Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Srovnání Philips Sonicare DiamondClean 5100 vs. ProtectiveClean Prestige 9900

2. 10. 2023 aktualizováno

Přemýšlíte, jaký elektrický sonický kartáček si pořídit? Zda pro vás bude dostačující standardní typ nebo zda využijete chytré funkce pokročilého modelu? Srovnali jsme pro vás dva sonické kartáčky – Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 a Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900. Při porovnání jejich funkcí se také blíže podíváme, jak si s nimi správě čistit zuby a jak vám ke vhodné technice mohou pomoci.

Kvalita zpracování a ovládání

Nástavce jako takové srovnávat nebudeme, protože ačkoliv každý z elektrických kartáčků má v balení jiný typ, další si můžete dokoupit podle svých představ. Všechny druhy hlavic jsou plně kompatibilní s oběma modely. Protož se podíváme především na samotná těla zubních sonických kartáčků.

dražší vs levnější elektrický kartáček

Oba srovnávané sonické kartáčky jsou si svým základním zpracováním podobné. Mají matné a neklouzavé provedení a přibližně stejnou hmotnost mírně přes 120 g. Taktéž bytelnost je na podobné úrovni. Avšak dražší model Sonicare DiamondClean Prestige 9900 působí na rozdíl od svého levnějšího kolegy daleko luxusnějším dojmem. Běžná gumová tlačítka jsou zde nahrazena méně nápadnými a na pohled hezčími dotykovými plochami. Taktéž obyčejné diody s grafickými vysvětlivkami jsou zastoupené přímo svítícími symboly, což je v každém případě vizuálně daleko efektnější.

Ovládání

Ačkoliv je Sonicare DiamondClean Prestige 9900 rozhodně designově povedenější, jeho minimalistické a elegantní provedení si částečně vybralo svou daň v intuitivnosti ovládání. Zatímco používání tlačítek zvládne bez návodu úplně každý, dotykové panely vás mohou zpočátku potrápit. Pro aktivaci je nutné o něco silnější stisknutí než pouhý dotyk. Zároveň přepínání intenzity není na první pohled tak dobře viditelné a bez manuálu někomu nemusí ani dojít, že diody u nenápadného nápisu fungují jako klikatelný ovládací prvek. Nicméně vše je na zvyku a s informacemi, jak se sonickým kartáčkem zacházet, si s ovládáním poradíte.

Na druhou stranu Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 zvládnete ovládat i popaměti. Tlačítka snadno nahmatáte. U pokročilejšího modelu má haptické přizpůsobení jen zapínací / vypínací tlačítko. Spouštěč pro přepnutí intenzity je hladký a na těle ho jen uvidíte, nikoliv nasaháte bez dívání se. Pro přepnutí režimu dokonce musíte do mobilní aplikace.

Režimy čištění

Abych byla s kritikou vyšší náročnosti ovládání k dražšímu elektrickému kartáčku spravedlivá, je nutné ihned zmínit, že Sonicare DiamondClean Prestige 9900 je daleko lépe vybavený funkcemi než jeho levnější kolega, proto je i náročnější všechny možnosti uspořádat tak, aby bylo nastavování doopravdy snadné.

Na Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 najdete sice přepínání režimů ihned na kartáčku a nemusíte do mobilní aplikace, na druhou stranu jsou v nabídce jen 3 (klasické čištění, bělení a rozšíření o péči o dásně). DiamondClean Prestige 9900 naproti tomu nabídne celkem 5 režimů (všechny tři jako u levnějšího modelu a navíc ještě intenzivnější delší čištění a mód pro citlivé zuby). Spolu s více režimy také souvisí možnost si zvolit z více časovačů. Oba modely totiž po odvedení práce svůj chod samostatně ukončí.

Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900 navíc na rozdíl od svého protějšku disponuje přepínačem intenzity ve třech stupních. Tu nižší řada neumožňuje změnit vůbec.

Výsledky čištění

Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 vykoná 31 000 pohybů za minutu​, zatímco pokročilejší Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900 zvládne dvojnásobek – 62 000 pohybů za minutu. Ačkoliv je v účinnosti rozdíl, v praxi změnu nepoznáte. Dokonale hladké zuby za krátkou dobu zvládnou oba dva modely. Avšak pokud máte specifické potřeby, jako například odolný zubní plak, oceníte vyšší intenzitu pokročilého elektrického kartáčku.

Trpíte-li naopak na velmi citlivé zuby a dásně, můžete bez obav používat jakýkoliv z modelů. Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 je celkově velmi jemný a u DiamondClean Prestige 9900 si lez navolit intenzitu.

Chytré funkce

Vychytávky na elektrických zubních kartáčcích slouží k tomu, aby nám ušetřili práci a především, abychom si s nimi zvládli čistit zuby ještě lépe a účinněji. V množství smart funkcí samozřejmě nemá cenu dlouho tajit vítěze. Jednoznačně vede pokročilejší Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900, který se přímo na chytré možnosti specializuje díky kompatibilitě s mobilní aplikací. Přesto i Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 má co nabídnout a dokáže vám usnadnit mnoho starostí a pomoci vám k lepším výsledkům čištění. Pojďme se teď podívat, jak správně pečovat o zuby a jak vám chytré funkce těchto dvou sonických kartáčků budou nápomocné.

Pravidelná výměna hlavice

Štětiny se postupem času opotřebují, v důsledku čehož přestanou poskytovat tak dobré vlastnosti a sníží se jejich schopnost účinného čištění. Zatímco manuální kartáček vyhodíte celý, u elektrických zubních kartáčků stačí vyměnit hlavici. Jak již bylo zmíněno, oba Philips Sonicare mají vzájemně kompatibilní nástavce. Jejich rychlost opotřebovávání i cena za novou hlavici tak bude stejná, ať si vyberete jakýkoliv z nich. Obvykle zaplatíte od 650 do 1 250 Kč za 4 kusy dle vybraného typu. Pokud chcete, ušetřit můžete získáním slevy při nákupu většího množství nebo s objednáním předplatného. Jeden nástavec vám vydrží přes 150 čištění i s rezervou pro případ, že byste špatnou technikou štětiny rychleji poškodili.

Na výdrž čistící hlavice má vliv to, jak na kartáček tlačíte a také samozřejmě to, jak pravidelně a jak dlouho si čistíte zuby (na obě tyto důležité podmínky správné péče o chrup se podíváme později). Velkou výhodou je, že oba sonické kartáčky Philips Sonicare tyto faktory berou v potaz ve své chytré funkci hlídáčku opotřebení hlavice. Každý z nástavců má v sobě mikročip, který se synchronizuje s tělem a tak rozpozná, jak jsou vaším stylem čištění štětiny opotřebené. Na rozdíl od některých zcela základních modelů tak vyhodnocuje výměnu hlavice vám na míru, nepočítá jen uplynulé dny či počet spuštění od minulé výměny.

Ačkoliv výměnu hlavice hlídají na stejném principu oba modely, Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900 má přeci jen několik výhod navíc. V mobilní aplikaci najdete informace odhadovaného počtu dnů, po které vám nástavec ještě vydrží. Také si rovnou můžete přes appku objednat nové hlavice.

Pravidelné čištění

Základní pravidlo, které zná snad každý, je pravidelnost péče o zuby. Čištění by mělo probíhat alespoň dvakrát denně, aby se průběžně odstraňoval zubní plak. Ten vzniká z usazených bakterií, které se postupně prožerou přes sklovinu do zubu a způsobí kazy. Při dlouhodobém ponechání na zubech plak navíc postupně zraje a stává se odolnějším proti mechanickému odstraňování. Po čase se působením minerálů ze slin přemění na zubní kámen, který již běžným ani elektrický kartáčkem nevyčistíte a který vám odstraní až při návštěvě dentální hygieny. Ponechání zubního kamene nejenže přispívá ke vzniku kazů, ale ještě navíc způsobuje zánět dásní a následně i parodontózu, což je onemocnění závěsného aparátu zubů, jenž nezřídka končí uvolněním a vypadnutí zubu.

Na pravidelnost byste měli v první řadě myslet sami a vytvořit si návyk každodenního čištění. Přesto i s tímto vám pokročilejší z recenzovaných sonických kartáčků pomůže díky funkci záznamů. Při pravidelném párování s mobilní aplikací bude sledovat, jak jste poctiví, čímž motivuje k tomu, abyste čištění zubů nevynechávali a neměli v kalendáři v appce prázdná okénka. Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 pro dohled nad pravidelným čištěním bohužel žádnou funkci nemá.

Doba čištění

Abyste dokázali odstranit všechen plak, je zapotřebí čištění zubů věnovat nějaký čas. Elektrické kartáčky jsou díky samostatným pohybům mnohem rychlejší než manuální. Pro kompletní péči o zuby tak budete potřebovat zhruba 2 minuty. Pokud chcete být poctiví a věnovat se zvlášť ještě například čištění dásní, můžete si dobu samozřejmě prodloužit.

Oba naše srovnávané elektrické kartáčky disponují časovačem, který vám dobu čištění sám stopuje a po uplynutí potřebného času se vypne nebo přepne do jemnějšího módu pro péči o dásně – záleží na vašem nastavení. Jak již bylo zmíněno, pokročilejší Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900 má ve srovnání s Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 více režimů a tudíž si můžete vybrat i z více různých časovačů. Jinak ale hlídají dobu čištění oba stejně spolehlivě.

Správný tlak

Na zubní kartáček není dobré tlačit, aby se nesnižoval čistící efekt, ale také proto, abyste předcházeli rychlejšímu opotřebení nástavce a především si v nejhorším případě nepoškodili zubní sklovinu. Takto důležitou věc hlídají oba sonické kartáčky od Philips stejným spolehlivě fungujícím senzorem tlaku. Přílišný tlak poznáte u ProtectiveClean 5100 podle atypického zvuku. DiamondClean Prestige 9900 ještě přidá vizuální signalizaci v podobě rozsvíceného spodního prstence. To, zda jste na elektrický kartáček v průběhu čištění moc netlačili, si následně můžete zkontrolovat i v mobilní aplikaci nebo se jí nechat opravovat přímo během péče o zuby.

Pomalý postup

Sonický elektrický kartáček se nepožívá stejným způsobem jako ten manuální. Pohyby vykovává hlavice za vás, tudíž se při čištění zubů nepohybuje rukou ze strany na stranu či odshora dolů, ale postupně se štětiny přikládají na všechna místa a pomalu se postupuje dále. Při přechodu z manuálního kartáčku s tím můžete mít chvíli problém, než si na nový způsob zvyknete. Avšak po krátké době jistě oceníte nenáročnou práci a už vás ani nenapadne se snažit svými pohyby nahrazovat sonický chod.

Máte-li obavy, že si budete na čištění s elektrickým kartáčkem hůře zvykat, bude pro vás dobrou volbou pokročilejší model Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900, který má senzor přílišného pohybu a dokáže vás ihned opravit. ProtectiveClean 5100 touto funkcí sice nedisponuje, avšak velmi brzy ho zajisté také začnete používat správně bez nadbytečných pohybů.

Úhel náklonu

Štětiny čistící hlavice se správně přikládají k zubům pod úhlem 45°, nikoliv kolmo. Nejenže tak dosáhnete lepších výsledků, ale navíc zmírníte nepříjemné pocity tření štětin o zuby. Tuto techniku je občas náročné si osvojit, pokud jste si dosud čistili zuby kartáčkem postaveným kolmo k zubům.

Zatímco u ProtectiveClean 5100 se žádná funkce pro hlídání správného náklonu nenachází, pokročilejší ze sonických kartáčků vám částečně pomůže se dobrou techniku naučit. Při sledování čistění přes mobilní aplikaci vidíte, jaká místa a jak spolehlivě jsou vyčištěná. Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900 zaznamenává čištění při přiložení pod správným úhlem. Během testování jsem zkoušela doporučené přikládání kartáčku obejít a doopravdy se snímací systém ošálit například jen mačkáním na štětiny nedá. Aplikace vám tak pomůže si na držení kartáčku pod správným úhlem zvyknout.

Baterie

V použité baterii se srovnávané sonické zubní kartáčky vzájemně neodlišují. Jejich pohon zajišťuje pevně zabudovaná dobíjecí lithium-iontová baterie, která na jedno nabití vydrží až dva týdny. Taktéž mají indikaci probíhajícího napájení a potřeby dobití. Rozdíl je však v nabíječce a jejím fyzickém provedení. Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 má ze spodní strany otvor, kterým se nasazuje na „zobáček“ nabíjecí stanice, zatímco Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900 je ze spodní strany prakticky hladký a pevné držení na nabíječce zajišťuje vyvýšený a snímatelný okraj stanice. Obě řešení jsou stabilní, avšak levnější model stojí na svém místě lépe, pokud byste o něj omylem zavadili. Na druhou stranu, stejně jako celkový design kartáčku, i nabíjecí stanice dražšího typu působí elegantněji. Navíc má ještě cestovní pouzdro, které zvládne po zapojení přes USB-C napájení zajistit.

Příslušenství

Zatímco pouzdro dražšího modelu slouží i jako nabíječka, levnější plní čistě jen ochrannou funkci a pro nabíjení ho nelze použít. Také má jednodušší design s obyčejným ale přesto pevným zacvakávacím systémem zavírání. Pouzdro k Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900 naproti tomu designově ladí s elektrickým zubním kartáčkem a zavírá se pomocí magnetického systému.

Příjemným překvapením ve prospěch ProtectiveClean 5100 je druhá větší stanice, kterou si můžete dokoupit či pořídit s kartáčkem rovnou v sadě. S dražším typem není tato vychytávka k dispozici a ani s ním není kompatibilní. Rozšířená stanice zvládá nejen nabíjet, ale také desinfikovat hned dvě hlavice naráz. K odstranění usazených bakterií na štětinách nástavce používá UV světlo. Celý proces desinfekce zabere 10 minut. Používání je velmi snadné.

Závěr

Pokročilejší (DiamondClean Prestige 9900) ze srovnávaných sonických kartáčků má povedenější design těla i příslušenství a nabídne daleko více chytrých funkcí, které souvisejí s přítomností mobilní aplikace. Dokáže vás tak lépe navigovat k tomu, abyste si čistili zuby správným způsobem. Na druhou stranu Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 má výhodu nejen v nižší ceně, ale také v jednodušším ovládání díky absenci smart vychytávek. Kromě nastavení intenzity má však všechny základní funkce. Navíc ho lze používat s desinfekční stanicí. Hlavice jsou navzájem kompatibilní pro oba modely a také v baterii se od sebe elektrické kartáčky neodlišují. DiamondClean Prestige 9900 však lze nabíjet i v cestovním pouzdru.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.7 (12 hlasů)

Autor článku

Katka Muchová
Katka Muchová

Profesně napůl redaktorka, napůl výcvikářka psů. Ve volném čase milovnice fotografování, umění, nových technologií a brouzdání po internetu, kde hledám informace o společenském dění a zajímavé produkty. Baví mě testování různých vychytávek a ráda s jejich výběrem pomáhám ostatním. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář