Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Nejlepší pojištění koní 2024

19. 7. 2022 aktualizováno

Vybrat pojištění pro koně je někdy oříšek. Situací, které lze pojistit, je mnoho: od zdraví zvířete až po pojištění odpovědnosti za jím způsobenou škodu. Našli jsme pro vás nejlepší pojistky pro koně, mezi nimiž vyniká především Generali. Také vám poradíme, na co všechno byste si při uzavírání smlouvy měli dávat pozor.

Nejlepší celkově

Celkově nejlepší pojistka pro koně. Nabízí odpovědnost za škodu, zdravotní pojistku pro zvíře i pro jezdce. Platí mimo ČR a i pro závodní koně.

Pro závodní koně

Specializované pojištění na koňské závody. Nabízí pojištění odpovědnosti za škodu a zdravotní pojištění pro jezdce i pro podnikatele v této oblasti.

Pojištění nejen pro koně

Přehledné pojištění koní v rámci hospodářského pojištění. Ideální pro trvale ustájené koně i při větším počtu zvířat.

Nejlepší pojištění koní

Recenze pojištění koní Generali – nejlepší pojištění koně celkově

nejlepší pojištění koníNáš tipTestado.cz

Klady
 • Kompletní pojištění zdraví, jezdce i odpovědnosti
 • Pro koně všech věkových kategorií i zaměření
 • Snadné sjednání
 • Platnost po celém světě
 • Vysoké plnění
Zápory
 • Žádné

Generali je největší a nejoblíbenější pojišťovnou, která se jako jedna z mála velkých hráčů na trhu specializuje přímo na koně. A nejen to – pojistit zde můžete i jiné lichokopytníky. Velkou výhodou je možnost sjednání z velké části online. Sami si můžete zvolit pojistnou částku podle ceny koně, svého rozpočtu a rizika. Platnost pojistky je nejen v rámci ČR, ale také Evropy, popřípadě celého světa.

Generali pokrývá největší množství situací z celé nabídky pojišťoven na trhu. Smlouvu lze uzavřít pro všechny koně včetně profesionálních závodníků. Pojistit je možné rovněž březí klisny a jejich hříbata. Léčebné výlohy zdravotního pojištění mají limit plnění až 100 000 Kč. Mezi hlavní pojištění pro případy uhynutí a utracení koně patří důvody jako nákazy, živelná pohroma, úraz, operace či porodní škody nebo akutní otravy.

Úrazové pojištění jezdců je u Generali hrazené za každý den léčení, a to i bez neschopenky. Pokrývá také léčebné výlohy v nemocnici. Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou koněm se pak vztahuje na závody, tréninky, přepravu i volnočasové vyjížďky. Vybrat si můžete mezi několika pojistkami, u kterých limity plnění dosahují až do řádů milionů korun.

Hledáte nejlepší pojištění vašeho koně? Doporučujeme Generali.

Recenze Česká jezdecká federace – nejlepší pojištění pro koňské závody

pojištění pro závodní koně

Klady
 • Velmi specializované pojistky trenérů a klubů
 • Snadné vyřízení
 • Vysoké plnění
 • Odborná specializace na koně a jezdectví
Zápory
 • Jen pro členy Jezdecké federace
 • Nenabízí zdravotní pojištění koně
 • Obvykle pokrývá jen závody a tréninky (ne volný čas)

Česká jezdecká federace se zaměřuje na jezdecké pojištění závodních koní. Ačkoliv zde chybí zdravotní pojistky pro koně, jinak zde najdete vše, co pro soutěže budete potřebovat – především lze uzavřít úrazové pojištění jezdce a odpovědnost za škodu způsobenou koněm. Ale pozor: neplatí pro vlastní volnočasové aktivity, jen pro závody a tréninky, respektive pro akce organizované členem ČJF nebo přímo ČJF.

Kromě pojištění úrazů jezdce a odpovědnosti za škodu způsobenou koněm nabízí ČJF také pojištění pro profesionální jezdecké organizace. Využít můžete pojištění odpovědnosti trenérů a instruktorů či majetku a odpovědnosti jezdeckých klubů (spolků), které je přímo šité na míru tomuto druhu podnikání.

Uzavřené pojistky platí ve většině případů po celé Evropě. Česká jezdecká federace samozřejmě není pojišťovnou, ale jen zprostředkovatelem. Spolupracuje s více pojišťovnami. Díky zkušenostem v oboru máte jistotu, že budete mít vybranou správnou smlouvu, která plně pokrývá jezdecké disciplíny. Plusem také je pomoc s vyřízením pojistky. Nevýhodu představuje nutnost členství v ČJF a nemožnost pojistit koně, kteří nejsou závodní.

Recenze Hasičská vzájemná pojišťovna – nejlepší hospodářské pojištění koní

hospodářské pojištění koní HVP

Klady
 • Jednoduché a přehledné podmínky
 • Lze pojistit spolu s dalšími hospodářskými zvířaty
 • Dobré pro větší množství zvířat
Zápory
 • Nenabízí specializaci na závodní koně
 • Nenabízí pojištění odpovědnosti

Hasičská vzájemná pojišťovna nabízí pojištění koní v rámci zemědělské kategorie. Ta zahrnuje kromě hospodářské techniky, lesů, rybníků a podobných věcí právě pojištění velkých zvířat. Zaměřuje se především na jejich zdraví, zejména pokrývá choroby či nutné utracení. Také lze sjednat připojištění pro březí klisny.

Nespecializuje se však na jezdecké koně a zranění vzniklé při závodech. Také nenabízí pojištění odpovědnosti za zvíře.

Pojištění si můžete přizpůsobit podle svých představ. Cenově vychází výhodně zejména pro větší množství zvířat. Podmínky smlouvy jsou jednoduché, přehledné a nemají žádné skryté výjimky nebo chytáky.

Hlavními podmínkami pro uzavření pojistky jsou věk zvířete a místo platnosti. Koně lze pojistit až do věku 14 let a pojistka platí jen v místě uvedeném v pojistné smlouvě, respektive tam, kde máte svého koně ustájeného.

Jak vybrat pojištění pro koně

Náklady na péči o koně nejsou malé a v případě jakýchkoliv problémů to platí dvojnásobně. Pro snadnější řešení nepříjemných a neočekávatelných situací je zde pojištění pro koně. Nemusíte se bát o finance, ať už bude nutné veterinární ošetření, nebo třeba když dojde k situaci, že se kůň splaší a poničí cizí majetek.

Náš tip

Koně nejsou jediná zvířata, která lze pojistit. Oblíbené je také pojištění psů. Recenze na takové služby pro vaše chlupáče a další domácí mazlíčky jsme připravili ve speciálním článku.

Při výběru si dávejte pozor, co všechno potřebujete pojistit a na jakou částku. Pohlídat byste si rovněž měli lokalitu platnosti a všechny další výjimky. Čím více se pojišťovna na koně specializuje, tím lepší podmínky zpravidla získáte. Základem je si dobře přečíst pojistnou smlouvu.

jak vybrat pojištění pro koně

Co pojistky koní pokrývají

Pojistky pro koně dokážou pokrývat celou řadu situací. Bohužel ne vždy se nabízejí v jednom balíčku. Máte-li náročnější požadavky, bude možná nutné uzavřít více smluv, abyste měli pojištěné všechny situace. Výhodou různých typů ale je, že si každý může vybrat, jaké pojištění koně pro něj má význam. Mezi hlavní druhy takových pojistek patří:

 • Pojištění zdraví koně
 • Pojištění zdraví jezdce
 • Pojištění odpovědnosti za koně
 • Ostatní pojištění koní
Testado radí

Abyste si vybrali nejlepší pojistku pro vašeho koně, základem je si dobře přečíst pojistnou smlouvu.

pojistit koně - jeho zdraví a úrazyZdravotní pojištění koně

Pojištění zdraví koní je základním a nejčastěji hledaným druhem. Spadá sem především pojištění veterinárních nákladů, které rozhodně nejsou v případě koní nízké. Tento typ pojistky zahrnuje nejčastěji úrazové pojištění koní, které ocení především závodníci a rekreační jezdci, pojištění chovu, zejména březích klisen a jejich hříbat, a další situace jako choroby, úhyn či nutné utracení. Také sem patří pojištění koní proti zranění v případě živelných katastrof.

Obzvláště u zdravotního pojištění si pečlivě zkontrolujte, jaké situace smlouva pokrývá, a dobře zvažte, zda pro vás bude dostatečné a zda sedí na míru vašim potřebám.

Zdravotní pojištění jezdce

Zapomínat byste neměli ani na sebe. Při ježdění na koni může snadno dojít ke zranění nejen zvířete, ale i jezdce. V tomto případě byste se měli podívat po klasickém úrazovém pojištění. Většina úrazových pojištění na trhu zahrnuje mezi sport téměř jakékoliv rekreační aktivity, mezi které volnočasové projížďky zpravidla patří. V případě profesionálních závodů se raději informujte u pojišťovny na přesné podmínky, či zda vůbec tuto disciplínu umožňuje pojistit. Rizikové sporty se mnohdy pojišťují zvlášť či za příplatek.

typy pojištění pro koněPojištění odpovědnosti za škodu způsobenou koněm

Klasické pojištění odpovědnosti kryje situace, kdy váš kůň poškodí cizí majetek, který budete muset jako jeho majitel uhradit. Nejčastěji bývá tato pojistka vyhledávaná u jezdeckých koní, jež v cizím prostředí (ať už na závodech nebo na rekreačních projížďkách) mohou snadno poničit věci ve svém okolí. U koní ustájených na vlastním pozemku s dobrým zabezpečením proti útěku není tato pojistka obvykle nutná.

Existují různé druhy pojistek odpovědnosti, které se vztahují například k výkonu profese nebo k nemovitosti. Pojištění odpovědnosti za koně obvykle spadá do volného času, popřípadě má svou speciální kategorii pojištění odpovědnosti za zvíře. Při výběru si dávejte pozor nebo se přeptejte pojišťovny, jaké všechny situace konkrétní smlouva pokrývá. Zejména je důležité, v jaké lokalitě má platnost.

Ostatní pojištění pro koně

Mezi méně časté, ale přesto možné typy patří pojistka proti krádeži koně, která obvykle spadá do pojištění majetku. Své speciální pojištění odpovědnosti mohou mít trenéři koní, jezdecké kluby a další související profese. U některých pojišťoven tato činnost spadá pod pojištění podnikání.

Kdy pojistit koně

Všeobecně lze říct, že čím existuje větší riziko nepředvídatelné a zároveň vysoké platby související s koněm, tím spíše byste neměli nechávat nic náhodě. Pojištění se proto hodí především pro koně, u kterých je zvýšená pravděpodobnost zranění. Sem patří zejména jezdecké závody, ale i koně, s nimiž pravidelně podnikáte vyjížďky či rekreačně trénujete. Zdravotní riziko se rovněž týká rozmnožování a chovu.

Druhým případem, kdy pojistit koně, je vlastnictví většího množství zvířat. Ať už máte hospodářství, jezdecký klub či jen poskytujete ustájení více zvířatům různých majitelů, mohou se vaše náklady pro léčbu či náhradu škody v případě choroby a přenosných nemocí vyšplhat na astronomické částky.

test pojištění pro koně, Kdy pojistit koně

Výjimky a omezení

Všechny výjimky a omezení jsou vždy uvedené v pojistné smlouvě. Důležité je proto si ji dobře prostudovat. Najdete v ní zpravidla také základní soupis situací, které pojištění koně pokrývá. Pokud zde nějaké chybí, znamená to, že se této situace pojistka netýká.Co určuje cenu pojištění koní

Zdravotní pojištění koně bývá nejčastěji limitované věkem zvířete, popřípadě aktuálním zdravotním stavem. Ideální pojištění by mělo pokrývat co nejrozmanitější situace od úrazů přes choroby, popřípadě až po úhyn nebo utracení. U chovu se informujte, zda se pojistná smlouva vztahuje i na hříbě.

Dávejte si také pozor na lokalitu platnosti. Zejména v případě, že se svým koněm cestujete například kvůli závodům. Některé pojistky mohou platit po celém světě, jiné v Evropě či pouze v ČR. Existují i varianty, kde je kůň pojištěný jen v místě svého ustájení.

V rámci omezení byste také měli vědět, že mnoho pojišťoven má jezdecký sport ve výlukách úrazového pojištění. Při uzavření pojistné smlouvy je proto dobré se zeptat, zda pojistka pokrývá i koňské závody, popřípadě vybírat pouze u pojišťoven a zprostředkovatelů, kteří se na tuto oblast specializují.

Co určuje cenu pojištění koní

Při porovnání financí nutných pro chov koní není pojistné nijak závratně vysokou částkou. Může vám přitom ušetřit mnoho nákladů.

Stejně jako u jiných pojistek, i zde je cena pojištění koně závislá na výši krytí – na čím vyšší částku máte smlouvu uzavřenou, tím více měsíčně platíte. U pojištění zdraví koně počítejte s tím, že si také budete připlácet za riziko – například pojištění pro koně využívaného na práci či pro závody vás bude stát více než běžné hospodářské pojištění koně, který je jen ustájený na vašem pozemku.

Úrazové pojištění pro jezdectví bývá ve většině případů dražší než pro běžné aktivity. Obvykle se řadí do kategorie extrémních / adrenalinových / rizikových sportů, a to i v případě, že jezdíte jen volnočasově, nikoliv profesionálně. Počítejte tedy s tím, že zdravotní úrazové pojištění na ježdění na koni vás bude stát více, než kdybyste se třeba projížděli na kole.

cena pojištění koně, Co určuje cenu pojištění koní

Jak sjednat a vyřídit pojištění koně

Pojištění koně není nijak komplikované. Na rozdíl od jiných typů pojistek se vyhnete vyplňování extrémního množství údajů a spoustě papírování. Kromě osobních údajů budete potřebovat znát především věk zvířete a dobře promyšlené situace, které chcete pojistit. Někdy lze vše vyřídit i online z pohodlí domova.

Spolehlivá pojišťovna, popřípadě i jezdecké kluby vám s vyřízením pojistky ochotně pomohou. Dobrým tipem je sjednávat více typů pojištění na jednom místě kvůli větší přehlednosti a obvykle i výhodnější ceně. Čím více si můžete smlouvu přizpůsobit vlastním potřebám, tím lépe.

U pojistek pro koně je často problém samotné nalezení vhodné nabídky. Na trhu jich příliš není, respektive pojišťovny přímo neuvádějí, že mohou koně pojistit, ačkoliv mnohé z nich tyto služby nabízejí. Koňské pojistky se skrývají pod názvy jako pojištění odpovědnosti z běžného života, pojištění věcí a majetku či dokonce právní ochrana soukromí. Obvykle je nutné se informovat u konkrétní pojišťovny, pokud chcete přímo u ní uzavřít pojistku například z důvodu klientské věrnosti.

Nejlepší je ovšem volit takové typy pojištění, které se na koně přímo specializuje a dokážou tím pádem pokrýt spolehlivě všechny situace s předem jasně danými pravidly. Ty nejlepší najdete v našich recenzích.

V případě potřeby vám mohou pomoci pojišťovací poradci. Na ně se můžete obrátit i v případě, že máte pojistku uzavřenou a potřebujete vyřídit nahlášení pojistné události a její plnění.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (44 hlasů)

Autor článku

Katka Muchová
Katka Muchová

Profesně napůl redaktorka, napůl výcvikářka psů. Ve volném čase milovnice fotografování, umění, nových technologií a brouzdání po internetu, kde hledám informace o společenském dění a zajímavé produkty. Baví mě testování různých vychytávek a ráda s jejich výběrem pomáhám ostatním. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář