Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Jak zjistit IP adresu počítače, routeru či kamery

3. 8. 2020 aktualizováno

IP adresa je unikátní online identifikátor, který slouží k rozlišení síťových rozhraní připojených k počítačové síti. To znamená, že každé zařízení, jako je třeba notebook, má v počítačové síti svůj jedinečný „podpis“. Víte ale, jak zjistit IP adresu konkrétního zařízení? A jak zablokovat IP adresy, které mohou být potenciálně nebezpečné?

IP adresa je jedinečné číslo, které identifikuje síťové zařízení v rámci internetové sítě. Jedno síťové rozhraní může mít více IP adres, ale jedna IP adresa nikdy nemůže existovat pro více rozhraní. Zkratka IP (Internet Protocol) označuje protokol, prostřednictvím něhož navzájem komunikují veškerá zařízení v internetové síti.

Aby jakýkoliv přenos dat proběhl korektně, je nutné znát jak IP adresu odesílatele, tak i adresu příjemce. Adresování a směřování datových paketů pak zajišťují routery, které mají svou vlastní IP adresu.

Typy IP adres

V online světě se aktuálně můžete setkat se dvěma typy IP adresy:

Verze IPv4 (32bitová adresa)

Jde o variantu IP adresy, která se jako první masivně rozšířila. Tvoří ji čtyři části, které jsou oddělené tečkou a jsou zapsané v tzv. decimální soustavě, což znamená, že se jejich hodnota může pohybovat od 0 do 255. IP adresa tak může vypadat třeba takto: 14.124.12.138.

jak zjistit ip adresu cizího počítače

Verze IPv6 (128bitová adresa)

V důsledku rozmachu internetu začalo postupně docházet k vyčerpání zásoby unikátních IPv4 adres, a tak je začala nahrazovat složitější verze IPv6. Poznáte ji tak, že ji tvoří až osm částí, které od sebe oddělují dvojtečky.

Jak zjistit vlastní IP adresu

Vlastní IP adresu má jak vaše síťová karta, tak i počítač ze strany internetu. V takovém případě se jedná o IP adresu routeru nebo modemu, což znamená, že stejný identifikátor budou mít i další počítače připojení k síti. Tedy jak zjistit IP adresu? Lokální IP adresu vám umožní zjistit příkaz „ipconfig“, který napíšete nebo zkopírujete do příkazového řádku.

rady jak zjistit vlastní IP adresu

IP adresu zjistíte i prozkoumáním vlastností sítě. Jak na to? Pravým tlačítkem myši poklepejte na ikonku „Přístup k internetu“ → zvolte možnost „Otevřít nastavení Síť a internet“ → klikněte na „Zobrazit vaše vlastnosti sítě“. V šestém a sedmém řádku se vám zobrazí jak vaše IPv4, tak i IPv6. A v řádku pojmenovaném „Výchozí brána“ (v angličtině Default Gateway) pak najdete IP adresu vašeho routeru.

Testado radí

Nerozumíte anglickým výrazům? Mrkněte na kurzy angličtiny.

Jakou IP adresu má váš počítač ze strany internetu?

Jak zjistit IP adresu routeru tedy víme. Pamatujte i na to, že se vaše internetová IP adresa může měnit, stejně jako může být veřejná i neveřejná: to závisí na typu vašeho připojení. Zobrazit si ji můžete prostřednictvím webových služeb, jednou z nich je například webová stránka www.mojeip.cz.

Vyhněte se nepříjemným útokům

Jak jistě víte, internet je místo, které láká celou řadu více či méně vynalézavých hackerů. Proto mohou být některé z IP adres potenciálně nebezpečné. Pokud se chcete vyhnout tomu, abyste na ně narazili, chraňte svůj počítač spolehlivým antivirovým programem.

Antivirus podezřelé adresy, z nichž v minulosti byly vedeny kybernetické útoky, jednoduše zablokuje, ať už dočasně, nebo trvale, abyste byli v bezpečí. Seznam nebezpečných IP adres navíc neustále aktualizuje. Aktualizovaný antivirový program zajistí, že vás nepotkají nepříjemnosti, jako je například zneužití osobních dat nebo napadení počítače virem.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 3.7 (6 hlasů)

Autor článku

Testado
Testado

Testado.cz je recenzní online magazín. Naši redaktoři osobně testují vybrané produkty a dále shromažďují tipy na nejlepší zařízení dle odborných a uživatelských recenzí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář