Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze online směnárny Wise

Recenze online směnárny Wise

Online směnárnu Wise (dříve TransferWise) jsme vyhodnotili jako dvojku v našem srovnání online směnáren. Nabízí nejen snadné a výhodné bezhotovostní převody do více než 50 světových měn, ale také další služby, jako je vedení multiměnového účtu nebo zřízení multiměnové platební karty pro výhodné platby a výběry v zahraničí.

Patří k nejzavedenějším a díky výhodným kurzům společně s nízkými poplatky i k nejoblíbenějším zejména pro účely přeposílání peněz do zahraničí, kde můžete opravdu výrazně ušetřit ve srovnání s klasickými metodami.

Službu jsme si vyzkoušeli a přinášíme vám podrobnou recenzi. Dozvíte se, jak zde směny měn fungují a co obnáší založení účtu.

Co je Wise

Službu Wise provozuje původem estonská společnost sídlící v Londýně. Byla založena roku 2011 několika zakladateli Skype. Až do roku 2021 se jmenovala Transferwise. Spadá pod dohled britské FCA (Financial Conduct Authority).

Online směnárna Wise má ve světě už více než 8 milionů uživatelů. Díky takovému zájmu je v ní dostupné opravdu široké portfolio světových měn.

Wise online směnárna homepage

Online směnárna Wise – jak to funguje

Online směnárna Wise virtuálně “páruje” převody z jedné měny do druhé s těmi opačnými od jiných uživatelů (tzv. P2P systém / “lidé lidem”). Díky tomu vám může nabídnout podstatně výhodnější směnu než klasické banky a je výborným nástrojem pro přeposílání peněz na zahraniční účty. Kromě výhodnějších kurzů se tak můžete vyhnout i řadě poplatků či srážek za mezinárodní platby, jelikož směnárna Wise má vedené vnitrostátní účty v mnoha zemích.

Wise směnárna recenze - jak to funguje

Příklad: Budete chtít poslat z Česka 1 000 eur na účet někomu do Německa. Službě poskytnete ekvivalent této částky v českých korunách dle jejich kurzu, ty si online směnárna Wise ponechá na svém českém účtu a ze svého německého účtu odešle přepočítanou částku v eurech na vámi určený německý účet. Eura pro vaši platbu získá od jiného uživatele, který potřebuje naopak vaše české koruny za svá eura.

Náš tip

Neznáte číslo účtu toho, komu chcete peníze poslat? Nevadí, stačí vyplnit jeho e-mailovou adresu. Wise jej sám kontaktuje a vyzve k vyplnění svých údajů pro dokončení transakce.

Nevýhodou je, že převod trvá obvykle déle (někdy až 4 dny) než u jiných online směnáren. Expresní převody jsou s přirážkou. Systém marží není jednotný a u každé měny se může lišit.

Wise online směnárna kalkulačka srovnání

Doporučujeme proto vždy dopředu využít kalkulačku, která vám ukáže konečnou sumu za transakci včetně všech poplatků. Výslednou částku pak můžete jednoduše porovnat s konkurenčními nabídkami. Pro tento účel můžete přímo na stránkách směnárny využít šikovný srovnávač. Nabízí i službu hlídání výhodného kurzu.

Podobně jako třeba u nás propagovanější Revolut umožňuje i vedení multiměnového účtu zdarma (pro soukromé nebo firemní účely, který je vhodný i pro proplácení zahraničních faktur nebo platů zaměstnanců) a poskytne vám multiměnovou platební kartu pro výhodné platby a výběry v zahraničí. Odeslat převedené peníze na českou kartu však neumí.

Online směnárna Wise - registrace - postup

Jak poslat peníze na účet Wise

Přestože se jedná o zahraniční platformu, za samotný převod peněz na svůj účet u online směnárny Wise nebudete platit žádné extra poplatky. K tomuto účelu má totiž služba zřízený sběrný účet u tuzemské banky, konkrétně u české pobočky Raiffeisenbank. Bankovní převod však může trvat klidně až tři dny. Tím se celá transakce může zdržet, raději s tím proto počítejte předem. Rychlejším způsobem by bylo dobití účtu pomocí platební karty, tam byste se však poplatkům za převod nevyhnuli.

Založení účtu

Založit účet u Wise si může jakákoliv dospělá osoba zcela zdarma. Využít můžete i jednoduché přihlašování prostřednictvím svého Facebook nebo Google účtu. Není třeba čekat na aktivaci účtu ze strany poskytovatele služby, převádět peníze můžete začít prakticky ihned po dokončení registrace.

Online směnárna Wise - registrace - recenze

Systém po vás bude chtít na úvod vyplnit e-mail a telefonní číslo, na které vám zašle šestimístný ověřovací kód. Ten si uschovejte i pro aktivaci mobilní aplikace. Nebudete muset přikládat žádné kopie dokladů a dokonce ani vyplnit adresu, pouze odkliknout Českou republiku. Hned poté můžete začít převádět peníze.

Wise online směnárna - dokončení registrace

Kurzy, poplatky a limity

Online směnárna Wise využívá středových kurzů devizového trhu (průměr mezi nákupními a prodejními kurzy), které jsou obvykle podstatně výhodnější ve srovnání s kurzy, které dostanete v běžné směnárně nebo bance. K tomu si Wise účtuje poplatek v řádu maximálně několik desetin procenta z celkové převáděné částky. Zde vždy závisí na konkrétní měně a výši částky – u větších převodů bývá poplatek vyšší.

Zdá se vám to hodně? I tak proti jiným kurzům konkurence ušetříte a navíc se vyhnete placení extra poplatků za mezinárodní platbu, které někde dosahují i 1 % z transakce.

Žádných dalších “skrytých” poplatků se obávat nemusíte – k částce, kterou vám vypočítá kalkulačka, už nic navíc nepřibude.

Wise platební karta recenze

Co se týče založení nebo vedení multiměnového účtu, to je vždy zdarma. Platíte pouze za transakce a nejste nuceni plnit žádné měsíční minimální převody – zkrátka pokud službu i delší dobu nepoužíváte, nikdo po vás nebude chtít nic platit. Za vydání multiměnové karty zaplatíte jednorázově v přepočtu asi 150 korun (5 GBP).

Uživatelské prostředí a mobilní aplikace

Spravovat účet můžete nejen z počítače skrze webové rozhraní, ale i pohodlně z mobilní aplikace. To se hodí i při cestování. Snadno s ní můžete zablokovat kartu v případě ztráty nebo naopak odblokovat.

Aplikace Wise je dostupná pro systémy iOS i Android. Ke zprovoznění bude třeba zadat PIN nebo ověřovací kód zaslaný přes SMS, nemusíte se tedy bát o bezpečnost, kterou má tato platforma celkově velmi dobře vyřešenou. Využívá k tomu moderní bezpečnostní technologie s https šifrováním a vícestupňové ověření.

Wise mobilní aplikace recenze

Jak už jsme zmínili, web i aplikace jsou pouze v angličtině, což je nevýhoda online směnárny Wise ve srovnání například s Revolutem, který se už česky, třebaže občas trochu kostrbatě, naučil. Všechny poplatky přehledně shrnuje ceník Wise (“Pricing”).

Závěrečné hodnocení

9.4

Perfektní

Online směnárna Wise (dříve TransferWise) umožňuje snadné převody do 140 světových měn. Oblíbená je zejména pro přeposílání peněz na zahraniční účty, kde můžete výrazně ušetřit nejen díky výhodnějším kurzům, ale i tím, že se vyhnete mnoha poplatkům. Nabízí i vedení multiměnového účtu nebo založení multiměnové platební karty. Bohužel se v ní nedomluvíte česky.

Náročnost založení účtu
10
Obchodovatelné měny
10
Výše poplatků
9
Rychlost převodu
8.5
Klady
  • Rychlé a snadné založení účtu
  • Velké množství obchodovaných měn (140+)
  • Výhodné převody na zahraniční účty
  • Služba hlídání kurzu
  • Možnost porovnání kurzů s konkurencí
  • Skvělá aplikace na mobil
Zápory
  • Pouze v angličtině
  • Méně přehledný systém marží (dle měny)
  • Přirážky za vyšší transakce
  • Převod může trvat déle

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (85 hlasů)

Autor recenze

Eliška Pechorová
Eliška Pechorová

Nadšená kuchařka a expertka na vše kolem beauty a zdravého životního stylu. Ráda cestuje a objevuje nové chutě. Ve volném čase cvičí jógu, čte historické romány a tráví čas se svojí malou dcerkou. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář