Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Shortování: Jak funguje a na co si dát pozor?

22. 3. 2023 aktualizováno

Shortování je způsob obchodování na finančních trzích, který využívá poklesu cen různých aktiv. Jak funguje shortování? Jaké jsou výhody a rizika této strategie? A čím se liší od běžného nákupu akcií? V tomto článku se o tzv. short sellingu dozvíte vše podstatné.

Co je shortování

Nežli se pustíme do celého tématu naplno, nejprve si vysvětlíme, co vlastně shortování je. Shortování je obchodní strategie, při které investor využívá poklesu ceny určitého aktiva. Nemusí jít vždy nutně pouze o akcie; shortovat lze například i komodity a měny, derivátové kontrakty (např. futures nebo opce) a dluhopisy.

Při short tradingu (většinou) investor prodává aktivum, které nevlastní, ale toto aktivum si půjčí od jiného investora nebo obchodníka – například brokera, se kterým při prodeji na krátko uzavře dohodu. Investor počítá s tím, že cena takto vypůjčeného aktiva klesne, čehož využije ve svůj prospěch a stejné aktivum později prodá za vyšší cenu. Jinými slovy nakoupí levně a prodá dráž. Investor tímto krokem docílí uzavření pozice. Rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou je potom zisk (nebo ztráta) investora.

Co je shortování - informace

Shortování je oblíbené hlavně v dobách hospodářské krize, kdy se mnohým společnostem nedaří. Nyní tedy víte, proč je například shortování akcií tak oblíbené. Je však důležité mít na paměti, že shortování je vysoce rizikové; pokud cena aktiva začne nekontrolovatelně stoupat (namísto očekávaného poklesu), potenciální ztráty mohou být de facto neomezené. Možná rizika vám popíši nyní.

Otevřít účet u brokera XTB
U 80 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Rizika shortování

Jak jsem uváděl před chvílí, shortování je riziková investiční strategie, která může přinést velké zisky, ale také velké ztráty. Pokud nad short sellingem přemýšlíte, rozhodně byste měli vědět o možných rizicích. Před shortováním doslova varuji nezkušené začátečníky. O jakých rizicích se bavím?

Neomezené ztráty

Jestliže cena zainvestovaného aktiva začne stoupat, existuje velké riziko, že bude investor muset toto aktivum koupit zpět za vyšší cenu, čímž se dostane do ztráty. U shortování nemusí být jasně definovaný horní limit. Aby se investor nestal dlužníkem (např. brokerovi), musí mít na účtu určitou částku ještě před uzavřením pozice. Tato řekněme záloha bude pokrývat případné ztráty.

Co hrozí jednoduše vysvětlím na následujícím příkladu: Pokud investor shortuje akcii za 100 dolarů a její cena poté stoupne na 200 dolarů, investor utrpí ztrátu 100 dolarů na akcii. Pokud cena stoupne na 500 dolarů, investor utrpí ztrátu 400 dolarů na akcii.

Během shortování navíc hrozí, že broker automaticky ukončí pozici. Jinými slovy investor ztratí šanci proměnit nebo alespoň vyrovnat ztrátu. K tomu může dojít v případě, kdy investor nedodrží tzv. margin call. Co je margin call? Pokud cena daného aktiva stoupne nad určitou úroveň, broker může požadovat od investora dodatečné peníze (na tzv. marginovém účtu) jako záruku. Pokud investor nesplní požadavky brokera, tedy nevloží tyto peníze na daný účet, broker může uzavřít jeho short pozici bez jeho souhlasu a použít tyto peníze k pokrytí ztráty.

Riziko je ovlivněno i výběrem brokera. Například u XTB existuje ochrana před negativním zůstatkem, investor tedy nikdy nemůže jít do záporu. Ztráty tudíž nejsou “neomezené”, nýbrž jsou omezené zůstatkem na daném účtu, resp. jsou omezené výškou marže. Klient může ztrátu omezit také tzv. stop-lossem.

Rizika shortování - jaká jsou?

Vyšší poplatky

Poplatky se nespojují přímo se shortováním, ale obecně s CFD (tedy to samé platí pro long i short). Jako příklad použiji opět brokera XTB, kde je u každé CFD pozice automaticky použita páka. Páka = zapůjčení kapitálu od brokera = poplatek přes noc platí klient jakožto “úrok za půjčené peníze”.

Větší poplatky však obnáší shortování fyzických akcií. Zde musí investor počítat s úroky z vypůjčených peněz, náklady na vypůjčení akcií, v neposlední řadě budou něco stát dividendy (obchodník musí řešit vyplacení) a ostatní platby typu split akcií či emitace bonusových akcií.

Short squeeze

Pokud velký počet investorů shortuje stejné aktivum a cena začne rychle stoupat (např. kvůli dobrým zprávám o společnosti nebo klidně i čistým spekulacím), může dojít k situaci, kdy se investoři snaží co nejrychleji uzavřít své short pozice a omezit ztráty. Tím ale ještě více navyšují poptávku a cenu tohoto aktiva. Takový jev se nazývá short squeeze a může vést k obrovským cenovým skokům směrem vzhůru.

Lze blížící se short squeeze odhadnout? Short squeeze bohužel nelze nikdy předem dobře odhadnout. U akcií je ale situace trošku příznivější. Existuje tzv. Short Interest Ratio, tedy jakési měřítko, které se používá jako jeden z indikátorů nálady trhu a může naznačovat možnou změnu trendu nebo riziko short squeeze.

Kauza GameStop. Co se stalo?

Mezi historicky nejznámější případy short squeeze nepochybně patří kauza týkající se amerického společnosti GameStop (GME) z roku 2021. Vše odstartovala skupina retailových investorů na internetovém fóru Reddit, kde se její členové domluvili a začali masivně nakupovat akcie GameStopu, čímž tlačili jejich cenu nahoru. Tento nárůst ceny měl obrovský negativní dopad na velké investiční fondy, které byly naopak proti této investici a spekulovaly o poklesu ceny. Tyto fondy následně musely vykupovat akcie GameStopu za výrazně vyšší ceny, což jim způsobilo miliardové ztráty.

Kauza GameStop. Co se stalo?

Čekat se historicky vyplatí

Historicky se ukázalo, že akcie přinášejí slušný a někdy až vyšší výnosy než jiné investice, jako jsou dluhopisy, nemovitosti nebo zlato. Odrážejí totiž růst ekonomiky a společností, které tvoří zisk a hodnotu pro celé lidstvo. Pokud chcete zhodnotit své peníze na dlouhou dobu, akcie jsou jednou z nejlepších možností. Navíc patří mezi vysoce likvidní investice (můžete je prakticky kdykoliv prodat).

Kromě držení je mezi investory oblíbené shortování akcií, protože mohou vydělat na špatném hospodaření nebo rozhodnutí firmy (nízké prodeje, změna vedení aj.). Začátečníkům ale doporučuji akcie držet. Jak investovat do akcií se dočtete ve speciálním článku.

Historický výnos se však netýká pouze akcií. Z dlouhodobého hlediska se vyplácí snad jakékoliv aktivum držet po delší dobu. Postupem času se cena navyšuje, čehož si jsou vědomi i zkušení investoři. Tedy můžeme říct, že se shortováním investor přiklání k menšině. Ostatně o dlouhodobém investování a krátkodobém investování jsme nedávno psali.

Výhody shortování

Zatím jsme se soustředili na nevýhody. Shortování akcií má však spoustu výhod, kterých zkušení investoři využívají ve svůj prospěch. Ty nejdůležitější uvádím níže:

  • Investor může dosáhnout vyššího zisku za krátký čas, pokud se jeho spekulace ukáže jako správná.
  • Investor může využít pákový efekt, což znamená, že například nemusí investovat celou hodnotu akcií, ale pouze její část jako zajištění.
  • Shortování představuje dobrý způsob, jak chránit své portfolio před poklesem trhu. Jak? Jednoduše tím, že investor shortuje akcie nebo jiné indexy, které jsou v opozici k jeho dlouhodobým pozicím. A pokud trh skutečně klesne, ztráta z dlouhodobé pozice bude kompenzována ziskem z krátké pozice (ze shortování).

Kdy je nejlepší shortovat?

U short tradingu hraje největší roli načasování. Načasování závisí na tržní situaci a spoustě proměnných, které jako investor nemůžete nijak ovlivnit. Z vlastní zkušenosti také dobře vím, že se nevyplácí sázet na různé predikce “velkých obchodníků”. Zkrátka nikdo neví, jakým směrem se bude trh vyvíjet. Obecně platí, že je vhodné shortovat v době, kdy jsou naplněny následující faktory:

  • Trh je v medvědím trendu nebo se blíží k obratu.
  • Akcie má slabou fundamentální nebo technickou situaci.
  • Akcie je předražená.
  • Společnost čelí negativním zprávám nebo zveřejnila špatné hospodářské výsledky.

Nejvíce shortováné akcie

Žebříček nejpopulárnějších shortovaných akcií se samozřejmě mění. K březnu 2023 patří mezi nejpopulárnější v České republice akcie MONETA Money Bank, a.s., ČEZ, a. s. a Komerční banka, a.s. Na přehled se můžete podívat tady. Pomocí jednoduchých pokynů si vyfiltrujete pouze české, americké (případně oboje) nebo jiné akcie.

Nejvíce shortováné akcie

zdroj: finance.yahoo.com

Závěrečné tipy

Shortování akcií je zajímavá a potenciálně výnosná obchodní strategie, která staví na poklesu cen akcií a jiných aktiv. Nicméně je také velmi riziková a vyžaduje dobrou znalost trhu, analýzu a obecně přípravu. Pokud se rozhodnete shortovat akcie, měli byste zvážit následující rady:

  • Shortujte pouze peníze, které si můžete dovolit ztratit. Shortování je spekulativní obchodování a může vést k velkým ztrátám.
  • Nastavte si stop-loss. To je cena, při které automaticky uzavřete svou krátkou pozici a omezíte tak svou ztrátu.
  • Sledujte tržní trendy a sentiment trhu. Pokud trh roste nebo je optimistický ohledně určité akcie, může to znamenat rychlý růst ceny a tím pádem i vaší ztráty.
  • Buďte opatrní s tzv. short squeeze.
  • Využijte finanční nástroje jako je CFD, který vám umožní profitovat z poklesu cen akcií bez nutnosti jejich nákupu.

Věřím, že vám článek o shortování pomohl pochopit principy a rizika této investiční strategie. Shortování nedoporučuji začátečníkům a už vůbec ne nováčkům.

Zdroje informací:

Co je to shortování? Short trading v praxi
The Advantages of Short Selling Stocks (and Disadvantages!)
What Is Short Selling? Definition, Explanation & Examples
Short Interest Ratio – Overview, Formula, Implications, and Short Selling
Margin Call: What It Is and How to Meet One with Examples
Vlastní zkušenosti z investování do akcií a kryptoměn

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (22 hlasů)

Autor článku

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Pavel Celba (22. 3. 2023 19:03)

Jedna podstatná informace k shortování v článku chybí: Jak se shorty daní? Je tříletý short od daní osvobozen nebo se daní zvlášť pár zápůjčka-prodej a potom nákup-vrácení?

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář