Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Chytrá domácnost

Recenze multimediálního centra TESLA MediaBox XT850 Android TV

multimediální centrum Tesla MediaBox XT850

V dnešní recenzi se podíváme na TESLA MediaBox XT850 Android TV. Co tato nenápadná krabička umí? Jedná se nejen o set-top box s podporou pozemního příjmu DVB-T2. TESLA MediaBox bude rovnou celým vaším centrem pro sledování filmů, seriálů a jiných pořadů, ale také pro hudbu, hry, aplikace a sdílení obsahu s vaší další elektronikou. Během testování jsem prozkoumala všechny funkce a nyní vám představím, jak si multimediální centrum TESLA MediaBox během zkoušení vedlo.

Obsah balení

V balení najdete vše, co je zapotřebí k instalaci – kabel pro zapojení do televize i ke zdroji. Samozřejmostí je ovladač, ke kterému rovnou obdržíte dvě standardní baterie. Nechybí ani návod. Jediné, co již pro zprovoznění potřebujete mít doma, je samotná televize.

Kvalita a zpracování – 8,5/10

TESLA MediaBox XT850 Android TV je nenápadná černá krabička. Kromě nápisu „TESLA“, který je v jinak matném povrchu napsaný leskle, nemá žádné zbytečné ozdobné prvky. Snadno tak se svým minimalistickým provedením zapadne do každého interiéru a nebude na sebe zbytečně poutat pozornost.

V přední části se nachází jediná dioda, která svým červeným nebo zeleným světlem signalizuje provoz. Vedle ní najdete nenápadné spouštěcí tlačítko. V zadní části jsou pak umístěné konektory. Když položíte multimediální centrum TESLA MediaBox XT850 Android TV na kraj televizního stolku nebo ho trošku zastrčte za televizi, nebudou viděti žádné kabely.

Celé zařízení je vyrobené z plastu. Má malé rozměry a také při prvním zvednutí překvapivě nízkou hmotnost. To ovšem není žádný problém – tato krabička vám bude prakticky jen ležet u televize, tudíž žádné bytelné zpracování ani nepotřebuje. V dolní části se nacházejí protiskluzové nožky.

Technické parametry – 9,5/10

Obraz a zvuk

Podporované je rozlišení až Ultra HD 4K (60 Hz). Pro ještě lepší obraz zde slouží technologie vyššího dynamického rozsahu HDR10+, HDR10, HLG. Zvuková technologie Dolby Audio (Dolby Digital, Dolby Digital Plus) zase zajistí kvalitní audio výstup.

Výkon

TESLA MediaBox XT850 je vybavený čtyř-jádrovým procesorem ARM Cortex-A35, operační pamětí 2 GB DDR4 a chipsetem Amlogic S905Y4 spolu s grafickou jednotkou ARM Mali-G31 MP2. Díky této výbavě můžete očekávat dostatečný výkon nejen při sledování filmů, ale i při provozu aplikací, hraní her a při jiných náročnějších úkonech. Vždy tak budete mít plynulý chod a rychlou odezvu. Pro uložení dat a aplikací přímo v zařízení máte k dispozici paměť 32 GB.

Konektivita

Vše běží na operačním systému Android TV 11. Připojení k internetu zde zajišťuje Wi-Fi 802.11ac nebo LAN 10/100Mb/s. Záleží jen na vás, zda preferujete raději bezdrátový nebo kabelový typ. Díky přítomnosti Bluetooth 5.0 lze bezdrátově propojit i s dalšími zařízeními, jako jsou sluchátka, gamepady, bezdrátové klávesnice nebo myši. V rámci konektorové výbavy zde najdete HDMI pro připojení k televizi, konektor pro napájení, AV, USB 2.0, síťovou RJ-45 a RF na anténu.

test a recenzeTesla MediaBox XT850

Instalace a zapojení – 9,5/10

Zejména pro technicky méně zdatné uživatele bude tato část zásadní, abyste věděli, jak své multimediální centrum zapojit. Nebojte se, není to nic náročného a bez problémů si se vším poradí i naprostí začátečníci. Kromě toho, že v balení obdržíte návod, vás po zapojení jednoduchý průvodce provede celým zprovozněním. Navigace krok po kroku je přehledná a nechybí popisky, které vše vysvětlují a navádějí vás, co máte dělat.

Prvním krokem je vložení baterií do ovladače a připojení TESLA MediaBox XT850 přes HDMI k televizi a přes síťový kabel ke zdroji. Baterky i oba dva kabely jsou součástí balení. Průvodce instalací se buďto spustí sám nebo si budete na svém ovladači muset navolit aktivaci HDMI konektoru, do kterého jste multimediální centrum zapojili.

Po spuštění vás nejprve čeká spárování ovladače se zařízením. To provedete stiskem dvou kláves (zpět a home) po dobu 3 vteřin. Tato možnost ve svém popisu kombinuje angličtinu a češtinu. Následně si vyberete jazyk a už na vás bude TESLA MediaBox XT850 mluvit jen vybranou řečí. Podpora češtiny výrazně usnadňuje ovládání pro neangličtináře. V dalších krocích nastavení si své mediální centrum připojíte k internetu buďto pomocí Wi-Fi nebo kabelem.

Dále na vás čekají smluvní podmínky od Google, volba PINu a samozřejmě vyhledání kanálů přes pozemní nebo kabelové vysílání. Také si ihned na úvod lze nainstalovat první aplikace. Mnohé kroky lze přeskočit a vrátit se k nim jindy. Plusem je, že vás při úvodním spuštění TESLA MediaBox XT850 seznámí také s hlavními možnostmi použití.

Funkce – 10/10

Jak již bylo zmíněno, TESLA MediaBox XT850 Android TV je zařízení, které v sobě kombinuje multimediální centrum a set-top box. Umí toho opravdu hodně, takže se na jednotlivé funkce nyní podíváme nyní postupně.

Příjem televizního vysílání

TESLA MediaBox XT850 Android TV slouží v první řadě jako set-top box, samozřejmě s podporou standardu DVB-T2. Ihned při nastavení máte možnost vyhledat pozemní kanály. S tím také souvisí klasické funkce jako český teletext, elektronický programový průvodce nebo časový posunu TimeShift. Avšak nemusíte se spoléhat jen na tento základ. Pokud si největší stanice (např. Českou televizi, Novu či Primu) nainstalujete jako aplikaci, získáte přístup k interaktivním funkcím a ke sledování v plné kvalitě.

Zároveň je toto multimediální centrum určené nejen pro situace, kdy přijímáte DVB-T2 vysílání přes anténu. TESLA MediaBox XT850 umí spolupracovat také s kabelovou televizí, kterou si stejně jako pozemní kanály snadno vyhledáte rovnou při instalaci. Dokonce si rozumí i s internetovou televizí. Dobrou zprávou pro mnoho uživatelů je, že podporuje O2 TV, což je jedna z nejpoužívanějších digitálních televizí v Česku. Stačí si stáhnout příslušnou aplikaci a přihlásit se. Také zde spustíte například Skylink Live TV nebo Kuki.

O2 TV internetová televize

Jednotlivé rozdílné typy příjmu stanic dokáže toto multimediální centrum sloučit do jednoho programového balíčku. Nebudete tudíž muset ke každému typu ladění přistupovat zvlášť – to pro ilustraci znamená, že pokud například máte běžné pozemní kanály, TESLA MediaBox XT850 k nim přidá do seznamu i programy z internetové televize.

Stahování aplikací

S TESLA MediaBox XT850 máte přístup ke stahování různých aplikace přes Google Play, jak ho znáte ze svého mobilního telefonu s Androidem. Obvykle budete používat appky spojené se sledováním TV. V nabídce jsou ale i další typy, jako například hry. K nim však potřebujete konzoli – na to vás systém upozorní ještě před instalací. Kromě samotných aplikací si z Google obchodu můžete zakoupit také filmy ke spuštění.

Samozřejmě v předinstalované verzi nechybí základní multimediální appky, jako je například Youtube nebo Netflix. Mezi aplikacemi také najdete platformy jako Disney+, HBO MAX, VOYO.cz, iVysílání, Prime Video od Amazonu, Spotify, televize Seznam a mnoho dalšího.

Sdílení obsahu s mobilním zařízením

TESLA MediaBox XT850 má v sobě integrovanou funkci Chromecast. To znamená, že dokáže přenést obraz z vašeho mobilního telefonu nebo třeba tabletu na velkou televizní obrazovku. Tuto funkci využijete nejen pro prohlížení fotek na velké ploše. Po spárování multimediálního centra s vaším chytrým telefonem samozřejmě celý přenos probíhá bezdrátově. Stačí jen mít mobil a TESLA MediaBox na stejné Wi-Fi a spustit příslušnou aplikaci s Chromecastem.

Mobilní telefon může dokonce posloužit jen jako ovladač díky úplnému zrcadlení obrazu, zatímco všechno jeho dění budete sledovat hezky v televizi. Ať už se jedná o koukání na multimediální obsah, hraní her nebo jen brouzdání na internetu, tato možnost je velmi pohodlná. Funguje přes jednoduchou aplikaci Google Home. Na jedno kliknutí zrcadlení zapnete nebo naopak zrušíte.

O kvalitu vykreslení z malého displeje na televizní obrazovku se vůbec obávat nemusíte. Podporované rozlišení je až 4K Ultra HD.

Ovládání – 9/10

Jelikož TESLA MediaBox XT850 má opravdu mnoho funkcí a dokáže pojmout širokou škálu aplikací, měla jsem zpočátku nedůvěru k přehlednosti při používání většího množství multimediálních platforem; obzvláště když se mi po prvotní instalaci objevila nabídka s předinstalovanými aplikacemi. Avšak obsah domovské stránky je volitelný a můžete si na ní přidávat své vlastní ikony pro používané služby nebo filmy a pořady. Snadno a rychle se tak dostanete tam, kam potřebujete – k nejnovější epizodě či nově vydanému pořadu i k rozkoukanému obsahu, u kterého jste minule skončili. Pokud budete mít chvíli čas a náladu, lze si vytvořit v uživatelském prostředí přehledný systém.

Praktickou a při testování mou oblíbenou funkcí byl Google Assistant. Tento hlasový asistent výrazně usnadní ovládání. Především nahrazuje klávesnici, která je v rozhraní zákonitě nepraktická; na jednotlivá písmena musíte klikat posuvným a potvrzovacím tlačítkem. Po stisknutí klávesy pro Google Assistant ve vteřině nadiktujete, co potřebujete. To se hodí například, když brouzdáte na Youtube jen přes televizi bez připojeného mobilního telefonu. Google Assistant také dokáže vyhledávat pořady nebo vám zodpovědět otázky od aktuálního počasí, přes výpočty, abyste nemuseli vyndávat kalkulačku, až po hledání informací na internetu.

Pokud nejste na asistenta zvyklí, bude vám možná chvíli trvat, než si vzpomenete, že se můžete jednoduše zeptat televize, než začnete něco lovit v telefonu. Já se už po pár dnech naučila, že Google Assistant funguje nejen v pracovně s hlavním přijímačem pro smart home, ale i v obýváku u TV, a po zabalení multimediálního centra po konci testování mi tato vychytávka začala ihned chybět.

ovladač na multimediální centrum Tesla MediaBox XT850

Samotný ovladač k televizi je klasický a nijak se zásadně neliší od běžného, který máte doma – snad s výjimkou spouštěče pro výše zmíněného hlasového asistenta a rychlé předvolby pro nejčastěji používané platformy, jako je například Netflix nebo Youtube. Tlačítka jsou přehledně popsána a vše budete používat zcela intuitivně.

Závěrečné hodnocení TESLA MediaBox XT850 Android TV

9.3

Perfektní

Toto multimediální centrum využijí především fanoušci do sledování filmů a seriálů na více platformách. Ačkoliv poslouží i jako klasický set-top box, byla by škoda nevyužít i takto pokročilého zařízení všechny nabízené možnosti. Hodnotíme proto TESLA MediaBox XT850 Android TV spíše jako volbu pro náročnější uživatele. Zvládne spolupracovat také s internetovou televizí – např. s O2 TV. Největšími plusy TESLA MediaBox XT850 jsou přizpůsobitelnost, možnost navolit si vlastní aplikace a osobně se mi také líbilo párování s telefonem pro převedení displeje na velkou televizní obrazovku. Praktický je také vestavěný Google Assistant, který kromě své plnohodnotné funkce asistenta nahrazuje jinak nepraktické zadávání textu například vyhledávání videí.

Kvalita a zpracování
8.5
Technické parametry
9.5
Instalace a zapojení
9.5
Funkce
10
Ovládání
9
Klady
  • Snadné ovládání a čeština
  • Jednoduché zprovoznění
  • Pro pozemní i internetovou TV
  • Hlasový asistent
  • Výborná spolupráce s mobilem
  • Velký výběr aplikací
Zápory
  • Bez hlasového asistenta zdlouhavé psaní textu

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.3 (27 hlasů)

Autor recenze

Katka Muchová
Katka Muchová

Profesně napůl redaktorka, napůl výcvikářka psů. Ve volném čase milovnice fotografování, umění, nových technologií a brouzdání po internetu, kde hledám informace o společenském dění a zajímavé produkty. Baví mě testování různých vychytávek a ráda s jejich výběrem pomáhám ostatním. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Jan Huml (14. 2. 2024 12:02)

Obraz v aplikaci LiveTV z STB je mnohem horší, než z běžného STB, může to být najakým nastavením? V jiném televizoru je obraz i z aplikace LiveTV kvalitní. Jinak je přístroj OK.

Odpovědět
Uživatel
Ladislav Penaz (30. 1. 2024 14:01)

Zdravím mám tento přijímač a spokojen jsem akorát mám problém s připojeným diskem nechce mi přehrát filmy. Poradíte mi někdo. Díky.

Odpovědět
Uživatel
Jan Huml (14. 2. 2024 12:02)

Zkuste na disk dát soubory v různých formátech, možná některý bude OK. Omezení velikosti disku je max. 32 GB.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář