten dostačuje na vysávání drobků z koberce či podlahy, ale s prachem a chlupy má již výrazné problémy.

Mezi další nedostatky patří velmi malý objem sběrného koše, dlouhá doba nabíjení a krátká výdrž. Kromě antistatické prachovky nemá navíc žádnou speciální výbavu, např. časovač, virtuální zeď či kontrolku plného koše. Při vybití se neumí sám vrátit do nabíjecí stanice a klidně zamrzne uprostřed místnosti.

Ačkoli je tedy jeho cenovka velmi lákavá, mnoho práce neodvede a hodí se pouze na velmi zběžný úklid. Pokud hledáte skutečného pomocníka, bude třeba si připlatit a poohlédnout po jiných modelech.

Porovnat ceny >>


CleanMate QQ 6S

KLADY:
 • Cena/výkon
 • UV lampa
 • HEPA filtr

ZÁPORY:
 • Nemá antistatický mop

Naším tipem v kategorii střední třídy je CleanMate QQ 6S. Tento černorudý ďáblík dokáže na jedno nabití vysávat 80 minut, přičemž jedno nabití trvá 2 a půl hodiny. Kapacita nádoby je slušných 0,5 litrů. Hlučnost je trochu vyšší, ale stále v normě. Nejen alergiky nepochybně potěší HEPA filtr, který umí zachytit jemný prach a alergenní roztoče.

Mezi další funkce a vlastnosti patří automatický návrat do dokovací stanice, dálkové ovládání, UV dezinfekční lampa, plánovač úklidu, indikace plnosti nádobky, přehledný dotykový panel či sonická zeď.

Celkově jde o velmi povedený přístroj s výborným poměrem cena/kvalita. Ve vysávání sice nedosahuje takových výsledků jako dražší modely, nicméně základní práci odvede velmi dobře.

Porovnat ceny >>


iRobot Roomba 605

KLADY:
 • Velký sběrný koš
 • Cena/výkon
 • Doba provozu

ZÁPORY:
 • Nemá dálkové ovládání
 • Nemá časovač

Dalším zástupcem střední třídy s dobrým poměrem cena/výkon je iRobot Romba 605. Za přijatelnou cenu nabízí vysoký sací výkon, velkokapacitní koš, který pojme až 0,7 litrů nečistot a filtrační systém z mikrovláken. V chodu vydrží bezmála 3 hodiny a pak se sám vrátí do nabíjecí stanice.

Samozřejmostí je nárazník se zpomaleným dotykem, senzor proti pádu ze schodů a systém proti zamotání do kabelů. Vysavač se dostane do špatně přístupných míst a díky bočnímu kartáčku vyčistí i místa okolo nábytku a v rozích místností. Překážky dokáže překonat až do výšky 2 centimetry.

Roombě 605 lze vymezit prostor pomocí virtuální zdi, nicméně tu je třeba dokoupit zvlášť. Oproti řadě konkurentů postrádá dálkové ovládání a časovač.

Porovnat ceny >>


LG VSR 66000 OB

KLADY:
 • Kvalitní čištění
 • Nízká spotřeba
 • HEPA filtr
 • 10 let záruka na motor

ZÁPORY:
 • Překoná překážky jen do výšky 1 cm
 • Nemá časovač
 • Občas má problém najít základnu

Dalším tipem je robotický vysavač LG VSR 66000 OB, který je velmi kladně hodnocen mnoha uživateli. Přístroj má silný sací výkon (ačkoli konkrétní hodnotu výrobce nezveřejnil), nenaráží do věcí a vyhýbá se schodům. Ze srovnávaných vysavačů má nejnižší spotřebu. Snadno se obsluhuje a ovládání displeje je v češtině. Alergiky potěší přítomnost HEPA filtru. Kapacita nádoby je slušných 0,6 litrů.

Díky režimu Smart Turbo vysavač rozpozná koberec a automaticky zvýší výkon kartáče a sacích motorů pro účinnější čištění. Čtvercový design a dlouhé boční kartáčky pak zaručí, že si přístroj skvěle poradí i s úklidem rohů.

Na druhou stranu nepodporuje virtuální zeď, neumožňuje odložený start a maximální výška prahu, který je schopen překonat, by neměla přesáhnout 1 centimetr. Někteří uživatelé dále zaznamenali, že vysavač má občas problémy najít základnu.

Porovnat ceny >>


LG VR9627PG

KLADY:
 • Účinné vysávání z podlahy i koberce
 • Skvělá navigace
 • Nízká spotřeba
 • Mop a speciální PET kartáč na zvířecí chlupy

ZÁPORY:
 • Cena
 • Malá maximální výška překážek

Jedním z nejlepších robotických vysavačů, pokud pomineme modely nad 20 000 Kč, je rozhodně LG VR9627 PG. Vysavač se vyznačuje velmi tichým chodem, nízkou spotřebou a efektivním vysáváním. Velmi dobře se též orientuje v prostoru a vyhýbá nejrůznějším překážkám. K tomu mu pomáhá dvojice kamer a polohové senzory. Nastavit lze 7 různých módů vysávání.

Plánovač umožňuje naprogramovat jednorázový úklid nebo pravidelné vysávání. HEPA filtr a mop s antistatickou textilií pak zachytí i ty nejmenší nečistoty. Pro lepší odstranění zvířecích chlupů je přístroj vybaven PET kartáčem. Ovládání je snadné a samozřejmě v češtině. Nastavit přístroj můžete buď pomocí dotykových tlačítek nebo skrze dálkový ovladač.

V bohatém příslušenství naleznete 2 náhradní boční kartáče, 2 ultra jemné mopy, nástroje na čištění a náhradní filtr. Jedinými nevýhodami tak mohou být vyšší cena, horší schopnost překonávat překážky a kratší provozní doba oproti konkurenčním iRobotům.

Pokud se tedy do nového úklidového pomocníka nebojíte investovat, ale přitom chcete slušný poměr cena/výkon, je tento model od LG jasná volba.

Porovnat ceny >>

zpět na obsah ↑

Nejprodávanější vysavače podle Heureky

zpět na obsah ↑

Jak vybrat robotický vysavač

Výběr toho správného robotického vysavače je, stejně jako u jiných spotřebičů, občas docela věda, zvláště pokud ho kupujete poprvé. Níže proto přinášíme přehled klíčových vlastností, na které klást při koupi důraz.

Typ podlahy

Při rozhodování o koupi robotického vysavače je nejprve nutné si ujasnit, na jaký typ podlahy ho chcete využít. Standardně jsou tyto přístroje určeny pro tvrdé podlahy, jako jsou linolea, dlažby, dřevěné a plovoucí podlahy apod. Naopak s koberci mívají problémy a obvykle zvládnou pouze ty s délkou vlákna maximálně 1-1,5 cm.

Členitost prostoru a velikost plochy

Rozloha a členitost prostoru určeného pro úklid jsou dalším kritériem, který při nákupu musíte zvážit. Jednotlivé modely dokážou na jedno nabití uklidit různě velké plochy, od desítek m2 až po téměř 200 m2.

Pro robotický vysavač je důležitý dostatek volného prostoru. Ideálně kolem sebe potřebuje alespoň 1 metr volného místa, jinak může usoudit, že je prostor příliš úzký a vyhne se mu. Obecně platí, že čím složitější členění nábytku, tím je nutná složitější a vyspělejší navigace přístroje.

Pro robota je rovněž dobré, když na podlaze leží co nejméně překážek, jako jsou volné kabely či vysoké prahy. Pro většinu modelů dnes schody nejsou problém, nicméně s volně položenými kabely si často rady nevědí a často se do něj zamotají.

Typ navigace

S výše uvedeným souvisí i úroveň navigace. Ta určuje, jak efektivně dokáže vysavač podlahu vysát. Přístroje bez navigace jezdí po místnosti často náhodně, kvůli čemuž pokryjí i relativně malý prostor (jen 60-80% celé plochy). Kromě toho budou narážet do stěn, nábytku, květináčů a dalších překážek ležících na podlaze. Jedním z řešení je vytvoření tzv. virtuálních stěn. Jedná se o malá zařízení, které se umístí například před schody nebo do dveří a které robotovi přehradí cestu.

Naopak inteligentnější vysavače využívají řadu algoritmů a moderních senzorů – ultrazvukové senzory, lasery, kamerový systém, vnitřní GPS – díky kterým si dokonale zmapují místnost a zvládnou tak vyčistit až 98% prostoru, přičemž je obvykle jedno, jak členitý prostor je.

Mezi tím existuje střední třída vysavačů s jednoduchou navigací, jejichž efektivnost pokrytí prostoru je mezi výše uvedenými typy. Díky citlivým senzorům do překážek nevrážejí, maximálně se jich lehce dotknou.

Filtrace

Robotické vysavače jsou vybaveny různými filtračními systémy. Mohou být z mikrovláken, síťované, vícevrstvé či HEPA filtry. Poslední uvedené jsou sice 2x dražší než ty obyčejné, ale ocení je nejenom alergici. HEPA filtry výrazně lépe dokážou zachytit pylová zrníčka, jemný prach, roztoče a další alergeny. V podstatě veškeré částice nečistot větší než 0,3 mikronu.

Vysavač může být vybaven i dodatečným filtrem na větší částice (síťovaný či houbový), který je umístěný před HEPA filtrem a zvyšuje tak jeho životnost. Filtry se doporučuje měnit jednou za 3-6 měsíců.

Odpadní nádoba a její kapacita

Oproti klasickým vysavačům ty robotické nepoužívají sáček, ale nečistoty končí v odpadní nádobě neboli koši. Čím je její kapacita menší, tím častěji budete muset robota vysypávat, což ubírá body na jeho samostatnosti. Toto kritérium je důležité zejména pokud máte doma zvířecí mazlíčky. Jejich chlupy, stejně jako např. prachové chuchvalce, totiž koš velmi rychle zaplní a vy robota musíte hlídat i během úklidu a koš často vyprazdňovat. Obecně lze říci, že kapacita 1 litr odpovídá zhruba úklidu 80 m2 plochy.

U koše by vás též mělo zajímat, zda je vodou omyvatelný či nikoli, a jak snadno se s ním manipuluje.

Baterie, počet nabití, výdrž a rychlost dobíjení

Aby se robotické vysavače mohly bez problémů pohybovat po místnosti, jsou bezdrátová a energii berou ze zabudované baterie. Ty mohou být dvojího typu: Ni-MH nebo modernější Li-on. První se hodí spíše pro pravidelné vysávání, zatímco výhoda druhých je větší počet nabíjecích cyklů.

Celkově je nejdůležitější kapacita baterie a tím pádem její hodinová výdrž. Čím je vyšší, tím robot zvládne na jedno nabití vysát větší plochu. Podle typu baterie je její životnost 300 až 500 nabíjecích cyklů. Zpravidla po dvou letech poklesne výdrž baterie natolik výrazně, že se vyplatí zakoupit novou.

Samočinné vysavače se dobíjejí automaticky v nabíjecí stanici. Do té zaparkují obvykle po skončení práce nebo jakmile jim začne docházet energie v baterii. Levnější modely se zastaví na místě a čekají, až je ručně zapojíte. Rozdíly v době provozu na jedno nabití i v samotné době nabíjení jsou značné, a proto není dobré tento parametr podcenit.

Sací výkon

U robotických vysavačů není obecně sací výkon příliš důležitý, neboť oproti klasickému přístroji nemusí přenášet nečistoty přes dlouhou sací hadici. Pro překonání krátké vzdálenosti mezi podlahou a odpadní nádobou tak stačí sací výkon nižší, čím se rovněž šetří baterie. Nicméně to se netýká čištění koberců, kde je kvalita úklidu u přístrojů s nízkým sacím výkonem poměrně špatná.

Rotační kartáč

Menší sací výkon je vyvážen mechanickým pohybem, konkrétně velkým rotačním kartáčem, který nečistoty nametá k sacímu otvoru. Rotační kartáče mohou být buď štětinové nebo lamelové. Do prvních jmenovaných se zamotávají chlupy a vlasy. To u lamelových nehrozí, ale jejich nevýhodou je zase vyšší hlučnost a nižší účinnost vysávání.

Oba typy podléhají opotřebení (zkracují se jim štětiny a lamely), což snižuje jejich účinnost. Doporučujeme je proto měnit jednou za 6 až 12 měsíců.

U kartáče by vás měla zajímat i jeho šířka. Čím je totiž větší, tím při každém průjezdu robot uklidí větší plochu a úklid tudíž trvá kratší dobu.

Při výběru se nezajímejte jen o hlavní spodní kartáč, ale i o boční kartáčky, které pomáhají u zdí a v rozích. Některé modely je mají dokonce 2 a rozšiřují tak svůj celkový záběr při úklidu.

Hlučnost

Robotické vysavače se vyznačují poměrně nízkou hlučností. Většina z nich vydává hluk pod úrovní 65 dB, což odpovídá běžné konverzaci. I zde jsou však jisté rozdíly a u nejtišších modelů naměříte méně než 55 dB.

UV lampa

Mezi bonusovou výbavu patří desinfekční UV lampa, která dokáže zničit bakterie a roztoče. Je nepochybně lepší, když jí je robot vybaven, nicméně celkově je efektivita těchto UV lamp poměrně malá, takže nejde o nějakou zásadní vlastnost.

Počet programů

Jednotlivé modely se liší počtem a propracovaností čistících programů a režimů. Ačkoli více programů rozhodně není na škodu, v praxi budete pravděpodobně nejčastěji využívat ty běžné na úklid celého prostoru.

Další výbava

 • Antistatický mop – zvládne setří i ten nejjemnější prach
 • Mokré vytírání – zvládne uklidit i přischlé nečistoty jako je bláto. V tomto směru však lépe poslouží robotické mopy
 • Časové programování – umožní úklid naplánovat na dobu, kdy nebudete doma
 • Dálkový ovladač – některé modely jsou vybaveny dálkovým ovladačem, abyste se nemuseli k robotovi neustále ohýbat
 • PET čistící sada – určená pro domácí mazlíčky

Jak probíhá údržba robotického vysavače

Údržba robotického vysavače je velmi jednoduchá, v podstatě stačí vysypávat sběrný koš a čistit kartáče (odstranit namotané vlasy, chlupy, nitě a chuchvalce prachu). Díky samostatnosti robota je snadné na něho zapomenout. To však nedoporučujeme, neboť pravidelnou údržbou nejen udržujete vysokou účinnost vysávání, ale zvyšujete i celkovou životnost přístroje.

Jednou za několik měsíců je třeba rovněž vyměnit filtry za nové. U kartáče je čas obnovy zhruba jeden rok.

Závěr

Ačkoli je robotický vysavač skvělý pomocník, klasický vysavač s hadicí nahradit bohužel nedokáže a občas budete muset pořádný úklid učinit tak jako tak. V domácnostech bez koberců ho však budete brát do ruky výrazně méně často. Pokud budete robota zapínat alespoň třikrát týdně, výrazně se sníží celkové množství prachu na podlaze, který se navíc nestihne usazovat v rozích a podél stěn. Na vás pak zbude především vytírání, což si lze také ulehčit a to pomocí robotických mopů.

Nejprodávanější vysavače podle Heureky

Fanda do elektroniky a nejrůznějších spotřebičů. Vím, že vybrat správný produkt není vždycky snadné, a tak bych Vám rád pomohl alespoň v základní orientaci. Konečná volba bude vždycky na Vás, nicméně doufám, že mé rady a tipy Vaše rozhodování co nejvíce ulehčí.

1 komentář
 1. Dobrý den na vaše doporučení jsem si vybrala LG VSR 66000 OB a jsem maximálně spokojená. Celá rodina pozorujeme jak nám robot vysává domácnost 🙂 Děkujeme

  Okomentujte