fbpx
Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Srovnávací test a recenze nejlepších objektivů 2021

Datum 6.5.2021 David Veselý David Veselý

Výběr vhodného objektivu často obnáší dlouhé hledání. V rámci testu objektivů jsme pro vás objektivy nejoblíbenějších značek rozdělili do tří základních skupin, z nichž jsme vybrali ty nejlepší modely.

Speciální objektiv

Skvělý objektiv s enormním rozsahem ohniska.

Typu zoom

Extra širokoúhlý objektiv.

S pevným ohniskem

Výborná světelnost pro portrétní fotografy. Vítěz kategorie!

Nejlepší objektivy s pevným ohniskem

Nejlepší celkově

Výborná světelnost pro portrétní fotografy. Vítěz kategorie!

Nejlepší cena/kvalita

Kvalitní pevný objektiv s ultrazvukovým motorem.

Nejlepší levný

Levný základ s výbornou světelností.

Recenze Nikon AF-S 50 mm f/1,8G

test Recenze Nikon AF-S 50 mm f/1,8G Pro náročné

Klady
 • Vynikající světelnost
 • Bytelné zpracování a kompaktnost
 • Super cena
Zápory
 • Není co vytknout

Sympaticky kompaktní kousek s vynikající světelností je lákavou volbou zejména pro portrétní fotografy. S nízkou hloubkou ostrosti ale dokáže pracovat i při jiných fotografických scénách. Další kvalitou je bezesporu jeho solidní cena, přičemž kvalita zpracování je na vysoké úrovni. Jedná se v podstatě o jeden z objektivů tzv. „povinné výbavy“ každého fotografa. Ultrazvukový zaostřovací motor navíc zabezpečuje tichý chod. Konstrukce objektivu se skládá ze 7 členů v 6 skupinách.

Recenze Nikon 35mm f/1,8G AF-S DX

Recenze Nikon 35mm f/1,8G AF-S DX Zlatý střed

Klady
 • Vynikající světelnost
 • Zpracování a kompaktnost
 • Přívětivá cena
Zápory
 • Nic zásadního

Nikon 35mm f/1,8G AF-S DX je jeden z kvalitních kompaktních objektivů s pevným ohniskem. Vyniká zejména nízkou cenou při kvalitním zpracování těla i optické soustavy. Pevné ohnisko 35 mm je univerzální a použitelné pro řadu příležitostí. V kombinaci s vynikající světelností f/1,8 se hodí pro práci s nízkou hloubkou ostrosti a fotografování i za komplikovanějších světelných podmínek. Disponuje ultrazvukovým motorem.

Recenze Canon EF 50mm f/1,8 STM

Canon EF 50mm f/1.8 STM Levný základ

Klady
 • Nízká cena
 • Výborná světelnost
Zápory
 • Základní plastové tělo

Mezi fotografy patří pevné 50mm ohnisko mezi naprostý základ. Navíc je napříč značkami prodáváno za extra nízkou cenu se zachováním vynikající kvality. Model Canon EF 50mm f/1,8 STM je nejvhodnější pro zrcadlovky s APS-C snímačem a disponuje vynikající světelností f/1,8.

Ta je ideální pro práci s nízkou hloubkou ostrosti, jež dá vzniknout působivým portrétům. Díky této hodnotě umožňuje projít až osminásobku množství světla než dokáže standardní objektiv se zoomem, a proto se blýskne i při focení za šera.

Mimo to je jeho předností skutečnost, že pohled přes 50mm ohnisko je nejbližší lidskému oku. Pokud jde o konkrétní model od Canonu, je vybaven tichým STM krokovým motorem a jeho konstrukce se skládá ze 6 členů v 5 skupinách a 7 lamel clony. Dokáže zaostřit už na vzdálenost 35 cm.

Nejlepší objektivy typu zoom

Nejlepší celkově

Extra širokoúhlý objektiv.

Nejlepší cena/kvalita

Objektiv pro téměř každé použití.

Nejlepší levný

Oblíbené kompaktní sklo s ultra nízkým rozptylem UD.

Recenze Nikon 14-24mm f/2,8G ED AF-S

Recenze Nikon 14-24mm f/2,8G ED AF-S Pro náročné

Klady
 • Extra širokoúhlý záběr
 • Vynikající kontrast
 • Kvalitní optické členy
Zápory
 • Slabší světelnost
 • Vysoce specializované sklo

Velmi efektní fotky získáte z extra širokoúhlých objektivů. Takové sklo dokáže zabrat opravdu značný zorný úhel a jsou opět vhodná o pro zachycení krajin, architektury nebo pouličního „street“ života. Pokud jde o námi doporučovaný model Nikon 14-24mm f/2,8G ED AF-S, disponuje optickým ohniskem 11–18 mm světelností f/4,5–5,6.

Mimo jiné se může pochlubit schopností jemného rozostření díky sedmiúhelníkové cloně s efektem bokeh nebo vysokým kontrastem v celém rozsahu zoomu. Jeho konstrukce sestává z asférických členů a ED skel, zajišťujících výbornou ostrost. Zaostří už od 25 cm.

Recenze Nikon 18-200mm f/3,5-5,6G ED AF-S DX VR II

Nikon 18-200mm f/3.5-5.6G ED AF-S DX VR II Zlatý střed

Klady
 • Univerzální objektiv
 • Přívětivá cena
Zápory
 • Vyšší světelnost

Univerzální objektiv Nikon 18-200mm f/3,5-5,6G udělá radost zejména těm, kdo nechtějí často měnit skla. S takto širokým rozsahem ohniska pojme prakticky každou běžnou scénu. Hodí se jak na krajinu, tak i portréty, street a díky nejdelšímu ohnisku vás přiblíží ke vzdáleným detailům. Počítat musíte jen s vyšší světelností. V neposlední řadě je jeho zřejmou výhodou také přijatelná cena.

Recenze Canon EF-S 55-250mm f/4-5,6 IS STM

Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM Levný základ

Klady
 • Výborná kompaktnost
 • Dlouhé ohnisko
 • Přívětivá cena
Zápory
 • Vyšší světelnost

Stabilizovaný teleobjektiv, vynikající zejména svou kompaktností. Spojuje v sobě výhody dlouhého ohniska a snadné ovladatelnosti. Je to ideální dlouhé sklo třeba na cesty. Ostřící STM motor nabízí tichý chod a přes své dlouhé ohnisko s ním zaostříte už od 85 cm. Konstrukční výhodou objektivu je prvek ze skla s ultra nízkým rozptylem UD a povrchovou úpravou Super Spectra.

Nejlepší speciální objektivy

Nejlepší celkově

Skvělý objektiv s enormním rozsahem ohniska.

Nejlepší cena/kvalita

Kreativní objektiv s extra širokoúhlým záběrem.

Nejlepší levný

Speciální model pro vyznavače macro snímků.

Recenze Tamron SP 150-600mm F/5-6.3 Di VC USD G2 Nikon

Tamron SP 150-600mm f/5-6.3 Di VC USD G2 Nikon Pro náročné

Klady
 • Extra dlouhý rozsah ohniska
 • Kvalitní konstrukce
Zápory
 • Není co vytknout

Specialní teleobjektiv pro full frame zrcadlovky Nikon zaujme enormním rozsahem ohniska. USD motor a vylepšený autofokus mu hrají do karet stejně jako schopnost zaostřit už od 2,2 metru. Jedná se o specializovaný objektiv kvalitní konstrukce, což dokládá i hmotnost blížící se 2 kilogramům.

Recenze Nikon 10,5mm f/2,8G ED DX Fish Eye

Nikon 10,5mm f/2,8G ED DX Fish Eye Zlatý střed

Klady
 • Extra širokoúhlý záběr
 • Kreativní objektiv
Zápory
 • Vysoce specializované sklo

Jak už název napovídá, Nikon 10,5mm f/2,8G ED DX FishEye je zkonstruován tak, aby záměrně zkresloval perspektivu a tvořil snímky s tzv. „rybím okem“. Jedná se o specialitu, kterou využijí fajnšmekři k tvorbě neotřelých dynamických snímků.

Dveře kreativity jsou vám s ním otevřeny dokořán. Vyniká extrémním úhlem záběru 180° a dokáže zaostřit už od 14 cm. Pevné ohnisko 10,5mm a světelnost f/2,8 je vhodná právě pro širokoúhlé snímky i při slabším osvětlení.

Rybí oka mohou tvořit i majitelé Canon zrcadlovek.

Recenze SIGMA 105mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro Nikon

SIGMA 105mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro Nikon - test Levný základ

Klady
 • Vynikající zpracování
 • Skvělá obrazová kvalita
Zápory
 • Čistě specializovaný objektiv

Speciální lahůdkou pro vyznavače detailních snímků jsou macro objektivy. Model HSM Macro Nikon fotí v 105mm optickém ohnisku při světelnosti f/2,8. Dokáže zaostřit od 31,2 cm.

Jedná se o vysoce kompaktní a lehký (725 gramů) makroteleobjektiv pro zrcadlovky Nikon. Optický stabilizátor využije každý fotograf, rychlé HSM ostření a pokročilé optické vlastnosti jsou rovněž žádoucí…

Podobný objektiv čeká i na majitele zrcadlovek značky Canon.

Nejprodávanější objektivy

Jak vybrat objektiv

Jedná se o nesnadný úkol, který se odvíjí od širokého výběru i zpravidla vysokých cen. Obligátní fotografická otázka „co budete nejčastěji fotit?“ je na místě a bez jejího zodpovězení to nepůjde.

Co fotograf, to trochu jiné požadavky, a proto lze s jistotou říct, že ideální objektiv zkrátka neexistuje. Vybrat si ale můžete univerzálnější model anebo specializované kousky. Všechny mají své výhody i nevýhody. Jak si tedy vybrat ten správný objektiv?

jak vybrat objektiv - testy

Co chci nejčastěji fotit?

Mezi nejčastěji fotografované scény patří krajina a portrét. Tady se hned připravte na to (pokud to myslíte vážně), že budete potřebovat objektivy minimálně dva. Krajina totiž vyžaduje zaostřené pozadí a skvěle se na ní hodí širokoúhlá skla, ale i teleobjektivy.

Kdežto na portrét se nejčastěji používají objektivy, které mají lepší světelnost a pracují s nízkou hloubkou ostrosti a vytvoří ono efektní rozmazané pozadí, kdy z něj objekt fotografování jakoby vystupuje. Nejčastěji to jsou pevná ohniska okolo 50 mm, ale také třeba 85mm objektiv, který je vhodnější pro Full frame snímače.

Pak tu jsou ony zmíněné univerzální objektivy. Ty se mohou pochlubit ohnisky v rozsahu přibližně 18–135mm nebo i víc. Jasnou výhodou je fakt, že v jednom skle máte ohniska jak pro krajinu, tak portrét i další. Zpravidla ale nemívají tak kvalitní konstrukci a také jejich světelnost bývá o něco slabší.

K dostání jsou i „speciálky“ v podobě makro objektivů, extrémně širokoúhlých skel s efektem rybího oka nebo takových, které jsou určeny zejména pro natáčení filmů. Pokud se specializujete na jeden konkrétní záměr, jejich výhoda je zřejmá. Nevýhodou je v podstatě nepoužitelnost na cokoliv jiného a zpravidla vyšší cena.

Pokud pořizujete svůj první objektiv, nejlepší volbou bude například pevné 50mm sklo, které u většiny značek dosahuje příjemné ceny, optimální konstrukční kvality i výborné světelnosti. Navíc je svým ohniskem nejblíže reálnému pohledu našeho oka.

Světelnost objektivu

Jeden ze zásadních parametrů objektivu, podle kterého by se měl výběr našeho nejlépe využitelného skla řídit. Udává se hodnotou clonového čísla „f“: f/2,8; f/3,5–6,4 a podobně. Pro kvalitní snímky je žádoucí nižší hodnota, jelikož takový objektiv dokáže skrze clonu propustit více světla a ve výsledku vám tedy stačí ke správné expozici kratší čas.

Díky své konstrukci dosahují nejlepších světelností objektivy s pevným ohniskem (například 50 mm / f/1,4). Mají vynikající vlastnosti a skvělé jsou třeba na portréty či makro, kde se pracuje s nízkou hloubkou ostrosti.

Naproti tomu zoomovací objektivy s proměnným ohniskem jdou jen málo kdy pod hodnotu f/3. Zpravidla se pohybují v rozmezí f/3,5–6. Zejména širokoúhlá zoomovací skla mívají vyšší hodnoty, protože pracují s vysokou hloubkou ostrosti. To je využitelné třeba při focení krajiny či architektury.

Konstrukční parametry

Jistě si všimnete, že nejlevnější objektivy začínají na zhruba 3 000 Kč, přičemž za některé speciálky vytáhnete z peněženky klidně i několik desítek tisíc. A za pořádný teleobjektiv dokážete bez problémů utratit sta tisíce. Je to kvůli konstrukci optické soustavy i celého těla a odolnosti vůči vnějším vlivům.

Je tedy otázkou, co opravdu dokážete využít. Na dovolenkové focení si asi vystačíte s běžným základním sklem a nebude vás mrzet, že není extra odolné proti vlhkosti a prachu, když se s ním nebudete prodírat močálem či překonávat poušť.

Naopak profík, kterému se z pořízených snímků vysoké investice za prémiové objektivy vrátí, určitě sáhne po kvalitnější optice i robustním a odolném provedení. Nutno ovšem dodat, že ani levnější skla nejsou hračky. Vyjma setových se zpravidla jedná o kvalitní materiály, byť třeba plastové…

Nejlepší objektivy podle zkušeností

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.9 (56 hlasů)

Autor článku

David Veselý
David Veselý

Miluju fotografování a cestování a tak se mnou zrcadlovka zakouší vše od jízdy na kole po létání letadlem. Věřím ve svobodný přístup k pravdivým informacím a zároveň se řídím heslem: „Věci se naučíš tak, že je děláš.“ Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář