Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Recenze robotického vysavače iRobot Roomba e5

14.11.2018 Petr Smejkal Petr Smejkal

Měsíc utekl jako voda a my vám konečně servírujeme naše úklidové zážitky s robotickým vysavačem iRobot Roomba e5, který si můžete v tuto chvíli pořídit za nějakých 13 999 Kč (11/18). Vysavač jsme vůbec nešetřili a vyzkoušeli jsme maximum možných funkcí. Pojďte se podívat, jak v našem testu dopadl.

Obsah balení

Součástí balení je robotický vysavač Roomba e5, akumulátor, nabíjecí stanice, AeroForce Filtr a 1× virtuální zeď Dual Mode (včetně 2 kusů 1,5V baterií), o které si popovídáme za malou chvíli.

Vyzdvihnout určitě musíme papírový manuál v českém jazyce, který je srozumitelně napsán. Použité obrázky pak hezky vysvětlí jednotlivé možnosti stroje včetně vyprazdňování sběrného koše, čištění filtru a pokynů pro péči a údržbu. Pro plnohodnotnou obsluhu a servis stroje tedy není nutné chodit na internet.

iRobot Roomba e5 - obsah balení

Design a zpracování – 9,5/10

Po vybalení je nejprve žádoucí připojit dokovací stanici. Instalace je zcela prostá – stanici položíte na vámi vybrané místo a napájecí kabel zapojíte do elektrické sítě. Stanice by měla být umístěna ideálně v prostoru u zdi s nejméně 0,5 metru volným prostorem z obou stran. Právě k ní se totiž jezdí robotický vysavač pravidelně dobíjet, tudíž je nutné vybrat takové místo, které bude mít vysavač vždy na dosah (včetně Wi-Fi) a vám nebude jeho zábor na obtíž.

Dokovací stanice vypadá díky černé barvě nenápadně, tudíž nebude snad v žádné místnosti designově překážet. Spodní strana nabíječky je pak mírně pogumována, nanesená vrstva je nicméně dosti slabá. Je tedy nutné postupovat dle návodu a stanici skutečně umístit zadní částí ke zdi, jinak vám bude nabíječka cestovat po bytě. Tahle informace samozřejmě není výtka, nýbrž naše uživatelské upozornění pro budoucí majitele. Pravdou nicméně je, že napájecí kabel nelze jednodušším způsobem uschovat, tudíž doporučujeme stažení gumičkou a umístění za dokovací stanici. Jestliže tak neučiníte, kabel vám bude kolem stanice nevzhledně polehávat.

Zpracování nabíječky je ale druhořadé, proto přenesme naše zraky na vzhled samotného robotického vysavače. Zevní podoba modelu iRobot Roomba e5 je prostě úžasná: vysavač představuje krásný dekorační prvek do každého bytu nebo domácnosti. Černé zpracování v lesklé podobě vypadá prostě skvěle. Samotný robot měří 340 × 90 milimetrů a hmotnost se zastavila na stále slušných 3,6 kilogramech. Takové míry jsou vskutku praktické, neboť se vysavač dostane i do těžko přístupných míst včetně prostor pod TV stolkem či postelí.

V rukou je taková váha již cítit, výrobce ale nenechal nic náhodě a horní stranu opatřil užitečným madlem pro snadný přenos. Vysavač tedy není nutné držet oběma rukama, nýbrž postačí několik prstů. Taková skutečnost je důležitá zejména pro křehké ženy nebo starší osoby. Na horní straně dále dohledáte trojici mechanických tlačítek. Hlavní vypínač sídlí uprostřed a je opatřen nápisem CLEAN, jehož bílé podsvícení vypadá moc pěkně. Po levé straně je k mání tlačítko domů (robot se vrátí do stanice) a vpravo zase speciální tlačítko pro lokální úklid vybrané plochy.

Kousek nad avizovanými tlačítky dřepí trojice barevných kontrolek. Díky jejich přítomnost se dočtete o připojení k Wi-Fi, vizuálně zkontrolujete aktuální stav baterie a v případě obtíží se rozsvítí kontrolka diagnostiky problémů. Není tedy nutné nikde nic vyhledávat nebo luštit, neboť vás tahle mašina o veškerých důležitostech graficky vyspraví zcela automaticky. Na vršku nechybí také RCON senzor a logo výrobce bílé barvy. I zvědavá návštěva tak ví, kdo za vás vaši domácnost uklízí.

iRobot Roomba e5

Zatímco zadní strana zůstala statická, tu přední inženýři vybavili nárazníkem se zpomaleným dotykem. Stěžejní funkcí této vymoženosti je zabránit poškození vybavení bytu a tlumit nárazy během úklidu. Nutno říci, že se s tímto gymnastickým úkolem vysavač vypořádával velmi slušně. Ani po měsíčním úklidu jsme nezaznamenali žádné viditelné oděrky nebo obdobné problémy. Poloprázdnou PET lahev ovšem vysavač o kousek posune. Přejděme ale ke spodní části, kde se nám zpřístupní hromada vymožeností.

V prvé řadě zmiňme dvojici gumových odpružených kol, díky nimž je vysavač schopen dobrého záběru. Zevní zpracování jistí za přilnavost ke všem druhům povrchů a eliminaci případného poškození parket nebo plovoucí podlahy. Po bočních stranách je testovaný stroj vybaven čtveřicí senzorů eliminující pád ze schodů. Ty fungují dobře a svoji úlohu plní na výbornou. Přední část dále okupuje otočné kolečko, které slouží pro vedení stroje a otáčení na místě včetně dobíjecích kovových konektorů (těmito se vysavač nabíjí).

Podívejte se, jak robot pracuje:

Stěžejní součást každého vysavače představují kartáče, jimiž zařízení pracuje. Při levé straně byl usazen rotující boční kartáček, jehož schopnosti dokáží čistit místa kolem nábytku, podél stěn, rohy místností a jiná, hůře dostupná místa. Uprostřed přístroje dále pracují dva proti sobě rotující gumové kartáče AeroForce. Výběr materiálu určitě chválíme, neboť guma nepochybně patří mezi odolné a trvanlivé materiály. Hned vedle hlavních kartáčů je ještě sběrný koš.

Zpracování iRobot Roomba e5 se nám moc líbí, a to jak po designové stránce, tak použitými materiály. Čistě subjektivně jsme nabyli dojmu, že tenhle vysavač představuje skutečně velmi trvanlivý uklízecí nástroj. Je prostě bytelný a použité součásti působí kvalitně.

Hardwarová výbava a výdrž – 9/10

Robotický vysavač byl vybaven novým motorem 2. generace, který by měl být zase o něco účinnější než předchozí verze. Nikde jsme se však nedočetli jeho přesný číselný výkon. Ať už je pravda jakákoliv, síla motoru je skutečně dosti slyšitelná. Při plném výkonu je robot hodně hlučný, tudíž je například sledování televize během úklidu zhola nemožné. Technické parametry hovoří o 58 dB.

Kromě hnací síly jsou neméně důležité také přítomné funkce. Těch má Roomba e5 na rozdávání. Kromě senzoru proti pádu ze schodů zná program SPOT, který využijete k lokálnímu úklidu. Po zmáčknutí tlačítka začne robot uklízet prostor o průměru 1 m2, což se hodí třeba v případě vysypání květináče, brambůrků a tak dále. Robot je dále vybaven systémem proti zamotávání do kabelů, který se nám skutečně osvědčil. Jakmile vysavač najel na elektrický kabel, okamžitě začal mířit jiným směrem. Nechybí ani detekce zvednutí, jež v případě pozvednutí robota automaticky všechny kartáče vypne.

Působivá je také přítomnost akustické detekce nečistot. Pokud během úklidu robot narazí na znečištěnější místo, danou lokalitu automaticky uklidí a teprve poté pokračuje dál. Potěší rovněž možnost odloženého úklidu ve vámi zvolený den a čas. Není tedy vyloženě nutné robota neustále manuálně obsluhovat, ale existuje příjemnější možnost naplánování. To lze provést skrze aplikaci iRobot HOME, ke které se dostaneme v další kapitole.

Moc dobrou pomůcku představuje také virtuální zeď. Tu lze postavit například k miskám domácích mazlíčků tak, aby je robot objel obloukem (o průměru 1,2 metru). Nabízí se i druhá funkce, která po zapnutí představuje jakousi virtuální zeď dlouhou až 3 metry. Takovou možnost uplatníte například k přehrazení druhé místnosti. Vyjmenované funkce jednoduše navolíte na samotné krabičce prostřednictvím mechanického tlačítka.

iRobot Roomba e5 je poháněn baterií o kapacitě 1 800 mAh, která by měla zajistit úklid 100 m2 na jedno nabití. Takové hodnoty se těžko měří, neboť je každá domácnost úplně jiná a samozřejmě záleží na množství překážek, charakteru nepořádku a jiných skutečností. Nutno nicméně říci, že nás kapacita nijak nelimitovala. Ba naopak – stroj dokázal na jedno nabití hravě uklidit celou místnost, a ještě mu zbyla spousta energie. Výdrž je tedy špičková. Doba nabíjení se pak pohybuje kolem 2 hodin.

Manipulace a ovládání – 9,5/10 

Recenzovaný vysavač máte možnost ovládat dvěma způsoby. Není problém stroj obsluhovat pouze formou zmíněné trojice tlačítek přímo na konstrukci. Taková forma je opravdu maximálně jednoduchá a srozumitelná – zmáčknout knoflík prostě svede úplně každý.

iRobot Roomba e5

Mnohem efektivnější a zábavnou formu ovšem nabízí aplikace iRobot HOME, kterou si mohou zdarma stáhnout majitelé operačního systému Android nebo iOS. Jako na dlani pak máte přehled o stavu baterie a činnosti robota: vidíte, zda pracuje nebo se právě nabíjí. Kromě jiného se můžete podívat do historie, kde vyčtete, v jaký den, hodinu a jak dlouho robot vlastně pracoval.

Podívejte se, jak aplikace iRobot HOME funguje:

K vidění je dále počet úkolů nebo celková doba úklidu. Parádní je také týdenní plán, jehož prostřednictvím si vyberete datum a čas, kdy má vysavač uklízet (třeba v době, kdy pracujete mimo domov). Přes záložku údržba se zase dozvíte o stavu sběrného koše a jádra robota. Aplikace vás dokonce dokáže odkázat na nápovědu a uživatelskou příručku. Vše v naší mateřštině a hezkém grafickém zobrazení. Prostřednictvím aplikace dokonce lze stroj najít nebo vybrat jazyk, kterým bude mluvit – ani tady nechybí čeština.

iRobot Roomba e5

Ovládání vysavače je tedy zábavné a intuitivní. V aplikace nicméně postrádáme možnost vybrat přesnou uklízecí plochu nebo robota ovládat plně manuálně. Možná je to pouhá drobnost, ale některé konkurenční přístroje takové schopnosti mají, tudíž je nutné udržet objektivitu.

Kvalita vysávání a údržba – 9,5/10

Uklízecí schopnosti modelu iRobot Roomba e5 jsme si nemohli vynachválit. Vysavač dobře zvládá cukr, kávu, menší drobečky, kousky jídla, vlasy a zvířecí chlupy. Doslova každé místečko zůstalo ošetřené a uklizené. Dobře se osvědčil i stranový kartáč, který umí zdárně zamést prostory podél zdiva a koutů místnosti. Zásadní informací je také schopnost robota překonat prahy do výšky 2 centimetrů. Naše prahy byly ale o něco vyšší, tudíž jsme neměli jak danou schopnost prakticky otestovat. Dle zkušeností jiných uživatelů tato funkce pracuje dobře.

Zatímco některé robotické vysavače uklízí náhodně nebo systematicky, Roomba vsadila na vlastní systém iAdapt. Ten spolupracuje s programovou výbavou stroje, která neustále kontroluje okolní prostor a v rámci 40 předdefinovaných pohybů vysavači zadává jednotlivé úkoly. V rámci vysávání tak robot navštíví každé místo až 4×, čímž se zvýší efektivita úklidu.

Taková forma má samozřejmě jak své výše uvedené výhody, tak i své nevýhody. Tou nejpodstatnější je časově náročnější úklid. Je nicméně k zamyšlení, zda na takovou skutečnost lze pohlížet jako na negativum. Zastáváme totiž názoru, že si robotický vysavač nebude kupovat zákazník, který cílí na co nejrychlejší úklid. I takoví se ale samozřejmě najdou.

S kvalitou úklidu jsme tedy byli spokojeni. Skvěle se také projevila použitá filtrace, která po vysávání zamezila výskytu typického zápachu po vysávání. Obdobně je na tom i neméně důležitá údržba. Nejčastěji budete vyprazdňovat sběrný koš o objemu 0,6 litrů. Ten od robota vyjmete zmáčknutím tlačítka na boku konstrukce, načež koš vyjede snáze ven. Po jeho vyjmutí stačí otevřít dvířka a obsah s nečistotami a prachem vyklepat do koše (lze také umýt pod tekoucí vodou). Sběrný koš je na okraji vybaven filtrem, který se rovněž velmi jednoduše vyjme a očistí.

Udržovat je nicméně třeba také kola, otočné kolečko, postranní kartáček a hlavní kartáče. Všechny lze jednoduchým způsobem očistit, přičemž hlavní kartáče se vyjmou stisknutím západky. Po jejich uvolnění jsou pak snadno dostupné k pečlivější údržbě. Ačkoliv je celkově čištění nadmíru snadné, všem doporučujeme si nejprve pročíst přibalený návod. I v tomto případě je totiž žádoucí dodržovat určitý postup zaručující dlouhou životnost robota a jeho nástrojů.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na domácí Heurece se příliš uživatelských recenzí neurodilo, a tak jsme raději zavítali mezi zahraniční recenze.

Líbilo se nám kupříkladu povídání našich slovenských bratrů ze serveru techbox.dennikn.sk, kde si pochvalovali dobrou cenu a Wi-Fi aplikaci. A pěkného hodnocení se vysavač dočkal i na stránce moderncastle.com, kde kladně hodnotili aplikaci a výkon.

Alternativy k iRobot Roomba e5

Za obdobní peníze se prodává například model ze stejné stáje iRobot Roomba 866, u něhož si spokojení zákazníci cení výkon, výbavu nebo třeba zpracování. Jako slušnou levnější alternativu považujeme robotický vysavač Mi Robot Vacuum (recenze), který v našem testu obstál na výbornou.

Závěrečné hodnocení

9.4

Perfektní

iRobot Roomba e5 patří mezi efektivní robotické vysavače, který dokáže vaši domácnost uklidit do zářivé čistoty. Tenhle pomocník je elegantní, chytrý a plně automatický. Obsluhu zvládnout i naprostí začátečníci včetně starších osob. Nákup můžeme jedině doporučit.

Design a zpracování
9.5
Hardwarová výbava a výdrž
9
Manipulace a ovládání
9.5
Kvalita vysávání a údržba
9.5
Klady
 • Elegantní vzhled
 • Robustní zpracování
 • Jednoduchá obsluha
 • Skvělé funkce skrze aplikaci
 • Možnost plánovaného úklidu
 • Výtečná kvalita vysávání
 • Skvělá výdrž
Zápory
 • Delší doba úklidu
 • Hlučnější vysávání
 • Nepřejede práh u dveří (nad 2 cm)
 • Nabíječku je nutné mít u zdi

iRobot logo

Za zapůjčení vysavače iRobot Roomba e5 děkujeme společnosti iRobot.cz

Nejprodávanější vysavače podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (5 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář