Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Nejlepší pojištění odpovědnosti (pojistka na blbost) 2024

21. 5. 2023 aktualizováno

Potřebujete vědět, která pojišťovna nabízí nejlepší pojištění odpovědnosti, neboli pojistku na blbost? Chcete se rychle a jednoduše zorientovat v nepřeberné nabídce pojistek? Pomůže vám náš aktuální test a srovnání pojistek.

Vybrali jsme nejlepší pojištění odpovědnosti od ČSOB i nejlepší online srovnávač RIXO. Poradíme vám čím se při výběru řídit a na co si dát pozor.

 • Na další výhodná pojištění se podívejte zde.
Nejlepší pojištění odpovědnosti

Rychle zadáte několik údajů, zkontrolujete limit a pojistka je hotová! Zahrnuje všechny členy domácnosti včetně domácích mazlíčků. 10% online sleva!

Nejlevnější pojištění

Levná pojistka. Pohodlné vyřízení pojištění odpovědnosti za nejvýhodnější cenu. Při sjednání online získáte 15% slevu!

Nejlepší srovnávač

Přehledný a intuitivní srovnávač s moderním designem. Vybrané nabídky jsou krásně a logicky srovnané. Nejrychlejší srovnání na trhu!

Nejlepší pojištění odpovědnosti

Recenze ČSOB pojišťovny – nejlepší pojištění odpovědnosti za škodu

Hodnocení pojištění ČSOBVítěz testuTestado.cz

Typ: pojišťovna | Sjednání pojištění odpovědnosti online: ano | Sjednání pojištění domácnosti a stavby online: ano | Sjednání povinného ručení a havarijního pojištění online: ano | Telefonická podpora: ano | Dostupnost podpory: nepřetržitě | Možnost navštívit kamennou pobočku: ano

Klady
 • Jednoduché a rychlé sjednání
 • Možnost kombinovat pojistku pro běžný život i povolání
 • Vlastní pojistný limit v rozmezí 2–50 mil. Kč
 • Sleva 10 % při sjednání online
 • Rozsáhlá síť poboček
 • Pojistku lze sjednat i telefonicky
Zápory
 • Nelze zvolit nulovou spoluúčast z výkonu povolání

Pojištění odpovědnosti si můžete u ČSOB zařídit velmi rychle. Stačí vybrat pojistku pro běžný život nebo zaměstnání a vyplnit krátký formulář na webových stránkách. Aplikace vám automaticky navrhne vhodný pojistný limit. Jeho výši si sami upravíte podle potřeby. Výše limitu přirozeně ovlivňuje i cenu pojistky.

Pojištění odpovědnosti z běžného života se kromě vás vztahuje i na členy rodiny a domácí mazlíčky. Nabízí limity v rozmezí 2–50 mil. Kč. Nejnižší limit nemusí být vždy nejvhodnější. Pokud aktivně sportujete, máte hravého psa nebo podnikavé děti, vyplatí se částka spíše vyšší. Online kalkulačka ji také nabídne. Příjemné je, že se vám nesnaží vnutit zbytečně vysoký limit s drahým pojistným. Pokud jste součástí aktivní rodiny, navrhne vám plnění v maximální výši 6 nebo 10 mil. Kč. To je docela rozumná hodnota.

Pojištění odpovědnosti zaměstnance, neboli pojištění odpovědnosti z výkonu povolání se vztahuje na nehody související s vaší prací. Pokud způsobíte podniku škodu, může zaměstnavatel žádat náhradu ve výši až 4,5 násobku hrubé měsíční mzdy. Pojistka vám pomůže částku uhradit, aniž byste přišli o svůj plat. Pojistný limit se v tomto případě řídí měsíčním příjmem, lépe řečeno 4,5 násobkem měsíční mzdy. Limit si můžete nastavit od 60 do 700 tisíc Kč. Spoluúčast lze volit ve výši 25 % nebo 10 % z celkové škody, případně v podobě pevné částky 1 000 Kč.

Při online sjednání pojistky získáte 10% slevu. Pokud si nejste jistí výší limitů, případně některými detaily smlouvy, poradí vám v libovolné pobočce ČSOB pojišťovny. Využít můžete bez obav také infolinku.

Recenze Generali České pojišťovny – levné a dostupné pojištění

Hodnocení pojištění Generali České pojišťovny

Typ: pojišťovna | Sjednání pojištění odpovědnosti online: ano (pouze pojištění odpovědnosti občana) | Sjednání pojištění domácnosti a stavby online: ano | Sjednání povinného ručení a havarijního pojištění online: ano | Telefonická podpora: ano | Dostupnost podpory: nepřetržitě | Možnost navštívit kamennou pobočku: ano

Klady
 • 15% sleva při sjednání pojištění online
 • Rozsáhlá síť poboček
 • Sleva po telefonické konzultaci se zástupcem pojišťovny
 • Pojistka se vztahuje na domácí mazlíčky
Zápory
 • Pojištění odpovědnosti při výkonu povolání nelze sjednat online
 • Omezený výběr pojistných limitů

Pojištění odpovědnosti nabízí Generali typicky ve dvou variantách. Jedna se vztahuje na události, které se mohou stát v běžném osobním životě, a druhá na nehody spojené se zaměstnáním. Pojistky platí v celé Evropě.

Pojistka na blbost, oficiálně zvaná pojištění odpovědnosti občana, nabízí tři limity pojistného plnění. Minimum je 2 mil. Kč. Spoluúčast můžete nastavit od nuly do 10 tisíc Kč. Pojistka se vztahuje na všechny členy domácnosti. Zahrnuje i psy, kočky a jiné domácí mazlíčky. Pokud vám nabídnuté služby nestačí, snadno je rozšíříte pomocí připojištění. Vybírat můžete z připojištění odpovědnosti z nemovitosti nebo připojištění pronajímatele.

Pojištění odpovědnosti při výkonu povolání uzavřete pouze na pobočce. Cena pojistky se v takovém případě odvíjí od druhu povolání a také výše měsíční mzdy. Výplata je totiž jedním z rozhodujících parametrů při určení limitu pojistného plnění. Pojistku můžete rozšířit připojištěním. Nabídka zahrnuje řízení motorových vozidel a dopravních prostředků, ztrátu svěřených věcí, chybnou obsluhu a manipulaci s nástroji nebo zařízeními, škody na přepravovaném zboží i pokuty a penále uložené zaměstnavatelem.

Při sjednání pojistky online získáte 15% slevu. Dalších pět procent si můžete připočítat po telefonickém rozhovoru se zástupcem pojišťovny. Pomůže vám nastavit vhodné pojistné limity a vysvětlí případné nejasnosti.

Recenze srovnávače RIXO.cz – nejlepší srovnávač pojištění odpovědnosti (kalkulačka)

srovnávač RIXO recenze

Typ: online srovnávač pojištění | Sjednání pojištění odpovědnosti online: ano | Sjednání povinného ručení online: ano | Sjednání havarijního pojištění online: ano | Nepřetržitá telefonická podpora: ne | Služby zdarma: ano | Mobilní aplikace: ano

Klady
 • Moderní design
 • Jednoduché ovládání aplikace
 • Přehledné řazení výsledků
 • Možnost online sjednání smlouvy
 • Telefonická konzultace
Zápory
 • Nespolupracuje se všemi pojišťovnami

Chcete najít to nejlepší pojištění odpovědnosti? Potřebujete si ověřit, že vámi vybraná nabídka je opravdu správná? Internetový srovnávač RIXO.cz vám může pomoci. Stačí zadat několik základních údajů. Srovnávač vám nabídne přehledný seznam pojišťoven společně s jejich nabídkou pojištění odpovědnosti. Vybere vám nejvýhodnější i nejlevnější pojistný balíček. V jednoduché tabulce ihned uvidíte nejdůležitější údaje. Výšku pojistného limitu, cenu za roční pojistku i zmínku, zda se pojistka vztahuje na členy domácnosti nebo domácí zvířata.

Každá nabídka zahrnuje odkaz na dokument s podrobnými informacemi a dalšími detaily ohledně pojistky na blbost. Případné dotazy můžete směřovat na infolinku. Stačí zanechat číslo a určit si ideální den a hodinu hovoru. Poradce vám v určený čas sám zavolá.

RIXO je moderní srovnávač s jednoduchým a přehledným designem. Ovládání je intuitivní a výsledky příjemně přehledné a srozumitelné. Případné nejasnosti rychle vysvětlí nápověda. Vybranou smlouvu si můžete okamžitě sjednat. Jedinou nevýhodou je nezahrnutí některých pojišťoven do databáze. Přesto si z doporučené nabídky obvykle snadno vyberete.

Test pojišťoven a srovnávačů pojištění

Název Naše hodnocení Proč se vám bude líbit
1 Hodnocení pojištění ČSOB ČSOB Pojišťovna 90 % Nejlepší pojišťovna pro sjednání pojištění odpovědnosti. Spočítat pojištění
2 Hodnocení pojištění Generali České pojišťovny Generali Česká pojišťovna 85 % Pojišťovna s výborným poměrem ceny a služeb. Spočítat pojištění
3 nejlevnější povinné ručení - AXA AXA 80 % Oblíbená pojišťovna se silným a stabilním zázemím. Spočítat pojištění
4 rixo recenze RIXO 81 % Nejlepší srovnávač pojistky na blbosti v ČR. Spočítat pojištění
5 Recenze ePojisteni.cz ePojisteni.cz 76 % Oblíbený srovnávač online s detailním vyhledáváním. Spočítat pojištění

Jak vybrat pojištění odpovědnosti

Jak funguje a proč jej mít?

Náhodou, vlastní neopatrností nebo nešikovností způsobíte škodu, kterou musíte uhradit. Přesně v této chvíli vám pomůže pojištění odpovědnosti. Ať vytopíte sousedy nebo srazíte na kole chodce, pojištění odpovědnosti vám pomůže pokrýt poplatky a odškodnění. Přestože pojištění odpovědnosti není příliš propagované, může se hodit úplně komukoli. Roční poplatky nejsou vysoké, přitom mohou zajistit splacení milionových škod.

Náš tip

Pojištění odpovědnosti se lidově nazývá pojištění na blbost. Název je natolik oblíbený, že jej v propagačních materiálech používají i některé pojišťovny.

Kdy je pojištění odpovědnosti povinné?

Povinnost sjednat si pojištění odpovědnosti za škodu se týká všech profesí, kde může mít případná chyba výrazný negativní dopad na lidské zdraví nebo způsobit významné finanční či hmotné ztráty. Týká se lékařů, advokátů, notářů, ale i likvidátorů pojistných událostí. Oficiálně se povinná pojistka nazývá pojištění profesní odpovědnosti. Pojištění se obecně doporučuje všem, kteří splňují výše uvedené podmínky nebo podnikají, přestože výslovnou povinnost uzavřít pojištění odpovědnosti nemají.

pojištění odpovědnosti za škodu recenze

Pojištění profesní odpovědnosti nabízí řada pojišťoven. Některé mají v portfoliu i specializované balíčky pro konkrétní profese. Sjednání většinou není dostupné online. Sami musíte pojišťovnu kontaktovat e-mailem nebo vyplněním elektronického formuláře.

Pojištění odpovědnosti a jeho druhy

Jak vybrat pojistku na blbost? Pokud se mluví o pojištění odpovědnosti, většinou má řečník na mysli nejrozšířenější pojištění z běžného života, někdy označované též jako pojištění občanské odpovědnosti. Týká se běžných životních situací a nehod. Existují ovšem i specializovaná pojištění odpovědnosti, která se zaměřují na užší zájmové oblasti. Typické je v tomto ohledu pracovní prostředí.

 • Pojištění odpovědnosti z běžného života zahrnuje veškeré nehody, které se stanou při běžné lidské činnosti. Ve volném čase, během domácích prací nebo při drobných opravách a údržbě vlastního majetku.
 • Pojištění odpovědnosti z výkonu povolání se týká především pracovních nehod a havárií. Zahrnuje i poškození svěřených věcí nebo různé administrativní chyby.
 • Pojištění profesní odpovědnosti je povinné pro profese, které mají výrazný vliv na lidské zdraví nebo majetek. Třeba policisté.
 • Pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti se přirozeně týká majitelů nemovitostí. Zahrnuje nehody, které souvisí se správou domu či bytu. Příkladem může být zranění způsobené pádem sněhu ze střechy nebo uvolněním omítky.
 • Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tedy známé povinné ručení, znají všichni řidiči. Jde o zákonné pojištění, které musí mít sjednáno každé vozidlo pohybující se po veřejných komunikacích.

Limity plnění a cena pojistky

Limit pojistného plnění je klíčový údaj. Představuje nejvyšší sumu, kterou za vás pojišťovna zaplatí v případě nehody. Běžné pojištění odpovědnosti obvykle začíná na 2 mil. Kč. Drtivá většina pojistek v sobě zahrnuje všechny členy rodiny i domácí mazlíčky. Větším a aktivnějším domácnostem se obecně doporučuje zvýšit si limit nejméně na 6 mil. Kč. Nápovědu obvykle poskytne online kalkulačka pojištění. Vyšší limit navrhne v případech, kdy aktivně sportujete, máte malé děti nebo se staráte o velkého psa.

Na co dávat pozor u pojištění odpovědnosti

Limit se vždy vztahuje na jednu nehodu. Co když se dostanete do potíží opakovaně? Pojišťovny myslí i na takovou situaci. Většinou proplatí libovolný počet nehod, ovšem součet pojistných plnění za jeden rok nesmí přesáhnout dvojnásobek nastaveného pojistného limitu. Jinými slovy, během jednoho roku a při limitu 2 mil. Kč vám pojišťovna pomůže při dvou nehodách za 2 mil. Kč nebo třeba 10 nehodách se škodou 400 tisíc Kč.

Limity pro pojištění odpovědnosti z výkonu povolání jsou v tomto ohledu mnohem jednodušší. Zaměstnavatel má právo žádat po vás v případě zavinění nehody nejvýše 4,5 násobek hrubého měsíčního platu. Samozřejmě, pokud k nehodě došlo úmyslně nebo pod vlivem alkoholu či jiných zakázaných látek, žádná omezení neplatí. Na takové případy se obvykle nevztahuje ani pojistka.

Nastavený limit plnění by měl odpovídat předpokládané maximální požadované částce. Pokud je váš hrubý měsíční plat například 40 tisíc Kč, pojistný limit by měl dosahovat nejméně na 200 tisíc Kč.

Může se zdát, že limit je vhodné nastavit co možná nejvýše. To je obecně pravda, ale výše limitu přímo ovlivňuje cenu pojistky. Takzvaná pojistka na blbost představuje poslední záchranu v situaci, které se většinou snažíte předejít. Nechcete se do ní dostat.

Pojistné by tomu mělo odpovídat a finančně nezatěžovat. Prakticky tedy nepřesáhnout několik set korun ročně. Právě proto jsou nejoblíbenější pojistky s nižšími limity. Nejsou drahé a přitom poskytnou dobré krytí pro většinu nečekaných situací.

Pojištění odpovědnosti se může vztahovat i na škodu způsobenou vaším mazlíčkem. Byl váš pes tak nadšený z návštěvy kamarádky, že vyskočil a poškrábal jí drahou kabelku? Žádný problém. A pokud hledáte, jak se pojistit proti vysokým výdajům u veterináře, doporučujeme uzavřít zdravotní pojištění. Recenze pojištění mazlíčků u nás najdete také.

Na co dávat pozor u pojištění

Při sjednávání pojistné smlouvy věnujte zvláštní pozornost limitům. Stejně jako v případě jiných pojistek, také pojištění odpovědnosti zahrnuje některé dílčí limity. Pojistné plnění u specifických nehod se nevyplácí do výše hlavního limitu, ale obvykle výrazně nižšího dílčího limitu.

Typickým příkladem může být elektronika či zahradní technika. Limit pojistného plnění bývá v těchto případech výrazně snížen.

Počítejte se spoluúčastí

Vzhledem k zaměření pojistky není možné vyjmenovat veškeré situace, kterých se pojištění týká. Pojištění odpovědnosti funguje opačně než jiné pojistky. Platí pro veškeré situace s výjimkou těch, které uvádí pojistná smlouva. Proto si ji vždy pečlivě prostudujte!

Obecně pojišťovna neproplatí nic co souvisí s trestnou činností nebo závažným porušením předpisů. Spadají sem například nehody a havárie způsobené záměrně nebo v opilosti či pod vlivem zakázaných látek. Pojišťovna nehradí ani poškození vlastních věcí. Výjimky se týkají i oblastí na které se zaměřuje jiný typ pojištění. Například havárie při řízení motorového vozidla. Spadá sem také profesionální sport.

Nezaměňujte různé typy pojistek. Vždy si ověřte, pro jaké situace platí a nikdy nepředpokládejte, že pojistka něco obsahuje či zahrnuje automaticky. Nehody v práci kryje pojištění odpovědnosti z výkonu povolání, naopak vytopení sousedů kryje většinou pojištění odpovědnosti z běžného života.

Zkontrolovat můžete i územní platnost. Pojištění odpovědnosti za škodu nejčastěji platí v celé Evropě a v některých případech zahrnuje i zbytek světa. Mohou ovšem nastat výjimky. Některé pojišťovny mají úpravu například pro oblast Severní Ameriky. Tam jejich pojištění neplatí vůbec nebo jen v omezeném režimu. Některé události naopak spadají výhradně pod české území. Typické jsou v tomto ohledu případy související s nemovitostmi.

Pozor

Nejvyšší počet případů pojistných podvodů v České republice je zaznamenáván u pojištění motorových vozidel.

Počítejte se spoluúčastí

Součástí pojištění odpovědnosti je obvykle spoluúčast. Znamená to, že část pojistného plnění zaplatíte vždy sami. Výše spoluúčasti opět ovlivňuje cenu pojistky. Spoluúčast může mít dvě formy: Buď je určena jako procento ze způsobené škody nebo jako pevná částka.

V případě procent se obvykle doplňuje i minimální částka, kterou zaplatíte vždy. Existují pojistky s nulovou spoluúčastí, ale většinou jsou o několik set korun na ročním pojistném dražší, než pojistky s malou spoluúčastí. Malá spoluúčast se obecně vyplatí nejvíc. V případě nehody vás finančně nevyčerpá a naopak zajistí rozumnou výši poplatků za pojištění.

Připojištění a další služby

Jak uplatnit pojištění odpovědnosti

Pojistné události můžete nahlásit telefonicky nebo pomocí formuláře na webových stránkách pojišťovny. Kromě běžných osobních údajů, popisu události a předpokládané výše škody je obvykle třeba doplnit i číslo pojistky. Pokud máte pojištění na blbost uzavřené, je dobré si číslo poznamenat a mít jej po ruce. Některé pojišťovny nabízí i jednoduché informační kartičky pro uložení do mobilního telefonu. Naleznete na nich veškeré potřebné informace včetně telefonního čísla.

Připojištění a další služby

Pojištění odpovědnosti standardně mnoho prostoru pro rozšíření nenabízí. Bonusové služby mohou být vázány na pojistný limit, případně jsou součástí speciálních balíčků. Jiná je situace u pojištění odpovědnosti ze zaměstnání. Tam se připojištění může vztahovat na některé speciální situace, a dokonce částečně nahrazovat jiné typy pojistek.

Pojištění odpovědnosti pojišťovny běžně nabízí společně s pojištěním nemovitosti nebo pojištěním domácnosti. Jde o logickou volbu, protože řada pojistných událostí spolu může úzce souviset.

Slovníček pojmů

Točí se vám hlava z neznámých výrazů, na které při sjednávání pojistky neustále narážíte? Snad vám pomůže stručný přehled.

Pojmy Význam
Bonus/malus Systém slev a zdražení, který využívá většina pojišťoven. Bonus značí slevu, malus přirážku k základní ceně pojistného.
Likvidátor Odborník, který vyšetřuje pojistné události a ovlivňuje výši pojistného plnění.
Pojistitel Obvykle pojišťovna, která nabízí a spravuje pojistku.
Pojistník Osoba, která s pojistitelem (pojišťovnou) uzavřela smlouvu.
Pojištěný Osoba, na kterou se vztahuje pojištění na blbost. Většinou se shoduje s pojistníkem.
Pojistná událost Nehoda, porucha nebo jiná nahodilá událost, na kterou se vztahuje pojištění.
Pojistné plnění Částka, kterou pojišťovna vyplatí jako náhradu škody při pojistné události.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (81 hlasů)

Autor článku

Milan Boháček
Milan Boháček

Technologický nadšenec se zvláštní zálibou v letectví a astrofyzice. Nemůže se dočkat dalšího letu Starship. Ve volných chvílích sleduje sci-fi seriály a baví se hraním šachu. Stres odbourává při vaření. Díky 3D tiskárně si plní dětské sny, takže modely raket, vetřelců a dinosauřích koster začínají pomalu přetvářet jeho byt v pravé nerdí doupě. Můj Facebook.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář