Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Robotické vysavače

Recenze robotického vysavače iRobot Roomba i7+

1. 8. 2019 aktualizováno

hodnocení robotického vysavače iRobot Roomba i7+Vítěz testuTestado.cz
Robotické vysavače se již začlenily do uklízecího procesu v nejedné domácnosti. Představují pohodlnější formu úklidu, kterou oceníme hlavně v případech, kdy nemáme čas. Po iRobot Roomba e5 přišel na řadu modernější bratr iRobot Roomba i7+. Ten nabízí automatické vysypávání sběrného koše nebo inteligentní plánování úklidu.

Obsah balení

Velká krabice obsahuje robotický vysavač iRobot Roomba i7+, nabíjecí a čistící stanici, jednu virtuální zeď (včetně baterií), náhradní filtr a postranní kartáček včetně uživatelského manuálu.

Design a zpracování – 9/10

Po vybalení byl testovaný vysavač již plně sestaven do funkční podoby. Stačilo připojit nabíjecí stanici k elektrické síti a robota usadit na určené místo. Po nabití můžete nechat vysavač vesele pracovat – stačí zmáčknout tlačítko na jeho horní straně a pustí se do práce.

Design Roomba i7+ nevybočuje z tradičního pojetí robotických vysavačů. Kulatý tvar působí hezky a černá barva umocňuje „ono moderno“. Svrchní povrch je lesklý a obecně pěkný. Ani po delším používání se výrazně neplatná a robot vypadá stále jako nový. Hmotnost stroje činí 3,4 kilogramu a rozměry se vešly do 33,9 × 9,2 centimetrů. Vysavač není těžký a bez potíží jej zvedne i tříleté dítě – vyzkoušeno. Pro pohodlný transport slouží madlo.

Zásadní ovládací prvek představuje kulaté tlačítko na horní straně, které je navíc osvětlené. To je výborné hlavně ve tmě. Po levé a pravé straně jsou ještě umístěna další dvě tlačítka menší velikosti. Hořejšek je dále opatřen senzorem a kamerou. Přední části pak dominuje pohyblivý nárazník, který přichází do kontaktu s nábytkem a jinými překážkami.

O hlavní uklízecí práci se stará samozřejmě spodní část. Právě tam najdete menší rotující kartáček, jenž zvládá úklid podél stěn. Zhruba uprostřed jsou umístěny dva mohutné protiběžné kartáče, které společně s podtlakovým sáním sbírají prach, drobky a jiný nepořádek přímo do sběrného koše. Materiál jednotlivých součástí působí kvalitním dojmem a jsem toho názoru, že něco vydrží.

Robotický vysavač iRobot Roomba i7+ sedí na odpružených gumových kolech, umístěných po obou stranách. Otáčení na místě zařizuje menší kolečko v přední části. Jestliže vysavač narazí na nějakou překážku, snadno a rychle se otočí jiným směrem. Důležitou roli rovněž sehrává dvojice kovových plošek na spodní části, jejichž prostřednictvím se zařízení nabíjí.

Recenzovaný vysavač Roomba na mne udělal během dvouměsíčního testování velmi dobrý dojem. Vypadá moderně a čistící prvky jsou vysoce funkční. Potěšující je zároveň i robotův stále svěží vzhled. Při testování jsem jej nešetřil, nicméně i tak vypadají všechny části stále jako nové. Také nárazník není nikde poškrábaný.

Čistící stanice Clean Base

Co se týče nabíjecí a čistící stanice Clean Base, její rozměry jsou větší: 34,8 × 39,6 × 49,9 centimetrů zkrátka nikam neschováte. Ani hmotnost 7,3 kilogramu není nízká. Tuto skutečnost ovšem považuji spíše za klad, protože se při najíždění robota chová stabilně a nikam necestuje.

Kapacita stanice je zhruba 30 sběrných košů robota. Veškeré nečistoty se shromažďují do velkého sáčku, který po jeho naplnění buď vyhodíte (náhradní je v balení) nebo vyprázdníte a znovu použijete. Výměna sáčku je otázkou několika sekund. Čistící stanici mohu vytknout snad jen to, že při vyprazdňování robotického vysavače je velmi hlučná – asi jako klasický vysavač. S něčím takovým se ale dalo počítat.

Výbava a výdrž – 8/10

Náš robot byl vybaven třístupňovým čisticím systémem AeroForce, který všechen vzduch soustředí do štěrbiny mezi rotující kartáče. Přesný výkon jsem se nikde nedočetl, dle výrobce by ale měl být o něco účinnější než u předchozích modelů.

Recenze robotického vysavače iRobot Roomba i7+

Zásadní otázkou je samozřejmě hlučnost. V tomto případě bych řekl, že je decibelový rámus na vyšší úrovni. Pro poklidné sledování televize během vysávání to zkrátka není, hluk však není nijak nesnesitelný. Pokud jsem si dal do uší sluchátka, v právě uklízené místnosti jsem mohl normálně pracovat. Tohle je nicméně subjektivní názor, který se může člověk od člověka lišit. Zahraniční recenze ale na vyšší stupeň hluku vesměs poukazují.

Nyní si něco řekněme o funkční výbavě Roomba i7+. Tu zahrnují bezpečnostní senzory, které brání pádu ze schodů nebo vyvýšených míst. Fungují skutečně dobře – na konci schodu se spotřebič zastaví a pokračuje jinam. Testovaný Roomba vlastní také systém proti zamotávání do kabelů a třásní od koberce. S kabely problém opravdu nemá, v případě koberců si ale dávejte pozor na jejich zakončení, kde se mohou vyskytovat delší nitky. Právě ty je schopen robot nasát a mohou nastat problémy.

Ani tohle ale není negativum, které by stálo za udělení minusu. I před vysáváním klasickým vysavačem podlahu a koberce nejprve uklidíte tak, abyste mohli jednoduše vysát. Nevidím zkrátka důvod, proč bychom měli uklízecí práci robotovi znesnadňovat.

Neméně praktický je program SPOT. Pokud se vám rozsype například cukr nebo mouka, robot je schopen pomocí této funkce uklidit prostor o průměru 1m2. Osobně si ale myslím, že je mnohem pohodlnější a rychlejší sáhnout po lopatce.

Velmi praktická je virtuální zeď. Tu pohání dvojice baterií, a neviditelným paprskem je schopna zamezit vysavači v úklidu určité plochy. Má dokonce i druhou funkci, která vytvoří jakýsi virtuální oblouk kolem sebe. Taková možnost je jako stvořená pro misky s vodou a jídlem našich domácích zvířat.

„Výdrž se pohybuje kolem 1,5 hodiny”

Pojďme se podívat na to, jak je na tom robotický vysavač iRobot Roomba i7+ s výdrží. O energetický pohon se stará Li-Ion baterie s kapacitou 1 800 mAh. Výdrž se v mém případě obecně pohybovala kolem 1,5 hodiny. Je nicméně zásadní, v jakém prostředí se robot pohybuje, jak bude povrch znečištěn a jaké bude překonávat překážky.

Výdrž není určitě limitující. Jakmile se blíží vybití baterie, vysavač si sám zajede do stanice a začne se nabíjet. Až se dobije, sám pokračuje v práci přesně tam, kde dříve skončil. Doba nabíjení se dle výrobce pohybuje kolem 1,5 hodiny, s čímž mohu souhlasit. Taková doba je obecně hodně svižná – například Mi Robot Vacuum se dobíjí klidně i 3 hodiny.

Manipulace a ovládání – 9,5/10

Recenzovaný model můžete ovládat dvěma způsoby: formou tlačítek nebo chytrou aplikací iRobot HOME. Určitě vás nikdo nenutí k tomu, abyste nutně používali chytrý telefon. Pro maximální využití stroje ale tuto variantu jednoznačně doporučuji. Aplikace je k dispozici pro Android a iOS zcela zdarma.

Program jsem vyzkoušel na telefonech značky Huawei, Xiaomi a Apple a nikdy nevznikl žádný technický problém, co se spojení týče. Ostatně aplikace funguje i na dálku, čili můžete kupříkladu sedět v práci nebo na zahradě a vysavači zadávat nové úkoly, případně kontrolovat probíhající úklid. Stačí funkční připojení k internetu.

Po stažení aplikace iRobot HOME stačí propojit vysavač s domácí Wi-Fi a uklízecí zábava může začít. Aplikace je kompletně v češtině a její úroveň zpracování chválím. Je naprosto přehledná a intuitivní. Na hlavní stránce vidíte probíhající úklid a uplynulý čas, přičemž tlačítkem „CLEAN“ můžete dát vysavači pokyn k zastavení, pokračování v úklidu nebo k návratu do nabíjecí stanice.

Velmi užitečný je časový plán, v němž si lze přesně nastavit den a čas, kdy a kde má robot uklízet. Skvělá je dále historie úklidu, tudíž si nemusíte pamatovat, kdy robot pracoval. Vůbec nejlepší je pak inteligentní mapa, kterou robot automaticky tvoří při vysávání. Sám vám naskenuje domácnost a poté si můžete jednotlivé místnosti označit, například jako koupelnu, ložnici, šatník a tak dále. S touto mapou se dá následně pracovat tak, že robota pošlete uklidit pouze do vámi vybrané místnosti.

Aplikace nezapomíná ani na nápovědu, kde se dočtete něco o nejčastějších dotazech, záruce a péče a údržbě. Jako na dlani vidíte naplnění sběrného koše, stav sběrného kartáče a jádra. Pokud se vám robot zatoulá, máte možnost jej najít pomocí zvukového signálu (přesně, jak to známe u našich mobilů). Robotický vysavač na vás dokonce i mluví v češtině (jazyků je celá řada včetně angličtiny).

Recenze robotického vysavače iRobot Roomba i7+

Aplikace iRobot HOME vám přímo na telefon posílá důležité notifikace. Konkrétně je schopna upozornit na dokončení úklidu nebo případně nedokončený úkol. Je možná škoda, že nelze model i7+ ovládat plně manuálně. Není to funkce nepostradatelná, ale její přítomnost by potěšila.

Kvalita vysávání a údržba – 10/10

Vůči kvalitě vysávání nemohu mít absolutně žádné výtky. S velkou radostí a chutí jsem pozoroval, jak se robotický vysavač zdatně vypořádává s každým úkolem a nečistotami. První krůčky jsou samozřejmě takové „neohrabané“, protože čerstvě vybalený vysavač okolní prostředí nezná. Jakmile si ale všechna zákoutí a místnosti domu virtuálně osvojil, bylo vše v pořádku.

Pečlivě vysává podél zdí, nábytku, sedacích souprav a židlí. Problém nenastává ani při vjetí na huňatý kobereček, který dokonale načechrá a drobky nasaje. Kdykoliv jsem po místnosti rozmístil několik nahodilých drobků, po dokončení úkolu zmizely. Vysavač si poradí také s chlupy a vlasy. Pamatuje ale na to, že pokud má některý člen rodiny dlouhou kadeř, může se stát, že se zamotají do menšího rotačního kartáčku. Pak je nutné tyto vlasy manuálně odstranit, jinak může dojít ke snížení výkonu stroje – hůře třeba k jeho poškození.

Vadou na kráse jsou samozřejmě rohy. Tam se vysavač nemusí vždy dostat a je třeba sáhnout po smetáčku. Drobné problémy jsem zaznamenal při vjetí pod jídelní stůl, který je obklopen několika židlemi. Robot zde úklidem trávil docela hodně času. U klasických prahů ale problém nenastává. Tyto fyzické překážky překonává iRobot Roomba i7+ vskutku obratně.

Úklidové výsledky byly vždy na maximální možné úrovni. Nikdy se mi nestalo, že by zůstala některá z místností neuklizená. Vysavač jede systematicky a postupně uklízí jednu plochu vedle druhé, místnost za místností. Snad jenom připišme, že je Roomba i7+ schopen uklidit všechny typy tvrdých podlah i koberců. Žádné limity tedy zjevně nemá.

Dokonce i údržba je maximálně snadná. Sběrný koš (objem 0,6 l) je totiž plně omyvatelný, tudíž jej stačí z těla robotu vydělat a opláchnout. Takový úkon ale stačí skutečně jednou za čas, protože se jeho obsah automaticky vyprazdňuje. Také jednotlivé díly vysavače zůstávají nezašpiněné. Tady ale logicky záleží na tom, v jakých podmínkách vysavač pracuje.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na Heurece se uživatelských recenzí příliš nesešlo, proto jsme zavítali do zahraničí. Velmi dobré hodnocení si iRobot Roomba i7+ odnesl od kolegů ze stránky Tomsguide, kde se mezi klady objevila rychlost úklidu, navigace a možnost vyprázdnění sběrného koše. Skvělé hodnocení si vysavač odnesl také z webu Theverge, kde pochválili ještě pohodlné ovládání.

Alternativy k iRobot Roomba i7+

Zajímavou alternativu spatřuji v levnějším a neméně kvalitním stroji iRobot Roomba e5, který se pyšní elegantním vzhledem, snadnou obsluhou a skvělou výdrží.

Závěrečné hodnocení

9.1

Perfektní

Robotický vysavač iRobot Roomba i7+ vyniká zejména vysokou kvalitou úklidu a automatickým vyprazdňováním nečistot. Také podpora aplikace je vynikající. Tady nákupem chybu neuděláte.

Design a zpracování
9
Hardwarová výbava a výdrž
8
Manipulace a ovládání
9.5
Kvalita vysávání a údržba
10
Klady
  • Pěkné zpracování
  • Jednoduché používání
  • Skvělé funkce skrze aplikaci
  • Výborná kvalita úklidu
  • Automatické vyprazdňování koše
  • Překoná i prahy
  • Vše v češtině včetně hlasu
Zápory
  • Vysoká cena
  • Průměrná výdrž
  • Spíše hlučnější vysávání

Nejlepší vysavače

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (22 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář