Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Zoner Photo Studio X

25. 4. 2022 aktualizováno

Zoner Photo Studio X recenze

Zoner Photo Studio X je skvělý program na úpravu fotek od českých tvůrců. Nabízí přehledné rozhraní v češtině, spoustu pokročilých nástrojů pro editace fotografií, presety a podrobnou katalogizaci. Zvládne úpravu RAWu a rychlé zpracování většího množství fotek. Pokud vám nevyhovuje Photoshop a Lightroom, Zoner Photo Studio je skvělá alternativa.

Hodnocení Zoner Photo Studio X

8

Skvělý

Zoner Photo Studio X je výborný program na úpravu fotek, který zaujme sadou pokročilých nástrojů a funkcí. Potěší kompletní překlad v češtině, video střižna a podpora formátu RAW.

Instalace a prostředí
9
Funkce a možnosti
8
Kompatibilita
7
Klady
 • Kompletně v češtině
 • Skvělý editor pro začátečníky
 • Automatické vylepšení + rychlé úpravy
 • 30 dní zdarma
 • Upraví RAW, vrstvy, masky, presety
 • Jednoduchá video střižna
 • Intuitivní katalogizace
 • Férová cena
Zápory
 • Pouze pro Windows
 • Náročným může něco chybět
 • Vyšší HW náročnost

Recenzovaný editor Zoner Photo je univerzální program na fotky, který dokáže zpracovávat formáty RAW, podporuje vrstvy, má presety, pokročilé retušovací nástroje, přehlednou katalogizaci a video střižnu.

Zoner Photo Studio X pochází z dílny českých vývojářů, tudíž je v češtině uživatelské prostředí a veškeré ovládací prvky. Fotografický editor má jednoduché rozhraní, pohodlné ovládání a umí rychlý import souborů. Myslí na základní nástroje a vylepšení barev, oříznutí či expozici.

Pokud nad Zoner Photo Studio X uvažujete, všechny jeho funkce si můžete vyzkoušet na 30 dní zdarma. Poté je nutné předplatné, které měsíčně vyjde na 119 Kč. Například oproti Lightroomu je cena méně než poloviční.

Hodnocení Zoner Photo Studio X

 

Instalace a prostředí – 9/10

Instalace programu Zoner Photo Studio X je rychlá a snadná. Stačí si stáhnout soubor a nainstalovat. Během chvilky budete moci začít zpracovávat fotografie.

Uživatelské prostředí Zoner Photo Studio X je velmi přátelské. Nijak extra se neliší od tradičních editorů fotek od Adobe.

Zoner Photo Studio X - prostředí

Levý panel nabízí několik užitečných záložek a voleb. Nechybí například katalog či výběr z fotek z mobilu. Uprostřed je zobrazena aktuálně editovaná fotografie, kterou si samozřejmě můžete libovolně přiblížit. Ve spodní části jsou miniatury vybraných snímků, mezi nimiž si lze plynule přepínat.

Při pravé straně se nachází pokročilý editor. Po startovním kliknutí vám nápověda představí jeho hlavní prvky. Zároveň vás upozorní na parametry nástrojů a ovládání vrstev ve spodní části. Pokročilý editor však zahrnuje spoustu nástrojů. Jmenovitě odstranění šumu, vinětaci, křivky, úpravy barev, rozmazání, řádkový podklad, úpravu barev, chromatickou vadu aj. Pestré jsou také efekty a odstíny šedi.

Pokud je vaše fotka téměř dokonalá, nabízí se rychlé úpravy, filtry nebo automatické vylepšení. U každé fotky jsou zobrazeny informace včetně dne a zařízení, kterým byly pořízeny.

Skvělá je i možnost přidání nástrojů mezi oblíbené. Stačí kliknout na hvězdičku a vybraná funkce se vám zobrazí úplně nahoře mezi oblíbenými. Pokud ji často používáte, budete ji mít rychle na dosah.

Funkce a možnosti – 8/10

Aplikace Zoner Photo Studio X se ještě před pár lety zaměřovala hlavně na rychlou úpravu digitálních fotografií. To vyhovovalo hlavně začátečníkům, kteří pokročilé funkce nepotřebovali. Zoner Photo Studio X však již patří mezi propracované editory fotek. Funkcí a nástrojů má spoustu.

Nejnovější Zoner Photo zvládá úplně všechno: od pokročilé správy fotografie přes rychlé základní úpravy až po retuše a tvorbu fotoknih, kalendářů nebo video prezentací.

Hodnocení Zoner Photo Studio X

Jak jsem psal už výše, uživatelské rozhraní je přátelské a přehledné. Díky přítomnosti češtiny se neztratí nikdo. Testovaný Zoner Photo Studio X perfektně třídí importované fotky. Pokud budete mít více podobných snímků, snadno je seskupíte pod jednu (třeba panorama aj.).

Importovat soubory lze z pevného disku, flashky nebo z cloudu typu Google Disk, OneDrive atd. Program vám dokonce nabídne i vlastní cloudové řešení pro zálohu.

Podíváme-li se na samotné zpracování fotek, k výběru je toho opravdu hodně. Začátečníkům se budou líbit rychlé úpravy, které mdlým a nehezkým fotkám vdechnou nový život jedním klikem. Při pokročilejších editacích srovnáte křivý horizont, na portréty platí pokročilý štětec, přičemž nechybí vrstvy a masky, s jejichž pomocí vymažete nebo přidáte objekty přímo do fotky.

Zoner Photo Studio X si poradí se soubory RAW či JPG, dokáže vytvořit také video.

Velmi chválíme přítomnost českých návodů, mezi nimiž najdete například: jak na úpravu RAW, jak oříznou fotku, jak na hromadné úpravy fotografií a další návody.

Kompatibilita – 7/10

Zoner Photo Studio X jsem nějakou dobu testoval a HW náročnost mi připadá vyšší než například u Adobe Lightroomu. Při použití některých změn na fotce se objevily sekundové prodlevy (a to mám herní PC s 32 GB RAM a výkonnou grafickou kartou). Netvrdím, že byla úprava nepohodlná a program nestabilní, pouze si myslím, že je kompatibilita trošku slabší než u zmíněné konkurence.

Co se týče kompatibility se systémy, Zoner Photo Studio X je dostupný pouze pro Windows. Jak sami tvůrci uvádí, verzi pro macOS neplánují. Řešením může být virtualizace, ale efektivita M1 čipu se tím pádem vytrácí. Editor také nepodporuje OS Android, tudíž jej na tabletu nespustíte (pouze na tabletu se systémem Windows).

Zde bych také rád uvedl, že na oficiální stránce Zoner Photo Studio je plno nefunkčních odkazů. A to jak interních, tak externích. To nepůsobí zrovna dobře.

Závěrečné hodnocení

Zoner Photo Studio X je skvělý program na úpravu fotek od českých tvůrců. Potěší přehledné uživatelské prostředí v češtině, pestrá nabídka nástrojů a funkcí, podpora formátu RAW, možnost zpracování velkého množství fotografií najednou, jednoduchá video střižna a interaktivní katalogizace vašeho fotoarchivu podle dat, lokalit, klíčových slov a složek.

Příjemná je také nízká cena, byť byl foto program dříve bez měsíčního paušálu.

Profesionálním fotografům nebo náročným uživatelům ale mohou některé pokročilé funkce přece jen chybět, přičemž nepotěší chybějící verze pro jablečná zařízení.

Nejoblíbenější grafické programy podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (36 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář