Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Nástroje na tvorbu webu

Recenze nástroje na tvorbu webu Wix

7. 6. 2022 aktualizováno

Recenze nástroje na tvorbu webu Wix

Wix v našem srovnání nástrojů pro tvorbu webu doporučujeme po náročnější uživatele, kteří si chtějí se svým webem vyhrát. Jako jeden z mála v našem testu se dá rozšířit o aplikace. Mezi ostatními službami vyniká také podporou několika typů editoru i nejobsáhlejší možnosti přidávání rozmanitých prvků. K tomu přes 500 šablon.

O Wix

Wix je populární platforma pro tvoru webu. Byla založená roku 2006 a již v roce 2009 se mohla chlubit více než milionem spokojených zákazníků. V současné době si přes tento nástroj vytvořilo své stránky více než 200 milionů klientů, což řadí Wix mezi nejoblíbenější služby v našem srovnání. Funguje ve více než 190 zemích.Recenze nástroje na tvorbu webu Wix

Důležité parametry – 9/10

Nástroj pro tvorbu stránek Wix běžní na vlastní platformě pro editaci webů, do které se zaregistrujete a přihlásíte přes www.cs.wix.com. Dle cenového tarifu je vám k dispozici prostor od 500 MB až po výjimečně nadstandardních 35 GB, pro e-shop dokonce 50 GB. Pokud plánujete vytvořit internetové stránky o značné velikosti, bude Wix.com jednoznačně dobrou volbou.

Využívat můžete doménu III. řádu, případně klasickou doménu II. řádu (bez přidaných znaků ve formátu „název-webu.com“) a s e-mailovou adresou. Pro placené programy ji získáte na 1 rok zdarma.

Wix ale bohužel nepodporuje českou doménu .cz. Tu si musíte registrovat sami a pak ji převést nebo místo ní používat .com, .net, .biz, .org, .shop, .photography a mnohé jiné. Všechny vaše stránky budou zabezpečené SSL certifikátem.

jak funguje wix

Cena a cenové programy – 8,5/10

Wix svým zákazníkům nabízí 4 hlavní cenové tarify, jež se odlišují prostorem pro web a funkcemi. Na své si tak přijdou nenároční zákazníci a ti, kteří chtějí mít profesionální stránky. Celkově má Wix průměrnou cenu, která je podobná velké části ostatních nástrojů pro tvoru webů.

kolik stojí wix

Kromě www stránek pro osobní potřebu se nabízí také komerční řešení, které podporuje tvorbu e-shopu (mrkněte na nejlepší pronájmy e-shopů). Internetové obchody disponují všemi funkcemi jako běžné stránky a navíc jsou rozšířené o prvky pro obchodování.

založit obchod na wix

Wix zdarma

Přes Wix lze provozovat i web bez jakýchkoliv poplatků. Jak je ale asi všem jasné, free verze má v porovnání s placenými tarify několik zásadních omezení. Přesto ji mohou někteří nejméně nároční uživatelé využívat. Také se vyplatí pro základní přípravu webu, abyste v době budování stránek nemuseli ještě nic platit, a abyste již mohli mít svůj obsah na internetu. Stránky zdarma mají:

 • Nehezkou doménu ve formátu „váš-email.wixsite.com/název-webu“
 • Menší prostor pro web 500 MB
 • Zobrazenou reklamu na službu Wix
 • Absenci pokročilých prvků a funkcí

Nutné je také ještě upozornit, že menší velikost pro web i reklamní sdělení budete mít i v nejlevnějším placeném programu, který ve srovnání s verzí zdarma jen připojuje doménu II. řádu (ve formátu „název-webu.cz“).

Design a přizpůsobení – 10/10

Se svými více jak 500 šablonami je Wix v našem srovnání jedničkou. Žádný konkurenční nástroj pro tvoru www jich tolik nenabídne. Navíc jsou vzájemně opravdu odlišené a pestré. Pro přehlednost se třídí do doporučených odvětví (např. blog, e-shop, portfolio). Všechny jsou navíc navržené profesionálními webdesignéry + jsou také responzivní. Budou se tudíž dobře zobrazovat na velkém monitoru PC i na malém displeji mobilu.

wix recenze webdesign

Šablony umožňují provádět nejdůležitější úpravy, jako je změna barvy, písma, rozložení a dokonce i animace a efekty. Samozřejmostí je, že si podle sebe nastavíte menu, logo a další osobní prvky. Pokud by se vám žádná šablona nelíbila, můžete si vytvořit web hezky od nuly a všechny prvky si rozmístit sami dle vlastní představy.

Nevýhodu je, že po zvolení šablony ji již nelze změnit, což by mnoho nerozhodných uživatelů, kteří by chtěli vyzkoušet více z nich, určitě uvítalo. Přenastavit si pak můžete už jen motiv nebo jednotlivé prvky. Důvodem této komplikace je velká přizpůsobitelnost obsahu, který by se po radikálním přeformátování rozložení už neuměl správně zobrazovat.

wix úprava vzhledu

Uživatelské prostředí a ovládání – 9/10

Stránky si můžete editovat přes tři různá rozhraní – Wix editor, Wix ADI či Velo. Klasický editor se vyznačuje perfektním drag & drop ovládáním, které umožňuje přesný přesun prvků na libovolné místo, nejen do vyznačených ploch, jako tomu bývá u některé konkurence.

Také v něm lze překrývat vrstvy. Wix ADI se zase hodí pro rychlou tvorbu, kdy stačí odpovědět na pár otázek a systém vám pomůže s návrhem a výrazně vám usnadní práci. Poslední Velo je otevřená platforma po vývojáře. Zaujme pokročilé uživatele se schopností kódování, kterým nabízí absolutní svobodu v tvorbě. Pokud programování nerozumíte, nemusíte zoufat – o tuto kategorii se prostě nebudete zajímat…

více editorů wix

První dva systémy fungují na principu WYSIWYG (What You See Is What You Get). Vše tudíž upravujete pomocí vizuálního nastavení bez nutnosti programování. Vzhled, jaký si přetažením a pomocí voličů nastavíte, uvidí i návštěvníci vašich stránek. Pro mnoho zákazníků také bude velkým plusem přítomnost češtiny v administraci.

Úpravy přes nástroj Wix jsou z mého pohledu složitější a daleko méně intuitivní než u konkurence. Wix editor hodnotím kladně, ačkoliv nepatří mezi nejpřehlednější. Wix ADI byl pro mě téměř nepoužitelný kvůli omezeným možnostem ovládání. Například drag & drop v něm fungoval velmi špatně. Některé prvky lze sice přidat kliknutím a přetažením myši, ale jejich přehazování na prostoru stránky již není možné.

Pokud vás ADI Wix omezuje, lze ho přepnout nahoře vpravo v záložce „web“ – „přejít do editoru“.

Funkce a obsahové prvky – 9,5/10

Funkcím ve Wix není to vytknout. Najdete zde mnoho rozmanitých prvků.

Klíčové vlastnosti Parametry
Cena placeného tarifu za měsíc 250–715 Kč
Počet placených tarifů 4 web + 3 eshop
Vyzkoušení zdarma
Možnost provozu zdarma
Čeština administrace
Čeština uživatelské podpory ×
Prostor po web 500 MB – 50 GB
Zálohování webu
Tvorba e-shopu
Drag & Drop ovládání  (ne ve všech editorech)
WYSIWYG (What You See Is What You Get)
Responzivita
Vlastní HTML / CSS
Počet šablon 500+

Základní prvky webu

Jako u všech ostatních nástrojů pro vytváření webu, i na Wix můžete vkládat hlavní obsahové prvky – texty, obrázky, galerie, videa, tlačítka, formuláře blog či třeba propojení se sociálními sítěmi. Mezi funkce, keré nejsou u nástrojů pro tvorbu webu samozřejmostí, pak Wix nabízí hudbu, interaktivní a dekorativní prvky či boxíky.

U všech funkcí si snadno nastavíte mnoho parametrů, a především si vyberete z různých designů. Například galerie je podporovaná jako posuvná, mřížková i v zcela originálním provedení. Tlačítka zase kromě klasického textu mohou vypadat jako speciální ikony. Obrázky si lze vybírat z volně použitelných i rovnou z fotobanky.

wix hlavní funkce

Pokročilejší možnosti

Kromě hlavního editoru s vestavenými funkcemi se nabízí také možnost instalace aplikací. Ty obsahují například efektová tlačítka, vyskakující okna, forum, chat, chytré vyhledávání, kalendář, rezervační systémy a další vychytávky. Některé z těchto pokročilých funkcí jsou součástí Wix, ale s aplikacemi si můžete vybrat, jaká podoba vám bude více vyhovovat.

Pokud byste chtěli přidat jakýkoliv svůj obsah, lze využít již zmíněný Wix Velo nebo klasický HTML editor. Systém také podporuje jazykové mutace a speciální typy stránek – například pro restaurace či pro prodej vstupenek. Docela zajímavé možnosti, co říkáte?

wix pluginy k instalaci

E-shop

Přes nástroj Wix si kromě klasických stránek můžete vytvořit e-shop. Samozřejmostí jsou všechny základní funkce jako produkty s variantami a kategorie zboží. Správa obchodu a produktů je velmi snadná.

Internetový obchod dále podporuje kupóny a slevy i různé platební metody. Rozšiřující aplikace vám umožní snadné fakturování či napojení na dopravce včetně těch českých. Problémem není ani EET nebo GDPR.

Marketing a sebepropagace – 8,5/10

Aby vaše stránky byly nejen dobře zpracované a designově hezké, ale také navštěvované, nabízí Wix celou řadu marketingových nástrojů. Základem je SEO optimalizace a tlačítka pro možnost rychlého sdílení obsahu na Facebooku.

Z pokročilých propagačních funkcí podporuje Wix e-mail marketing a disponuje analytikou pro předvídání chování zákazníků. Také umí spolupracovat s mnoha nástroji třetích stran. Rovněž mezi aplikacemi najdete rozšiřující prvky pro marketing; například live chat.

wix propagace stránek

Uživatelská podpora – 7,5/10

Na rozdíl od prostředí není celá uživatelská podpora v češtině. Základní popis funkcí na webu sice přeložený je, ale detailní nápověda s návody už jsou k dispozici pouze v angličtině. Taktéž komunikace při žádosti o pomoc nebo o služby profesionálů pro doladění webu probíhá především v angličtině.

Na stránkách Wix nenajdete telefonní spojení ani žádný chat, jen e-mail. Ten navíc není ihned viditelný a musíte se k němu proklikat. Podpora ale jinak funguje spolehlivě. Oproti konkurenci ale není tak pohodlná.

Závěrečné hodnocení

8.9

Skvělý

Wix v našem testu chválíme především za velký prostor pro web v kombinaci s pokročilou možností personalizace vzhledu. Všechny prvky můžete přesouvat na libovolné místo, ne jen do přednastavených ploch. Vybírat si dokonce lze z několika editačních systémů, ne všechny však mají stejně dobré ovládání. Velkou předností nástroje Wix je, že krom širokého množství vestavených funkcí umožňuje doinstalovat také aplikace.

Důležité parametry
9
Cena a cenové programy
8.5
Design a přizpůsobení
10
Uživatelské prostředí a ovládání
9
Funkce a obsahové prvky
9.5
Marketing a sebepropagace
8.5
Uživatelská podpora
7.5
Klady
 • Velký prostor až 50 GB
 • Rekordní počet šablon (500+)
 • Pokročilý webdesignový editor
 • Mnoho funkcí a prvků s rozsáhlou personalizací
 • Lze přidávat pluginy – aplikace
Zápory
 • Nehezká adresa free verze
 • Nezařídí českou doménu „.cz“
 • Uživatelská podpora není v češtině
 • Horší uživatelské prostředí u ADI

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (27 hlasů)

Autor recenze

Katka Muchová
Katka Muchová

Profesně napůl redaktorka, napůl výcvikářka psů. Ve volném čase milovnice fotografování, umění, nových technologií a brouzdání po internetu, kde hledám informace o společenském dění a zajímavé produkty. Baví mě testování různých vychytávek a ráda s jejich výběrem pomáhám ostatním. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář