Zatímco našim babičkám stačilo pro vyvětrání domácnosti otevřít okno, v dnešní době je pro některé z nás něco takového zhola nemyslitelné. Silniční provoz je stále hustší a průmyslová výroba pracuje na plné obrátky. Pro zachování čistého a svěžího vzduchu v naší domácnosti tak přijde vhod čistička vzduchu.
Po dobu celého měsíce jsme testovali oblíbený model Xiaomi Mi Air Purifier 2S za nějakých 4 300 Kč (01/2019), o kterém vám více poví následující recenzní řádky. A jak se sami brzy přesvědčíte, populární značka zase bodovala.
Obsah balení
Součástí krabice je čistička vzduchu Xiaomi, filtr, standardní EU přívodní kabel do elektrické sítě, papírový průvodce a manuál v anglickém jazyce. Pro plnohodnotný provoz čističky není nic dalšího třeba dokupovat.
Design a zpracování – 10/10
Testovaná čistička vzduchu vypadá moc hezky. Nebojíme se ani říct, že svojí přítomností leckterý interiér přikrášlí. Věžovitý design je decentní a působí skutečně příjemně. Konstrukce je vyrobena z tvrdého plastu, přičemž spotřebič se vtěsnal do rozměrů 520 × 240 × 240 milimetrů. Hmotnost se pohybuje kolem 4,5 kilogramu. Čistička je usazena na čtveřici pogumovaných podložek, tudíž ani při jemném drcnutí (například při vysávání) nikam necestuje a chová se stabilně.
Čelní stranu zdobí přehledný nedotykový OLED displej, z něhož můžete vyčíst množství atmosférických částic (PM), aktuální teplotu a vlhkost v místnosti (kolem čističky), signál Wi-Fi a aktuální filtrační režim. Displej je přehledný a díky nabízeným informacím také užitečný. Jeho regulaci jasu má na starosti horní senzor: během dne svítí více, v noční době se kontrast automaticky poníží. OLED panel však můžete úplně vypnout.
Vedle senzoru je umístěno mechanické tlačítko pro přepínání filtračních režimů. Nabídka zahrnuje automatický režim, který filtrační proces přizpůsobí dle okolních podmínek, manuální, jehož parametry si nastavíte v aplikaci (o té později), nebo noční režim, jehož nastavení se snaží udržet co nejnižší míru hluku. Na vrchní straně konstrukce se dále nachází průduch, pod nimiž je umístěn větrák. Žebrování působí příjemně a logo výrobce představuje pohledný dekorační prvek.
Na čelní straně a levém a pravém boku je vysoustruženo přes 900 malých otvorů, kterými čistička vstřebává okolní vzduch. Zadní strana je pak opatřena konektorem pro napájecí kabel, výklopnými dvířky a mechanickým tlačítkem. V pořadí již druhé tlačítko slouží pro zhasínání displeje nebo pro restartování zařízení. Hned u něj ještě sídlí senzor monitorující vlhkost vzduchu a okolní teploty včetně laserového snímače prachu.
Nyní se vrátíme k výklopným dvířkům. Po jejich vyjmutí se nám odkryje prachový filtr válcového tvaru. Ten lze snadno vyndat zatažením za příslušný úchyt. Věřte, že nejde o nic složitého a veškerou manipulaci zvládne úplně každý. Ostatně na vnitřní straně dvířek je nalepen obrázkový návod, který vám v případě nevědění ochotně poradí.
Ovládání a manipulace – 10/10
Jak jsme nastínili výše, manipulace s čističkou vzduchu Xiaomi Mi Air Purifier 2S je naprosto jednoduchá a nemusíte se ničeho obávat. Stejně tak je dobré vědět, že se jedná o zcela bezobslužné zařízení: po vložení filtru a zapojení do elektrické sítě se již není třeba o nic starat. V případě automatického režimu si totiž čistička volí ten nejlepší výkon tak, aby byl její účinek co nejefektivnější.
Výše jsme již popsali, jakým způsobem probíhá ovládání. Způsoby nicméně existují dva: mechanický, v jehož případě vám postačí dvojice tlačítek přímo na čističce, nebo chytrý, pro který budete potřebovat smartphone. Chytrý způsob ovládání je určitě zajímavější, ovšem nikoliv nezbytný. Pro ovládání čističky vzduchu pomocí telefonu si nejprve stáhněte aplikaci Mi Home, která je k dispozici zdarma pro Android a iOS.
Po stažení a přihlášení si vyhledáte váš typ čističky a pak vám v jejím ovládání na dálku už nic nebrání. Na displeji svého telefonu vidíte přesně to, co na OLED panelu čističky – tedy množství atmosférických částic, teplotu, vlhkost a aktuální filtrační režim. Na mobilu máte možnost vybírat čistící programy včetně veškeré další obsluhy, jako například vypínání displeje, zvuků a tak dále. Skvělá je i možnost nastavení vypnutí a zapnutí přístroje.
Kvalita filtrace a hlučnost – 8,5/10
Uvnitř čističky se nachází jednodílný 360° filtr válcovitého tvaru. Jeho nitro tvoří tří vrstvy: první zachytí velké částice (vlasy, prach…), druhá si poradí s patogenními bakteriemi a s drobnými částicemi o velikosti mikronů, přičemž poslední třetí filtrační vrstva (uhlík) vstřebává škodlivé látky, jako třeba formaldehyd. Testovaná čistička je vhodná do prostor až do 37 m2, tudíž si můžete snáze spočítat, zdali vaše domácnost toto kritérium splňuje. Vzduchový výkon čističky činí 310 m3/h.
Pokud jde o kvalitu čistění, jejíž posouzení je v případě čističek vzduchu samozřejmě prioritní, její kvalitu paradoxně nelze posoudit. Účinky čističky zkrátka nemohou lidské smysly pocítit. A pokud ano, spíše se jedná o subjektivní mínění (vidím čističku, cítím rozdíl). Spolehnout se tak musíme na ukazatel displeje, který nám zobrazuje aktuální množství zachycovaného prachu. Citelnou úlevu nicméně mohou pocítit alergici. Co na této filtraci postrádáme je ale ionizátor, který někteří konkurenti mají.
Po zhruba měsíčním testování se náš filtr zanesl o přibližně 30 %. Jeden filtr tedy uvnitř filtrace vydrží kolem tří měsíců. Je nicméně zásadní, v jaké místnosti budete mít čističku vzduchu umístěnou, jaké programy budete využívat, jaké bude počasí a kde bydlíte. Nový filtr stojí kolem 1 000 Kč.
Samostatnou kapitolu tvoří hlučnost. Jelikož se jedná o spotřebič, který bude v ideálním případě permanentně zapnutý, hlučnost představuje důležité kritérium. I tady jsme byli spokojeni, protože testovaná čistička od Xiaomi byla skutečně nadmíru tichá. Při běžném provozu ji zkrátka nemáte šanci uslyšet, což je zkušenost příjemná. Větrák o sobě dá znát pouze v případě, kdy se míra prachových částeček podstatně zvýší. Takové případy jsme zaznamenali například během smažení řízků nebo po uhašení svíčky. Po chvíli se ale hluk vždy stabilizoval a čistička byla zase „neslyšitelná”. Jak je tedy vidno, senzory skutečně fungují.
Některé z vás bude také jistě zajímat spotřeba. Xiaomi Mi Air Purifier 2S ke své práci využívá motor japonské značky Nidec, který v běžném režimu spotřebuje kolem 4,8 Wattů (nižší spotřeba než úsporná žárovka). Využívání takového spotřebiče by vás tedy nemělo finančně zruinovat. Příkon činí 29 Wattů.
Užitečné rady
- Čističku vzduchu umístěte ideálně doprostřed místnosti ve výšce pasu
- Jedna čistička = jedna místnost
- Čističku instalujte do uzavřené místnosti, nikdy ne na chodbu nebo do volného/větraného prostoru
- Čističku pravidelně utírejte navlhčeným hadříkem
- Nezapomínejte pravidelně měnit filtr
Recenze a zkušenosti zákazníků
Velmi dobře se čističce vzduchu vedlo v zahraniční recenzi na serveru tutureview.com, kde získala hodnocení 9,3/10. Superlativy redaktoři nešetřili ani na stránce firstpost.com.
Alternativy k Xiaomi Mi Air Purifier 2S
Zajímavou alternativu představuje o něco levnější model Ionic-CARE Triton X6, který je vhodný do menších prostor. Ačkoliv postrádá uhlíkový filtr, ionizátor nabízí. Dražší doporučení pak směřujeme na čističku vzduchu Winix WAC U300 (tuto doporučuje také server ChytrýVýběr.cz), jejíž vzduchový výkon je 330 m3/h a filtrační systém nepostrádá žádný důležitý prvek.
- Další tipy najdete v článku o nejlepších čističkách vzduchu.
Závěrečné hodnocení
Perfektní
Hledáte kvalitní, elegantní a tichou čističku vzduchu? Chytrý stroj Xiaomi Mi Air Purifier 2S vaše přání splní na výbornou.
- Krásný design
- Jednoduchá instalace
- Snadné používání
- Možnost ovládat smartphonem
- Velmi tichá
- Bez ionizátoru
Za zapůjčení čističky vzduchu Mi Air Purifier 2S děkujeme společnosti Xiaomi-Czech.cz
Diskuze a zkušenosti