Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze chytrých hodinek Apple Watch 6

26. 11. 2020 aktualizováno

test Apple Watch Series 6

Konečně jsme se dočkali a nové Apple Watch 6 jsou tady! Nová generace láká na měření okysličení krve nebo vyšší svítivost displeje. Během měsíčního testování jsme zjistili, jak si chytré hodinky vedou. Také vám odpovíme, jestli se za 12 300 Kč vyplatí přechod z loňské 5. generace.

Obsah balení

Krabička ukrývá chytré hodinky Apple Watch 6, černý řemínek a magnetickou nabíječku/kolébku se starším konektorem USB na konci. Stanice je kompatibilní s klasickými nabíječkami všech značek. Nabíjet ale můžete i přes počítač.

Apple Watch Series 6 obsah balení

Design a zpracování – 9,5/10

Vzhled a zpracování se od minulé generace chytrých hodinek Apple Watch nijak zásadně neliší. Pokud byste měli před sebou 5. generaci a novou 6. generaci – rozdíl byste na první ani druhý pohled nepoznali. To je dobrá i špatná zpráva. Obecně vzato je na chytré hodinky Apple pohlíženo jako na luxusní a designově povedené. Ostatně hliník vypadá skvěle.

Apple Watch Series 6 - test

“Zásadní” změnu představuje nabídka barevných variant. Ke klasické vesmírně šedé, stříbrné a zlaté barvě nám nově přibyla červená a tmavě modrá. Námi testovaný vesmírně šedý model má displej o velikosti 44 mm. Pro uživatele s menším zápěstí je k dostání ciferník s rozměrem 40 mm – tedy menší. To však logicky znamená zmenšený text a horší ovladatelnost. Proto dobře zvažte, zdali je pro vás menší varianta skutečně lepší.

K popisu nových Apple Watch 6 asi není nutné nic zásadního dodávat. Krom displeje hodinkám nechybí otočná korunka pro pohodlné listování v menu, boční tlačítko a průduchy reproduktoru. Spodní strana je tradičně věnována senzorům, kterým se budeme věnovat až za chvíli. Rozměry činí 44 × 38 × 10,4 milimetrů a hmotnost se zastavila na 47,1 gramech.

K pohodlnosti nošení nemohu mít žádné výtky. Během času jsem na vlastním zápěstí vyzkoušel spoustu chytrých hodinek. Šestá generace Apple Watch určitě patří mezi ty pohodlnější. Pokud vám většina hodinek na zápěstí vadí, tyhle by vám mohly sedět. To stejné platí o řemíncích, u nichž chválím jednoduchou výměnu, rychlé zapínání a maximální pohodlí. Na nošení jsem si řemínek vždy utáhnul, na běžné nošení o jednu dírku zase povolil. Otázka několika málo sekund.

Apple Watch 6 nabídka pásků

Opomenout nesmím ani zvýšenou odolnost. Apple Watch Series 6 vlastní vodotěsnost do 5 ATM, tudíž si můžete s nasazenými smart hodinkami umývat bez obav ruce, sprchovat se nebo koupat ve vaně. Potápění ale raději vynechte. Za velké minus nicméně považuji náchylnost displeje k poškrábání. Pokud si nebudete dávat velký pozor, velice snadno se na dotykovém panelu objeví škrábance. Zapáleným sportovcům proto doporučuji koupi ochranného skla.

Displej a ovládání – 9,5/10

Během používání Apple Watch 6 budete hledět a sahat na 1,78palcový Retina LTPO OLED panel. Rozlišení 448 × 368 pixelů vypadá hezky. Barvy jsou skutečně překrásné a text působí uhlazeně. Chválu si taktéž zaslouží jas 1000 nitů: displej je čitelný i na přímém slunci. Za mě patří mezi nejlepší na trhu.

Hodinkám samozřejmě nechybí ani funkce Always-On, díky níž je displej stále zapnutý. Podobně jako u konstrukce se však ani tady žádný mezigenerační skok nekoná. Svítivost je sice o něco vyšší, při srovnání s loňskými Apple Watch je ale rozdíl zanedbatelný.

Displej není problém upravit podle své libosti pomocí pěkných ciferníků a praktických widgetů, případně si vytvořit vlastní Memoji. Nabídka je zase o něco pestřejší než u minulé verze, za což může aktualizovaný operační systém watchOS 7. Zobrazované údaje si lze snadno libovolně upravovat, což stejně tak platí i o barevných prvcích. Opět ale musíme oželet reakce na sílu stisku (Force Touch), což je funkce, od které Apple už dříve upustil. Haptická odezva je nicméně perfektní. Dotyková plocha reaguje za každých okolností.

Hardware a funkce – 10/10

Testované smart hodinky Apple Watch Series 6 jsou poháněny novým procesorem S6. Ten podle výrobce vychází z loňského čipsetu A13 Bionic, který jsme viděli v iPhonech. Ať už je pravda jakákoli, systém je bleskově rychlý. Žádná akce nepostrádá svižnost ani rychlost, něco jako načítání nepřipadá vůbec v úvahu.

Je určitě dobře, že je 6. generace Apple hodinek poctěna zase o něco výkonnějším procesorem. Je totiž předpoklad, že vám tyhle chytré hodinky vydrží několik dalších budoucích let. Pokud patříte mezi majitele 5. generace, tedy loňské, nějaké zrychlení nepoznáte. Výraznou změnu už ale zaznamenají nositelé Apple Watch 3. Tady mi upgrade dává velký smysl.

Vzpomenout musím také interní uložiště. Hodinky Apple Watch 6 vlastní prostor o kapacitě 32 GB, z nichž máte k dispozici nějakých 25 GB. Takové uložiště je pro drtivou většinu uživatelů naprosto dostatečné a není potřeba nic řešit. Na hudbu ideální.

Testované Apple hodinky vlastní bezdrátovou technologii Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band, Bluetooth 5. verze, GPS a NFC. S hodinkami tak pohodlně zaplatíte u pokladny. Nechybí samozřejmě mikrofon, gyroskop a kompas. Bohužel nové Watche běží pouze na telefonech iPhone. Majitelé systému Android si musí nechat zajít chuť.

Mezi největší novinky patří měření hladiny kyslíku v krvi, který je podle všeho důležitým ukazatelem celkové kondice. Stačí mít zápěstí v klidu a chytré hodinky vám změří procentuální okysličení. Velká škoda, že systém s těmito daty neumí dále pracovat. Zjištěná hodnota (většinou 95-100 %) je sice ukazatelem “dobrého zdraví”, nějaká statistika nebo další nápady by se ale hodily. Další skvělou funkcí je EKG. Přítomné elektrody v korunce a zadním sklíčku snímají elektrické impulzy srdce, podle čehož vypočítají rytmus. Stačí přiložit prst na korunku a za 30 sekund systém zobrazí výsledky a případně odhalí fibrilaci srdečních síní.

Mezi řekněme další zdravotní funkce patří i funkce mytí rukou, která umývání rozpozná a dohlíží na správnou délku celého procesu. Něčím navíc je i měření hluku: pokud je určitá hladina překročena, hodinky vás na to upozorní. Znovu se také dostalo na automatické přivolání pomoci v případě detekce pádu.

Budoucí majitelé ocení sledování spánku, včetně rad kdy chodit spát a kdy vstávat. Chytré hodinky Apple si dále poradí s přehráváním hudby, podcastů a telefonováním. Díky přítomnému uložiště lze hudbu poslouchat i offline, případně přes aplikaci typu Spotify aj. Kvalita hovoru je naprosto perfektní – takovou možnost jsem ocenil hlavně při řízení automobilu. Pokud voláte často a potřebujete mít obě ruce volné, Apple Watch 6 jednoznačně doporučuji. Jinak SMS můžete napsat pomocí diktování, které funguje výborně.

Testované hodinky jsem uvítal při sportu, zejména při běhání. Displej srozumitelně ukazuje potřebné údaje včetně tepové frekvence. Po dokončení aktivity se záznam uloží a sdílí s aplikací v telefonu. Nechybí ani možnost plnění různých cílů, za které dostáváte odznáčky a pochvalná gesta. Podrobná správa hodinek se řeší přes aplikaci Watch, která je přehledná a kompletně v češtině. Kromě běhu nechybí chůze, cyklistika, veslování, turistika, jóga a mnoho dalších aktivit.

Apple Watch Series 6 - test

Co se týče funkčnosti, nové Apple Watche jsou nesmírně jednoduché a intuitivní. I začátečník se v systému rychle zorientuje, přítomné nápovědy vás budou provázet srozumitelně a jako za ručičku. Tyto chytré hodinky se během měsíce ani jednou nezasekly ani nedošlo k přerušení spojení s iPhonem 12.

Výdrž a nabíjení – 9/10

Jelikož se jedná o zařízení, které používáme během celého dne a noci, výdrž baterie (Li-Ion 303,8 mAh) patří mezi důležité parametry. Pokud jste očekávali renesanci, musím vás bohužel zklamat. Nové Apple Watch Series 6 vydrží zhruba stejně dlouho jako minulý model.

To ale nemusí nutně znamenat, že je důvod k pláči. Při plném nabití a běžném používání mi stav baterie každý večer ukázal asi 40-50 %. Je samozřejmě stěžejní, co s hodinkami děláte. Pokud vyřídíte jen několik krátkých hovorů a nebudete přijímat jednu notifikaci za druhou, baterka vám může vystačit i na 2 dny (samozřejmě bez zapnuté GPS).

Výdrž se výrazně nezkrátila ani při sportovní činnosti. Během hodinového běhu a zapnuté funkce „běh venku“ se kapacita snížila o přibližně 10 procent. Výdrž si můžete efektivně prodloužit i snížením jasu nebo vypnutím funkce Always-On. Kapacita baterie zcela logicky prudce klesá se zapnutou funkcí GPS.

Za praktickou považuji bezdrátovou nabíječku, kterou Apple ke svým hodinkám dodává v základním balení. Díky přítomnosti magnetu se zadní část Apple hodinek k nabíječce rychle přichytí a automaticky se spustí nabíjecí proces. Z úplného vybití se na maximální kapacitu baterie dostane za 1 hodinu a pár minut.

recenze Apple Watch Series 6 nabíjení

Jelikož jsem ale s hodinkami také spával, v drtivé většině případů jsem energii dobíjel během sprchy nebo ranní snídaně. Právě v takových případech jsem uvítal rychlost, s jakou se Apple Watch Series 6 nabíjí. Za slabou půlhodinu se baterka vyšvihne na zhruba polovinu své kapacity. Pro zajímavost doplním, že dle dostupných informací by měla baterie vydržet cca 500 cyklů, až poté by se měla kapacita/výdrž o něco snížit.

Za výrazný nedostatek ovšem považuji nekompatibilitu s ostatními podložkami se standardem Qi. Pakliže nabíjíte svůj telefon bezdrátově, nové Apple Watch tímto způsobem nenabijete. Musíte proto s sebou nosit onu speciální nabíječku. Za naprosto nepochopitelné potom považuji nekompatibilitu s novou nabíječkou MagSafe pro nové iPhony 12. Na pracovním stole tak mám položenou nabíječku od Apple Watch a nabíječku od nového iPhonu. A jak asi správně tušíte, tohle není zrovna levná záležitost. Za mě velký nekomfort a chaos hraničící až s drzostí…

Recenze a zkušenosti zákazníků

Apple Watch Series 6 patří i v našich končinách mezi nejoblíbenější chytré hodinky, což dokazuje i vysoké hodnocení na Heurece. Výborně si vedou i v zahraničních recenzích. Například na webu Theguardian.com o nich mluví jako o nejlepších. Hodinky pozitivně hodnotí také autoři z Theverge.com, kterým se třeba líbí jasný displej a funkční ekosystém.

Alternativy k Apple Watch 6

Jako výbornou alternativu doporučuji Apple Watch SE, které až na chybějící měření EKG, okysličení krve a Always-On nabízí vlastně totožný servis. V úvahu připadají i loňské Apple Watch Series 5. Pokud hledáte chytré hodinky s Androidem, jako nejlepší levnou volbu doporučuji Xiaomi Amazfit GTS.

Závěrečné hodnocení

9.5

Perfektní

Apple Watch Series 6 patří mezi nejlepší chytré hodinky na trhu. Chválíme krásné zpracování, nádherný OLED panel, spoustu sportovních funkcí, měření EKG a saturaci krve. Pohodlně se nosí a vypadají prostě nádherně. Jejich cena si ale jako vždy žádá značnou část naší výplaty…

Design a zpracování
9.5
Displej a ovládání
9.5
Hardware a funkce
10
Výdrž a nabíjení
9
Klady
  • Krásné zpracování v hliníku
  • Nádherný OLED panel s Always-On
  • Praktická otočná korunka
  • EKG a saturace krve
  • Kvalita telefonních hovorů
  • Rychlé nabíjení
Zápory
  • Prakticky bez inovací
  • Nemožnost využívat Qi podložky včetně MagSafe (!)
  • Tradiční vysoká cena

mobil pohotovost

Za zapůjčení hodinek Apple Watch 6 děkujeme společnosti Mobil Pohotovost.

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (113 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář