Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Ultrazvukové čističe zubů – informace a zkušenosti odborníků

Ultrazvukové čističe zubů získávají v poslední době na své popularitě. V domnění, že se jedná nejlepší kartáčky na čištění zubů, které slibují zázraky, ale můžete rychle narazit. Bez pečlivějšího prozkoumání se prostě neobejdete. To je hlavní důvod, proč jsme se pro vás o nich rozhodli napsat.

Jak funguje ultrazvukový čistič zubů 

Čištění zubů ultrazvukem je výsadou dentálních hygieniků a dentistů. Cílem je odstranění zubního plaku a kamene. Právě ultrazvukové vlny dokáží nabourat a rozbíjet tyto nedostatky vedoucí k budoucím problémům v podobě zánětu dásní či paradentózy. 

Ultrazvukové kartáčky a čističe zubů fungují bez mechanického působení. V kartáčové hlavě se elektrická energie přemění na ultrazvukové vlny, které se do úst dostanou skrze štětiny kartáčku, sliny a speciální zubní pastu. Takto vytvořené vlny se vyskytují nejen na povrch zubu, ale projdou i do hloubky a prolínají se celou dutinou ústní.

Tím mnohem lepe eliminují tvorbu bakterií na těžko přístupných místech. Vibracemi vznikají ve speciální pastě mikrobublinky pronikající do mezizubních prostor. Ultrazvukové zubní kartáčky pulzují minimálně 27 tisíci kmitů za sekundu, tj. min. 27 000 Hz.

Popis funkce ultrazvukových čističů zubního kamene. Jak funguje ultrazvukový čistič zubů 

Tento parametr na českém trhu splňují pouze dvě značky, tj. německý Emmi-Dent a Megasonex. Pokud vám tedy někdo bude slibovat, že jde o ultrazvukový čistič zubního kamene, mrkněte jako první na tento parametr. Ten vám jednoznačně napoví více.

Čištění zubů ultrazvukem vám odborně provede stomatolog nebo dentální hygienista pod profesionálním vedením. Nesmí přitom při odstraňování zubního kamene a plaku dojít k narušení zubní skloviny. Navíc ne pro každého je tento způsob odstranění zubního kamene šetrný. Vždy se musí rozhodnout, zda je vhodnější zvolit ultrazvukovou technologii nebo vyčistit zuby mechanicky pomocí škrabky.

Co je nutné promyslet?

Zubní kartáček s ultrazvukovým čištěním.Předtím, než se vrhneme na výběr ultrazvukového čističe zubů, musíme si osvětlit pár skutečností. Co je vlastně ultrazvukový čistič zubů a jak pracuje? K čemu se využívá a čím se liší od svých mylně zaměňovaných kolegů sonických kartáčků?

Existuje také pravděpodobnost, že si špatným výběrem zničíte chrup? Podíváme se také na problematiku zubního kamene. Ten má být právě domácími ultrazvukovými kartáčky nebo čističi zubů odstraněn.

Počet kmitů

Aby proběhlo čištění zubů na bázi ultrazvukového kmitání, nikoliv na bázi zvukového (sonického), musí přístroj vydávat alespoň 27 kHz za sekundu. Sonické kartáčky mají tento údaj uveden v minutách.

Funkce a programy

Domácí ultrazvukové čističe na zuby jsou jednoduché k použití. Funkčně si vystačíte s jediným programem a tlačítkem pro spuštění a vypnutí přístroje.

Signalizace

Aby docházelo k přiměřenému působení na jednotlivé oblasti, výhodou je zvuková nebo haptická signalizace. Upozorní vás, že se můžete s čištěním zubů posunout na další místo. Dále by neměla chybět LED indikace provozu.

Způsob napájení 

Ultrazvukové čističe na zubní kamen jsou napájeny ze sítě. Vybaveny jsou většinou Li-Ion baterií, která výdrží provoz na jedno nabití zhruba 10 hodin. Opětovné nabití pak trvá až 24 hodin.

Zpracování

Vhod přijde kvalitně provedená konstrukce s voděodolnou ochranou. 

Příslušenství

Kromě dokovací stanice a akumulátoru je výhodou, když s nákupem dostanete náhradní kartáčový nástavec a speciální zubní krém.

Alternativy čištění zubů

S výběrem vhodného nástroje na čištění zubů vám rádi pomůžeme. Podle odborníků v oboru stomatologie se určitě nevyplácí bojovat s již vzniklým zubním kamenem žádným z přírodních postupů pomocí jedlé sody nebo octa, ani pomocí mechanických škrabek na zuby. Jsou údajně ostřejší než ty profesionální. Tím si ruku v ruce s laickým zacházením můžete ještě více ublížit. 

Pakliže už máte zubní kámen, raději to svěřte do rukou odborníků. Nemusíte ale být zklamání, neboť existují preventivní postupy, jak si uchovat chrup bez hromadění plaku. Tím pak předejdete jeho přeměně v zubní kámen. Tyto pomůcky jsou schválené a ověřené.

Mechanické pomůcky

Oscilačně-rotační elektrické zubní kartáčky

Dosahují 3 000 až 7 500 kmitů za minutu, mají kulovitou hlavici, která se otáčí ve směru a proti směru hodinových ručiček až do úhlu 90 stupňů. Čištění probíhá stíráním povrchu zubů pomocí štětinek. U dentistů není příliš oblíben kvůli riziku narušení zubní skloviny nebo zánětu dásní vlivem přílišného tlaku, špatné manipulace, nevhodně zvoleného nástavce nebo zubní pasty s vyšším podílem abrazivních částic.

S povrchovým (supragingiválním) zubním plakem si poradí dobře, problém je ale odstranění plaku pod dásněmi (subgingiválního).

Testado radí

Hraje cena kartáčku na zuby nějakou roli? Náš rádce vám zodpoví i tuto otázku.

Oscilačně-pulzní kartáčky

Spojují v sobě oscilaci a pulzaci, přičemž dosahují až 48 000 pohybům za minutu. Díky oscilaci dochází k narušení zubního plaku a pulzace se postará o mechanické setření nečistot ze zubu. Výhodou oproti oscilační-rotujícím kartáčkům mají v tom, že většinou disponují i tlakovými senzory. Takže pokud vynaložíte větší tlak na zub, kartáček vás upozorní.

Jde o dosti technologicky promyšleně elektrické zubní kartáčky a pro dokonalé čištění bývají propojeny i mobilní aplikací. Plak na povrchu zubů zvládnou na jedničku. Se subgingiválním plakem však řádně zatočit nedokáží.

Sonické kartáčky 

Kmitají rychlostí 20 000 až 40 000 zvukovými pulzy za minutu. Jejich směr a způsob čištění je inspirován Stillmanovou a Bassovou technikou. Kmitají ze strany na stranu a k odstranění zubního plaku tak dochází vertikálně. Hlavice jsou podlouhlé nebo oválně tvarované.

Plak na zubech je rozrušen dříve, než se kartáček dotkne zubu. Díky vysoké frekvenci pulzací dochází k působení 4 mm od hlavice. Díky vysokým pulzacím také vznikají při čištění zubů mikrobublinky, které pronikají i do dásňového žlábku. Výsledkem je dosah do subgingivální oblasti, tudíž i odstranění plaku z těchto míst. Sonické zubní kartáčky jsou opravdu kvalitní elektrické kartáčky. Můžeme je také doporučit všem, kdo mají problémy se záněty dásní nebo užívají zubní aparáty.

Manuální zubní kartáčky

Klasické zubní kartáčky jsou na trhu nejrozšířenější, naleznete je v mnoha provedeních a vybrat si můžete z velkého spektra značek. Nabízí různé tvrdosti štětin, velikosti, tvarování i jejich hustotu. Lidská ruka vyprodukuje zhruba 600 kmitů za minutu, takže nejsou tak účinné jako elektrické kartáčky.

Ústní sprchy

Ústní sprchy povýší zubní hygienu na jinou úroveň. Jejich cílem je prostřednictvím tlaku vody odstranit zbytky jídla i plaku z těžko dostupných míst. Zvládnou vyčistit mezizubní prostory a poradí si s plakem pod dásněmi.

Mezizubní kartáčky

Práce běžného zubního kartáčku svede tak 70 % čistoty. Do mezizubních prostor se nedostává, a tím může docházet ke kazivosti zubů právě v těchto místech. Mezizubní kartáčky jsou snadnou mechanickou pomůckou.Ústní sprcha vyčistí i mezizubní prostory.

Mezizubní nitě

Na podobném principu fungují mezizubní nitě. K čištění je důležité znát správnou techniku, abyste si neporanili dásně nebo nezanesli infekci pod dáseň.

Chemické pomůcky

Zubní pasty

Správný výběr zubní pasty je pro ústní hygienu podstatným prvkem. Při testování zubních past jsme odhalili, jak je důležité neopomíjet i tuto podstatu, aby nedocházelo k poškození chrupu.

Ústní vody

Tvoří doplněk k mechanickému vyčištění zubů, k ochraně před zubním kazem, prevenci infekce a posílení svěžího dechu.

Co je zubní kámen a jak vzniká

Zubní kámen vzniká vlivem mineralizace zubního plaku. Zubní povlak je přirozený biofilm, který se tvoří ze slin, zbytku potravy a mikroorganismů. K jeho mineralizaci dochází v průběhu zhruba dvou týdnů. Usazuje se zejména na zubech a zubních implantátech v blízkosti slinných vývodů. Nejčastěji za předními řezáky zevnitř a prvními horními stoličkami z vnější strany. Zubní kámen na povrchu zubů má bílou až žlutavou barvu. V dásňovém žlábku má hnědou až černou barvu.

zubní kámen a problematika vzniku.

Ultrazvukový vs. sonický kartáček na zuby

U nejednoho výrobku můžete být rychle vyvedeni z omylu, pokud znáte fakta. Sonický kartáček byl donedávna spojován s ultrazvukovým. Naštěstí se toto synonymum pomalu rozpouští. Jde totiž o úplně jiný typ výrobku. Sonický kartáček nedosahuje takového kmitočtu jako kartáček ultrazvukový. 

Sonický kartáček kmitá několika tisíci stíravými pohyby za minutu. Ultrazvukový zubní kartáček více jak 27 000 kmity za sekundu, což je 1 620 000 kmitů za minutu.

Domácí ultrazvukové čističe na zuby nejsou prozatím tolik rozšířené. Pokud jste v jejich výběru ostýchaví, sáhněte po ověřené značce. Na našem trhu seženete pouze výrobky od dvou výrobců, které plní, co deklarují, tzn. . Tyto ultrazvukové kartáčky jsou testovány již léta a jsou ověřeny jako bezpečné.

Jak používat ultrazvukový čistič zubů

Využití ultrazvukového zubního kartáčku je snadné. 

Návod na použití ultrazvukového čističe na zuby.

  • Krok č. 1: Štětiny namočíte pod tekoucí vodou, nanesete speciální zubní krém o velikosti dvou kuliček hrášku. Ten pak kartáčkem rozetřete na vnější a vnitřní strany zubů. 
  • Krok č. 2: Pak štětinky u zubů postupně na všech místech pouze přidržujete po dobu 5 až 10 sekund. Během čištění neprovádíte žádný pohyb ani na zuby netlačíte. 
  • Krok č. 3: Po skončení čištění kartáček opláchnete pod tekoucí vodou, vypnete, osušíte a dle potřeby dáte nabíjet.
  • Krok č. 4: Ultrazvukem je kartáček i vydezinfikován, přesto však doporučujeme vyměnit nástavec každé 3 měsíce.
Testado radí

Pomocí ultrazvuku, například ultrazvukovou čističkou, mimo jiné odstraníte nečistoty ze i zubní protézy, rovnátek atp.

Výhody a nevýhody čištění zubů ultrazvukem 

Klady
  • Možnost odstranění zubního kamene
  • Včasné zachycení zubního plaku
  • Precizní čištění zubních i mezizubních prostor
  • Čištění bez mechanického tlaku
  • Šetrný způsob pro zubní náhrady i aparáty
Zápory
  • Nešetrným způsobem zacházení si lze poškodit zuby
  • Na trhu je pouze omezený výběr
  • Vyšší pořizovací cena
  • Je nutné používat speciální pastu

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (26 hlasů)

Autor článku

Zuzana Pitříková
Zuzana Pitříková

Zuzka je pisálek s kreativním srdcem, miluje výzvy a hlavně svou rodinu. Ta je především náplní jejího denního rozvrhu. Pokud nějaká ta chvilka času zůstane, ráda se pustí do grafického designu, čtení odborné publikace, různých ručních prací nebo řádí v kuchyni. Nejraději tvoří články o domácnosti, dětech, zdravém životním stylu, tvorbě, vzdělávání a vaření. Facebook Zuzky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář