Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze – kancelářská židle Liftor Active

18. 10. 2023 aktualizováno

Židle Liftor Active

Ať už máte práci v kanceláři, nebo jste vášnivým hráčem počítačových her, správná židle a stůl by pro vás měly být základem. Vždyť většinu svého času strávíte právě na té židli. Jak by takové židle mohly, či měly, vypadat jsme zmínili ve článcích kancelářské židle a herní židle. A jak je na tom konkrétní židle s pojmenováním Liftor Active si popíšeme zde. Měli jsme totiž možnost ji osobně vyzkoušet.

Doručení a obsah balení

Židle Liftor Active přišla v poměrně velké krabici a ta byla těžká (cca 20 kg). Rozměry krabice byly 50 × 60 × 70 cm, takže popadnout ji do rukou a lehce odnést je možné jen pokud jste vyšší postavy, máte dlouhé ruce a dost sil. My jsme ji vzali ve dvou a naprosto to nebyl problém, krabice byla z pevného vícevrstvého kartonu a nekřivila se, možná škoda, že neměla nějaké úchytky. Sama bych ji po schodech domů nedonesla bez nějaké té přepravní vychytávky. Domů vede 12 schodů, a tak by to možná bylo trochu dobrodružství nebo šance lépe se seznámit s řidičem dopravní služby.

Po otevření krabice, která byla přepravcem mírně poškozena, najdete veškeré díly zvlášť zabalené v bublinové ochranné folii. Jednotlivé díly jsou navíc proložené polystyrenem a rozložené tak, aby se předešlo možnému poškození. Nechybí samozřejmě papírový návod na to, jak židli postupně složit a také sáček s potřebným imbusem, šrouby a podložkami.

Montáž

I když je součástí balení papírový návod na montáž, chvilku to zabere. Musíte si roztřídit správně šroubky (podle délky) a také se zorientovat v jednotlivých dílcích skládačky. S trochou šikovnosti to ale není problém a židli máte tak do půl hodinky smontovanou. Návodka je logicky řazená a pokud nemontujete poprvé v životě, určitě je dostačující.

Montáži židle Liftor Active se věnovala jen jedna osoba, abychom vyzkoušeli, zda je to schůdné a nedělali z toho rodinnou událost. Při montáži by se, zejména při montáži područek a opěradla k sedáku, druhá osoba na přidržení občas hodila, ale když si to šikovně podložíte, dokážete to sami a bez pomoci.

Snad jen přiložený malý imbus nebyl vždy ideálním pomocníkem a v některých místech vyžadoval více práce, nebo by bylo výhodnější ho nahradit vlastním domácím nářadím. Ale šlo to i jen s ním, jen to trvalo o něco déle, než bychom v optimálním případě chtěli. Jsou prostě místa, kde se vešel hůře a muselo se pootáčet mnohem více, než kdybychom mohli otáčet kolem dokola.

Po pár dnech používání jsem chtěla dotáhnout některé šroubky (to je běžná praxe když smontujete něco, co se hýbe a je namáhané) a zjistila jsem, že to vlastně není potřeba. Takže palec nahoru za řemeslné zpracování.

Specifikace testované židle Liftor Active (dle výrobce):

Materiál sedáku: PU pěna a textilní látka
Materiál opěradla: Síťovina
Nosnost: 150 kg
Hmotnost: 20 kg
Certifikace:  BIFMA, IGR

Krásně to mají popsané na Liftor stránkách zde.

Kancelářská židle Liftor Active

Design (vzhled) a zpracování

Na první pohled je židle Liftor Active zajímavá, zejména půlené řešení zádové opěrky působí moderně. Ale ani na druhý pohled nezklame. Síťované řešení zádové opěrky, pohodlný sedák i dostatečně široká a bezpečná základna je tím, co ze židle Liftor Active dělá pohodlnou kancelářskou židli na více činností. Zárukou kvalitního zpracování by mohlo být také to, že je židle certifikována Institutem pro zdraví a ergonomii IGR a BIFMA.

Při sezení nemáte pocit nejistoty, je pevná a stabilní. Také k tomu přispívá celková hmotnost 20 kg, která nás sice trochu potrápila při přenosu krabice domů, ale teď je tou správnou devizou pro stabilitu. Konstrukce a díly, které na sebe navazují, jsou kovové a tím i zajistí vyšší bezpečnost a stabilitu. Jak jsme psali v textu o montáži, šroubky (možná i díky podložkám) neměly tendenci se za dobu testování povolovat.

Základnu židle tvoří kovový kříž (pět ramen) s nasazovacími kolečky, ta jsou plastová, ale na koberci se pohybovala lehce a neměla tendenci se zadrhávat. Na měkkém (podotýkám, že velmi měkkém) koberci v jiném pokoji nejezdila tak snadno, ale i to bylo bez problémů. Jen jste po odstrčení od stolu prostě neodjeli sami od sebe 1,5 metru daleko. Základ pod sedákem a spojení s opěradlem je také kovové a pěkně bytelné, neměla jsem pocit, že by to mohlo nevydržet i těžkou váhu. Ostatně židle Liftor Active má nosnost 150 kg.

Recenze Liftor Active

Ostatní díly jsou plastové, ale nijak to nesnižuje komfort používání, protože povrch je příjemný na omak. Mně osobně lehce nevyhovovala volnost a vůle při pohybu područek do stran. Mají zhruba 3 možné polohy do stran, které nelze zaaretovat. Když jsem to probírala s kolegou, řekl mi, že jemu to naopak vyhovuje. Tohle si tedy každý musíte rozhodnout sám a je to drobnost. Područky jsou stavitelné a můžete si lehce zvolit jejich výšku až do ideální polohy, kdy ruce budou mít v lokti pravý úhel. Navíc jsou nastavitelné i v dalších polohách (posun dopředu a dozadu), takže ideální polohu prostě najdete.

Povrch sedáku je látkový, povrch zádové opěrky tvoří síťovina, povrch opěrky na hlavu také síťovina. Za nás je to vhodná kombinace, v teple i v zimě (rozumějme v dlouhých kalhotách i kraťasech) se na židli pohodlně sedí. Nezaznamenali jsme pocit pocení, takže materiál je dostatečně prodyšný. Přímo na kůži mi zpočátku připadal lehce „škrabavý“, po dvou dnech jsem si na to ani nevzpomenula. Židli zkoušel týden i syn a ten se na ní kroutí, sedí v neskutečných polohách a má tendenci ohnout všechno, co mu přijde pod ruku. Židle Lifot Active vydržela všechno a klasické vyjádření teenagera „jo, dobrý“ je vlastně velkou pochvalou.

Obdrželi jsme k testování černou variantu židle Liftor Active a musím říct, že i když je černá barva nadčasová, tak do domácnosti s mazlíčky to není nejvhodnější. Na černém povrchu jsou vidět chlupy a zachytávají se nečistoty. Drobky od svačinek (i přes zákaz jídla u počítače to prostě vášniví hráči dělají) naštěstí jdou dobře vyluxovat. Celkově je údržba povrchu židle snadná a jednoduchá, ale na té černé to občas vidět je. Naštěstí má Liftor v nabídce i potah z pravé kůže ve dvou barvách a celkově je možné si židli pořídit v 9 různých barevných kombinacích a zároveň v různých kombinacích materiálů.

Liftor active barevné provedení

Ovládání židle Liftor Active

Ovládání židle je jednoduché, na pravé straně pod sedákem je páčka ovládající nastavení výšky. Pomocí vlastní váhy, nebo naopak přirozeně díky pístu, pak sedák stlačíte níže či ho pustíte výše. Židle Liftor Active má nosnost 150 kg, to ji řadí mezi robustnější židle a je podle výrobce vhodná pro postavy do výšky 185 cm. Tohle bohužel nemohu posoudit, nikdo z nás, kdo na testované židli seděl, tak vysoký není.

Nastavit si můžete polohu područek přesně podle požadavků na ergonomické sezení. Tedy výšku i polohu vpřed i vzad. Vlastně je to takové 3D nastavování – nahoru a dolů, do stran, dopředu a dozadu. Na nastavení použijete malé tlačítko na každé područce, ovládání je opravdu jednoduché.

Židle Liftor Active nemá pevné nastavení náklonu opěradla, to je řešeno přirozeným výkyvem (výrobce to nazývá synchronní mechanika či synchronní houpací mechanismus). Židle tak reaguje na pohyb těla a vlastně se přizpůsobuje poloze, kterou zvolíte. Zpočátku lehce nezvyklé, ale už první den mi to přišlo jako úžasná věc. A není to pohyb jen dozadu, lehce se naklání i do stran, třeba když vám něco upadne na zem a vy si pro to potřebujete sáhnout. Podle sklonu při opírání se také lehce upravuje náklon sedáku, skoro si toho nevšimnete, ale je to příjemná vychytávka pro pohodlí. Čím více se zakloníte, tím víc se sedák přizvedne, ale opravdu je to příjemná poloha. Pokud byste tohle nechtěli, je možné židli zaaretovat, bohužel jen ve dvou polohách (minimální a maximální poloha).

Zádová část kancelářské židle Liftor Active je zvláštní už od pohledu, protože je dělená na dvě poloviny a každá z nich je pohyblivá zvlášť, tím se přizpůsobuje aktuální poloze při sezení. Když jsem si to přečetla, bála jsem se, co to bude dělat, ale obavy byly zbytečné, pohyb této části vůbec není postřehnutelný, je to opravdu o přizpůsobení se zádům. Z dlouhodobého hlediska by to mělo být pro zdraví přínosem, za necelý měsíc používání to, bohužel, nemohu posoudit.

Hlavová opěrka je také nastavitelná. Působí na pohled trochu robustně, zvláště při porovnání s dělenými síťovanými opěrkami na záda, ale je to jen na pohled. Ve skutečnosti je pohodlná a funkční. Nastavit jde samozřejmě její výška, ale i úhel, takže tomu je potřeba se trochu pověnovat a najít ideální polohu pro krční páteř.

Osobní zkušenosti

Židle Liftor Active je pohodlná a má dostatečně velký sedák i pro člověka, který je občas zvyklý si nohy poskládat pod sebe místo správného sezení. Při prvním sednutí se mi zdál sedák krátký, ale bylo to tím, že jsem se dostatečně neopřela a neposunula správně. Když už víte, jak si sedat, je to pohodlíčko samo.

Zádová část židle, respektive obě části, mě opravdu překvapila, protože jsem to považovala za nějaký designový výstřelek. Ale funguje to, příjemné hned na první posezení. Nejen že je prodyšnější, ale opravdu se to s těmi zády správně hýbe ať se nakláníte dopředu a dozadu, nebo třeba lehce do strany. Stejně příjemné je i řešení pohybu zádové části židle dozadu, kdy má menší, ale naprosto dostačující vůli. Já osobně nepotřebuji přímo “lehátko” a tohle bylo skvělé. Stačilo vyvinout trochu síly do opíraní a zároveň jsem neměla pocit nestability.

Trochu jsem válčila s opěrkou na hlavu, protože většinou nesedím u pracovního stolu v takové poloze, kdy bych se celá opírala. To se vyřešilo při testování židle jako herní židle. Syn „gambler“ sedí tak nějak skoro v pololeže, hlavu opřenou, ruce na stole. Nastavil si opěrku přesně podle sebe a pochvaloval si ji. Prý to fungovalo.

Opěrky pod ruce, područky. Nastavení do větší výšky mi maximálně vyhovovalo, mohla jsem mít ruce kolmo ke stolu (rozumějme pravý úhel v lokti) a opěrky mi hezky doplňovaly prostor, kdy už ruce na stole neleží. Jediné, co mně osobně nepřipadalo dostatečně “vychytané”, byl lehký volný pohyb opěrek do strany. Ale psala jsem o tom výše a je to tedy subjektivní názor.

Jako jednu z mála nevýhod (vlastně asi jedinou) hodnotím za sebe výšku židle Liftor Active, pro osobu s výškou menší než 170 cm je nejnižší poloha sedáku stále lehce nad limit. Nohy nedosáhnou na zem ve správné poloze a pár cm chybí. Tedy by možná bylo vhodné, mít v návodu uvedeno, že židle je vhodná pro výšku nad 170 cm.

Závěrečné hodnocení

9.6

Perfektní

Kancelářská židle Liftor Activ právem patří mezi top modely židlí. Můžeme doporučit každému, kdo hledá komfortní sezení na delší dobu. Zároveň má velmi zajímavý design a použité materiály jsou příjemné a snadno udržovatelné. Této židli nechybí nic, co by měla kancelářská židle mít a navíc ji můžete mít v několika barevných a materiálových provedeních.

Celkové hodnocení
9.6
Klady
  • Široký a pohodlný sedák
  • Zajímavý design
  • Dělená zádová opěrka (ergonomické tvarování)
  • Stabilní konstrukce (židle má 20 kg)
  • Jednoduchá na montáž
  • Snadná údržba
Zápory
  • Až pro lidi nad 170 cm (i nejnižší poloha může být pro někoho příliš vysoká)

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.6 (11 hlasů)

Autor recenze

Petra Kvapilová
Petra Kvapilová

Petra se zajímá o online marketing všeobecně a píše méně než by chtěla, protože jí na to u ostatních činností nezbývá čas. Pokud píše, tak hodně pro radost, třeba pohádky pro kluky nebo občas nějakou povídku. Když píše recenzi, doufá, že pomůže lidem se správnou volbou a zjednoduší jim tak rozhodování. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář