Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Bílé zboží

Recenze lednice Gorenje N 6X2 NMX

15. 8. 2017 aktualizováno

Nejen v parném létě je nutné skladovat potraviny v bezpečí chladícího zařízení. V redakci jsme se proto rozhodli detailně popsat naši několikaměsíční zkušenost s volně stojící kombinovanou lednicí Gorenje N 6X2 NMX. Tu v současnosti pořídíte za cenu kolem 12 000 Kč (08/2017) a naše praxe potvrzuje, že po právu patří mezi nejoblíbenější spotřebiče na trhu.

Náš tip

Poohlížíte se po nové lednici? Navštivte článek Nejlepší lednice, kde kromě doporučených modelů najdete i rady, jak chladící zařízení správně vybrat.

Design a zpracování – 9/10

Spotřebič o výšce dospělého člověka vás na první pohled upoutá praktickým nerezovým vzhledem, který snadno zapadne do jakékoli kuchyně. Ze samotného nerezu jsou nicméně vyrobeny pouze čelní dveře. Boční strany jsou natřeny šedou metalízou, která nerez jen imituje. Barevně však obě části k sobě ladí hezky. To se bohužel nedá říci o dvojici matně šedých madel, které lednici trochu ubírají na kráse. Nejde o nic hrozného, ale esteticky citliví zákazníci mohou být zklamáni.

Přestože mají dveře úpravu proti otiskům prstů, při troše snahy se vám ruku obtisknout podaří. Jde to však mnohem hůře než na bočních stěnách a je nutno říci, že při běžném používání nejsou stopy prstů ani další šmouhy na lednici téměř vidět. Pokud jde o otevírání dveří, s žádnými problémy jsme se nesetkali. Otevírají se snadno a do úhlu přes 90°.

Z hlediska rozměrů má Gorenje N 6X2 NMX standardní šířku 60 cm, díky čemuž ji lze zabudovat do stejně širokého výklenku. Pro úplnost dodejme hloubku 64 cm, výšku 185 cm a hmotnost 67,5 kg. Pro snadnější instalaci slouží rejdovací kolečka na zadní straně a vyrovnání do vodorovné polohy usnadňují nastavitelné přední nožičky. Elektrický kabel měří 2 metry.

Designově povedeným prvkem je nepochybně černý LED displej s ovládacím tlačítkem, zabudovaný doprostřed horní častí dveří. Nad nimi se pak skví logo hrdého výrobce.

Standardně mají dveře otevírání nalevo, ale není problém je přemontovat doprava. Velmi kvitujeme, že dveře, stejně jako tělo spotřebiče, mají všechny hrany příjemně zaoblené. Jediná výtka jde opět na adresu madel, které mají hrany „ostřejší“.

Jako povedenou vychytávku musíme pochválit plastové distanční vložky, které se zasunou do zadní strany spotřebiče a zamezují přitlačení lednice příliš blízko ke stěně. Tím zaručují dostatečný prostor pro volnou cirkulaci vzduchu.

Objem a vnitřní uspořádání – 9/10

Celkový čistý vnitřní objem Gorenje N 6X2 NMX je 307 litrů. Z toho připadá 222 litrů na horní chladící část a 85 litrů na dolní mrazící část. To z ní činí ideálního společníka pro běžnou 3-4 člennou rodinu. Vnitřek chladničky je ve standardní bílé barvě a dostatek světla pro pohodlné vyndávání a vkládání potravin zajišťuje stropní LED osvětlení. Naopak v mrazáku žádné světlo nečekejte.

Vnitřní uspořádání chladničky tvoří trojice skleněných polic s kovovým okrajem, velká plastová zásuvka na zeleninu CrispZone a kovový držák na lahve. Kapacita držáku je 9 lahví o objemu 0,75l. Jednotlivé poličky lze umístit do pěti různých výškových poloh a pochválit u nich musíme ochranu proti nechtěnému vysunutí. Na dveřích najdeme další 2 poličky, které lze snadno posunovat nahoru a dolu, společně s hlubokou policí na lahve (do objemu až 2,5 litru).

Přibalen je i MultiBox zásobník na potraviny se silným pachem (cibule, omáčky, zrající sýry, máslo), který lze rovněž využít jako držák na 7 vajec nebo led. Ve spodním mrazáku pak najdete trojici různě velkých plastových zásuvek. V případě, že chcete využít celý objem mrazničky, lze je odstranit a nahradit dvojicí skleněných polic.

Z hlediska vnitřní variability a vybavenosti není této lednici tedy příliš co vytýkat. Pouze snad absenci nulové zóny a zásuvky Fresh zone, sloužící pro lepší skladování čerstvých potravin. Jejich nepřítomnost však částečně nahrazuje již zmíněná zásuvka CrispZone.

Ovládání, funkce a kvalita chlazení – 8/10

K ovládání ledničky slouží jediné tlačítko, umístěné na čelních dveřích. Pomocí něho je možné nastavit teplotu v chladničce na 1, 3, 5, 7 nebo 9°C a dále spustit zvýšený výkon mrazničky, tzv. FastFreeze. Tlačítko lze rovněž použít k deaktivaci zvukové výstrahy. Nabídka rozptylu teplot je dostatečná, neboť většina lidí si nejspíše celou dobu vystačí pouze s doporučovanými 5°C.

Přestože v některých specifikacích tohoto modelu je udávána přítomnost oddělené regulace, umožňující nastavení vlastní teploty pro chladící a mrazící část, ve skutečnosti lze nastavovat teplotu pouze v horní chladničce. Teplota v mrazáku se nastavuje automaticky. Jediná možnost, jak ji alespoň trochu regulovat je přenastavení manuální klapky, schované za zásuvkou na ovoce a zeleninu. To výrobce doporučuje učinit, pokud je v jedné z částí teplota příliš vysoká.

Gorenje N 6X2 NMX

Ovládací panel

Hlavní předností Gorenje N 6X2 NMX je NoFrost Plus systém, který nejenže zabraňuje tvorbě námrazy, takže není nutné lednici pravidelně odmrazovat, ale brání též vysychání potravin v chladničce. Za několik měsíců používání můžeme potvrdit, že tento systém funguje spolehlivě a po námraze ani stopa.

Proti pachům a bakteriím pak bojuje technologie IonAir s ventilátorem Multiflow 360°, která napodobuje přirozený proces ionizace a osvěžuje vzduch v chladničce. Další vychytávkou je technologie senzorů AdaptTech, které zaznamenávají četnost otevírání dveří a na základě toho přizpůsobují provoz spotřebiče. Cílem je zabránit výkyvům teploty a předčasnému kažení potravin.

Varovný zvukový signál mrazáku a lednice vás upozorní, pokud necháte jedny ze dveří otevřené déle než 2 minuty. Bohužel nefunguje zcela spolehlivě. Jakmile totiž dveře zůstanou pouze lehce pootevřené (osvětlení již zhasne, ale mezi dvířky zůstane několika centimetrová mezera), tak mlčí jako hrob.

Z dalších funkcí zmiňme FastFreeze, která slouží pro rychlé zamrazení velkého množství potravin, přičemž je třeba ji zapnout ideálně již 24 hodin předem. Naopak funkce rychlého chlazení (tzv. Super Cool) chybí, stejně jako například prázdninový režim. Celkový zmrazovací výkon je 5 kg/24h a při výpadku elektřiny nebo poruše je možné potraviny bezpečně skladovat dalších 18 hodin.

Podíváme-li se na to nejdůležitější a to je výkon a rovnoměrnost chlazení a mrazení, tak s ním během testování nebyly žádné problémy. Lednice chladí i mrazí dobře a teplota je všude více méně stejná. Po potřeby běžné rodiny se tak jedná o spolehlivého pomocníka.

Gorenje N 6X2 NMX návod

Návod by mohl být lepší

Drobnou výtku máme k provedení českého návodu. Ten je univerzální pro více modelů, což způsobuje, že někteří uživatelé se v něm budou složitě orientovat. Není totiž jasné, co konkrétně platí pro recenzovaný model N 6X2 NMX a co nikoli.

Spotřeba, klimatická třída a hlučnost – 7,5/10

Lednička Gorenje N 6X2 NMX má roční spotřebu 235 kWh a řadí se do energetické třídy A++. Přestože byste našli úspornější spotřebiče (třídy A+++), v této cenové třídě se jedná o standard, za který se produkt nemusí stydět.

Z hlediska klimatických tříd patří lednice do všech čtyř: SN, ST, N i T. To znamená, že ji lze používat v prostředí s okolní teplotou od 10 do 43°C.

Gorenje N 6X2 NMX

Energetický štítek

Hlučností mírně přesahuje doporučovanou hladinu 40 decibelů (úroveň hluku je 42 dB), nicméně na přílišnou hlučnost si nemůžeme stěžovat. Je sice slyšet, ale v porovnání s pračkou jde o tichého společníka.

Závěrečné hodnocení

8.4

Skvělá

Gorenje N 6X2 NMX je skvělá kombinovaná lednice třídy A++ s No Frost systémem. Potěší hezkým nerezovým designem a dostatečným objemem pro 3-4člennou rodinu. Velmi chválíme vnitřní variabilitu prostoru a přítomnost ionizátoru. Z nedostatků jsme našli spíše drobnosti a koupi tohoto spotřebiče tak můžeme vřele doporučit.

Design a zpracování
9
Objem a vnitřní uspořádání
9
Ovládání, funkce a chlazení
8
Klimatická třída a hlučnost
7.5
Klady
 • Pěkný nerezový design
 • Dobře chladí a mrazí
 • Dostatečný objem pro celou rodinu
 • Variabilní vnitřní uspořádání
 • No Frost Plus systém
 • Ionizátor
 • Dobrá spotřeba (A++)
 • LED osvětlení
Zápory
 • Provedení madel by mohlo být lepší
 • Nepřehledný návod
 • Absence nulové zóny
 • Absence super chlazení
 • Absence prázdninového režimu

Nejprodávanější lednice dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (51 hlasů)

Autor recenze

Václav Hrnčíř
Václav Hrnčíř

Fanda do elektroniky a nejrůznějších spotřebičů. Vím, že vybrat správný produkt není vždycky snadné, a tak bych Vám rád pomohl alespoň v základní orientaci. Konečná volba bude vždycky na Vás, nicméně doufám, že mé rady a tipy Vaše rozhodování co nejvíce ulehčí. Můj Facebook, Osobní stránky.

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář