Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze a testy robotických vysavačů a mopů iRobot

16. 5. 2023 aktualizováno

V rámci podrobných recenzí vás provedeme průřez portfoliem produktů iRobot. Celkem jsme otestovali 3 robotické vysavače a 2 robotické mopy. Recenze jsou seřazeny od nejnižší kategorie po nejvyšší.

Testy robotických vysavačů iRobot

Recenze iRobot Roomba 698 – Nejlepší levný model

Robotický vysavač Roomba 698 je nejlevnější z námi testovaných vysavačů. Pořídit se dá za nějakých 8 000 Kč. Vzhledem k jeho ceně ale rozhodně neztrácí na kvalitě ve srovnání s ostatními modely. V balení naleznete vysavač a nabíjecí stanici s kabelem do zásuvky.

Roomba 698 je vybaven košem na nečistoty o objemu 0,6 litru a filtrem AeroVac, který zabrání víření prachových částic do ovzduší během vysávání. Celkově je to pěkný stroj. Pro bezpečnou manipulaci je lepší vysavač uchopit oběma rukama. Nemá žádné madlo pro uchycení a 3,54 kg se jednou rukou přenáší hůře.

Veškeré ovládání vysavače zvládnete za pomocí 3 tlačítek. Samozřejmě ho můžete ovládat i za pomoci mobilního telefonu. Spárovat lze přes Wi-Fi jak s telefony se systémem Android, tak i s telefony se systémem iOS. S aplikací iRobot Home se nám pracovalo dobře. Je v češtině a do češtiny si můžete nastavit i robotický vysavač. Myslíme tím, že na vás bude mluvit česky v případě, že bude vybitý. Jak vysypat koš nebo vyčistit jednotlivé části vysavače naleznete v aplikaci. Navíc v ní můžete nastavit i pravidelnost úklidu.

S kvalitou vysávání jsme byli spokojeni. Díky třem kartáčům (jednomu gumovému, jednomu se štětinami a jeden rotující boční) si se špínou včetně zvířecích chlupů a lidských vlasů vysavač poradil dobře. Je trochu hlučnější oproti ostatním modelům. Díky navigaci iAdapt 1.0 se vysavač po bytě pohyboval bez problémů a žádné místo nevynechal. Je naprogramován tak, aby na konci vysávání ještě znovu projel podlahu podél zdí a rohů. Recenzovaný vysavač má také funkci detekce nečistot, která výrazně znečištěné místo projede vícekrát.

Co se týče úklidu podél nábytku a zdí, tak oproti dražším modelům určitě nezaostával. Nečistoty na hladkém povrchu zmizely a na koberci občas trocha prachu zbyla. S prahy do výšky kolem 1,5 cm si většinou poradil dobře. Přejíždění z hladkého povrchu na nízký koberec mu nevadilo. S vyšším a huňatějším kobercem už trochu problém měl a občas ho vyhodnotil jako překážku. Problém mu občas dělaly kabely, a hlavně koberec s třásněmi – ty se nám do kartáčů namotaly a vysavač pak nemohl do jejich odstranění vysávat.

Senzory a funkce DirtDirect zajistily, aby místo, na kterém je hromádka nečistot projel několikrát, dokud nezmizely. Díky senzorům se také nemusíte bát, že by vám Roomba 698 spadnul ze schodů. Testovaný vysavač obsahuje Li-ion baterii s kapacitou 1800 mAh. Ta zajistí dobu vysávání přibližně kolem jedné hodiny. K plnému nabití dojde za dvě hodiny. Vysavač se před vybitím baterie sám dojede nabít do dobíjecí stanice. Celkově je to ideální vysavač do menšího bytu a pořídíte ho opravdu za skvělé peníze. Za nás nejlepší levná volba celého testu.

Klady
 • Nízká cena
 • Kvalitní úklid včetně zvířecích chlupů
 • Detekce větších nečistot a jejich důkladné vysátí
 • Wi-Fi, šikovná aplikace v češtině
Zápory
 • Koberce s třásněmi ho mohou zastavit
 • Poměrně hlučný
 • Nižší výdrž na jedno nabití

Recenze iRobot Roomba 976 – Vysoká kvalita úklidu za TOP cenu

Model Roomba 976 se nám po designové stránce líbil nejvíce. Je jako všechny ostatní vyroben z plastu a vyrábí se ve zlatém provedení. Musíme uznat, že působí opravdu elegantně. V balení naleznete robotický vysavač a nabíjecí stanici s kabelem do zásuvky. Roomba 976 je vybaven košem na nečistoty o objemu 0,55 litru a HEPA filtrem. Ten zabrání víření prachových částic při vysávání – navíc je antibakteriální. Oproti ostatním modelům je těžší, váží 4 kg, ale díky madlu se dá snadno přenášet i jednou rukou.

Testovaný model můžete ovládat za pomocí 3 tlačítek na něm, anebo v rámci aplikace iRobot Home ve vašem mobilním telefonu. Ta je kompatibilní jak s Androidem, tak i s telefony se systémem iOS. Párování probíhá přes Wi-Fi. S aplikací se nám pracovalo dobře, mohli jsme díky ní nastavit pravidelnost úklidu a také jsme v ní nalezli manuály pro čištění koše a kartáčů. Vysavač stejně jako aplikace s vámi komunikuje česky. Navíc vám umožní nastavení virtuální zdi, abyste vyznačili místo, kam nechcete, aby vysavač zajížděl.

Roomba 976 je o poznání tišší než modely řady 600. Maximální hlasitost uváděná výrobcem má hodnotu 60 dB. Vše se odvíjí dle toho, na jakém povrchu robotický vysavač jede a kolik nečistot jeho senzory zaznamenají. Vysával opravdu skvěle, díky dvěma gumovým kartáčům a třístupňovému čistícímu systému Aeroforce si poradil se zvířecími chlupy i lidskými vlasy. Zvládal i pořádné nánosy nečistot a za pomoci funkce DirtDetect nepokračoval dál, dokud nečistoty nevysál. Ještě dodejme, že se gumové kartáče velmi snadno čistí.

Navigace iAdapt 2.0 a kamera na vrchu vysavače zajišťují bezproblémový pohyb po bytě i kolem nábytku. Dokonce vám umožní i zobrazení map úklidu v aplikaci. Při přijíždění k překážce byl šetrný a jen se lehce dotknul. Na hladkém povrchu mu podél zdí a nábytku nic nezbylo, na koberci sem tam trocha prachu zbyla. S prahy do výšky 1,5 cm si většinou poradil, jen jednou se nám na něm zasekl.

Přejezd z hladkého povrchu na běžný koberec byl bezproblémový. Koberce s třásněmi mu při vysávání nevadily, za to vyšší a huňatější koberce občas vyhodnotil jako překážku a nevjel na ně. U kabelů to záleželo na počtu; přes jeden nebo dva kusy se v pohodě dostal. Recenzovaný model díky přítomným senzorům nejen objevuje špínu, ale zároveň si dává pozor, aby nespadnul při vysávání ze schodů. Robot Roomba 976 si občas po vysypání a nandání koše myslel, že je koš plný. Je potřeba být opravdu důkladný a vyčistit i otvor na vysavači.

Li-ion baterie s kapacitou 1800 mAh zajistí, že zvládne na jedno nabití vysát plochu až 185 m2 a vydrží pracovat necelé 2 hodiny. My jsme na jedno nabití zvládli vysát prostor o velikosti 150 m2. Nabíjení zabere zhruba 3 hodiny, a pokud v průběhu vysávání začne baterie docházet, tak robotický vysavač sám zamíří k nabíjecí stanici. Po úplném nabití pak pokračuje tam, kde předtím skončil.

Roomba 976 má ještě jednu velkou výhodu, zvládne totiž komunikovat s robotickým mopem iRobot Braava M6. Po dokončení vysávání mu předá informaci, že může začít vytírat. Takže se mohou stát ideální dvojící pro úklid vašeho bydliště. Během recenzování iRobot Roomba 976 se předvedl v tom nejlepším světle. Chválíme zejména vysokou kvalitu úklidu a komunikaci.

Klady
 • Pěkný design
 • Vysoká kvalita úklidu
 • Snadná údržba
 • Doporučujeme domácnostem s mazlíčky
 • Poměrně tichý chod
 • Navigace iAdapt 2.0 – umí zobrazit mapy úklidu
 • Komunikace s mopem iRobot Braava M6
Zápory
 • Po vysypání koše na nečistoty občas hlásí, že je plný
 • Bez náhradního rotujícího kartáčku a HEPA filtru v balení

Recenze iRobot Roomba i7 – Nejlepší volba do velkých i členitých prostor

Roomba i7 se řadí mezi nejvyšší třídu robotických vysavačů od společnosti iRobot. V balení naleznete vysavač, nabíjecí stanici s kabelem do zásuvky, náhradní rotující boční kartáček, náhradní HEPA filtr, 2 baterie typu AA a krabičku Dual Mode. Tato krabička se chová jako virtuální zeď a za její pomoci můžete označit místa, do kterých nechcete, aby vysavač zajížděl. S její pomocí můžete taky označit jednotlivé pokoje, což zlepší navigaci robotického vysavače po vašem bydlišti.

Designově je to pěkný kousek a vyrábí se ve dvou variantách. Těmi jsou tmavě šedá a stříbrná. My jsme k dispozici dostali první provedení, které je velmi elegantní. Hmotnost přístroje činí 3,4 kg – díky madlu se dá snadno přenášet jednou rukou. Filtrace vzduch probíhá přes HEPA filtr. Ten zachytí i ty nejjemnější částečky prachu a je antibakteriální. Koš na nečistoty má objem 0,55 litru a jako u jediného z námi testovaných modelů ho lze omývat vodou.

Jako u všech modelů i zde máte k ovládání 3 tlačítka a pro důkladnější nastavení je potřeba si stáhnout aplikaci iRobot Home. Tato aplikace je v češtině a běží na Androidu nebo telefonech se systémem iOS. I Roomba i7 na vás bude mluvit česky. Komunikace s telefonem probíhá tradičně přes Wi-Fi. V aplikaci naleznete manuály pro čištění vysavače, můžete si nastavit pravidelnost úklidu, zakázaných zón, a především díky navigaci iAdapt 3.0 vám zobrazí přesný plánek vysávání ve vašem bydlišti. Vy si jednotlivá musíte můžete pojmenovat a robotický vysavač Roomba poslat do určitých pokojů ve vašem bytě či domě. Další zajímavou vymožeností testovaného modelu je integrace se Smart Home a možnost hlasového ovládání za pomocí Google asistenta Alexa.

Rozmezí hluku se pohybuje mezi 58 dB a 61 dB. My můžeme říct, že jsme s kvalitou úklidu byli velmi spokojeni. Zvířecí chlupy, lidské vlasy i další nečistoty vždy zmizely. Po bytě se vysavač díky již zmíněné navigaci iAdapt 3.0 a kameře na vrchu pohyboval bez problémů. Vysávat zvládnul i ve členitém prostoru a vždy se dostal přes kabely i koberec s třásněmi. Jako jedinému z námi testovaných modelů mu nevadil přes 1,5 cm vysoký a huňatý koberec. Dá se říct, že ho v práci nemůže nic zastavit. Výjimkou jsou senzory, které zajistí, aby vám nespadnul ze schodů.

Díky technologii Dirt Detect místa s většími nečistotami vždy projel vícekrát a vysál je opravdu důkladně. Oba rotační kartáče jsou gumové a stejně jako u modelu 976 skvěle přilnou k povrchu. Navíc se velmi snadno čistí. Co se týče úklidu kolem zdí a nábytku, tak tento model byl nejlepší z námi testovaných robotických vysavačů. Na hladkém povrchu nezbylo nic a na koberci občas jen trochu prachu. S prahy s výškou kolem 1,6 cm si poradil vždy dobře a ani jednou se nám na nich nezastavil.

K tomuto robotickému vysavači se dá místo nabíjecí stanice pořídit Clean base (ta je součástí balení u modelu i7+). Po každém vysávání vysavač zajede do této stanice, kde vysype svůj sběrný koš. Clean base pojme až 30 košů. Baterie má kapacitu 1800 mAh. Vysavač se nabíjí velmi rychle, za hodinu a půl je schopný opět vysávat a vydrž má nějakých 80 minut vysávání. 100 a více metrový byt zvládne úplně v pohodě. V případě slabé baterie přeruší úklid a dojede se nabít. Samozřejmě pak pokračuje v místě, na kterém přestal.

Také Roomba i7 díky funkci Imprint Link zvládne komunikovat s robotickým mopem Braava M6 a předá mu informaci, že může začít vytírat. Celkově jsme s tímto modelem byli nadmíru spokojeni. Vzhledem k jeho ceně (kolem 15 000 Kč) a především jeho schopnostem a bohaté výbavě ho můžeme rozhodně doporučit.

Klady
 • Pěkný a funkční zpracování
 • Nejlepší volba do velkých i výrazně členitých prostor
 • Špičkový třístupňový čistící systém
 • Doporučujeme domácnostem s mazlíčky
 • iAdapt 3.0 – lze vysílat do jednotlivých částí bytu
 • Komunikace s mopem Braava M6
 • Umí využít čistící stanici Cleane base
Zápory
 • Po vysypání koše na nečistoty občas hlásí, že je plný

Testy robotických mopů iRobot

Recenze iRobot Braava jet 240 – Levný mop pro suchý, vlhký a mokrý úklid

Braava jet 240 je malý kompaktní robotický mop od společnosti iRobot. Vyrábí se v elegantní bílé barvě. Ta má jednu velkou výhodu. Na mopu i přes jeho lesklý povrch nebudou vidět otisky prstů. Manipuluje se s ním velmi snadno, má madlo, za které můžete mop přenášet – navíc váží pouhých 1,2 kg. V balení naleznete mop, Li-ion baterii, nabíjecí adaptér a celkem 6 jednorázových utěrek. Pro každý druh úklidu jsou v balení 2. Můžete si pořídit i utěrky pro více použití a také čistící prostředek, který nalijete do nádržky spolu s vodou. Nádržka na vodu má objem 150 ml.

Obsluha robotického mopu Braava jet 240 je jednoduchá. Stačí nalít vodu do nádržky, připevnit utěrku a zmáčknout tlačítko clean. Mop se ihned pustí do úklidu. Pro pokročilejší nastavení je potřeba si stáhnout aplikaci iRobot Home do vašeho mobilu. Ta je v češtině a funguje s Androidem a iOS. Za její pomoci nastavíte nejen pravidelnost úklidu, ale také si můžete vybrat ze 3 režimů úklidu. Jedná se o suchý, vlhký a mokrý úklid. Dle tohoto nastavení je potřeba vybrat příslušnou utěrku, aby byl výsledek co nejlepší. Aplikace zvládne i zobrazit mapu vašeho bytu či domu, abyste věděli, kde úklid proběhl. Recenzovaný robotický mop pak česky nemluví, pouze vydává zvukový signál třeba v případě vybité baterie.

S utěrkami se pracuje snadno, stačí stisknout tlačítko pro uvolnění a utěrku máte sundanou. Úklid probíhal díky navigaci iAdapt 2.0 systematicky a kvalitně. Díky vibrační hlavici si Braava Jet poradil i s většími nánosy nečistot a překážkou nebyly ani zvířecí chlupy, natož lidské vlasy. Vytíral kvalitně lino, dlažbu a parkety.  S dřevěnou podlahou si také poradil, i když občas zbyla lehká šmouha.

Díky čtvercovému tvaru bylo čisto i podél stěn a nábytku. Do vytírání přes prahy ani koberce se nepouštěl. Sice je detektoval trochu pomaleji, ale i tak ho nebylo třeba kontrolovat, že by se někde zaseknul. Pro jistotu si můžete nastavit (v rámci aplikace) režim virtuální zdi, aby se nevydával do míst, kam nechcete. Velmi jsme ocenili jeho tichý chod. Jediné, co uslyšíte, je rozstřik vody, a o motoru ani nevíte. Hlučnost mopu nepřesahuje 45 dB. Není potřeba se bát ani v případě, že bydlíte v patrovém domě. Schody rozpoznal a vždy se jim vyhnul.

Baterie robotického mopu Braava jet 240 vlastní kapacitu 1950 mAh. Ta vystačí na zhruba 25 m2 mokrého úklidu. Mop je díky tomu vhodný do menších prostor, třeba koupelny, chodby či kuchyně. Pro nabití je potřeba baterii vyjmout a dát do nabíječky. Bohužel mop nemá nabíjecí stanici, ale i přesto je to skvělý uklízecí pomocník, který se vám do bytu bude určitě hodit.

Klady
 • Kompaktní rozměry
 • Mop je velmi tichý a šetrný
 • Vysoká kvalita úklidu (3 režimy)
 • Vibrační hlava na nečistoty
 • Aplikace v češtině
Zápory
 • Odnímatelná baterie – bez nabíjecí stanice
 • Slabší výdrž baterie
 • Utěrky na více použití nejsou součástí balení

Recenze iRobot Braava jet m6 – Špičková kvalita úklidu a pokročilé funkce

Recenzovaný robotický mop iRobot Braava jet m6 patří mezi špičku ve své třídě. Je elegantně bílý se stříbrným víkem, přičemž díky matnému plastu se nemusíte bát, že by byl nějak ohmataný. Jako madlo pro úchop slouží prohlubeň na straně kamery. Při jeho váze 2,2 kg se přenášel poměrně snadno. V balení jsme nalezli bohatou výbavu. Obsahovalo mop, nabíjecí stanici s kabelem, lahvičku s čistícím roztokem, 3 jednorázové utěrky a 2 pratelné čistící podložky. To je vše, co potřebujete k pořádnému úklidu. Nádržka pro vodu a čistící roztok disponuje obsahem 445 ml.

Braava jet m6 se obsluhuje snadno. Stačí vyklopit kryt, vyjmout nádržku na vodu, naplnit a můžete vytírat. Mop se ovládá za pomocí 3 tlačítek nebo aplikací iRobot ve vašem mobilním telefonu. Ta funguje s Androidem i s telefony se systémem iOS. Stačí připojení k Wi-Fi. Aplikace i robotický mop s vámi budou komunikovat v češtině. Můžete nastavit pravidelnost úklidu, nebo vybrat ze dvou uklízecích režimů: suchého či mokrého. I u tohoto mopu je potřeba zvolit správnou utěrku pro zvolený uklízecí režim, aby výsledek byl co nejlepší. Díky funkci Keep Out Zones můžete v aplikaci nastavit místa, kterým se má mop vyhnout. Toto nastavení včetně map vysávaných míst si v aplikaci můžete kdykoliv zobrazit.

Před úklidem je potřeba nalít vodu do nádržky a nasadit utěrku dle vašeho výběru. To lze provést snadno, jen se nasune na mop. Na víčko kryjící nádržku jsme si museli dávat pozor, občas se nedocvaklo a je potřeba s ním zacházet jemně. Po spuštění se elektrický robotický mop pohybuje v prostoru systematicky a žádné místo nevynechal. Navigace iAdapt 3.0 s technologií vSLAM a kamerou na vrchní straně mopu se orientuje bezvadně i v členitém prostoru. Díky svému hranatému tvaru a utěrce umístěné vepředu mopu pečlivě vytřel i místa kolem zdí a nábytku.

Naprosto bezchybně rozpoznal koberec. Na linu, parketách a dlažbě bylo vše perfektně čisté. S dřevěnou podlahou si poradil lépe než model Braava jet 240, ale občas nějaká šmouha zůstala. Velké nánosy přilnavé špíny mu nevadí, věnuje jim více času, aby je pečlivě vytřel. Tryska na rozstřik vody je přesná. Blížící se nábytek kamera rozpozná, a my jsme na něm kapky vody nepozorovali. Překvapila nás jeho tichost. Výrobce uvádí hlasitost 50 dB. Po testování musíme uznat, že jsme robotický mop Braava jet m6 při jeho práci takřka nevnímali. O jeho pád ze schodů se bát nemusíte – senzory je vždy včas rozpoznaly.

U tohoto modelu má baterie kapacitu 1775 mAh. To bohatě stačilo na pečlivý úklid bytu o velikosti zhruba 85 m2. Nabíjení zabere 3 hodiny a vytírat pak robotický mop zvládne necelé 2 hodiny. V případě, že bude baterie slabší, tak se sám dojede nabít do nabíjecí stanice. Po nabití pokračuje v úklidu tam, kde přestal. Velkou výhodou recenzovaného robotického mopu Braava je, že komunikuje s jinými robotickými vysavači za pomocí funkce Imprint Link. Zmiňme námi testované modely Roomba 976 a Roomba i7. Závěrem musím ještě dodat, že se jedná o ideálního pomocníka do velkých prostor, který zvládne jakoukoliv špínu.

Klady
 • Velmi tichý robotický mop
 • Přesný rozstřik vody – nezasáhne nábytek
 • Kvalitní úklid i odolné špíny
 • Nastavení intenzity úklidu v aplikaci
 • Funkce opakovaného dobití během úklidu
 • Komunikuje s jinými robotickými vysavači
Zápory
 • Víčko nad nádržkou se občas nedocvakne

Sety robotických vysavačů a mopů iRobot

Set Roomba 976 a Braava jet 240

 • Ideální kombinace do standardních domácností s různými povrchy – Roomba vysaje celý byt a Braava 240 vytře například kuchyň
 • Lépe provedený úklid než u řady modelů 2in1
 • Sloučení výhod obou robotů

Set Roomba i7 a Braava jet m6

 • Ideální do jakkoliv velkých bytů
 • Komunikace obou robotů
 • Precizní a plně automatizovaný úklid
 • Pokročilé možnosti nastavení
 • Sloučení všech výhod obou modelů

Mohlo by vás zajímat:

Jaké jsou další oblíbené značky robotických vysavačů?

Pokud hledáte další skvělé značky robotických vysavačů, určitě se podívejte na značku Tesla a Concept. V našem dalším článku jsme pro vás přichystali ty nejlepší robotické vysavače, robotické vysavače s mopem, recenze a porovnání jednotlivých produktů i návod, jak si nejlépe vybrat model, který vám bude dlouho a dobře sloužit.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (3 hlasy)

Autor článku

Vít Kosina
Vít Kosina

Fotograf a redaktor na volné noze se zájmem o všechno, co za to stojí. Více o mně najdete na mém Facebooku.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář