Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Ostatní

Růstové vs hodnotové investování

Hodnotové investování a růstové investování patří k nejběžnějším investičním strategiím. S jeho používáním se setkává většina investorů při sestavování svého portfolia. Nejčastěji se dělení na hodnotové a růstové používá pro akcie, avšak jejich princip lze z velké míry použít i na dalších trzích.

Růstové investování

Růstové investování je poměrně snadné na pochopení a již jeho název napovídá, co je hlavním principem. Při růstovém investování se investoři snaží vyhledávat ke koupi akcie, u kterých je velký potenciál růstu, respektive větší než u jiných investic.

Růstové investice patří k rizikovějším, protože na rozdíl od nepohyblivých a stabilních akcií se jejich pohyby dají hůře predikovat. Pokud ale budete mít dobrý odhad na výběr své budoucí růstové investice, můžete značně vydělat ve srovnání s hodnotovým investováním. Avšak růstové akcie na rozdíl od hodnotových jsou méně stabilní jak v pohybech nahoru, tak v pohybech dolů. V případě i mírného zakolísání na trhu snadněji poklesnou o větší částku.

typy investování: růstové

Jaké akciové společnosti vybírat pro hodnotové investování?

Mohou to být buďto zavedené růstové akcie, které mívají velké výkyvy a u kterých je momentálně pravděpodobné zvyšování ceny, nebo i zatím zcela neznámé akciové společnosti, které mají potenciál na trhu uspět; navzdory vyššímu riziku je v případě začínajících projektů zhodnocení opravdu velké. Dále se sem řadí akciové společnosti z odvětví, u kterého se očekává budoucí vzestup – v této době například firmy zaměřující se na umělou inteligenci v době AI boomu či firmy vyrábějící nedostatkové zboží v době krize.

Jak vybírat růstové akcie?

Pokud budete chtít investovat do startupů, měli byste vybírat mezi brokery s širokou nabídkou, ve které nechybí ani menší akciové společnosti.

Všeobecně se zavedené méně stabilní růstové akcie, které mají tendence k vzestupům i pádům, obchodují dráž než stabilní hodnotové a bývají po většinu času nadhodnocené, protože u nich mnoho lidí očekává jejich pohyb a výnos. Neměli byste se proto nechat odradit tabulkami a výpočtovými vzorečky, které je někdy nehodnotí kladně.

Náš tip
Sestavit diverzifikované portfolio z růstových investic může být časově zdlouhavé, jelikož růstové společnosti ne vždy patří mezi všeobecně známá jména. Dobrým pomocníkem jsou ETF (fondy neboli sestavené investiční balíčky). Velký výběr najdete třeba u společnosti XTB.

Růstové akciové společnosti zpravidla nevyplácejí svým investorům dividendy – podíl ze zisku. Vydělané prostředky vkládají zejména do dalšího růstu a tím dokáží rychleji zvýšit svou cenu.

Hodnotové investování

Při hodnotovém investování se investoři snaží ke koupi najít také akcie, které jsou podhodnocené nebo na trhu nedostatečně oceněné. A naopak případně prodat takové, jejichž hodnota na trhu je aktuálně vyšší než „by měla být“. Právě rozdíl mezi podhodnocením a nadhodnocením generuje zisk.

Rozdíl mezi tímto pohybem není zpravidla tak obrovský jako u povedené růstové investice. Zároveň ale vycházíte z jasných dat, nikoliv jen z odhadu budoucího vývoje, tudíž je hodnotové investování ve srovnání s růstovým méně rizikové. V případě prodělku navíc nejsou ztráty tak velké zásluhou menší volatility.

typy investování: hodnotové

Podle čeho určit hodnotu akciové společnosti?

Hodnota by neměla být založená na subjektivním dojmu, že je nám jedna akciová společnost sympatická. Vycházet byste měli z dat. Nejčastěji se pro stanovení hodnoty používá ukazatel P/E neboli poměr současné ceny a zisku za posledních 12 měsíců. Pokud například akcie nyní stojí 100 dolarů a zisk za předchozí rok byl 5 dolarů, bude P/E mít hodnotu 20 (100 / 5). Z dlouhodobého průměru P/E u indexu S&P 500 se od výsledku 15 a výše považuje akcie za nadhodnocenou a od výsledku 15 a níže za podhodnocenou tudíž potenciálně vhodnou k nákupu.

Jaké akciové společnosti vybírat pro hodnotové investování?

Problém se samotným P/E samozřejmě spočívá v tom, že se budoucí vývoj snažíme předpokládat podle historických dat. Cena se ale může začít vyvíjet jiným způsobem, než tomu bylo v minulosti. Ovšem u velkých akciových společností, které přečkaly krize i ekonomické růsty s poměrně stabilním vývojem, je značná šance, že se budou stejným způsobem chovat i nadále. Proto se pro hodnotové investování preferují především již zavedené stabilní firmy.

Navíc, aby bylo možné akciovou společnost vůbec ocenit, musí mít za sebou již nějakou historii a prokázat v průběhu času svou cenu. Zcela nově vzniklé firmy nelze pomocí P/E ocenit a i u těch krátce existujících budou mnohdy výsledky hodně zkreslené.

Jak vybírat hodnotové akcie?

Na rozdíl od růstových investic nepotřebujete co nejširší nabídku i těch nejdrobnějších akcií, jelikož vybíráte spíše z větších a zavedených hráčů na trhu. Hodit se vám ale bude broker s přehledným uživatelským prostředím, ve kterém snadno můžete sledovat aktuální ceny a jejich vývoj v čase.

Navzdory stabilitě typických hodnotových akcií nezapomínejte také brát v úvahu současnou situaci na trhu, která může budoucí vývoj ceny změnit.

Hodnotové investice a dividendy

Pro hodnotové akcie je vesměs typické vyplácení dividend – podílu ze zisku společnosti. Právě tento „bonus“ ubírá ještě více na rizikovosti díky pravidelnému příjmu. Navíc samozřejmě také zvyšuje ziskovost.

Náš tip
Zatímco dividendy dokáží zajistit stabilní příjem při investici do akciové společnosti, úrok z neinvestovaných prostředků vám zase může vydělávat při čekání na vhodnou investiční příležitost.

Shrnutí hlavních rozdílů mezi růstovými a hodnotovými investicemi

Růstové investování Hodnotové investování
Rizikovost Vyšší Nižší
Potenciál zisku Vyšší Nižší
Volatilita Výraznější výkyvy Stabilnější vývoj
Dividendy Obvykle ne Obvykle ano

Co mají růstové a hodnotové investice společné?

V případě obou investičních strategií počítejte se střední až delší dobou vkladu. Zlepšení podhodnocení ani celkový růst nadějné společnosti obvykle není otázkou několika týdnů a mnohdy ani měsíců. Obě strategie tak patří mezi dlouhodobé investice na rok i déle. Pokud bychom ale museli přeci jen srovnat, hodnotové akcie díky pravidelným dividendám a stabilnějšímu vývoji obvykle přinesou výsledky rychleji.

Společným znakem také je, že se jedná o klasické a ověřené investiční strategie, které jsou díky své jednoduchosti a časové nenáročnosti vhodné i pro začátečníky.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Katka Muchová
Katka Muchová

Profesně napůl redaktorka, napůl výcvikářka psů. Ve volném čase milovnice fotografování, umění, nových technologií a brouzdání po internetu, kde hledám informace o společenském dění a zajímavé produkty. Baví mě testování různých vychytávek a ráda s jejich výběrem pomáhám ostatním. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář