Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Srovnávací test a recenze nejlepších objektivů 2020

Datum 12.4.2020 David Veselý David Veselý

Výběr vhodného objektivu často obnáší dlouhé hledání. V rámci testu objektivů jsme pro vás objektivy nejoblíbenějších značek rozdělili do tří základních skupin, z nichž jsme vybrali ty nejlepší modely. Hned pod článkem jsme navíc přichystali zásady správného výběru vhodného objektivu.

A pokud svoji zrcadlovku ještě nemáte, ve výběru pomůže článek Nejlepší digitální zrcadlovky roku 2020.

  Nejlepší objektivy s pevným ohniskem

  Canon EF 50mm f/1,8 STMNikon 35mm f/1,8G AF-S DXNikon AF-S 50mm f/1,8G
  Recenze Canon EF 50mmRecenze Nikon 35mmRecenze Nikon AF-S 50mm
  Nízká cena
  Výborná světelnost
  Vynikající světelnost
  Zpracování a kompaktnost
  Přívětivá cena
  Vynikající světelnost
  Bytelné zpracování a kompaktnost
  Super cena
  Základní plastové těloNic zásadníhoNení co vytknout
  Levný základ s výbornou světelností.Kvalitní pevný objektiv s ultrazvukovým motorem.Výborná světelnost pro portrétní fotografy.
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze Canon EF 50mm f/1,8 STM

  Recenze Canon EF 50mm

  Klady
  • Nízká cena
  • Výborná světelnost
  Zápory
  • Základní plastové tělo

  Mezi fotografy patří pevné 50mm ohnisko mezi naprostý základ. Navíc je napříč značkami prodáváno za extra nízkou cenu se zachováním vynikající kvality. Model Canon EF 50mm f/1,8 STM je nejvhodnější pro zrcadlovky s APS-C snímačem a disponuje vynikající světelností f/1,8.

  Ta je ideální pro práci s nízkou hloubkou ostrosti, jež dá vzniknout působivým portrétům. Díky této hodnotě umožňuje projít až osminásobku množství světla než dokáže standardní objektiv se zoomem, a proto se blýskne i při focení za šera.

  Mimo to je jeho předností skutečnost, že pohled přes 50mm ohnisko je nejbližší lidskému oku. Pokud jde o konkrétní model od Canonu, je vybaven tichým STM krokovým motorem a jeho konstrukce se skládá ze 6 členů v 5 skupinách a 7 lamel clony. Dokáže zaostřit už na vzdálenost 35 cm.

  Recenze Nikon 35mm f/1,8G AF-S DX

  Recenze Nikon 35mm

  Klady
  • Vynikající světelnost
  • Zpracování a kompaktnost
  • Přívětivá cena
  Zápory
  • Nic zásadního

  Další z velmi kompaktních objektivů s pevným ohniskem. Vyniká zejména nízkou cenou při kvalitním zpracování těla i optické soustavy. Pevné ohnisko 35 mm je univerzální a použitelné pro řadu příležitostí. V kombinaci s vynikající světelností f/1,8 se hodí pro práci s nízkou hloubkou ostrosti a fotografování i za komplikovanějších světelných podmínek. Disponuje ultrazvukovým motorem.

  Recenze Nikon AF-S 50 mm f/1,8G

  Recenze Nikon AF-S 50mm

  Klady
  • Vynikající světelnost
  • Bytelné zpracování a kompaktnost
  • Super cena
  Zápory
  • Není co vytknout

  Sympaticky kompaktní kousek s vynikající světelností je lákavou volbou zejména pro portrétní fotografy. S nízkou hloubkou ostrosti ale dokáže pracovat i při jiných fotografických scénách. Další kvalitou je bezesporu jeho solidní cena, přičemž kvalita zpracování je na vysoké úrovni. Jedná se v podstatě o jeden z objektivů tzv. „povinné výbavy“ každého fotografa. Ultrazvukový zaostřovací motor navíc zabezpečuje tichý chod. Konstrukce objektivu se skládá ze 7 členů v 6 skupinách.

  Nejlepší objektivy typu zoom

  Canon EF-S 55-250mm f/4-5Nikon 18-105mm f/3,5-5Nikon 14-24mm f/2,8G ED AF-S
  Recenze Canon EF-S 55-250mmRecenze Nikon 18-105mmRecenze Nikon 14-24mm
  Výborná kompaktnost
  Dlouhé ohnisko
  Přívětivá cena
  Univerzální objektiv
  Přívětivá cena
  Extra širokoúhlý záběr
  Vynikající kontrast
  Kvalitní optické členy
  Vyšší světelnostVyšší světelnostSlabší světelnost
  Vysoce specializované sklo
  Oblíbené kompaktní sklo s ultra nízkým rozptylem UD.Objektiv pro téměř každé použití.Extra širokoúhlý objektiv.
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze Canon EF-S 55-250mm f/4-5,6 IS STM

  Recenze Canon EF-S 55-250mm

  Klady
  • Výborná kompaktnost
  • Dlouhé ohnisko
  • Přívětivá cena
  Zápory
  • Vyšší světelnost

  Stabilizovaný teleobjektiv, vynikající zejména svou kompaktností. Spojuje v sobě výhody dlouhého ohniska a snadné ovladatelnosti. Je to ideální dlouhé sklo třeba na cesty. Ostřící STM motor nabízí tichý chod a přes své dlouhé ohnisko s ním zaostříte už od 85 cm. Konstrukční výhodou objektivu je prvek ze skla s ultra nízkým rozptylem UD a povrchovou úpravou Super Spectra.

  Recenze Nikon 18-105mm f/3,5-5,6G ED VR AF-S DX

  Recenze Nikon 18-105mm

  Klady
  • Univerzální objektiv
  • Přívětivá cena
  Zápory
  • Vyšší světelnost

  Univerzální objektiv Nikon 18-105mm f/3,5-5 udělá radost zejména těm, kdo nechtějí často měnit skla. S takto širokým rozsahem ohniska pojme prakticky každou běžnou scénu. Hodí se jak na krajinu, tak i portréty, street a díky nejdelšímu ohnisku vás přiblíží ke vzdáleným detailům. Počítat musíte jen s vyšší světelností. V neposlední řadě je jeho zřejmou výhodou také přijatelná cena.

  Recenze Nikon 14-24mm f/2,8G ED AF-S

  Recenze Nikon 14-24mm

  Klady
  • Extra širokoúhlý záběr
  • Vynikající kontrast
  • Kvalitní optické členy
  Zápory
  • Slabší světelnost
  • Vysoce specializované sklo

  Velmi efektní fotky získáte z extra širokoúhlých objektivů. Takové sklo dokáže zabrat opravdu značný zorný úhel a jsou opět vhodná o pro zachycení krajin, architektury nebo pouličního „street“ života. Pokud jde o námi doporučovaný model Nikon 14-24mm f/2,8G ED AF-S, disponuje optickým ohniskem 11–18 mm světelností f/4,5–5,6.

  Mimo jiné se může pochlubit schopností jemného rozostření díky sedmiúhelníkové cloně s efektem bokeh nebo vysokým kontrastem v celém rozsahu zoomu. Jeho konstrukce sestává z asférických členů a ED skel, zajišťujících výbornou ostrost. Zaostří už od 25 cm.

  Nejlepší speciální objektivy

  Canon EF-S 60mm f/2,8 Macro USMNikon 10,5mm f/2,8G ED DX FishEyeTamron SP 150-600mm F/5-6.3
  Recenze Canon EF-S 60mmRecenze Nikon 10,5mmRecenze Tamron SP 150-600mm
  Vynikající zpracování
  Skvělá obrazová kvalita
  Extra širokoúhlý záběr
  Kreativní objektiv
  Extra širokoúhlý záběr
  Kreativní objektiv
  Čistě specializovaný objektivVysoce specializované skloNení co vytknout
  Speciální model pro vyznavače macro snímků.Kreativní objektiv s extra širokoúhlým záběrem.Skvělý objektiv s enormním rozsahem ohniska.
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze Canon EF-S 60mm f/2,8 Macro USM

  Recenze Canon EF-S 60mm

  Klady
  • Vynikající zpracování
  • Skvělá obrazová kvalita
  Zápory
  • Čistě specializovaný objektiv

  Speciální lahůdkou pro vyznavače detailních snímků jsou macro objektivy. Model Canon EF-S 60mm f/2,8 Macro USM fotí v 60mm optickém ohnisku při světelnosti f/2,8. Dokáže zaostřit už od 20 cm a jeho konstrukce se skládá ze 12 členů v 8 skupinách a 7 lamel clony.

  Pohání ho tichý USM motor, vyniká plně manuálním zaostřením, povrchovou úpravou SuperSpectra a perfektním kontrastem a rozlišením na celém obrazu.

  Podobný objektiv čeká i na majitele zrcadlovek značky Nikon i Sony.

  Recenze Nikon 10,5mm f/2,8G ED DX Fish Eye

  Recenze Nikon 10,5mm

  Klady
  • Extra širokoúhlý záběr
  • Kreativní objektiv
  Zápory
  • Vysoce specializované sklo

  Jak už název napovídá, Nikon 10,5mm f/2,8G ED DX FishEye je zkonstruován tak, aby záměrně zkresloval perspektivu a tvořil snímky s tzv. „rybím okem“. Jedná se o specialitu, kterou využijí fajnšmekři k tvorbě neotřelých dynamických snímků.

  Dveře kreativity jsou vám s ním otevřeny dokořán. Vyniká extrémním úhlem záběru 180° a dokáže zaostřit už od 14 cm. Pevné ohnisko 10,5mm a světelnost f/2,8 je vhodná právě pro širokoúhlé snímky i při slabším osvětlení.

  Rybí oka mohou tvořit i majitelé Canon zrcadlovek.

  Recenze Tamron SP 150-600mm F/5-6.3 Di VC USD G2 Nikon

  Recenze Tamron SP 150-600mm

  Klady
  • Extra dlouhý rozsah ohniska
  • Kvalitní konstrukce
  Zápory
  • Není co vytknout

  Specialní teleobjektiv pro full frame zrcadlovky Nikon zaujme enormním rozsahem ohniska. USD motor a vylepšený autofokus mu hrají do karet stejně jako schopnost zaostřit už od 2,2 metru. Jedná se o specializovaný objektiv kvalitní konstrukce, což dokládá i hmotnost blížící se 2 kilogramům.

  Nejprodávanější objektivy

  Jak vybrat objektiv

  Jedná se o nesnadný úkol, který se odvíjí od širokého výběru i zpravidla vysokých cen. Obligátní fotografická otázka „co budete nejčastěji fotit?“ je na místě a bez jejího zodpovězení to nepůjde.

  Co fotograf, to trochu jiné požadavky, a proto lze s jistotou říct, že ideální objektiv zkrátka neexistuje. Vybrat si ale můžete univerzálnější model anebo specializované kousky. Všechny mají své výhody i nevýhody. Jak si tedy vybrat ten správný objektiv?

  jak vybrat objektiv - testy

  Co chci nejčastěji fotit?

  Mezi nejčastěji fotografované scény patří krajina a portrét. Tady se hned připravte na to (pokud to myslíte vážně), že budete potřebovat objektivy minimálně dva. Krajina totiž vyžaduje zaostřené pozadí a skvěle se na ní hodí širokoúhlá skla, ale i teleobjektivy.

  Kdežto na portrét se nejčastěji používají objektivy, které mají lepší světelnost a pracují s nízkou hloubkou ostrosti a vytvoří ono efektní rozmazané pozadí, kdy z něj objekt fotografování jakoby vystupuje. Nejčastěji to jsou pevná ohniska okolo 50 mm, ale také třeba 85mm objektiv, který je vhodnější pro Full frame snímače.

  Pak tu jsou ony zmíněné univerzální objektivy. Ty se mohou pochlubit ohnisky v rozsahu přibližně 18–135mm nebo i víc. Jasnou výhodou je fakt, že v jednom skle máte ohniska jak pro krajinu, tak portrét i další. Zpravidla ale nemívají tak kvalitní konstrukci a také jejich světelnost bývá o něco slabší.

  K dostání jsou i „speciálky“ v podobě makro objektivů, extrémně širokoúhlých skel s efektem rybího oka nebo takových, které jsou určeny zejména pro natáčení filmů. Pokud se specializujete na jeden konkrétní záměr, jejich výhoda je zřejmá. Nevýhodou je v podstatě nepoužitelnost na cokoliv jiného a zpravidla vyšší cena.

  Pokud pořizujete svůj první objektiv, nejlepší volbou bude například pevné 50mm sklo, které u většiny značek dosahuje příjemné ceny, optimální konstrukční kvality i výborné světelnosti. Navíc je svým ohniskem nejblíže reálnému pohledu našeho oka.

  Světelnost objektivu

  Jeden ze zásadních parametrů objektivu, podle kterého by se měl výběr našeho nejlépe využitelného skla řídit. Udává se hodnotou clonového čísla „f“: f/2,8; f/3,5–6,4 a podobně. Pro kvalitní snímky je žádoucí nižší hodnota, jelikož takový objektiv dokáže skrze clonu propustit více světla a ve výsledku vám tedy stačí ke správné expozici kratší čas.

  Díky své konstrukci dosahují nejlepších světelností objektivy s pevným ohniskem (například 50 mm / f/1,4). Mají vynikající vlastnosti a skvělé jsou třeba na portréty či makro, kde se pracuje s nízkou hloubkou ostrosti.

  Naproti tomu zoomovací objektivy s proměnným ohniskem jdou jen málo kdy pod hodnotu f/3. Zpravidla se pohybují v rozmezí f/3,5–6. Zejména širokoúhlá zoomovací skla mívají vyšší hodnoty, protože pracují s vysokou hloubkou ostrosti. To je využitelné třeba při focení krajiny či architektury.

  Náš tipNáš tip

  Přemýšlíte nad koupí nového fotoaparátu? Mrkněte na recenze digitálních fotoaparátů.

  Konstrukční parametry

  Jistě si všimnete, že nejlevnější objektivy začínají na zhruba 3 000 Kč, přičemž za některé speciálky vytáhnete z peněženky klidně i několik desítek tisíc. A za pořádný teleobjektiv dokážete bez problémů utratit sta tisíce. Je to kvůli konstrukci optické soustavy i celého těla a odolnosti vůči vnějším vlivům.

  Je tedy otázkou, co opravdu dokážete využít. Na dovolenkové focení si asi vystačíte s běžným základním sklem a nebude vás mrzet, že není extra odolné proti vlhkosti a prachu, když se s ním nebudete prodírat močálem či překonávat poušť.

  Naopak profík, kterému se z pořízených snímků vysoké investice za prémiové objektivy vrátí, určitě sáhne po kvalitnější optice i robustním a odolném provedení. Nutno ovšem dodat, že ani levnější skla nejsou hračky. Vyjma setových se zpravidla jedná o kvalitní materiály, byť třeba plastové…

  Nejlepší objektivy podle zkušeností

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Celkové hodnocení: 4.9 (54 hlasů)

  Autor článku

  David Veselý
  David Veselý

  Miluju fotografování a cestování a tak se mnou zrcadlovka zakouší vše od jízdy na kole po létání letadlem. Věřím ve svobodný přístup k pravdivým informacím a zároveň se řídím heslem: „Věci se naučíš tak, že je děláš.“ Více informací o nás >>

  Podobné články

  Diskuse u článku

  Přidat komentář

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Odeslat komentář