Čtvrtá generace chytrých hodinek Samsung Galaxy Watch4 Classic 42mm se může pochlubit několika novými funkcemi, mnohými opěvovanou otočnou lunetou a brilantním řemeslným zpracováním. Pevná ocel se zároveň postará o vysokou odolnost. Nakolik se mezigenerační novinka vyplatí se dozvíte v aktuální recenzi.
- Další alternativy najdete mezi TOP hodinkami Samsung a nejlepšími chytrými hodinkami.
Obsah balení
Základní balení nabízí vše potřebné. Kromě nejnovější generace chytrých hodinek Samsung Galaxy Watch4 Classic 42mm krabička ukrývá magnetickou nabíječku s USB-A zakončením a papírové brožurky. Mnou testovaná verze byla osazena bílým řemínkem.
Design a zpracování – 9,5/10
Hned na úvod si musíme udělat pořádek v dostupných verzích. Tato recenze se týká vybavenější verze, kterou poznáte podle názvu “Classic”. Oproti levnější variantě má testovaný model otočnou lunetu.
Na našem trhu se dále prodávají verze Classic ve velikosti 46mm sLTE, nebo bez LTE. Čili menší 42mm verzi s LTE nekoupíte. Dámy si potom mohou vybrat několik barev ve velikosti 40mm.
- K dostání je bílá, stříbrná, černá, růžovo-zlatá nebo zelená verze. Barevné variace jsou však limitovány typem.
Nyní se konečně podíváme na design a konstrukci. Jelikož mluvíme o vrcholném modelu smart hodinek od Samsungu, asi nikoho nepřekvapí, že je zpracování prvotřídní. Galaxy Watch4 Classic se mohou pochlubit zvýšenou odolností IP68 a vojenským standardem MIL-STD-810G. Ublížit by jim tedy nemělo plavání ani teplotní výkyvy. Displej dále chrání sklíčko Gorilla Glass DX.
Konstrukce recenzované 42mm verze měří 41,5 × 41,5 × 11,2 mm a váží poctivých 46,5 gramů. Ačkoliv poslední údaj na zápěstí spíše nezaznamenáte, oproti některým kouskům jsou hodinky o krapet těžší. Nicméně takové Apple Watch 6 váží o téměř celý gram více. Jak jsem ale nenápadně nastínil – chytré hodinky se nosí pohodlně.
Hlavní materiály zde zastoupila ocel a sklo. Čelní stranu zdobí 1,2″ dotykový panel, otočná kovová luneta a dvojice mechanických tlačítek na pravém boku. Skleněná spodní strana slouží senzorům a pro nabíjení.
Samotný řemínek je kompatibilní se standardními 20mm variantami. Výměna zabere pouhý okamžik, tudíž vám nic nebrání měnit barvy podle příležitosti.
Co říci závěrem? Samsung Galaxy Watch4 Classic vypadají skvěle. Neztrácí na vysoké eleganci a prémiovosti. Každičký dotek vám bude připomínat, jak kvalitní řemeslnou práci na svém zápěstí nosíte. A jemné cvakání otočné lunety je moc příjemné. Snad jen ta bílá barva se na mužské zápěstí příliš nehodí 🙂
Displej a ovládání – 9/10
Jedním z klíčových parametrů chytrých hodinek je nepochybně displej. Ani tady Galaxy Watch4 Classic nikde neztrácí. Ke slovu se hlásí 1,2palcový dotykový Super AMOLED panel, který se pyšní rozlišením 396 × 396 pixelů. Jemnost se zastavila na hodnotě 330 ppi.
Přítomný AMOLED panel vypadá fantasticky. Barvy jsou mimořádně plné a zobrazené detaily působí úžasně. Text je jemný a opravdu dobře čitelný. Samou chválu sesílám na maximální i minimální jas, opomenout nesmím příkladnou automatickou regulaci jasu. Jako špičkové smartwatche disponují nové Samsungy funkcí Always-On.
Velmi potěšující je rychlá odezva displeje na dotyk, podobně perfektní jsou i reakce na otočení zápěstí rozsvícením displeje. Můžete zápěstím otáčet pořád dokola a obrazovka bude na vaše příkazy reagovat pokaždé stejně svižně.
Některé ciferníky si lze upravit podle sebe.
Ještě jednou připomínám přítomnost ochranného sklíčka Gorilla Glass DX a otočnou lunetu. Díky ní můžete v menu listovat i tímto způsobem, což může někomu vyhovovat. Nejlepší uplatnění najde luneta asi během sportování nebo v zimě, kdy máte nasazené hřejivé palčáky…
Hardware a funkce – 9/10
Operační systém Tizen nahradil nový Wear OS, kterému sekunduje povedená grafická nadstavba One UI. Uživatelské prostředí je rychlé a příjemné. Hodinky reagují na každý povel bleskově, barevné provedení očím lahodí. Podle diskuzních fór se prostředí těší velké oblibě.
Galaxy Watch4 Classic podporují technologie Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Bluetooth verze 5.0, GPS, který funguje bez mobilu, a NFC pro rychlé placení u pokladen.
Obrovskou výhodou nového systému je možnost stahování aplikací od Googlu. Nikdo vám nebrání nainstalovat Spotify, využívat Gmail a Kalendář či komunikovat přes Facebook. Na příchozí zprávy lze odpovídat zjednodušeně nebo i za využití přítomné softwarové klávesnice. Nároční využijí přítomný mikrofon a reproduktor pro pohodlné telefonování. Kvalita hovoru je na slušné úrovni, volaný na druhém konci mne vždy dobře slyšel.
Testované Galaxy Watch zvládají měřit spoustu sportovních funkcí (kolem 90). K výběru jsou klasiky typu chůze, běh, cvičení, jízda na kole, golf, snowboard a spousta jiných aktivit. Tyto Samsungy svedou změřit srdeční tep, okysličení krve, stres a kvalitu spánku svého nositele. Nejnovější Galaxy Watch je rovněž možné propojit s hrudním pásem, podporují funkci detekci pádu a SOS tlačítko.
Zařízení se dále chlubí snímačem Samsung BioActive Sensor, jenž zachycuje složení vašeho těla v reálném čase. Tato technologie je schopna měřit vaši tělesnou kompozici podobně jako chytrá váha. Změří například množství vody a množství tuku ve vašem těle. Výsledky opakovaných měření se však poměrně lišily, takže naměřený údaj berte spíše jako orientační. Rozhodně bych z výsledků nepanikařil.
Funkce měření EKG je bohužel dostupná pouze pro telefony Samsung. Aktivace hodinek je zároveň možná pouze po připojení ke smartphonu, který podporuje Google Mobile Services (GMS) – u nás se týká např. značky Huawei. Testovaný model je kompatibilní s Androidem 6.0 nebo vyšším, přičemž je zapotřebí min. 1,5 GB RAM. Watch4 také nespárujete s iPhonem!
Pro plnohodnotné využívání je zapotřebí dvou aplikací:
- Galaxy Wearable pro maximální nastavení.
- Samsung Health pro maximum sportovních a zdravotních funkcí.
Recenzované zařízení disponuje 16GB interním uložištěm, z nichž si systém několik GB ještě ukrojí pro sebe. Na rychlé odezvě a zpracování dat se nepochybně podílí výkonný procesor Exynos W920 (5 nm) a 1,5 GB RAM.
Galaxy Watch4 Classic vám rozhodně poskytnou sympatické a rychlé prostředí, které doslova volá po stažení aplikací. Omezení v podobě iPhonů však přehlížet nelze.
Výdrž a nabíjení – 8/10
Jak dlouho Samsung Galaxy Watch4 Classic vydrží na plné nabití? Praxe ukázala, že se můžeme spolehnout na jednodenní výdrž. I při náročnějším používání a využívání funkcí kapacita ve večerních hodinách zahlásí kolem 20 %. Pro sledování spánku vám tedy vydrží, ale ráno je už nutné vyhledat nabíječku.
Kapacita 247 mAh nám tedy ústa neotevřela, nicméně s ohledem na velikost hodinek nebyla očekávání nijak přehnaná. Hodí se doplnit, že dražší a větší 46mm varianta vlastní 361mAh baterii. Ta podle zkušeností uživatelů vydrží o něco déle – ani tady se ovšem zázraky nekonají.
Vraťme se ale k Watch4 Classic, u kterých si něco řekneme k rychlosti nabíjení. Z úplného vybití se na maximálních 100 % baterie dostane za necelé dvě hodiny. To je spíše pomalejší tempo, protože například Apple Watch 6 zvládnou stejný problém za hodinu. Xiaomi Mi Watch se sice nabíjí také dvě hodiny, nicméně jejich kapacita 420 mAh je výrazně vyšší.
Nabíjení probíhá pomocí praktické magnetické nabíječky, kterou stačí k zádům hodinek přiblížit a automaticky dojde k přichycení. Čili oblíbené a praktické řešení. Nový model chytrých hodinek od Samsungu lze nabíjet také pomocí Qi standardu.
Závěrečné hodnocení
Skvělé
Testované chytré hodinky Samsung Galaxy Watch4 Classic se předvedly ve výborném světle. Zaujaly především luxusním a vysoce odolným zpracováním, výkonným a pohodlným systémem a otevřeným Wear OS. Jistě nadchnou sportovce (90+ aktivit) a také výletníky přítomným GPS.
- Odolné a elegantní provedení
- Otočná luneta + pěkný AMOLED displej
- Analýza složení těla, EKG, detekce pádu
- Google Play + bezkontaktního placení
- Výkonný a rychlý systém
- Reproduktor a mikrofon
- Pro plnohodnotné využívání jsou nutné 2 aplikace
- Některé funkce vyžadují mobil značky Samsung
- Nekompatibilní s iPhony
Za zapůjčení Samsung Galaxy Watch4 Classic děkujeme společnosti Mobil Pohotovost.