Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Finanční služby

Recenze Equa bank

6. 9. 2022 aktualizováno

Equa Bank logo

Equa bank se od 14. listopadu 2022 spojuje s Raiffeisenbank. Všechny produkty a služby jsou poskytovány pod značkou Raiffeisenbank.

Equa bank patří mezi mladé české banky, která během posledních pěti let výrazně rozšířila počet svých zákazníků. Metu 500 tisíc klientů překonala v roce 2021. Úspěch na domácím trhu vytvořil z Equa bank atraktivní akvizici pro větší Raiffeisen Bank, která v průběhu roku 2021 odkoupila všechny její akcie. Cílem spojení je pokračovat v posilování pozic na českém trhu při současném zachování vysoké klientské spokojenosti, kterým se obě banky vyznačují.

Naše recenze přiblíží a zhodnotí nabízené služby, včetně možností a variant běžného účtu. Rozebereme poplatky i omezení kontokorentu. Nezapomeneme prozkoumat mobilní aplikaci nebo limity při online založení účtu. Dostanete odpovědi, proč si vybrat bankovní účet od Equa.

Informace o Equa bank

Dnešní Equa bank původně nesla jméno IC Banka. Vznikla začátkem ledna 1993. Soustředila se spíše na firemní a konzervativní zákazníky. Modernizaci slibovala italská Banco Popolare, která v roce 2007 IC Banku převzala a přejmenovala. Česká pobočka Banco Popolare se ovšem nedokázala prosadit. Stala se silně ztrátovou.

Obrat přišel během roku 2011, kdy banku odkoupila britská finanční skupina. Nový vlastník přinesl také současný název Equa bank. Od roku 2016 hospodaří banka se ziskem a navíc výrazně posiluje svoji klientelu. Počet zákazníků dokázala rozšířit z 200 tisíc v roce 2016 na více než půl milionu o pět let později.Equa Bank logoEqua bank pravidelně boduje v soutěžích klientské oblíbenosti. Za deset let působení na českém trhu získala přes 70 ocenění. Po zásluze patří k bankám s největším podílem spokojených klientů. Právě kladné hodnocení a nabídka moderních služeb s vysokou kvalitou vedla k odkoupení 100% akciového podílu finanční skupinou Raiffeisen. Během roku 2022 tak dojde ke spojení s německou Raiffeisen Bank.

Pozor

V polovině roku 2021 se stala 100% akcionářem Equa bank a.s. mezinárodní finanční skupina Raiffeisen Bank International. Fúze Raiffeisenbank s Equa bank proběhla v lednu roku 2022. Produkty a služby jsou zatím nabízeny v nezměněné podobě.

Běžný účet – 8,5/10

Equa bank nabízí vedení běžného účtu zcela zdarma a bez dílčích podmínek. Poplatek se netýká ani výběru z bankomatu. Můžete přitom využít bankomat libovolné banky po celé Evropě. Účet si pohodlně založíte doma s pomocí moderní aplikace pro chytré telefony. Běžný účet snadno a zdarma doplníte spořícím účtem HIT s úrokem až 0,4 % ročně. Náhlé finanční potíže pomůže překonat odložená platba PlatímPak nebo kontokorent až do výše 100 000 Kč.

Služby a poplatky běžného účtu

Vedení běžného účtu nesvazuje žádný poplatek, stejně jako výběr z libovolného bankomatu v Evropě. Součástí běžného účtu je jedna debetní karta Debit Mastercard. Zvolit můžete standardní kartu bez poplatku nebo jednu ze dvou variant zlaté karty Debit Mastercard Gold. Zlaté karty patří do programu Premium a Premium Plus. Jsou spojené s měsíčním poplatkem 99 Kč, případně 149 Kč u vyšší varianty. Mezi výhody zlatých karet patří zapojení do bonusového programu Mastercard Premium® Sphere. Zajistí vám slevu u vybraných obchodníků.

Příchozí i odchozí SEPA platby nehradíte. Příplatek za prioritní platbu je 29 Kč. Zahraniční platby mimo EU, případně v jiné měně než euro, jsou tradičně nákladnější. Platební kartu při ztrátě nebo odcizení zablokujete zdarma, ale vydání náhradní karty stojí 99 Kč.

Dětský a studentský účet – 7/10

Equa bank klasický dětský účet nenabízí. Běžný účet si ovšem mohou založit i klienti starší 14 let. Samotný účet funguje zcela standardně. Netýkají se jej žádné poplatky nebo zásadní omezení. Přirozeně není dostupný například kontokorent. Ten je možné čerpat až od 18 let.

Internetové bankovnictví a mobilní aplikace

Internetové bankovnictví i mobilní aplikace jsou moderní a překvapí příjemně minimalistickým designem. Působí neformálně a přátelsky. Aplikace samozřejmě podporuje přihlášení otiskem prstu nebo pomocí čtečky tváře.

Bez obtíží můžete změnit platební limity nebo zaplatit pomocí QR kódu. Podrobná historie pomůže zopakovat dřívější platbu. Užitečným doplňkem je dočasná blokace platební karty. Opravdu jste kartu ztratili nebo jen založili? Nechcete riskovat pozdní zablokování a možnou finanční ztrátu? Dočasná blokace je zdarma a pokud během 24 hodin kartu naleznete, nemusíte řešit odblokování nebo vydání náhradní karty.

Snad jediným nedostatkem jinak povedené aplikace je absence podrobné statistiky výdajů. Pokud se vám nedaří držet svoje útraty pod kontrolou nebo chcete podrobné srovnání, aplikace vám příliš nepomůže. Listovat můžete pouze v celkové historii. Je sice přehledná a řazená po jednotlivých měsících, ale milovníky statistik nejspíš neuspokojí.Equa bank - aplikace

Platební karty – 8/10

Equa bank nabízí k běžnému účtu standardní bezkontaktní kartu Debit Mastercard, případně si můžete vybrat zpoplatněnou zlatou kartu Debit Mastercard Gold. Standardní karta je zdarma a umožňuje bezplatný výběr ze všech evropských bankomatů.

Zlaté karty existují ve dvou variantách. Premium a Premium Plus. Nejsou zdarma a můžete je získat až od 18 let. Levnější z karet Debit Mastercard Gold stojí 99 Kč měsíčně, dražší 149 Kč měsíčně.

Prémiové karty zahrnují pojištění osobních věcí, celoroční cestovní pojištění, bonusový program a pokud se rozhodnete své finance investovat, netýkají se jich vstupní poplatky. Rozdíly? Limit pojištění osobních věcí je u levnější karty 35 tisíc Kč, dražší verze disponuje limitem 50 tisíc Kč. Cestovní pojištění se v případě varianty Premium vztahuje pouze na Evropu, Premium Plus platí na celém světě.equa bank platební karta - recenze

Kontokorent – 8/10

Kontokorent, tedy rychlou a krátkodobou půjčku bez složitých podmínek, můžete čerpat od 5 tisíc Kč do 100 tisíc Kč. Jednoduše jej sjednáte přímo v internetovém bankovnictví. Neplatíte žádné poplatky za poskytnutí či zrušení. Pokud se změní situace a sjednaný kontokorent nakonec nevyužijete, nic se neděje. Žádného postihu se nemusíte bát. Platíte pouze úroky z vypůjčené částky.

Úroková sazba je pevná, ve výši 16,9 %. Vzhledem k vysokému úroku je kontokorent vhodný pouze na překlenutí krátkodobých finančních potíží. Equa bank sice neomezuje dobu splácení, ale při dlouhodobém úvěru se vyplatí spíše klasická půjčka.

Současně s kontokorentem si můžete sjednat také pojištění pro případ neschopnosti splácet. Vztahuje se na dlouhodobou pracovní neschopnost, ztrátu zaměstnání, hospitalizaci nebo invaliditu III. stupně. Žádost o pojištění je přímo součástí dokumentace kontokorentu. Pojistný limit se vztahuje na celou výši úvěru.

Platby do zahraničí – 9/10

Oblíbené SEPA platby, tedy příchozí i odchozí finanční úhrady v eurech mezi zeměmi EU či Evropského hospodářského prostoru, nejsou znevýhodněny žádným poplatkem. Zaplatit musíte pouze prioritní platbu v ceně 29 Kč. Zajistí rychlejší převod peněz. Standardně jsou běžné SEPA platby vyřízeny do tří pracovních dní.

Úhrady mimo SEPA patří u Equa bank k těm nejlevnějším. Příchozí platba stojí pouze 29 Kč, odchozí platba je spojená s poplatkem 299 Kč. Pokud chcete peníze odeslat expresně, zaplatíte dalších 200 Kč navíc. Jestliže zadáte úhradu v režimu OUR, kdy souhlasíte se zaplacením všech bankovních poplatků, mohou se vám navíc účtovat ještě správní poplatky cílové banky.

Ostatní služby

Equa bank spolupracuje s dlouhou řadou e-shopů v rámci programu PlatímPak. Umožňuje zdarma odložit platbu až o jeden měsíc. Příjemným bonusem jsou také automatické okamžité platby. Běžný finanční převod musí banka dokončit do tří pracovních dnů, okamžitou platbu provede během několika sekund. Rychlé platby přitom Equa bank nezatížila žádným poplatkem. Jedinou podmínkou jejich provedení je podpora okamžitých plateb na straně cílové banky.

Prémiové zlaté karty patří do programu Mastercard Premium® Sphere. Zajistí vám slevu ve vybraných obchodech.

Běžný účet spojíte zdarma se spořícím účtem. Vybrat si můžete z varianty HIT, MAX nebo klasickým termínovaným vkladem. Spořící účet HIT nabízí roční úrok až 0,4 %, peníze přitom máte volně k dispozici. Podmínkou maximálního úroku je investice nejméně 50 tisíc Kč nebo pravidelné platby kartou.

Využít můžete také široku nabídku půjček. Vyřídíte je jednoduše online z pohodlí domova.

Zákaznická podpora – 7,5/10

Equa bank bohužel nemá příliš rozsáhlou síť poboček. Naleznete je pouze v největších městech. Telefonická podpora funguje každý den od 8:00 do 20:00. Banka neuvedla, zda jsou dostupné i během svátků. Využít můžete také standardní elektronický formulář.

Velmi jednoduchá je změna banky a převedení starého účtu pod Equa bank. Nemusíte chodit na pobočku. Stačí jen číslo starého účtu a občanský průkaz. Equa bank se postará o vše ostatní. Převede zbývající finance, zkopíruje trvalé platby, včetně inkasa nebo SIPO, uzavře starý účet a inkasním společnostem navíc oznámí změnu účtu.

Webové stránky potěší příjemným minimalistickým designem. Rychle se v nich zorientujete. Totéž platí o oficiálních dokumentech. Kompletní ceníky všech služeb jsou k dispozici jak v pdf formátu, tak přímo na webové stránce. Zavádějící je pouze srovnávací kalkulačka. Přibližuje náklady spojené s používáním běžného účtu u Equa bank ve srovnání s konkurencí. Bohužel k výpočtu často využívá zastaralá data, případně specifické účty spojené s vyššími poplatky.

Další služby Equa Bank

Equa bank zajišťuje svým klientům široký okruh služeb. Kromě běžných účtů také americké hypotéky, pojistky, konsolidace, refinancování půjčky nebo i půjčky pro podnikatele. Relativní novinkou je nabídka investic. Vybrat si můžete z bohaté nabídky investičních fondů. Zvolit vhodnou investiční strategii vám pomůže osobní bankéř.

Klíčové vlastnosti

Parametry

Poplatek za vedení běžného účtu

Zdarma

Výběr z bankomatu

Zdarma v ČR i Evropě

Kontokorent

Až do výše 100 000 Kč

Bonusové služby a slevy

Ano, spojené jsou pouze se zlatou platební kartou

Telefonická podpora

Každý den od 8:00 do 20:00

Závěrečné hodnocení

8

Skvělá

Equa bank patří mezi nejoblíbenější banky. Nabízí výhodný běžný účet bez poplatků, výběry ze všech evropských bankomatů zdarma a vše doplňuje příjemnou a intuitivní mobilní aplikací. Equa banka sice neprovozuje mnoho poboček, ale většinu důležitých úkonů zvládnete z domova. Včetně založení účtu nebo sjednání kontokorentu.

Běžný účet
8.5
Dětský a studentský účet
7
Platební karty
8
Kontokorent
8
Platby do zahraničí
9
Zákaznická podpora
7.5
Klady
  • Běžný účet zdarma a bez podmínek
  • Výběr z bankomatů bez poplatků
  • Intuitivní mobilní aplikace
  • Sjednání kontokorentu z domova
  • Velmi levné zahraniční platby
Zápory
  • Klienty přijímá až od 15 let
  • Aplikace bez podrobných statistik
  • Bonusy pouze u prémiových platebních karet

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (35 hlasů)

Autor recenze

Milan Boháček
Milan Boháček

Technologický nadšenec se zvláštní zálibou v letectví a astrofyzice. Nemůže se dočkat dalšího letu Starship. Ve volných chvílích sleduje sci-fi seriály a baví se hraním šachu. Stres odbourává při vaření. Díky 3D tiskárně si plní dětské sny, takže modely raket, vetřelců a dinosauřích koster začínají pomalu přetvářet jeho byt v pravé nerdí doupě. Můj Facebook.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář