Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktůTestado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Nejlepší kuchyňské roboty roku 2019 – recenze a test

V dnešní době naleznete na trhu stovky nejrůznějších domácích robotů, od těch nejjednodušších až po sofistikované modely, které zvládnou téměř cokoli. Jejich hlavní devízou je usnadnění práce a úspora času. Pomáhají sekat, strouhat, hníst, šlehat, míchat a spoustu dalšího.

V následujícím článku přinášíme srovnání 5 nejlepších kuchyňských robotů v jednotlivých cenových kategoriích. Rovněž jsme připravili několik tipů, na jaké parametry se při výběru kuchyňského robota zaměřit.

  Nejlepší kuchyňské roboty

  Obrázek Název Shrnutí Hodnocení
  Heureka
  Přibližná cena
  1 Recenze Bosch MUM48A1 Bosch MUM48A1 Lehký s možností omytí v myčce za nízkou cenu. 91 % 2 800 Kč
  Porovnat ceny >>
  2 Recenze Sencor STM 44RD Sencor STM 44RD Celokovové tělo se slušným výkonem a 6 let záruky na motor. 83 % 4 999 Kč
  Porovnat ceny >>
  3 Recenze Kenwood KM 287 Prospero Kenwood KM 287 Prospero Kus s ochranou proti rozstřiku a citrusovačem i odšťavňovačem. 84 % 5 800 Kč
  Porovnat ceny >>
  4 Recenze Kenwood KMM 770 Kenwood KMM 770 Skvělý mixér spolu s velkou nerezovou mísou. 91 % 8 999 Kč
  Porovnat ceny >>
  5 Recenze ETA Gratus Fresh ETA Gratus Fresh Nabízí kvalitní zpracování s bohatým příslušenstvím a 10 tel záruky na motor. 95 % 11 999 Kč
  Porovnat ceny >>

  Recenze Bosch MUM 48A1

  Klady
  • Cena
  • Omyvatelný v myčce
  • Malá hmotnost
  Zápory
  • Nižší příkon
  • Převážně plastová konstrukce
  • Drahé doplňky

  Nejlevnějším kuchyňským robotem, který stojí za zvážení, je Bosch MUM 48A1. S cenovkou do 3 000 Kč nabízí výborný poměr cena/výkon, díky čemuž patří mezi nejoblíbenější modely na trhu. Jeho používání je velmi jednoduché a snadno se čistí, neboť jednotlivé díly lze vložit do myčky nádobí. Další výhodou je malá hmotnost a široká škála dokoupitelného příslušenství, mezi které patří mlýnek na maso, šlehač na zmrzlinu, odšťavňovač citrusů, struhadlo na strouhanku nebo mixér. Za tyto doplňky si však bohužel výrazně připlatíte.

  Výkon přístroje patří k nižším, ale bez problémů zvládne hníst, šlehat, strouhat nebo krájet. Model je, stejně jako všechny ostatní v tomto srovnání, již vybaven planetárním míchacím systémem. Robot je z velké části vyroben z plastu, nicméně kvalita konstrukce je velmi dobrá. Samotná mísa je z nerezu a její objem je 3,9 litrů, což postačuje pro míchání těsta o celkové hmotnosti 2,7 kg.

  Recenze Sencor STM 44RD

  Klady
  • Celokovové tělo
  • 6 let záruka na motor
  • Slušný výkon
  Zápory
  • Neumí mixovat

  Z přístrojů s cenou do 5 000 Kč můžeme vřele doporučit Sencor STM 44RD, který zaujme pohledným pastelovým designem (červeným či růžovým) a celokovovou robustní konstrukcí. Že si výrobce za kvalitou provedení stojí, dokazuje 6letá záruka na motor. Příkon je již slušných 1000 W a robot nabízí 8 různých rychlostí. Samozřejmostí je planetární systém hnětení, tepelná pojistka proti přehřátí, protiskluzové nožičky zabraňující nechtěnému pohybu při používání a omyvatelnost v myčce.

  základní výbavě má šlehací a míchací metly, hnětací hák, mlýnek na maso s hrubým a jemným diskem, kruhač, struhadlo nebo plnič uzenin. Mezi dokoupitelné příslušenství dále patří odšťavňovač ovoce, tvořítko na cukroví či výrobník těstovin. Bohužel tento přístroj neumí mixovat a je třeba tak do kuchyně dokoupit samostatný mixér.


  Recenze Kenwood KM 287 Prospero

  Klady
  • Příslušenství/cena
  • Citrusovač a odšťavňovač
  • Ochrana proti rozstřiku
  Zápory
  • Není celokovový
  • Mísa „pouze“ 4,3 litrů

  Další zástupce střední cenové třídy, který stojí zhruba o tisícikorunu více než výše uvedený Sencor, je Kenwood KM 287 Prospero. Oproti svému konkurentovi má o trochu nižší výkon a objem nádoby, ale zato potěší větší základní výbavou, včetně 1,2 litrového skleněného mixéru, citrusovače nebo odšťavňovače.

  Z bonusových vlastností nabízí pojistku proti přetížení a bezpečnostní systém, zajišťující vypnutí robota při vyklopení míchacího ramene. 1,5metrový kabel lze uložit dovnitř přístroje a ve výbavě najdete i ochranný kryt proti rozstřiku. Z příslušenství nechybí hnětací hák, metla ve tvaru K, mlýnek na maso či skleněný multimlýnek, ideální pro sekání bylinek.

  Ačkoli na příslušenství výrobce skutečně nešetřil, kvalita provedení se s dražšími modely bohužel srovnávat nemůže. Materiál základny tvoří plast, takže lze očekávat, že životnost přístroje nemusí být tak vysoká. Hledáte-li však všestranného pomocníka za rozumnou cenu, je to skvělá volba.

  Recenze Kenwood KMM 770

  Klady
  • Kovové tělo
  • Velká nerezová mísa
  • Skleněný mixér
  Zápory
  • Drahé příslušenství

  Opět o něco dražší je náš další tip – Kenwood KMM 770, který již nabízí odolné kovové tělo i součástky. Samozřejmostí je planetární systém míchání a dostatek rychlostních stupňů, včetně pulzní. Pro mnohé bude velkým kladem jistě 6,7litrová nerezová mísa, která patří k největším. Ze základního příslušenství se můžete dále těšit na skleněný mixér, mlýnek na maso (se 3 mlecími disky), K Metlu, balónovou šlehací metlu a hnětací hák.

  Podobně jako ostatní přístroje vyšší třídy i KMM 770 nabízí řadu dokoupitelných příslušenství. Namátkou jmenujme kráječ a strouhač, odstředivý odšťavňovač, mlýnek na obilí, lis na citrusy či tvořítka a nástavce na těstoviny. Cena těchto nástavců se však pohybuje v tisících, což může ve výsledku nákup celého přístroje velmi prodražit. Většina zákazníků si však nestěžuje a jsou s tímto kuchyňským robotem velmi spokojeni.

  Recenze ETA Gratus Fresh 002890070

  Klady
  • 10 let záruka na motor
  • Bohaté příslušenství
  • Kvalitní zpracování
  Zápory
  • Drahé doplňkové příslušenství

  Z dražších robotů s cenovkou nad 10 000 Kč vyniká svojí výbavou a kvalitou ETA Gratus Fresh. Může se pochlubit velmi výkonným 1200 W motorem s 10letou zárukou, velkou 5,5litrovou nerezovou mísou a spoustou příslušenství.

  Z nich lze zmínit například hnětací hák, šlehací metly, flexi metly, skleněný mixér, disková struhadla, mlýnek na maso či nejrůznější cukrářské a uzenářské nástavce. Díky lisu na ovoce a citrusovači si navíc můžete vyrobit čerstvý domácí džus. Mezi doukoupitelná příslušenství pak patří mlýnek na mák, kráječe nudlí, tvořítko na těstoviny a řada dalších. Bohužel i tyto doplňky jsou poměrně drahé.

  Ovládání a údržba jsou relativně snadné a jednotlivé díly lze samozřejmě mýt v myčce. Celokovové zpracování je velmi kvalitní a přístroj je stabilní i při hnětení tužšího těsta. Obecně lze říci, že patří mezi to nejlepší a spokojeni s nim budou i nároční domácí kuchaři.

  Nejprodávanější kuchyňské roboty dle Heureky

  Jak vybrat kuchyňský robot

  Kuchyňský robot je skvělým pomocníkem do vaší kuchyně. Jak ale vybrat ten pravý? Aby na jednu stranu odpovídal vašim potřebám a na stranu druhou jste zbytečně nekupovali drahý profesionální přístroj, který ve výsledku dostatečně nevyužijete? Zde je přehled hlavních parametrů, na které se při koupi zaměřit:

  Příkon

  Příkon vypovídá o tom, kolik toho stroj zvládne. Jedná se tudíž o jeden z nejdůležitějších parametrů. Jako absolutní minimum doporučujeme 600 W, neboť méně výkonné stroje budou spíše ke škodě než užitku (například s nimi neumelete maso nebo neuhnětete větší množství těsta). Dostatečná hodnota pro běžné domácí vaření ve čtyřčlenné domácnosti se pohybuje kolem 1000 W. Pokud ale chcete to nejlepší a nevadí vám si připlatit, sáhněte po robotech s příkonem 1400 W a více. To jsou již naprosto profesionální zařízení, která zvládnou zpracovat velké množství surovin.

  Testádo radíTestádo radí

  Protože se robot může snadno přetížit, výrobci často v návodu uvádějí maximální dobu, kterou může být přístroj v provozu, nebo maximální počet dávek těsta, které zvládne zpracovat těsně za sebou.

  Typ konstrukce

  Existují 2 typy konstrukce kuchyňských robotů. První je poháněn zespodu, kdy na nástavec seshora nasadíte nádobu se surovinami. Tento typ je však méně častý, protože se hůře myje a navíc ubírá místo v nádobě. Oblíbenějším je druhý typ, který je založen na principu sklopného ramene. Ve srovnání výše naleznete pouze roboty druhého typu.

  Většina přístrojů s ramenem je dnes vybavena planetárním systémem míchání, což znamená, že dokážou míchat suroviny elipticky (napodobují pohyb planet) a neotáčí pouze metlou kolem vlastní osy, jako je tomu u nejlevnějších přístrojů. Díky planetárnímu systému tak zvládneme promíchat suroviny i na špatně dostupných místech, jakými jsou stěny či dno nádoby.

  Materiál a zpracování

  Nejlevnější přístroje jsou vyráběny z plastu a to včetně míchacích nádob. Chcete-li však kvalitního robota, který vám chvíli vydrží, volte provedení v nerezové oceli, ideálně celokovové. Je třeba si sice připlatit, ale věřte, že rozdíl v životnosti přístroje je velmi znát.

  Pokud si přístroj vybíráte v obchodě, ověřte si, jak dobře se přístroj přisaje k lince a tudíž bude při práci stabilní. Praktickou drobností je též přítomnost ucha u mísy.

  Objem mísy

  Velikost nádoby určuje, kolik toho můžete najednou připravit. Pokud by byla mísa menší, než jsou vaše potřeby, museli byste mlít nebo šlehat na vícekrát, což časem může být otravné. Nemluvě o tom, že při zpracování více dávek za sebou se robot může snadno přehřát. Vybírejte proto přístroje s dostatečně velkou mísou. Pro dvoučlennou domácnost stačí mísy o objemu 3 litry, ale pro čtyřčlennou rodinu volte 4 a více litrové nádoby.

  Funkce

  Výběr funkcí záleží na tom, k čemu robota hodláte nejčastěji využívat. Zde je seznam nejčastějších, přičemž prvních 5 je základních a pokud je robot nezvládá, dříve nebo později vám budou chybět:

  • sekání a krájení
  • strouhání
  • šlehání
  • hnětení
  • míchání
  • mixování
  • mlýnek na maso (ideálně s možností zvolit hrubost namletí)
  • lis na citrusy
  • odšťavnovač

  Při výběru funkcí je důležité si zjistit, zda je má robot v základní výbavě, či zda se dané nástavce a příslušenství dají alespoň dokoupit. Je totiž zbytečné, abyste v budoucnu kupovali nový přístroj, když by stačilo objednat pouze jednu součástku. Možnost dokoupení součástek je důležité také v případě, že se vám něco rozbije či ztratí.

  Mezi nejrůznější „vychytávky“ patří mlýnek na mák, ořechy nebo koření, strojek na zmrzlinu, hranolkovač, kostičkovač pro přípravu bramborového salátu nebo plnič jitrnic a klobás.

  Testádo radíTestádo radí

  U dokoupitelných příslušenství se nezapomeňte zeptat na cenu. Občas mohou být velmi vysoké a vyplatí se tak koupit dražší přístroj, který je má již v základní výbavě. Řada funkcí jako je lis na citrusy nebo odšťavnovač navíc nemusejí být pro mnohé kuchařky dostatečné a je proto lepší koupit samostatný přístroj.

  Rychlost

  Kuchyňský robot se dá ovládat buď knoflíkově nebo mechanicky, přičemž většina přístrojů má oba typy ovládání. Při přípravě různých druhů surovin je důležité mít možnost nastavit různou rychlost. Nejlevnější modely nabízejí pouze pár možností, nicméně již středně drahé přístroje nabízejí 7-8 rychlostních stupňů.

  Drahé inteligentní spotřebiče sami dokážou nastavit rychlost a výkon s ohledem na druh a množství zpracovávaných surovin.

  Čištění a údržba

  Protože je robot vybaven spoustou nástavců, které se složitě čistí, zajímejte se, zda je možné přístroj rozmontovat a jednotlivé součástky mýt v myčce. Design přístroje by měl být navíc pokud možno co nejhladší, protože mnoho záhybů a skulinek čištění příliš neusnadňuje. Kuchyňský robot je skvělý pomocník, který by vám měl ušetřit spoustu času, tak by byla škoda ho plýtvat jeho mytím.

  Držák na příslušenství

  Poněkud podceňovanou, nicméně v praxi velmi důležitou výbavou, je držák na příslušenství. Možná vám tato věc nepřijde důležitá, ale vězte, že bez něho se vám časem budou jednotlivé kusy příslušenství válet po celé kuchyni a vy je budete složitě hledat.

  Místo v kuchyni

  Hmotnost i rozměry jednotlivých modelů se poměrně liší, a je tak třeba počítat s tím, kolik vám zaberou v kuchyni prostoru. Tomu byste také měli přizpůsobit i svůj výběr. Je hezké, že profesionální modely zvládnou zpracovat naprosto vše, co si vysníte, ale pokud se vám nevejdou na linku a budou zavřené v komoře, odkud se vám je kvůli velké váze nebude chtít stále vyndávat a zandávat, mnoho užitku vám nepřinesou. Lepší tak pro vás může být zvolit nějaký kompaktnější, i když horší, přístroj.

  Bezpečnost

  V neposlední řadě pamatujte na bezpečný provoz přístroje. Přístroje by dnes měly být vybaveny ideálně dvojicí pojistek. Pojistka proti přehřátí chrání proti přetížení motoru a zabraňuje tak, aby se robot rozbil. Pojistka proti spuštění pak znemožňuje zapnutí, pokud robot není správně sestaven. Toto ocení zejména rodiče neposedných a zvídavých dětí.

  Nejprodávanější kuchyňské roboty podle Heureky

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

  Autor článku

  Václav Hrnčíř
  Václav Hrnčíř

  Fanda do elektroniky a nejrůznějších spotřebičů. Vím, že vybrat správný produkt není vždycky snadné, a tak bych Vám rád pomohl alespoň v základní orientaci. Konečná volba bude vždycky na Vás, nicméně doufám, že mé rady a tipy Vaše rozhodování co nejvíce ulehčí.

  Podobné články

  Diskuse u článku

  Přidat komentář

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Odeslat komentář