Airbike patří k nejlepším způsobům, jak redukovat přebytečné kilogramy a přitom trénovat z pohodlí domova. Díky zapojení celého těla je cvičení účinné a zároveň vyvážené. Pojďte se podívat, jak airbike funguje a také na nejlepší modely, které si můžete pořídit. Jako nejlepší začátečnický model dostupný pro každého jsme vybrali AirBike inSPORTline Basic II.
Pokročilý airbike s kvalitním zpracováním a s podporu HIIT tréninku. Má vysokou nosnost a ergonomické tvarování řídítek.
Pevný, odolný, nastavitelný a na ovládání jednoduchý airbike. Umožňuje volit cíle tréninku a měří tepovou frekvenci.
Kvalitní airbike za nízkou cenu. Díky nízké hmotnosti se snadno transportuje. Nechybí displej pro měření tréninku.
Nejlepší airbike
Recenze AirBike inSPORTline Pro – nejlepší airbike pro náročné
Měření času: ano | Měření vzdálenosti: ano | Měření kalorií: ano | Měření tepu: ano | Programy: HIIT a volba cílů | Displej: ano | Transportní kolečka: ano | Nastavitelné sedlo: výška i náklon | Nosnost: 160 kg | Hmotnost: 64 kg | Rozměry: 124 × 69,5 × 140 cm | Přibližná cena: 24 390 Kč
- Vysoká pevnost a nosnost
- Podporuje HIIT trénink
- Nastaven cílů a měření tepu
- Nastavitelná výška i náklon sedla
- Povedený design
- Vyšší cena
- Vyšší hmotnost
Pro náročné zákazníky, kteří to myslí s tréninkem vážně, ale i pro fitness centra a posilovny, jsme v našem testu vybrali AirBike inSPORTline Pro. Při nákupu je nutné počítat s vyšší pořizovací cenou. Ta však plně odpovídá kvalitě. Již na první pohled je znát, že máte tu čest s robustním strojem s odolnou konstrukcí. Výška uživatele zde není nijak omezená. Výrazně nadprůměrná nosnost 160 kg je daná pevným rámem. Udrží i těžší osoby a bez obtíží zvládne velké zatížení při tréninku.
Hmotnost samotného airbiku inSPORTline dosahuje 64 kg, což není rozhodně málo. Ačkoliv je testovaný model vybavený kolečky, aby s ním bylo možné manipulovat, pravidelné přesouvání je kvůli váze zkrátka nepříjemné. Po náročném cvičení se vám určitě nebude chtít ještě se tahat s těžkým airbikem. Pro jeho místění si tudíž vyhraďte předem odpovídající prostor. Ve výbavě nechybí systém pro vyrovnávání nerovností podlahy. Sedlo je měkce polstrované, pohodlné a má nastavitelnost nejen výšku v 11 stupních, ale také náklon v 7 horizontálních polohách. Součástí je držák na lahve a stojan na mobil.
Na LCD displeji najdete informace o vašem tréninku (čas, otáčky za minutu, rychlost, vzdálenost, spálené kalorie a aktuální tepovou frekvenci). Odpor při cvičení zajišťuje ventilátor úměrně vaší vynaložené námaze. Abyste si trénink zpestřili, jsou pro vás připravené cvičící programy. Těšit se můžete na nastavitelné cíle (času, vzdálenosti, spálených kalorií či tepové frekvence) i na intervalové tréninky. Kromě dvou přednastavených variant si lze intervalový trénink uzpůsobit vlastním potřebám. Po stisknutí tlačítka se tak budou střídat intenzivní série s krátkými dobami odpočinku. Díky podpoře intervalového cvičení je AirBike inSPORTline Pro ideální po spalování tuku.
Hledáte špičkový model za stále únosnou cenu? Tohle je model přímo pro vás!
Recenze Stormred Giant – nejlepší poměr ceny a výkonu
Měření času: ano | Měření vzdálenosti: ano | Měření kalorií: ano | Měření tepu: ano | Programy: volba cílů | Displej: ano | Transportní kolečka: ano | Nastavitelné sedlo: výška i náklon | Nosnost: 120 kg | Hmotnost: 37,5 kg | Rozměry: 132 × 51 × 131 cm | Přibližná cena: 13 990 Kč
- Kvalitní a pevné zpracování
- Možnost volby cílů času a spálených kalorií
- Měří tepovou frekvenci
- Nastavitelná výška i náklon sedla
- Konzervativní design
Stormred Giant má poměrně přijatelnou cenu a zároveň vysokou kvalitu zpravování. Design není příliš moderní. Spíše než na efekt se zaměřuje na praktičnost. Na první pohled je znát, že před sebou máte robustní a pevný stroj. Nosnost dosahuje 120 kg. Samotné zařízení díky kovové konstrukci váží úctyhodných 37,5 kg. Pokud byste s ním museli manipulovat, pomohou vám spodní transportní kolečka.
Na LED displeji uvidíte zobrazené aktuální informace o vašem tréninku, jako je například rychlost vaší jízdy, ujetá vzdálenost nebo doba tréninku. Nechybí ani počítání spálených kalorií. Stormred Giant také dokáže měřit tepovou frekvenci, abyste mohli volit odpovídající zátěž. Snímání probíhá pouhým přiložením rukou na řídítka. Příjemnou funkcí je možnost volení cílů. Můžete si vybrat, kolik kalorií chcete spálit či čas, který chcete ujet. Kromě snímání aktivity a volení cílů tréninku však tento airbike nedisponuje žádnými dalšími programy nebo řízenými cvičebními plány. Zátěž si měníte vlastní vynaloženou silou do překonání vzduchového odporu.
Na rozdíl od zcela základních modelů umožňuje airbike Stormred Giant nastavit sedlo nejen výškově, ale také upravit jeho náklon. Snadno si tak upravíte posed podle svých představ, aby vám co nejvíce vyhovoval. Úprava náklonu má také využití při odděleném tréninku rukou a nohou. Provedení sedla je pohodlné díky polstrování. Na nášlapných plochách najdete protiskluzovou úpravu.
Celkově se jedná o dobře zpracovaný airbike za přijatelnou cenu.
Recenze AirBike inSPORTline Basic II – spolehlivý a cenově dostupný model
Měření času: ano | Měření vzdálenosti: ano | Měření kalorií: ano | Měření tepu: ne | Programy: ne | Displej: ano | Transportní kolečka: ano | Nastavitelné sedlo: jen výška | Nosnost: 110 kg | Hmotnost: 21,8 kg | Rozměry: 115 × 70 × 121 cm | Přibližná cena: 6 990 Kč
- Dobrá cena
- Nízká hmotnost a snadná manipulace
- Nastavitelná zátěž brzdovým řemenem
- Jednoduché ovládání
- Nelze upravit náklon sedla
- Žádné přidané funkce
AirBike inSPORTline Basic II je plnohodnotný, bezpečný a přesto levný vzduchový rotoped. Potěší každého, kdo chce ušetřit. Bude se také líbit sportovcům, kteří mají doma omezený prostor a budou muset svou cvičební pomůcku pravidelně uklízet. S hmotností 21,8 kg a s pomocnými spodními kolečky není problém tento aibike stěhovat z místa na místo. Počítejte však s tím, že vlivem nízké váhy dosahuje nosnost jen průměrných 110 kg. Po běžné uživatele je to však zcela dostačující. Sedlo je výškově nastavitelné v 7 polohách, díky čemuž je tento airbike vhodný pro uživatele ve výškovém rozmezí od 150 do 190 cm. Náklon sedla však bohužel upravovat nelze.
O odpovídající a plynulou zátěž při tréninku se stará jako u všech airbiků větrák. Model inSPORTline Basic II je vybavený kolem o průměru 50 cm, kterému navíc pomáhá regulační systém zátěže. Pouhým otočením knoflíku tak můžete zapojit do práce brzdný řemenový systém. Ten se se vzduchovým odporem dobře doplňuje a dodává vašemu cvičení rozmanitost. Jiné funkce a tréninkové programy ale AirBike inSPORTline Basic II nenabízí. Na malém displeji najedete zobrazené základní údaje o tréninku, jako je čas, spálené kalorie či překonaná vzdálenost.
Celkové používání i nastavení je velmi intuitivní. Podle malého a jednoduchého displeje je na první pohled vidět, že se jedná o základní přístroj. Celkový design AirBike inSPORTline Basic II však navzdory nízké ceně působí profesionálním dojmem. Pedály mají proti-skluzovou úpravu a nechybí ani dostatečně komfortní měkčené rukojeti. Pro začátečníky a volnočasové domácí cvičení je tento airbike ideální.
AirBike vs. rotoped vs. eliptický trenažér
Pro vysvětlení, jak airbike funguje a v čem je unikátní, je nejlepší jeho srovnání se známějšími cvičícími stroji. Air Bike na první pohled vypadá jako rotoped a skutečně z něho vychází. V několika ohledech byl však pozměněný.
Již na první pohled si můžete na konstrukci všimnout, že airbike má ve své přední části kolo, uvnitř kterého se nachází větrák. Viditelným rozdílem naproti rotopedu jsou rovněž pohyblivá madla namísto pevných. Tím airbike mírně připomíná eliptický trenažér. Avšak při používání airbiku sedíte stejně jako na rotopedu a nohy máte na šlapačkách namísto na pohyblivých plošinách eliptického trenažéru.
eliptický trenažer / airbike / rotoped
Rozdíl je také v tom, jaké oblasti těla při cvičení zapojujete. Zatímco eliptické trenažéry procvičují vždy celé tělo a rotopedy jen spodní část, air bike kombinuje oba tyto typy. Můžete jen šlapat nebo do tréninku zapojit i ruce. Dokonce se nabízí možnost trénovat jen pomocí rukou. Díky tomu se jedná o opravdu univerzální tréninkový stroj.
Airbike se v neposlední řadě od ostatních cvičebních strojů liší tím, že je založený především na přirozeném nastavení zátěže. Tu zajišťuje právě kolo s větrákem, které poskytuje postupný odpor podle toho, jaké úsilí při tréninku vyvíjíte. Vyhnete se tak zbytečně dlouhému nastavování a přepínání během cvičení.
Nejprodávanější airbiky
Jak vybrat airbike
Airbike je poměrně netypický a futuristicky vypadající cvičební stroj, který však funguje na jednoduchém principu. Pojďte se podívat, v čem je lepší než známé tréninkové pomůcky, jak na něm cvičit a na co si dát při výběru pozor.
Konstrukce
Pro správné fungování airbiku hraje důležitou roli hned několik zásadních částí. Pojďte se na ně podívat a zjistit, na co se u nich při výběru zaměřit. Sledovat byste měli především:
- Ventilátor
- Madla
- Sedlo
- Pedály
- Displej
Ventilátor
Větrák a jeho lopatky, které zajišťují odpor, jsou hlavním prvkem celého airbiku. Proto je zásadní jeho kvalita. Tu lze odhadnout podle použitých materiálů a také podle ceny přístroje. Velikostně se většinou kola liší jen minimálně.
Točící se lopaty jsou vždy chráněné konstrukcí, jak je tomu i u klasických větráků. Díky tomu je provoz bezpečný i s dětmi nebo domácími mazlíčky v okolí. Přesto je dobré dbát zvýšené opatrnosti; ačkoliv jsou otvory malé, stále se jimi může dovnitř dostat například úzká dětská hračka. Přítomnost mezer v ochranné konstrukci je nutná, aby byl dobře odváděný vzduch vzniklý otáčením ventilátoru. Směřování je vedené pryč od cvičící osoby, tudíž nepočítejte s tím, že by během tréninku airbikes zastoupil klasický větrák. Rozehnat vzduch v místnosti však zvládne.
Madla
Airbike má madla nejen na přidržování se, ale jsou plnohodnotnou součástí pohybu. Proto by měla být pevná a zároveň dobře polstrovaná, aby vás při pohybu netlačila do rukou. Důležitá je také jejich celková ergonomie. Na trhu se setkáte se dvěma typy tvarování:
- Rovné, jen na konci zahnuté směrem ven.
- Speciálně ergonomicky tvarované.
Rovná madla se zakřivením na konci najdete u levnějších modelů a u střední třídy. Výška držátek nejde nastavit, což u vodorovného madla může být pro lidi velmi nízké nebo příliš vysoké postavy nepohodlné. Naopak držadla, která mají speciální tvarování a kterých se můžete chytit i svisle, se hodí úplně pro každého a při cvičení poskytnou větší pohodlí. Jsou ale výsadou dražších modelů vyšší třídy.
Sedlo
Sedlo by logicky mělo být co nejvíce pohodlné. Proto je zásadní správné polstrování a také dobré ergonomické tvarování. Důležitá je také jeho nastavitelnost. Kromě úpravy výšky je ideální, pokud bude airbike disponovat i úpravou náklonu sedla. Tato možnost zvýší pohodlí a pomůže lépe přizpůsobit stroj ke cvičení jen za pomoci rukou či jen nohou.
Pedály
Pedály na airbike by měly mít pro snadné ovládání protiskluzovou úpravu. Madlo zasunutí nohy do pedálů by pak mělo disponovat upravitelnou délkou pásku.
Displej
Na displeji během cvičení vidíte údaje o svém tréninku. Vzduchové rotopedy mohou měřit:
- Čas cvičení
- Ekvivalent ujeté vzdálenosti
- Rychlost / počet otáček za minutu
- Spálené kalorie
- Tepovou frekvenci
U pokročilých modelů je zaznamenávání všech údajů samozřejmostí, ty levnější nemusejí zvládat například snímat tep.
U displeje je důležité snadné ovládání a také dobrá čitelnost, pokud chcete sledovat své výsledky rovnou během cvičení.
Nastavení před cvičením
Jak již bylo zmíněno, airbike je prakticky rotoped se vzduchovým odporem a s pohyblivými rukojeťmi. Svým pohybem na stroji roztáčíte ventilátor. Čím intenzivněji se budou jeho lopatky točit, tím silněji musí rozhánět vzduch a tím větší odpor budou klást. Lze tedy říct, že odpor se úměrně zvyšuje vámi vynaložené síle. Pokud budete chtít během cvičení ubrat nebo naopak zvýšit intenzitu, stačí jen zvolit adekvátní záběr. Nemusíte nic nastavovat ani přepínat. Vše zajistí fyzikální vlastnosti vzduchového rotopedu. To oceníte především při náročném tréninku, kdy chcete všechnu energii věnovat do cvičení a ne se ještě zaobírat ovládáním.
Některé airbiky spoléhají jen na vzduchový odpor, jiné mají i pomocný brzdný systém. Ten je řešený buďto řetězem nebo řemenem a reguluje se obvykle pomocí jednoduchého manuálního voliče. Umožňuje zvolit lehčí nebo náročnější trénink. Stále se však nejedná o prvek, který byste museli upravovat v průběhu cvičení.
Na rozdíl od volby zátěže se základnímu nastavení ergonomie, které je nutné provést u většiny cvičících strojů, zkrátka nevyhnete. Před cvičením byste si měli být jistí, že vzduchový rotoped stojí pevně na svém místě, nemá odjištěná kolečka a je vyrovnaný s podlahou, aby se nekymácel. Výška sedla by měla odpovídat vaší postavě. Také se nezapomeňte věnovat displeji, abyste si mohli měřit svůj trénink.
Cvičící programy
Tréninkové stroje obvykle mívají spousty módů a programů. Například běžecké pásy dokáží díky automatické změně náročnosti simulovat reálné trasy. Vzduchový rotoped kvůli zátěži založené na přirozeném odporu vzduchu tuto možnost nemá. Ale přestože se o regulaci tréninku staráte sami svou vynaloženou silnou, nabízí některé airbiky tréninkové programy. Ty jsou zaměřené především na plnění zvolených cílů – například překonané vzdálenosti, na době cvičení či tepové frekvenci.
U pokročilejších modelů pak můžete najít také programy, které vám budou pomáhat s HIIT, což je vysoce intenzivní intervalový trénink (high intensity interval training). Tento program se používá pro počítání sérií cvičení ve vysoké zátěži, jež se střídají s volným tempem. Právě při takto náročném pohybu oceníte, že se nemusíte sami zaobírat měřením času jednotlivých úseků. Airbike může mít nějaké HIIT programy přednastavené, ale ideální je, pokud si je můžete sami upravovat.
Využití a cvičení na airbike
Jak již vyplývá z nabídky cvičících programů, na airbike můžete provozovat dva hlavní typy pohybových aktivit:
- Dlouhý trénink o nižší až střední zátěži – známý též jako kardio nebo aerobní trénink.
- Kratší série o vysoké zátěži (HIIT).
Délku a typ cvičení volte podle toho, jak jste pokročilí sportovci. Pokud teprve začínáte, bude lepší volit mírnější tempo, postupně přivyknout tělo na fyzickou zátěž a do intenzivního tréninku se pustit, až vám to kondice dovolí. Chcete-li jít do tréninku naplno a získat co nejlepší výsledky v kratším čase, vyzkoušejte HIIT. Ovšem i pokročilí sportovci by si měli před prvním tréninkem svůj nový airbike dobře osahat a nejprve získat praxi v tom, jak se cvičí na rotopedu se vzduchovým odporem.
Ať už se rozhodnete pro krátký intenzivní a intervalové nebo delší volnější cvičení, od airbike můžete očekávat poměrně rychlé výsledky díky zapojení horní i spodní části těla, záda nevyjímaje. Souměrný trénink je nejen efektivní, ale také vyvážený. Není nutné si tudíž pořizovat více cvičebních pomůcek, abyste mohli trénovat všechny oblasti těla. Airbike při pravidelném používání umožňuje účinně redukovat přebytečné kilogramy. Kromě hubnutí vám také pomůže s celkovým tvarováním postavy.
Odolnost, hmotnost a nosnost
Kvalitní zpracování a pevná konstrukce je základním požadavkem na každý airbike, aby bylo zařízení bezpečné a aby mělo dlouhou životnost. O kvalitě vypovídají především použité materiály. Rám (či jeho vnitřek) by měl být vždy z kovu, aby vydržel i větší zátěž.
Spolu s robustním zpracováním roste ale cena modelu a hmotnost. Ničím neobvyklým není ani 50 kg a více. Pokud nemáte doma dostatek prostoru a budete muset airbike pravidelně uklízet, vybírejte chytrý kompromis mezi nízkým počtem kilogramů a pevností. Pro snadnější transport je většina rotopedů se vzduchovým odporem vybavená malými spodními kolečky.
Dalším parametrem, který blízce souvisí se zpracováním tohoto sportovního stroje, je jeho nosnost. Airbike obvykle zvládne zatížení do 120 kg. Pokročilé modely si však poradí i s vyšší zátěží. Ty se hodí pro těžší uživatele i pro náročnější a intenzivnější používání například ve fitness centrech. Doporučenou nosnost samozřejmě nikdy nepřekračujte.
Nejoblíbenější značky airbiků
Airbike inSPORTline
Vzduchová rotopedy inSPORTline patří mezi populární modely, stejně jako další sportovní pomůcky této značky. Podle své pokročilosti jsou airbiky inSPORTline rozdělené do několika kategorií. Navzájem se liší robustností konstrukce a funkcemi pro měření a sledování tréninků. Všechny mají dobrou kvalitu a také povedený design.
Airbike Stormed
Rotoped se vzduchovým odporem Stormed se nabízí v cenově přijatelné kategorii. Zároveň se ale můžete spolehnout na dobrou kvalitu zpracování. Kromě airbiků tento výrobce nabízí i další sportovní náčiní od velkých cvičebních stojů, přes činky, až po pomůcky na aerobik či gymnastiku.
Airbike Decathlon
Decathlon patří mezi největší světové výrobce sportovních potřeb a samozřejmě v jeho sortimentu najdete také airbike. Vzduchové rotopedy této značky se řadí zpravidla do střední cenové kategorie. Mají zajímavý design a spolehlivé fungování.
Airbike Assalut bike
Assalut bike patří mezi pokročilé a kvalitní airbiky. Vyznačují se velkým kolem, které zajistí výborný chod vzduchového odporu. Na rozdíl od většiny značek se tento výrobce zaměřuje speciálně na cvičící stroje, nikoliv všeobecně na sportovní potřeby. V jeho nabídce na vás čekají také další posilovací stroje se vzduchovým podporem nebo klasické běžecké pásy.
Jak se pohybují ceny airbiků?
Airbike do 10 000 Kč
Levné modely pro nenáročné uživatele nemívají příliš funkcí. Mohou však poskytnout stejně dobré výsledky při zlepšování kondice. Při výběru v nejlevnější třídě si dávejte pozor především na dostatečnou kvalitu zpracování. Vyplatí se zde vybírat mezi ověřenými značkami.
Airbike od 10 000 do 20 000 Kč
Střední cenová kategorie nabídne airbike s měřením tepu, volbou cílů a s dalšími základními funkcemi. Jedná se o kvalitní a spolehlivé stroje, které budou ideální pro domácí tréninky.
Airbike nad 20 000 Kč
Nejdražší airbike se hodí pro pokročilé sportovce. Nad 20 000 Kč by měli vybírat i posilovny a fit centra. Kromě vysoké odolnosti tyto modely obvykle disponují i pokročilými funkcemi, jako je například podpora HIIT.
Kde dobře koupit airbike?
Airbike pořídíte ve specializovaných sportovních potřebách. Například Insportline nabízí populární sérii airbiků různé pokročilosti. Velký výběr rotopedů se vzduchovým odporem od různých výrobců má také Alza. Pro srovnání cen i vyhledávání se samozřejmě hodí portál Heureka. Pokud byste chtěli ušetřit, můžete zkusit bazar. Při nákupu z druhé ruky však dávejte pozor na dobrý stav a správnou funkčnost přístroje.
Zdroj informací:
Airbike: Co to je, jak na to a jak z něj vytěžit co nejvíc?
The 7 Best Air Bikes
7 of the best air bikes
Air Bike Work Outs: How to Get Started and Use Them Right
Diskuze a zkušenosti