Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Žebříček autokamer

Recenze autokamery TrueCam A7s

14. 8. 2018 aktualizováno

Mezi nejvyspělejší autokamery výrobce TureCam patří model TrueCam A7s, se kterým jsme měli možnost brázdit naše silnice. Svojí výbavou toho nabízí víc než dost. Tak třeba obraz ve vysokém rozlišení a širokoúhlém formátu, slušnou optiku nebo GPS modul.

Černou skříňku TrueCam A7s si můžete do svého vozidla pořídit za necelé 4 000 Kč. Pojďte se tedy podívat, jaké postřehy jsme nabyli během měsíčního testování a co nás vedlo ji zařadit mezi nejlepší kamery do auta tohoto roku.

Obsah balení

Balení jednoznačně patří mezi ta naditější. Kromě samotné kamerky uvnitř krabičky dohledáte nabíječku do automobilu, držák pro kameru, 3M samolepící držák, HDMI kabel, USB kabel, uživatelskou příručku v českém jazyce, modul GPS (pro detekci radarů), CD se softwarem a sáček pro pohodlnou přepravu zařízení.

Obsah hodnotíme určitě kladně. S touto základní výbavou si totiž poradíte jak na cestách, tak v domácnosti, kde pomocí HDMI kabelu propojíte videokameru s televizí, nebo skrze datový USB kabel spárujete kamerku s počítačem. Není zkrátka potřeba nic dokupovat.

TrueCam A7s - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Černá skříňka TrueCam A7s je malá a vysoce kompaktní. Rozměry se vešly do 103 × 51 × 40 mm a hmotnost se zastavila na stále příjemných 97 gramech. Zatímco menší roztažitost uvítáte ve vozidle (nebude vám zakrývat výhled), nízkou hmotnost oceníte při demontáži a nošení třeba při nákupech nebo procházce.

Zařízení je vyrobeno z plastu, jehož hrany neřežou do prstů a na omak je příjemný. Po stránce designové musíme ale vytknout vysokou hlučnost mechanických tlačítek. Každé zmáčknutí je hodně slyšet a ve výsledku takové cvaknutí evokuje použití laciného materiálu. Kamerka ale působí celkově nenápadně, což je vlastnost pozitivní.

Čelní strana byla vyzdobena 2,7“ obrazovkou, na jejíž levé a pravé straně dohledáte trojici tlačítek. Hned vlevo jsou také dvě diody: jedna stavová a druhá uživatele spravuje o průběhu nabíjení. Na horní straně je tlačítko hlavního vypínače, konektor držáku a fotografická spoušť. Dolní strana nabízí miniUSB port, tlačítko reset a miniaturní mikrofon.

TrueCam A7s

Zatímco je pravá strana zcela holá, na protější levici dohledáte slot pro paměťovou kartu a HDMI port. Na čelní straně jsou LED diody pro přisvětlení, reproduktor a objektiv kruhového tvaru. Jak se tedy zdá, kamerce nic zásadního nechybí. Provozní teplota se pohybuje v rozmezí od -10 °C do +50 °C.

Testado radí

Přemýšlíte nad outdoorovou kamerkou? Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších plus spoustu zajímavých rad.

Manipulace a ovládání – 9/10

Kromě horních tlačítek pro spouštění kamery a fotografování je povrch šestice hlavních ovládacích prvků užitečně pogumován. Z tohoto důvodu se pohodlně ovládají i s upocenými prsty. A výborné je i jejich podsvícení, které se dokáže spouštět automaticky podle okolního prostředí. Orientace tedy není špatná ani v nočních hodinách.

Jednotlivá tlačítka jsou dostatečně velká, tudíž s jejich ovládáním nebudou mít problémy ani majitelé větších prstů (vyzkoušeno). Naštěstí se ani systém netrhá a jede plynule a stabilně. Dokonce i při detailnějším nastavování na nic nečekáte a vše šlape rychle a bez zdržování.

Instalace celého ústrojí je naprosto jednoduchá a jsme toho názoru, že ji zvládnou i nezkušení řidiči. Jednotlivé díly do sebe snáze zapadají a hlavně spolu bezvadně drží, takže se nám nikdy nestalo, že by nám kamerka během jízdy z čelního skla upadla nebo nějak nepřirozeně cestovala.

Funkce – 9,5/10

Veškeré úkony probíhají v rámci přehledného menu v českém jazyce. Po zmáčknutí příslušného tlačítka máte možnost nastavovat rozlišení videa, smyčku, velikost a kvalitu fotografií, ladit detekci pohybu, otočení obrazu, frekvenci, ISO, vyvážení bílé, kontrast, EV a další prvky.

Druhá podsložka nabízí odložení zapnutí a vypnutí, automatické vypnutí, spořič displeje, nastavení času, zobrazení GPS, rychlosti, jména řidiče, citlivost senzoru, podsvícení kláves, jazyk, zapínat LED přisvětlení, jazyk hlášek a mnohé další funkce. Kamerku si tedy můžete nastavit přesně podlé svého přání.

Za největší nevýhodu nicméně považujeme maximální kapacitu microSD karty „Class 10″, která činí 32 GB. Tahle hodnota pro běžné řidiče samozřejmě stačí, ovšem pokud byste si chtěli natáčet nějaké delší záznamy, budete se potýkat s problémem.

Kamerka TrueCam A7s si tak bohužel neporadí s kartami větších kapacit, což může pro některé znamenat zásadní mínus. Také my jsme museli oprášit stařičkou a dávno nepoužívanou paměťovou kartu, na kterou jsme nesáhli už hodně dlouho.

Zařízení disponuje bezpečnostním systémem LDWS (Lane Departure Warning System), který byl navržen pro minimalizaci dopravních nehod. Tenhle systém dokáže řidiče varovat při opuštění jízdního pruhu nebo třeba při nedodržení bezpečné vzdálenosti.

Systém je nyní ve fázi beta a automaticky se vypíná při rychlosti nad 50 km/h. Jelikož nemáme k dispozici vozovku s regulovaným provozem, tuto možnost jsme nezkoušeli. Lze ji nicméně považovat za skvělé plus, které může zachránit lidské životy a majetek.

Uvnitř balení je také GPS krabička, kterou je pro její funkčnost nutné zapojit ke kamerce. Teprve poté se vám ukáže například rychlost jízdy, kompas a vzdálenosti k nejbližšímu radaru. Měřících úseků zná systém přes 30 tisíc a další pravidelnými aktualizacemi přibývají. O situacích je řidič spravován komentáři Karla Zimy.

TrueCam A7s

Velké plus dále udělujeme za bezproblémové spárování s počítačem. Kameru stačilo propojit přes USB kabel a systém Windows nám okamžitě zahlásil připojení nového zařízení. Pak stačilo již fotografie a videa kopírovat přímo na pevný disk. Není tedy potřeba nic instalovat nebo nastavovat.

Zapnout lze i detekci pohybu, která automobil hlídá po dobu vaší nepřítomnosti. Pokud snímač zaregistruje pohyb, začne automaticky natáčet a vy pak máte k dispozici důkazní materiál pro pojišťovnu nebo úřady.

Parkovací mód však kamerka nezná, čemuž se u vlajkové lodi TrueCam divíme. Trošku ani nechápeme nastavení přítomných LED světel. Ta totiž neslouží pro lepší kvalitu natáčení, nýbrž pro lepší kvalitu záznamu při dokumentaci nehody. K čemu tedy slouží funkce automatického zapínání nevíme, protože v případě její aktivace se světla samozřejmě zapínají i během jízdy.

Displej – 8/10

Obrazovku zastoupil nedotykový LCD displej o rozměru 2,7“ a formátem 16:9. Barevný výstup je slušný a pro řidiče bohatě stačí. Díky přítomnému spořiči displeje lze docílit toho, aby se obrazovka vypnula po 1, 3 či 5 minutách. Nikdo vám samozřejmě nebrání, aby zůstal displej stále zapnutý.

TrueCam A7s

Na panelu toho vyčtete opravdu spoustu. Kromě indikátoru napájení vysledujete režim nahrávání a fotografování, rozlišení, nastavení automatický smyčky, rozlišení fotografie, hodnota expozice, LED přisvětlení, datum a čas včetně zbývajícího času nahrávání, ikonek mikrofonu, GPS a detekce pohybu.

Také pozorovací úhly jsou při ideálním natočení kamerky dostačující, tudíž náš při cestách nikdy nesužovala špatná čitelnost. Co ale postrádáme je nastavení jasu, které by se někomu hodit určitě mohlo. Jak ale píšeme výše, obrazovku lze úplně vypnout, takže vás během noční jízdy nic neruší.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 7/10

Tahle kamerka ve svém nitru ukrývá vestavěnou baterii o kapacitě 400 mAh, která při natáčení vydrží kolem jedné hodiny. Tuhle informaci ale berte jako nic neříkající, protože hodně záleží na kvalitě natáčení, zapnutých funkcích a displeji.

Jenom bychom rádi uvedli, že pro spěšné přejetí za nákupem a zpátky baterka vydrží. Ukazatel aktuálního stavu baterie se ale projevil jako nespolehlivý. Ačkoliv nám před plánovaným natáčením displej hlásil slušnou porci energie, baterie se velice brzy vybila. Tenhle nešvar ovšem sužuje drtivou většinu podobných kamer.

TrueCam A7s

V každém případě s sebou doporučujeme vždy nosit napájecí kabel, který TrueCam A7s během jízdy neustále energeticky přiživuje. Nad délkou kabeláže se radujeme, neboť měří pěkné 3 metry. Konečně se výrobce zamyslel a na takovém místě nešetřil. Kameru tak můžete využívat v jakémkoliv vozidle a místě.

Vadou na kráse je ale rušení rádia během nabíjení, což zcela zjevně způsobuje nabíječka do auta (po zasunutí do zdířky začne rádio šumět). Výrobce naštěstí zákazníkům slibuje, že v případě takových problémů vadnou nabíječku vymění za funkční. Nové dodávky by špatnou nabíječku již obsahovat neměly.

Nabíjení trvá déle jak hodinu, přičemž tahle procedura funguje jak v automobilu, tak v domácích podmínkách přes datový kabel. Nabíjet tedy můžete i přes počítač. O průběhu nabíjení vás informuje notifikační dioda v blízkosti displeje.

Náš tip

Víte, že můžete autokamery nabíjet pomocí powerbanky?

Kvalita videí a fotografií – 8/10

S touto kamerkou můžete natáčet videa v maximálním rozlišení 2 560 × 1 080 pixelů při 30 snímcích za sekundu a formátu 21:9. O výstupní kvalitu se stará 1/3″ 4.0 Mega CMOS senzor, který zvládá fotografovat až ve 13 Mpx.

Úhel záběru činí 130°, což na první pohled není mnoho. Například konkurenční Niceboy Q5 zvládá natáčet až v 170°. Mimo parametrů je však mnohem zásadnější, zdali se takový číselný rozdíl vůbec promítl na videích.

Ve výsledku se úhel záběru 130° projevil jako zcela dostatečných. Na pořízených videích jsou krásně vidět oba jízdní pruhy, přičemž objektiv dobře snímá také oba chodníky. Kvalita avizovanému rozlišení ovšem úplně neodpovídá. Jinými slovy: kdybychom neviděli číselná specifika, hodnotu rozlišení bychom tipovali lehce nižší.

I tak ale kamerka svoji úlohu plní dobře. Natáčí plynule, záběry nejsou sekané a obraz je koukatelný. Nejde sice o kvalitu hodnou pro videoklipy, ovšem pro účely černé skříňky jsou dostačující. Při pozastavení videa lze přečíst téměř jakoukoliv registrační značku v okolí, což je pro důkazní řízení nezbytná informace. Jedna minuta v maximální kvalitě zabere nějakých 140 MB. Jednoduše si tak můžete spočítat, kolik takových smyček můžete do maximální 32 GB karty vlastně uložit.

Ani kvalita zvukových nahrávek z kabiny není úplně špatná, takže ji lze zpětně použít. Fotografie máte šanci zaznamenat v maximálním rozlišení 4 800 × 2 700 pixelů. Velká škoda, že jsou všechny snímky dosti přepálené, což kazí jejich finální kvalitu. Podobně jako u pohyblivých záběrů ale i tady platí, že pro motoristické svědectví naprosto dostačují.

Silnici jsme brázdili i v nočních hodinách, kdy kvalita videa ve výsledku není nic moc: registrační značku protijedoucího automobilu video čitelně nezachytí. Více prozradí níže umístěná videa.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na Heurece se postupem času objevilo téměř dvě stě uživatelských recenzí, které se společně podílely na pěkném 83 % hodnocení. Většinou se zákazníci shodli na pěkném videu, kompaktním rozměru kamerky a mnoha funkcí.

Zabrouzdali jsme i k nedalekým německým sousedům, kde na serveru Dashcam-Test.org vyzdvihují například kvalitní zpracování, kvalitu obrazu, funkce a velký úhel záběru.

Alternativy k TrueCam A7s

O něco dražší alternativu představuje oblíbený model černé skříňky Eltrinex LS500 GPS, jehož natáčecí služby si můžete pořídit za částku kolem 4 600 Kč. Za tyhle peníze získáte pěkného pomocníka na cesty se schopností natáčet jasná a ostrá 2K videa, přičemž dokáže například řidiče zvukově upozornit na vyjetí z jízdního pruhu.

Prahnete-li po něčem kvalitním a levném, máme pro vás tip v podobě úspěšného modelu Yi Dashboard Camera. Tahle mašinka dokáže natáčet ve 2K rozlišení, nahrává ve smyčce, disponuje technologií Wi-Fi a váží pouhých 74 gramů.

Přečíst si můžete i náš článek o nejlepších autokamerách, kde jsme snažili najít ty nejlepší kousky na trhu z pohledu ceny a výkonu.

Kde koupit TrueCam A7s a její cena

Cena TrueCam A7s se v současné době (14. 8. 2018) pohybuje ve většině obchodů kolem 4 000 Kč. Pro aktuální cenu v jednotlivých obchodech klikněte na tlačítka níže:

Závěrečné hodnocení

8.3

Skvělá

TrueCam A7s patří mezi perfektní černé skříňky, která toho hodně umí a díky kompaktním rozměrům a podsvícení se také příjemně ovládá. Škoda absence parkovacího módu.

Design a zpracování
8
Manipulace a ovládání
9
Funkce
9.5
Displej
8
Výdrž baterie
7
Kvalita videí a fotografií
8
Klady
  • Funkční a kompaktní design
  • Snadná instalace a deinstalace
  • Jednoduché používání
  • Bohaté příslušenství
  • Detekce radarů, GPS
  • Slušná kvalita videí a fotografií
  • Podsvícené klávesy
Zápory
  • Bez parkovacího módu
  • Nabíječka ruší rádio (u starších kusů)
  • Vyšší cena

Nejprodávanější černé skříňky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.0 (4 hlasy)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Leoš (28. 10. 2019 08:10)

Baterka u kamery vůbec nevydrží nabitá.Když ji odpojím okamžitě se vypne.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář