Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Cestování a dovolená

Pojištění storno letenky – Vše, co byste měli vědět

Když musíte neplánovaně zrušit dovolenou nebo služební cestu, čekají vás ze strany letecké společnosti nemalé storno poplatky. Pojištění storna letenky je právě pro tento případ jako ušité na míru. Pomůže vám zachránit peníze, o které byste jinak nadobro přišli. Jak si pojištění storna v rámci cestovního pojištění vybrat a na co si dát pozor?

Jak pojistit storno letenky?

Vaši vysněnou dovolenou někdy plánujete dlouhé měsíce předem. Ať už jedete na vlastní pěst, nebo s cestovní kanceláří, je to výhoda zejména proto, že získáte levnější a atraktivnější nabídky. To stejné platí i v případě nákupu letenky. Na druhou stranu ale nevíte, co se do dané doby zvrtne. Můžete onemocnět, udělat si nějaký úraz nebo vaši cestu naruší nečekaná rodinná událost.

Náš tip

V případě zájezdu s cestovní agenturou nebo kanceláří si dobře prostudujte storno podmínky zájezdu. Přehled těch nejlepších cestovek nejdete ve speciálním článku. Přidali jsme i rozsáhlejší recenze jednotlivých společností a jednoduchý přehled pro snadnou orientaci.

Zrušení letu nebo cesty z vaší strany ale s sebou nese povinnost k placení storno poplatků, tedy poplatků za zrušení. Ty se mohou vyšplhat až do 100 % z ceny letenky. Čím blíže k datu cesty jste, tím vyšší storno zaplatíte. Právě pro takový případ je pojištění storno letenky, které za vás v určitě výši proplatí pojišťovna.

Pojistit si letenky před stornem lze v rámci nebo nad rámec cestovního pojištění. Cestovní pojištění nabízí celou řadu události, pro které se lze připojistit. V tomto komplexním balíčku naleznete kromě pokrytí nákladů spojených s ošetřením v zahraničí také úrazové pojištění, pojištění zavazadel, pojištění odpovědnosti nebo právě storna letenek a zájezdu.

Některé z pojišťoven tuto možnost nabízí samostatně. Tato verze je přínosná zejména tehdy, když si cestu letadlem zařizujete na vlastní pěst. Případné a neplánované zrušení cesty vám ušetří nemalé peníze. Jak si vybrat nejlepší pojištění storno letenky? Před čím vás vlastně pojištění storna zájezdu chrání? A co vlastně pokrývá?

Co je pojištění storna letenky a proč je nezbytné. Jak pojistit storno letenky?

Co je pojištění storna letenky?

Zrušení již zakoupeného letu není jednoduché. Zejména, pokud se tak stane náhle a neplánovaně, nebo dokonce cestou na letiště. Pojistit si letenky proti stornu se značně vyplatí. Ušetříte nemalé peníze a zachráníte alespoň nějaké to procento ze storno poplatků. Přesto však počítejte, že s pojistným plněním získáte proplacenou pouze cenu letenky. Palivové a letištní poplatky se do této ceny nepočítají. Často je tvoří větší polovina skutečné ceny letenky. Pakliže ale pojištění storna letenky vyjde na pár set korun, vyplatí se to. Navíc se zároveň pojistíte i pro případ storna ubytovací služby.

Náš tip

Co dělat při zpoždění letu, zrušení letu nebo odepření nástupu do letadla? Využijte některou z asistenčních služeb.

Na co se vztahuje pojištění storna letenek?

Uživatelské zkušenosti s pojištěním storno letenek popisují spoustu příhod a situací, na které se storno letenek vztahuje. Níže si ukážeme ty nejčastější.

Akutní onemocnění, úraz nebo úmrtí v rodině 

Týká se nejen vašeho zdravotního stavu, ale i zdravotního stavu vašeho spolucestujícího. Platí i pro případ úmrtí v blízkém rodinném kruhu. Některá pojištění také zahrnují případ, kdy skončíte v osobní karanténě kvůli rizikovému kontaktu s nakaženým COVID-19. Nebo se vztahuje i na onemocnění blízkých, kteří s vámi cestovat neměli. 

Škoda na vlastním majetku

Příkladem je živelná pohroma, vykradení domácnosti nebo jiný trestný čin.

Zmeškání odjezdu vlaku, autobusu, letadla

Důvodem může být dopravní nehoda, nehoda na dráze nebo třeba bouřka.

Rozvod

Odůvodněním je podání rozvodu z vaší strany nebo ze strany partnera.

Nečekaná výpověď

Vztahuje se pro případy, kdy dostanete výpověď ze strany zaměstnavatele. Ne však z vlastního zavinění, ale například z důvodu organizačních změn.

Předvolání k soudu

Máte ve stanoveném termínu předvolání k soudu? Pak se připojištění storno letenky a cesty vztahuje i na tuto událost.

Zrušení obchodní schůzky

Pokud byla záměrem cesty aerolinkou, kterou jste si pojistili.

Jak je to v případě storno letenky a COVID?

Závisí na pojišťovně a jejím krytí. Pokud koronavirem onemocníte, je to bráno jako akutní onemocnění. Některé z pojišťoven dokonce pojistí událost, kdy zůstanete v karanténě kvůli rizikovému kontaktu bez potvrzení nákazou. Pro situace, kdy se v cílové destinaci zhorší epidemiologické podmínky, se ale často pojištění na storno letenky nevztahuje.

Testado radí

Cestujete pravidelně? Podívejte se, co nabízí roční cestovní pojištění.

Co je to pojištění storna zájezdu?

Pojištění storna zájezdu spolu s pojištěním zrušení letu úzce souvisí. Často je najdeme v jednom balíčku pod názvem pojištění storna. Zvolit si smíte, zda uplatníte samotnou cenu letenek nebo také ubytování. Nezáleží přitom, zda jste si zájezd nebo dovolenou zařídili přes cestovní kancelář, cestovní agenturu nebo jinou ubytovací službu.

Jak pojistit storno letenky?

Jak pojistit storno letenky?

Nevíte, jak pojistit storno letenky nebo zájezd? Stačí, když si vyberete pojišťovnu, ve které chcete své cestovní pojištění uzavřít. Můžete se inspirovat v našem srovnání, kde je popsáno, jak si nabízené služby vedou v jednotlivých oblastech. V rámci cestovního pojištění získáte krytí pro zdravotní pojištění nad rámec, úrazové pojištění, pojištění zavazadel nebo pojištění odpovědnosti. Připojistit se můžete i právě pro případ storna letenky a zájezdu.

Dalšími možnostmi jsou i pojištění vašich mazlíčků, pojištění domácnosti v době cesty, asistenční služby pro váš vůz či pojištění spoluúčasti. To se hodí pro pokrytí případných škod na zapůjčeném voze.

Kolik stojí pojištění letenky?

Storno letenky stojí zhruba 3 až 4 procenta z ceny letenky nebo cestovních výloh. Cena se liší v závislosti na nabídce pojišťovny, ale i podle případů, které pokrývá. U některých pojišťoven se můžeme připojit v rozšířené podobě, a tím získat pojištění pro více případů, pro které letenky stornujete.

Při uzavření pojistné smlouvy si také pohlídejte, aby vám limity a částky dobře pasovaly a nebyly příliš nízko. Zejména, když chcete pojistit celou rodinu. 

Je pojištění storno letenky časově omezené?Výluky z pojištění – kdy nelze pojistku uplatnit?

Asi vás zajímá, zda je možné zakoupit pojištění později k již zaplacené letence? Naneštěstí nelze. Pojištění storna cesty má omezenou časovou lhůtu. Časové omezení se týká jak případu uzavření pojistné smlouvy, tak případu, kdy už se storno zájezdu nedá uplatnit.

Jak to tedy je? Ve zkratce je pojištění storna letenek a zájezdu možné uzavřít nejpozději do tří pracovních dnů od nákupu první cestovní služby nebo ubytování. Nejpozději však do 14 dnů před termínem odjezdu. U last minute zájezdů je nutné pojištění objednat ve stejný den. Pokud kupujete první letenky, pak ubytování nebo naopak, můžete si pojistku postupně rozšířit.

Pojištění proti zrušení letu a cesty v takovém případě končí ve chvíli, kdy začnete čerpat svou cestovní službu nebo překročíte hranice země. Pojištění letenek proti stornu tedy má určité zásady, na které si musíte dávat dobrý pozor.

Kolik procent z ceny se mi vrátí ze storna letenky?

Na to není univerzální odpověď. Nicméně, některé z pojišťoven vám v případě pojistného plnění vyplatí až 100 %. V praxi ale spíše platí 20% spoluúčast, případně se vztahuje jen na určité situace. Znamená to, že byste měli obdržet až 80 % cestovních nákladů. Nutno však upozornit, že musíte odečíst výlohy za palivové a letištní příplatek včetně poplatků za vízum. Počítá se pouze “holá” cena letenky.

Výluky z pojištění – kdy nelze pojistku uplatnit?

Ne na každou událost se cestovní pojištění storno letenky a zájezdu vztahuje. Předtím, než si smlouvu s danou pojišťovnou uzavřete, si raději prostudujte vše pěkně podrobně. Pomoci vám ale mohou tyto nejčastější výluky. Tedy případy, při kterých nelze pojistku uplatnit. Jde zejména o následující:Výluky z pojištění – kdy nelze pojistku uplatnit? Informace

  • Nemoc nebo úraz, o kterém jste věděli již v době uzavření pojistky,
  • zamítnutí žádosti o vízum,
  • zamítnutí dovolené ze strany zaměstnavatele,
  • těhotenství a zdravotní komplikace s ním spojené,
  • zdravotní komplikace způsobené po plastické operaci nebo kosmetických úkonech,
  • při změnách zdravotního stavu vlivem požití alkoholu nebo jiných návykových látek, 
  • při změnách zdravotního stavu vlivem psychických problémů, sebepoškození či sebevraždě,
  • při nečekaných nepříznivých geopolitických, ekologických, klimatických a epidemiologických situacích v cílové destinaci.

Jak postupovat při pojistném plnění?

Jestliže se dostanete do situace storna letenek nebo celého zájezdu, musíte takovou událost nahlásit. Kontaktovat bude potřeba asistenční službu pojišťovny. Následně musíte na všech místech provést storna (letenek, jízdenek, ubytování). Vzniklou událost nahlásíte pojišťovně písemně.

Bude potřeba doložit doklady o vynaložení nákladů. Přiložit lze faktury nebo výpis z účtu. Dále je potřeba přiložit kopii letenek, cestovní smlouvy, doklad o nevyčerpaných službách a případně lékařskou zprávu nebo další potvrzení rozhodující pro čerpání pojistného krytí (výpověď od zaměstnavatele, úmrtní list, žádost o rozvod, policejní protokol o dopravní nehodě, události atp.).

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (44 hlasů)

Autor článku

Zuzana Pitříková
Zuzana Pitříková

Zuzka je pisálek s kreativním srdcem, miluje výzvy a hlavně svou rodinu. Ta je především náplní jejího denního rozvrhu. Pokud nějaká ta chvilka času zůstane, ráda se pustí do grafického designu, čtení odborné publikace, různých ručních prací nebo řádí v kuchyni. Nejraději tvoří články o domácnosti, dětech, zdravém životním stylu, tvorbě, vzdělávání a vaření. Facebook Zuzky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář