Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Malé spotřebiče

Test: Drahý vs. levný robotický vysavač. Jakou roli hraje cena?

22. 5. 2021 aktualizováno

V rámci testu 3 robotických vysavačů různých cenových kategorií jsme se snažili zjistit, jak si vede nová značka Mamibot oproti dražší konkurenci zaběhnutých značek.

Jak poměření sil ukázalo, vůči podstatně dražším modelům od Xiaomi iRobot si Mamibot EXVAC680S nevedl vůbec špatně. Není rozhodně nejlepší, za podstatně nižší cenu ovšem nabízí nemálo skvělých funkcí. V neposlední řadě zvládá suchý i mokrý úklid. Záleží nicméně na každém, jaké funkce a dovednosti upřednostňuje…

Recenze Xiaomi Roborock S6 Pure

Recenze robotického vysavače Xiaomi Roborock S6 Pure

Klady
  • Pěkný design z matných plastů
  • 3 režimy intenzity vysávání
  • Dlouhá výdrž baterie
  • Suché i mokré vysávání
  • Chytré senzory a funkce “nerušit”
Zápory
  • Aplikace Roborock je v angličtině a mohla by být přehlednější
  • Občas některé hůře přístupné místo zapomene vysát
  • V balení chybí páska pro mokré vysávání
  • Bez možnosti úklidu po jednotlivé místnosti

Robotické vysavače od společnosti Xiaomi jsou stálicí na trhu a tento čínský výrobce opravdu umí. V balení naleznete vysavač Xiaomi Roborock S6 Pure, dokovací stanici s plastovým podstavcem pod vysavač a nádobku na vodu s mopovací tkaninou, kterou použijete při vytírání.

Veškeré nečistoty jsou zachycovány do nádoby s objemem 0,48 litru a vzduch z robotického vysavače proudí dál ochranným HEPA filtrem. Po designové stránce se nám nejvíc líbily použité plasty, jelikož jsou matné, a tudíž není vysavač po čase užívání nijak ohmataný. Manipulace s vysavačem by mohla být ale jednodušší. Váží 3,2 kg a bohužel chybí madlo pro chycení. Ideální je vysavač přenášet oběma rukama, ale pokud máte sílu, tak to zvládnete i jednou rukou.

Cena kolem 12 000 Kč

Ovládání je jednoduché, stačí robotický vysavač Xiaomi zapnout pomocí startovacího tlačítka a může začít vysávání. Všechny ostatní funkce nastavíte za pomocí aplikace Roborock ve vašem mobilním telefonu. Aplikace je v angličtině a rozumí si se systémy iOS i Android.

Vysavač využívá 14 senzorů pro navigaci v prostoru a zvládne vytvořit mapku (viditelnou v aplikaci) pro efektivní úklid. Velice nás zaujal režim “nerušit”. Ten zajistí, že ve vámi zvoleném čase robotický vysavač nebude vysávat. To se hodí obzvlášť v případě, kdy vysavač zjistí, že mu dojde baterie a dojede se sám dobít. Po dobití pak dokončí úklid od místa, na kterém skončil až v čase, kdy mu to nastavením umožníte.

Aplikace vás dále upozorní, zda je potřeba některou část vysavače (kartáče, nádobku na špínu) vyčistit. O potřebě vysypat nádobu na nečistoty vás Roborock upozorní i hlasem. Možná vám to bude chvilku trvat, než tuto funkci v aplikaci naleznete, ale čas i pravidelnost úklidu lze nastavit také.

 

Testovaný robotický vysavač Xiaomi Roborock S6 Pure zvládne být ve srovnání s robotickými vysavači ve stejné třídě velmi tichý, máte na výběr ze 3 režimů intenzity vysávání. Při sacím tlaku až 2000 Pa/min zvládne hravě vysát jakoukoliv nečistotu včetně zvířecích chlupů a lidských vlasů. Podle nastavení intenzity vysávání se hlasitost vysavače pohybuje v rozmezí 50–65 dB. Pokud mu necháte volnou ruku, tak si intenzitu volí sám a díky trojici senzorů pro efektivní úklid rozpozná na jakém povrchu se zrovna nachází.

Na koberci si neomylně vždy výkon přidal a povrch projel ho opakovaně. Na druhou stranu nás překvapilo chování vysavače v případě hromádky nečistot. Narozdíl od konkurentů nevysával místo s hromádkou nečistot, ale jel si po svém v rámci svého programu.

Na místech s více překážkami občas zapomněl některé místo vysát. Najíždět z hladké podlahy na koberec mu nevadí a do kabelů a koberců s třásněmi se nám nezamotal. Přes práh se díky odpruženým kolům dostane také, ale nesmí převyšovat 1 cm výšky – přes vyšší překážku se už vysavač nevydá. Vysávání u krajů bere dostatečně pečlivě a při kontaktu s nábytkem se ho nárazníkem jen lehce dotkne, takže se ani vysavač ani nábytek nepoškodí.

Mokrý úklid mu jde také dobře. Do nádobky s mopovací tkaninou je potřeba nalít pouze vodu a můžete jít na to. Je potřeba zajistit, aby se Roborock při mokrém vysávání vyhnul místům s koberci. To lze za pomocí bariérové pásky (tu jsme v balení nenašli), anebo zakreslením zón do aplikace, kterým se má vyhnout.

Ještě dodejme, že pokud žijete v patrovém domě, tak se o vysavač Xiaomi Roborock S6 Pure nemusíte bát. Opravdu ze schodů díky senzorům a své inteligenci nespadne. Baterie s kapacitou 5200 mAh se dobíjí 2 hodiny a Roborock pak může vysávat cca 2 a půl hodiny. Můžeme potvrdit, že při testování vydržel vysávat na jedno nabití rozhodně nejdéle. Celkově jsme byli opravdu spokojeni.

Recenze iRobot Roomba i7

iRobot Roomba i7 - test vysavače

Klady
  • Pěkný design
  • Pečlivý úklid
  • Přehledná aplikace v češtině
  • V balení je virtuální zeď
  • Náhradní boční kartáček a HEPA filtr
  • Velký objem zásobníku
Zápory
  • Nárazy do nábytku
  • Chybí možnost mokrého úklidu
  • I po vysypání nádoby občas hlásí její plnost
  • Vysoká pořizovací cena

Robotický vysavač iRobot Roomba i7 je cenově nejnákladnější z námi testovaných modelů. V balení naleznete vysavač, dokovací stanici, náhradní rotující boční kartáček, HEPA filtr, 2 baterie typu AA a velmi zajímavou krabičku. Tato krabička s názvem Dual Mode se chová jako virtuální zeď – vysílá signál a díky němu chytrý vysavač ví, že za hranici signálu nemá jezdit. To se hodí pro označení hůře přístupných míst, anebo rozdělení jednotlivých pokojů pro navigaci vysávání.

Designově se nám iRobot Roomba i7 ze všech testovaných modelů líbil nejvíce. Je na něm znát, že si výrobce potrpí na kvalitu. Váží 3,2 kg a díky výklopnému madlu ho snadno přenesete jednou rukou. Zásobník na nečistoty má objem 0,55 litru a je možné ho omývat vodou. Filtrace vzduchu z vysavače probíhá přes HEPA filtr.

Cena kolem 15 000 Kč

Začít úklid můžete snadno za pomoci tlačítka CLEAN. Pro důkladnější nastavení je potřeba si stáhnout aplikaci iRobot Home. Velkou výhodou této aplikace je přehledný design a čeština. Samozřejmě funguje na Androidu i na telefonech se systémem iOS. Robotický vysavač Roomba i7 se dokáže za pomoci navigace iAdapt 3.0 naučit schéma vysávaného bytu a zobrazit vám celé prostředí v aplikaci. Aplikace vám navíc nabídne i statistiku o počtu provedených úklidů a jejich trvání.

Nechybí ani možnost nastavení opakování úklidu, a to dokonce může být jiné pro každý pokoj ve vašem domově. Aplikace iRobot vás také upozorní na potřebu vysypání nádoby na nečistoty či vyčištění kartáčů. Pro každý takový úkon naleznete v aplikaci video návod. O potřebě vysypání nádoby na nečistoty vás bude informovat i hlasově. Občas se nám ale stalo, že si i po vysypání iRobot myslel, že je nádoba stále plná.

Hlučnost robotického vysavače iRobot Roomba i7 je rozdílná dle toho, na jakém povrchu se pohybuje. Na koberci si přidává výkon sám – na takovém povrchu je nejvyšší. Rozmezí hluku se pohybuje mezi 58 dB a 61 dB. Sací tlak výrobce bohužel neuvádí. My můžeme říct, že s kvalitou úklidu jsme byli spokojeni. Zvířecí chlupy, lidské vlasy i další nečistoty po vysátí úplně zmizely.

Recenzovaný model Roomba i7 má vepředu kameru, která snímá povrch před vysavačem. Díky technologii Dirt Detect místo, na kterém jsme zanechali hromádku nečistot, vysál opakovaně, a tak důkladně, že tam nic nezbylo. Kamera a další čidla vysavače také zajistí, že vám nespadne ze schodů.

Za slabinu považujeme poměrně značné nárazy do nábytku. I když díky pružnému nárazníku k žádnému poškození nedošlo, tak není úplně příjemné takové nárazy poslouchat. Kraje u stěn a nábytku vysával opravdu důkladně, ovšem na koberci něco málo prachu zbývalo asi tak 10 cm od kraje. Překvapil nás mile v hůře přístupných místech, kam se iRobot v pohodě vydal a vysával. Sice občas něco málo nepořádku zbylo, ale ve srovnání s konkurencí je na tom v tomto ohledu velmi dobře.

Z hladké podlahy na koberec se dostane snadno. Co se týče prahů, tak s těmi si do výšky 1,5 cm poradil, troufnul si i na vyšší, ale zůstal nám na něm stát. S kabely ani kobercem s třásněmi výraznější problém neměl.

Doba nabíjení zabere 1 a půl hodiny a vysávat pak vysavač zvládne zhruba na 2 hodiny. iRobot vysává opravu důkladně a každé místo přejede minimálně dvakrát. I tak výdrž baterie s kapacitou 1800 mAh je naprosto dostačující. Pokud by náhodou došlo na to, že by baterie docházela, tak se iRobot vrátí k dokovací stanici a po dobití započne úklid od místa, kde skončil. Celkově jsme byli velmi spokojeni, jen jsme při pořizovací ceně postrádaly možnost mokrého úklidu, kterou ostatní modely nabízí.

Recenze Mamibot Exvac680S

 

Mamibot EXVAC680S - drahý vs. levný robotický vysavačNáš tipTestado.cz

Klady
  • Nejlepší v poměru cena/výkon
  • Nádoba na vytírání s mopovací tkaninou
  • 3 režimy intenzity vysávání
  • Dálkové ovládání
  • Aplikace v češtině
Zápory
  • Vyšší překážky mu občas dělají problém
  • Vyšší hmotnost (vůči ostatním modelům)

Na posledním místě v našem testu se umístil robotický vysavač Mamibot EXVAC680S. Ale rozhodně na tom není v porovnání s konkurencí o moc hůře. Po designové stránce se nám líbil. Lesklý plast vypadá hezky, byť jsou na povrchu vidět stopy prachu a otisky prstů.

V balení se nachází robotický vysavač Mamibot EXVAC680S, dokovací stanice, náhradní HEPA filtr, rotující boční kartáčky, nádobka na mokré vysávání a také náhradní mopovací tkanina. Příjemně nás překvapilo, když jsme v balení našli i dálkový ovladač. Pro starší uživatele, kteří netráví na mobilu tolik času je to určitě velké pozitivum. Pro manipulaci je vysavač potřeba vzít oběma rukama, jelikož tu není žádné madlo a je ve srovnání s konkurencí poměrně těžký. Váží 5,4 kg.

Jak jsme zmínili výše, ovládat ho můžete přes dálkový ovladač – nebo pomocí chytrého telefonu. Rozumí si se systémy Android i iOS. Na dálku vysavač spustíte, přepnete režim vysávání nebo vysávání přerušíte a vyšlete Mamibot EXVAC680S do nabíjecí stanice. Aplikace WeBack je v češtině a je jednoduchá na ovládání. Vše najdete na jedné obrazovce. Poskytne vám výběr z 5 různých režimů vysávání. Vysavač lze ovládat také prostřednictvím aplikace Grit, která je pouze v angličtině.

Cena od 8 000 Kč

Díky systému Smart Eye si Mamibot uloží do paměti mapu vašeho bytu, aby byl pro další úklid efektivnější. To vše ve vašem mobilním telefonu uvidíte. Navíc si můžete vybrat ze 3 režimů intenzity vysávání. Při té nejnižší testovaný robotický vysavač vůbec nebudete vnímat. Výrobce uvádí hlučnost vysávání v rozmezí 55 dB a 60 dB. Aplikace nepostrádá ani možnost naprogramovat pravidelný úklid. O potřebě vysypání nádoby na nečistoty vás vysavač upozorní hlasem.

Se samotným vysáváním jsme byli velice spokojení. Díky dvěma rotujícím bočním kartáčkům a sací síle 2000 Pa/min mu neuniknou drobky, zvířecí chlupy ani lidské vlasy. Jen ve vzdálenosti kolem 2 cm od zdí či nábytku zůstávalo na hladkém povrchu trochu nečistot, které si nedokázal nasát.  To je ale nešvar drtivé většiny vysavačů.

Za pomoci videokamery a 15 senzorů se Mamibot EXVAC680S po bytě skvěle pohyboval. Po schodech dolů se nám také nevydal. Když jsme ho otestovali na větší hromádce nečistot, tak nejprve projel důkladně tu a pak se teprve vydal dál. Přejezd z hladkého povrchu na vyšší koberec občas vyhodnotil jako nezdolatelnou překážku. To ale neznamená, že by ono místo nakonec vynechal. Po důkladném prozkoumání vysávané plochy se vydal i tam.

S kabely a s třásněmi na kobercích se robotický vysavač Mamibot moc nekamarádil. Když se třáseň namotá, tak díky své inteligenci nepokračuje dál. Prahy do 1 cm výšky díky odpruženým kolům zvládne, ale ne pokaždé. Při kontaktu s nábytkem byl jemný a k žádnému poškození nedošlo.

Doba nabíjení na plnou kapacitu 2600 mAh trvá 2 hodiny a vysávat pak můžete v rozmezí hodiny a půl až dvou hodiny. To vše záleží na intenzitě, kterou zvolíte. Opět musíme říct, že je to naprosto dostačující. V případě, že baterie dochází, tak se robotický vysavač sám dojede dobít a v úklidu pokračuje přesně tam, kde přestal.

Velkým plusem recenzovaného modelu je velká nádoba na mokrý úklid. Do ní se vejde 370 ml vody, a stejně jako u konkurence do ní nepatří chemické čistící přípravky. Mamibot vytírá velmi dobře. I při suchém i při mokrém vysávání projede stejné místo minimálně dvakrát, aby výsledný úklid byl co nejlepší. Závěrem musíme dodat, že až na pár drobností je to vzhledem k pořizovací ceně výborný robotický vysavač, jehož nákup můžeme doporučit.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (3 hlasy)

Autor článku

Vít Kosina
Vít Kosina

Fotograf a redaktor na volné noze se zájmem o všechno, co za to stojí. Více o mně najdete na mém Facebooku.

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář