Za stále příjemných 2 490 Kč se na trhu prodává přenosný reproduktor LAMAX Sounder SO-1, který se stal během krátké doby populární hudební záležitostí střední třídy. Repráček jsme testovali po dobu 2 měsíců. Naše zážitky si můžete přečíst v této recenzi.
- Další tipy najdete v článku s testem nejlepších bezdrátových reproduktorů.
Obsah balení
Uvnitř balení najdete úplně všechno, co byste očekávali. Mimo přenosného reproduktoru spatříte microUSB nabíjecí kabel, 3,5mm jack audio kabel, návod k obsluze, bezpečnostní informace a 3 nálepky. Bezvadná je také přítomnost obalu na reproduktor ze síťoviny, který konstrukci dobře chrání před poškrábáním a menšími pády.
Design a zpracování – 8,5/10
Testovaný přenosný reproduktor LAMAX Sounder SO-1 měří 78 × 75 × 190 milimetrů, přičemž hmotnost se zastavila na nemalých 560 gramech. Takto rozměrné proporce jsou již v ruce znát a v batohu přítomnost reproduktoru pocítíte. Konstrukční zpracování pocítilo pevný plast, který je hladký a na omak příjemný. Odolnost se zastavila na certifikaci IP56: repráček je chráněn proti stříkající vodě ve všech úhlech.
Jak jste si mohli z okolních obrázků všimnout, recenzovaný Sounder SO-1 byl stylizován do válcového tvaru. Na levé a spodní části se nachází pogumování, na které budete bedničku bezpečně pokládat. Díky tomuto povrchu přístroj ani při vyšším výkonu nikam necestuje a je vysoce stabilní. Horní část byla opatřena hlavním tlačítkem pro zapínání a vypínání, mikrofonem a tlačítkem pro změnu ekvalizace: mód „S-bass“ a „Normal“. Nechybí ani logo výrobce a značka NFC.
Pravá část vlastní světelný indikátor modré barvy, který vás informuje o zapnutí výše uvedených režimů. Dotyková tlačítka pak slouží pro přepínání skladeb. Hlasitost se ovládá pomocí otočného kruhového voliče, jehož mechanismus během otáčení příjemně klekotá (jako když otáčíte lunetou u některých hodinek). Na spodní straně ještě dohledáte konektor microUSB a AUX výstup. Ten využijete třeba v případě, kdy nemáte k dispozici Bluetooth. Levá strana mimo pogumování schovává pohyblivou část subwooferu. Ta je tím pádem chráněna jen částečně. Pokud vám například reprák spadne na něco špičatého (klacek atp.), může dojít k poškození.
LAMAX Sounder SO-1 ke své práci využívá několik reproduktorů. Mimo avizovaného subwooferu jsou uschovány pod jemným síťováním, které hrací nástroje účelně chrání. Jak levou, tak pravou část můžete prsty odklopit. Jak jsem se po delší době používání přesvědčil, chrániče zamezují přístupu prachu velmi dobře. Možnost sundání krytů využijete spíše v případě, kdy se vám černá barva okouká. Původní černou můžete vyměnit za atraktivnější červený, tyrkysový nebo šedý kabátek.
Zpracování bezdrátového reproduktoru LAMAX Sounder SO-1 považuji za špičkové. Na druhou stranu bych uvítal vyšší odolnost. Některému uživateli může také vadit absence poutka pro uchycení. Znovu si ještě připomeňme, že vyšší hmotnost během přepravy ucítíte. Testovaný hudebník vám své vyšší parametry ale vrátí ve formě skvělé reprodukce a výdrže…
Manipulace a ovládání – 9,5/10
Práce s tímto LAMAXem byla vždy naprosto pohodová. I přes vyšší hmotnost se repráček příjemně drží a ovládá. Po jeho zapnutí se vlastně není ani nutné nějakých tlačítek dotýkat. Veškerý funkční servis totiž zajistíte přes chytré zařízení, jako je kupříkladu váš smartphone nebo tablet. Jedná se tedy o vhodný bezdrátový reproduktor k mobilu. Není ale samozřejmě problém vše ovládat přes tlačítka přímo na konstrukci repráčku. Moc se mi líbil hlavně otočný volič hlasitosti. Otáčení je zkrátka mnohem rychlejší než mačkání.
Tlačítko „power” mimo jiné slouží k pozastavení skladby a obsluze handsfree. Reproduktor vám totiž dovolí klábosení s přáteli. Kvalita mikrofonu se prokázala jako velmi slušná, takže pravidelný pokec mohu jedině doporučit. Samozřejmě nezapomínejte na dostatečnou vzdálenost, tak aby vás druhá strana dobře slyšela.
Bezdrátový přenos zajišťuje technologie Bluetooth verze 4.1. Tato informace pro vás znamená maximální dosah 10 metrů. Bluetooth podporuje profil A2DP verze 1.2 a AVRCP verze 1.4, což svědčí o přítomnosti stereo výstupu a možnosti ovládání reproduktoru skrze externí zařízení. Přenos byl vždy stabilní a nikdy jsem se nesetkal s nežádoucími výpadky nebo jinými technickými problémy. K obsluze můžete využívat také NFC, které je sice rychlejší než Bluetooth, oba přístroje je ale nutné mít těsně u sebe (max. asi 4 centimetry).
Co na reproduktoru určitě postrádám je slot pro paměťovou kartu. K přehrávání hudby je tak nutné externí zařízení. Možná by bodlo i FM rádio. Za méně pohodlnou považuji gumovou krycí záslepku microUSB a AUX portu, kterou se mi nehtem nedařilo příliš snadno vyklopit. Je to prostě daň za zvýšenou odolnost.
Výdrž baterie a nabíjení – 9/10
Roli energetického srdce bezdrátového přenosného reproduktoru hraje baterie o kapacitě 4 000 mAh. Výrobce garantuje výdrž až 10 hodin a dobu nabíjení 4-5 hodin. Takové údaje mi nepřijdou vůbec zkreslené a – dle zkušeností – jsou pravdivé. Je ale samozřejmě důležité, jakou hudbu a na jakou hlasitost budete poslouchat. Vyšší hlasitost výdrž snižuje.
Nikdy se mi ale nestalo, že by mi reprák během poslechu zčistajasna přestal hrát. Stačí jednoduchá rada: před každým výšlapem dejte baterii nabít a máte po starostech. Dobíjení se provádí skrze microUSB port, přičemž jako zdroj můžete využít počítač nebo nabíječku od telefonu. Není ani problém sáhnout po powerbance. O průběhu nabíjení vás informuje diodka uprostřed kruhového panelu.
Kvalita zvuku – 9,5/10
Nyní k tomu zásadnímu. Nejprve ale trocha technikálií. Frekvenční rozsah představuje hodnoty 180 Hz – 20 kHz, přičemž výkon reproduktoru činí 16 RMS Wattů. Velikost měničů je 45 milimetrů. Během vyhrávání hudby máte dvě možnosti: poslouchat buď se zvýšenými basy (režim S-bass) nebo téměř bez basů (režim Normal). Každá varianta má své pro a proti, přičemž rozdíl mezi oběma profily je znatelný.
Zapnuté basy doprovázejí přehrávanou hudbu skutečně pořádným duněním. Přítomnost basů ale naopak výrazně snižuje výšky. Jestliže se v přehrávané skladbě bubnuje a zároveň zpívá, výstup působí vcelku nevyváženě. Dobré řešení představují aplikace, v jejichž rámci si můžete parametry poupravit a vyladit k obrazu svému.
Zvuk je ale vesměs kvalitní a hlavně hlasitý. Klasický pokojík nebo pracovnu ozvučí LAMAX Sounder SO-1 naprosto fantasticky. Ani ve venkovních podmínkách si ale nevede vůbec špatně. Na takových vlastnostech má svůj podíl umístění reproduktorů na obou stranách, které zajišťují 360° ozvučení. Na níže uvedeném videu se můžete podívat a poslechnout, jak ekvalizér a hlasitost vlastně fungují. Berte nicméně stále v potaz výrazné zkreslení způsobené našim nahrávacím zařízením, YouTubem a vaším výstupním zařízením.
Recenze a zkušenosti zákazníků
Testovaný LAMAX Sounder SO-1 patří mezi oblíbené přenosné reproduktory. Na domácí Heurece se zatím potkalo 63 uživatelských recenzí, které se společně shodly na velmi pěkném 92% hodnocení. Ze zahraničních recenzí doporučujeme stránku techbox.sk, kde získáte pohled od našich slovenských bratrů.
Alternativy k LAMAX Sounder SO-1
Za cenově obdobné peníze si můžete pořídit kvalitní model JBL Flip 4 (recenze), který má pěkný design, kompaktní rozměry, vynikající zvuk a výdrž až 12 hodin. Za menší peníze pak doporučujeme bluetooth reproduktor Niceboy RAZE (recenze), jenž sice vydrží hrát zhruba poloviční dobu, zato je kompaktnější a odolnější.
Další skvělé přenosné reproduktory s vynikajícím poměrem cena/výkon si máte možnost prohlédnout v našem přehledu s nejlepšími bezdrátovými reproduktory.
Závěrečné hodnocení
Perfektní LAMAX Sounder SO-1 je vynikající bezdrátový reproduktor, který potěší milovníky hudby plných basů. Mimo kvalitního zvuku nabízí hezké zpracování, výdrž a stabilitu.Bezdrátová technologie: Bluetooth v4.1 Max. vzdálenost spárování: Až 10 metrů Doba přehrávání: Až 10 hodin Výkon reproduktoru: 24 W / 16 W (RMS) Frekvenční rozsah: 180 Hz až 20 KHz Rozměry a hmotnost: 78 × 75 × 190 mm, 560 g
Diskuze a zkušenosti