Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Nejlepší kurzy ruštiny online 2024. Recenze a porovnání

11. 10. 2022 aktualizováno

Po nástupu angličtiny se ruština dostala trochu do pozadí, ale nyní najdete stále více poptávek po kandidátech na pracovní pozici se znalostí ruského jazyka. Ať už se chcete naučit ruštinu pro své vlastní potěšení nebo pro pracovní účely, pojďte se s námi podívat na nejlepší online kurzy pro samouky.

Vyzkoušeli jsme za vás 5 nejlepších kurzů ruštiny pro samouky, z nichž jsme vybrali 3 nejkvalitnější. Více v testu!

Název kurzu Shrnutí
1 OnlineJazyky.cz test OnlineJazyky.cz Nejlepší online kurz ruštiny pro samouky Vyzkoušet kurz
2 rocket languages online kurzy Rocket Languages Nejlepší online výuka ruštiny v angličtině Vyzkoušet kurz
3 Rosetta Stone recenze kurzu němčiny Duolingo.cz Nejlepší bezplatná výuka ruštiny  Vyzkoušet kurz

Nejlepší online kurzy ruského jazyka pro samouky

Recenze OnlineJazyky.cz – nejlepší online kurz ruského jazyka s certifikátem

OnlineJazyky.cz test

Klady
 • Zábavné interaktivní lekce
 • Motivační videa v průběhu lekce
 • Podpora online lektora
 • Skype lekce
 • Doživotní přístup k zaplacenému kurzu
 • Certifikát o úspěšném absolvování online kurzu
 • Demo verze k vyzkoušení zdarma
 • Přehledné a intuitivní webové rozhraní
 • Kvalitní mobilní appka
Zápory
 • Vyšší cena kurzu
 • Není možné studovat offline

Na prvním místě se již tradičně umístily OnlineJazyky.cz. Tato výuková platforma sestavená českými lektory totiž nabízí hned několik kurzů v 6 světových jazycích. S OnlineJazyky se můžete naučit nejenom rusky, ale i italsky, španělsky, francouzsky, německy nebo anglicky. My dnes zhodnotíme, jak se nám líbila výuka právě ruského jazyka.

Pozor

Připravili jsme pro Vás slevu 20% na veškeré kurzy od OnlineJazyky.cz, stačí při objednávce zadat kód TESTADO20.

Ruský jazyk patří mezi těžší jazyky kvůli tomu, že má trochu jinou abecedu. Pokud chcete rusky nejenom mluvit, ale i psát nebo číst, musíte se naučit ruskou abecedu – tedy azbuku. S tím počítá samozřejmě i tato výuková platforma, která nabízí výuku ruského jazyka v úrovni 1. Tento kurz pro začátečníky obsahuje hned několik tematických lekcí na celé 4 měsíce výuky.

výuka ruského jazyka s onlinejazyky

Cena kurzu je 2 490 Kč, což je trochu víc než konkurenční výukové platformy, ale za takovou částku získáte opravdovou kvalitu. Nejeden student používající OnlineJazyky pro svou výuku ruštiny si pochvaluje zábavné interaktivní lekce a snadno vysvětlené gramatické části.

Kurz obsahuje několik tematických kapitol pro výuku ruského jazyka od jeho základů. Všechny kapitoly jsou zaměřené na kompletní výuku od slovní zásoby, přes gramatiku, čtení, psaní, ale i poslech. Součástí online kurzu pro samouky je samozřejmě i výuka azbuky. A i v tomto kurzu jsou dostupné Skype lekce s lektorem.

Ruské lekce jsou prošpikovány motivačními videi, u kterých si můžete na chvilku oddechnout a pobavit se. Výhodou je i možnost Skype lekce, Konverzačního klubu nebo rychlá podpora přes online lektora.

Vzhledem k tomu, že je recenzovaný kurz dražší, můžete si jej nejdříve vyzkoušet pomocí bezplatné demoverze. Když vás bude výuka bavit, můžete pokračovat pomocí plného kurzu. Ten není časově omezený a máte k němu přístup celoživotně.

bezplatná demo verze online kurzu ruštiny

To, že je kurz kvalitní dokazuje i rychlá podpora nejenom ve webovém rozhraní, ale i v bezplatné aplikaci do mobilu nebo tabletu. Aplikace je kompatibilní se zařízeními Android a iOS.

Po splnění závěrečného testu navíc získáte certifikát o úspěšném absolvování kurzu ruského jazyka v levelu A1. Tento certifikát využijete například při hledání lepší pracovní pozice.

Recenze Rocket Languages – nejlepší online výuka ruského jazyka v angličtině

recenze Rocket Languages

Klady
 • Spousta výukového materiálu
 • Celoživotní přístup k online kurzu
 • Bezplatná demo verze
 • Aplikace do mobilu
 • Výuka zaměřená hlavně na komunikaci
Zápory
 • Zbytečně dlouhé lekce
 • Zastaralé výukové prostředí
 • Není možné studovat offline
 • Výuka pouze z anglického jazyka

Pokud se chcete zaměřit hlavně na komunikaci v ruském jazyce, vyzkoušejte zahraniční výukovou platformu Rocket Languages. Ta umožňuje výuku několika dalších světových jazyků včetně němčiny, francouzštiny, italštiny, španělštiny apod., ale my se dnes blíže podíváme právě na výuku ruského jazyka.

Výuka v Rocket Languages probíhá hlavně pomocí online audio nahrávek, které vás provádějí nejenom slovní zásobou, ale i gramatickou částí. Jak už jsme se zmínili, jde o zahraniční výukový portál, proto nepočítejte s výukou v českém jazyce. Rusky se s Rocket Langueages naučíte pouze z anglického jazyka.

Rocket Russian audio lekce

Online kurz ruštiny je rozložen do 60 audio lekcí, přičemž každá z nich trvá přibližně 20–30 minut. Po výukové části si můžete zapnout procvičující část s interaktivními úkoly. Rocket Languages se zaměřuje hlavně na praktickou komunikativní část, takže nečekejte, že po výuce budete plynně komunikovat na firemních konferencích. Výuka je zaměřená hlavně na začátečníky a znalé začátečníky. Bohužel profesionálnější kurzy ruštiny tato platforma nenabízí.

Pokud jste již zkoušeli OnlineJazyky, zjistíte, že výuka u Rocket Languages není tak zábavná. Počítejte spíš s výukou podobnou školním lavicím – naštěstí ne tak dlouhou. Učit se však můžete i na svých cestách, protože i tato platforma má svou mobilní aplikaci pro Android a iOS. Bohužel appka nefunguje offline, takže pokud nemáte data nebo přístup k Wi-Fi moc se toho nenaučíte.

výuka ruštiny s rocket languages

A na co si studenti nejvíce stěžují? Rocket Languages má docela zastaralé výukové prostředí, někdy zbytečně dlouhé lekce a docela nudný vzhled webu. Dlouhé lekce se mi také nelíbily – nahrávky sice mají pouze 20 minut, ale některé věci jsou zbytečně dlouho natahované.

Recenze Duolingo – nejlepší bezplatná výuka ruského jazyka

výuka jazyků Duolingo

Klady
 • Bezplatná výuková aplikace
 • Zábavné 5 minutové lekce
 • Přehledná a intuitivní aplikace
 • Lekce vhodné pro děti
 • Motivační program
Zápory
 • Pouze pro začátečníky
 • Bez odborného certifikátu
 • Výuka pouze z anglického jazyka

Pokud se chcete naučit rusky, ale nechcete do své výuky vložit tolik peněz, vyzkoušejte bezplatnou hravou aplikaci Duolingo. Ta obsadila třetí příčku našeho velkého testu nejlepších online kurzů ruského jazyka pro samouky. Podobně jako u Rocket Languages probíhá výuka ruštiny v anglickém jazyce, protože se jedná o zahraniční projekt. V české modifikaci se můžete naučit pouze anglicky, ale ruštinu a dalších 27 jazyků můžete vyzkoušet pouze z anglické verze.

výuka ruštiny duolingo

Pokud však anglicky umíte, čeká vás bezplatná zábavná výuka plná motivačních odznáčků. Nikdo nechce výukou strávit zbytečně moc času a na to myslí i Duolingo. Jejich lekce jsou pouze 5 minutové, protože 5 minut denně si najde k výuce opravdu každý. Dokonce si můžete nastavit i připomenutí výuky na určitou hodinu.

Vzhledem k tomu, že je výuka bezplatná (stahujte pro systém Android nebo iOS), musíte počítat také s tím, že učení není tak kvalitní a profesionální jako například u OnlineJazyky nebo u Rocket Languages. V bezplatné verzi navíc není dostupná offline výuka a po každé lekci vás čeká reklama. Pokud se chcete obtěžujících reklam zbavit nebo se učit i na svých cestách bez přístupu k internetu, zaplaťte si verzi Duolingo Plus.

Proč je aplikace Duolingo tak oblíbená? Protože má krátké zábavné lekce a hravé zobrazení interaktivních úkolů i celého výukového prostředí. Výuka se podobá spíše nějaké zábavné hře, kde vybíráte správnou odpověď podle obrázků nebo doplňujete věty podle toho, co slyšíte. Aplikace Duolingo je navíc vhodná i pro výuku dětí. Pokud vaše dítko umí anglicky, můžete se zábavně naučit i ruštinu. Výuka je chytlavá a vaše dítě bude bavit stejně jako jednoduché hry.

interaktivní cvičení duolingo

Při výuce sbíráte zkušenostní (XP) body a šplháte po žebříčku společně s dalšími úspěšnými studenty. Navíc získáváte i odměny v podobě odznáčků. Pokud máte Facebook, můžete se propojit se svým účtem a soupeřit se svými kamarády, kdo získá víc bodů nebo odznáčků.

Bohužel dalším minusem je i pomalejší podpora při problémech. Výuku neřídí lektoři a pokud něco nepochopíte, musíte se obrátit na ostatní studenty z diskuzního fóra a čekat, než vám někdo odpoví.

Porovnání kurzů ruštiny online

OnlineJazyky Rocket Languages Duolingo EasyLingo Babbel
OnlineJazyky.cz test rocket languages online kurzy recenze Duolingo Easylingo.cz - porovnání babbel online kurzy
Cena kurzu za lekci 2 490 Kč / úroveň 2 400 Kč / úroveň zdarma 2 970 Kč / úroveň 1 580 Kč / rok
Studium na počítači ✔  ✔  ✔  ✔  ✔ 
Studium na mobilu ✔  ✔  ✔  ✔  ✔ 
Funguje bez internetu × × ✔  / × × ×
Jazyková úroveň A1 A1 A1 A1 A1
Příprava na certifikát ✔  × × ×
Poslech ✔  ✔  ✔  ✔  ✔ 
Mluvení ✔  ✔  ✔  × ✔ 
Psaní ✔  ✔  ✔  ✔  ✔ 
Čtení ✔  ✔  ✔  ✔  ✔ 
Výuka pro určité profese × × × × ×
Zkušební verze ✔  ✔  ✔  ✔  ✔ 
Výuka v češtině ✔  × × × ✔ 
Vhodný pro začátečníky ✔  ✔  ✔  ✔  ✔ 
Vhodný pro děti ✔  × ✔  × ×
Další jazyky ✔  ✔  ✔  ✔  ✔ 
Doživotní licence ✔  ✔  ✔  ✔  ×
VYZKOUŠET
ZDARMA
VYZKOUŠET
ZDARMA
VYZKOUŠET
ZDARMA
VYZKOUŠET
ZDARMA
VYZKOUŠET
ZDARMA

Jak vybrat online kurz ruštiny pro samouky

Ruský jazyk je jedním z nejužívanějších slovanských jazyků. V tehdejším Československu se ruštinu povinně učili naše babičky i dědečkové, ale po rozpadu bývalého Sovětského svazu se postavení ruského jazyka změnilo. Ruský jazyk se přestal vyučovat na školách jako symbol odporu, vzdoru a nezávislosti.

Aktuálně se však ruský jazyk vrací do módy nejenom kvůli obchodním vztahům, ale i kvůli svému slovanskému půvabu. Věděli jste, že v mnoha zemích světa včetně USA se učí děti ruštinu jako svůj druhý nepovinný jazyk?

Ruština je navíc oficiálním jazykem nejenom v Rusku, ale i v Bělorusku, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, v moldavském Podněstří, v Gagauzsku, v Abcházii a Jižní Osetii. Rusky se domluvíte v dalších zemích, kde žijí ruské menšiny. Ať už se chcete rusky naučit pouze pro sebe, svou dovolenou nebo pro pracovní příležitosti, tady jsou rady podle čeho vybrat ten nejlepší kurz.

Možností pro výuku je opravdu hodně – můžete navštěvovat večerní školu, zaplatit si individuální výuku s lektorem nebo rodilým mluvčím, půjčit si v knihovně nějakou vzdělávací knížku nebo můžete vyzkoušet zábavnější online kurz. Všechny metody výuky však nejsou vhodné pro každého. Nemusí vám vyhovovat předepsaný čas vypsaných hodin ve večerní škole. Individuální kurzy jsou většinou velice drahé a biflování z učebnic je opravdu nudné, a pokud něco nepochopíte, nemáte nikoho, kdo by vám látku vysvětlil.

Z tohoto důvodu je nejlepší formou učení ruského jazyka právě výukový online kurz pro samouky. Ten skloubí výhody individuální výuky – dokáže vás motivovat k další výuce a zároveň vás finančně ani časově nezruinuje. Nabídka online kurzů je opravdu široká, proto je důležité shrnout si, co od kurzu očekáváte, jaké máte finanční možnosti a kolik času výuce chcete věnovat.online výuka ruského jazyka

Výuka ruského jazyka pro dospělé

Ať už se chcete naučit rusky kvůli pracovní příležitosti nebo kvůli cestování, vytyčte si cíle, motivaci a hlavně čas. Budete mít na výuku půl hodinku denně nebo raději využijete rychlé 5 minutové lekce a slovní zásobu a gramatiku se budete učit zvlášť? Chcete se dostat na pokročilou úroveň nebo vám stačí pouze základy?

To vše ovlivní výběr online kurzu dospělého člověka. Jiný kurz totiž zvolíte, pokud budete rozšiřovat své pracovní znalosti a dovednosti a jiný kurz použijete, pokud se učíte pouze pro svou radost a potřebu.

České výukové platformy nabízí výuku ruštiny většinou na úrovni A1 – což odpovídá úplnému nebo znalému začátečníkovi. Zahraniční výukové platformy poté pokračují v lekcích pro mírně pokročilé. Jejich výuka ale probíhá v anglickém jazyce, nikoliv v české modifikaci.

Výuka ruského jazyka pro děti

Děti potřebují pro výuku nejenom dobrou motivaci, ale i zábavu. Pokud chcete své dítě naučit rusky, vyberte online kurz, který bude nejenom určený začátečníkům nebo dětem, ale bude hlavně motivační, jednoduchý a hravý.

Sami víte, že děti chvíli neposedí, proto je zbytečné vybírat půl hodinové nebo dokonce hodinové kurzy. Raději vyzkoušejte interaktivní 5 minutové kurzy Duolingo. Dětské výuce rozhodně pomohou i barevné kartičky, hravá pexesa nebo ruské říkanky a básničky.

online výuka jazyků pro děti

Jazykové úrovně ruštiny

Online kurzy ruštiny vás v prvé řadě naučí ruskou abeceduazbuku. Následně se zaměřují na základní slovíčka a fráze spojená s vámi a vaší rodinou a postupně vás učí další témata spojená s vaším životem, rodinou nebo prací.

Během online kurzů ruského jazyka se také naučíte popisovat místa, památky, objednávat si jídlo nebo nakupovat. Čekají vás základní fráze, které použijete v běžném životě. Jak už jsme se zmiňovali, další obtížnější úrovně nejsou v online výuce dostupné, takže pokud potřebujete rozšířit svou znalost o profesionální ruštinu, výuka ve večerní škole vás bohužel nemine. Ale už budete mít základy z online kurzů pro začátečníky. Ty se označují jako A1 a jsou určeny úplným nebo znalým začátečníkům.

Jak se naučit ruský jazyk

Chcete se naučit rusky bez nudných učebnic a knih? Výukové online kurzy využívají kombinaci několika metod pro co nejefektivnější studium:

Metody výuky Popis metod
Slovíčka Základem každého cizího jazyka je dostatečná slovní zásoba, a to platí i u ruského jazyka. Poté, co se naučíte azbuku, zaměřte se na výuku základních slovíček a frází. Postupně rozšiřujte okruh na další témata.
Poslech Ruský jazyk je velice zvučný, ale výslovnost slovíček je jiná než jejich psaná forma. Proto se učte slovní zásobu společně s jejich výslovností.
Mluvení Mnoho studentů umí perfektně slovní zásobu nebo gramatiku, ale bojí se mluvit. Pokud patříte mezi takové studenty i vy, doporučujeme jazykové online kurzy zaměřené na komunikaci. Některé výukové platformy nabízí v rámci své výuky Skype lekce, kde můžete konverzovat s lektorem, rodilým mluvčím nebo ostatními studenty.
Čtení Ruština má svou vlastní abecedu, kterou se bohužel musíte naučit. Nejenom její výslovnost, ale i psanou formu, abyste mohli číst knihy nebo menu v restauraci. Čtení můžete procvičovat pomocí dvoujazyčných knih nebo pomocí novinových článků.
Psaní Chcete se naučit rusky kvůli pracovní příležitosti? To budete potřebovat i psanou formu jazyka, protože e-maily se sami nenapíšou. Navíc se lépe vyznáte v různých dopravních značkách, památkách nebo zákazech.

Certifikát z ruského jazyka

I z ruského jazyka můžete získat odborný certifikát. OnlineJazyky.cz nabízí odborný certifikát o úspěšném absolvování kurzu ruského jazyka po složení závěrečné zkoušky. Ten můžete využít jako důkaz, že umíte rusky – například u pohovoru.

Pokud se rozhodnete studovat v zahraničí nebo pracovat v Rusku, budete potřebovat certifikát TORFL-ТРКИ (The Test of Russian as a Foreign Language – Тестирование по русскому языку как иностранному), který uděluje Ruské středisko vědy a kultury v Praze. Jde o jediné uznávané státní zkoušky v Čechách.Certifikát z ruštiny

Placený nebo neplacený kurz?

Online kurzů ruského jazyka je opravdu hodně. Odlišují se nejenom svou kvalitou, ale také svou cenou. Kurzy s vyšší cenou mají k dispozici většinou více studijních materiálů, propracovanější podporu a možnost komunikovat s dalšími studenty přes diskuzní fórum nebo Skype.

Placený online kurz ruštiny

Během našeho velkého testu online kurzů ruštiny jsme zjistili, že placená výuka je výrazně kvalitnější. Placené online kurzy mají rozhodně větší nabídku studijního materiálu, komplexnější metody výuky, rychlejší a kvalitnější support a také certifikáty po úspěšném složení závěrečné zkoušky.

Nevýhodou placených kurzů je samozřejmě to, že nejsou zdarma. Cena se pohybuje v řádech několika tisíc korun. Nejedná se sice o levnou zábavu, ale většina výukových platforem nabízí bezplatnou demoverzi k vyzkoušení. Buď se jedná o pár kapitol zdarma na vyzkoušení nebo jde o časový úsek, kdy si můžete vyzkoušet plnou verzi zcela zdarma. Většinou po dobu 3-7 dní.

Rozdíly u placených kurzů neliší pouze cena, ale také styl předplatného. Některé jazykové kurzy online si můžete zakoupit na doživotí, jiné můžete předplatit na určitý časový úsek (většinou na 3 měsíce, půl roku nebo rok). Pro jakou variantu se rozhodnete záleží pouze na vás.

Klady
 • Kvalitní výuka
 • Obrovský výběr online kurzů
 • Spousta studijního materiálu
 • Rychlá podpora
 • Výuka bez reklam
 • Certifikát o úspěšném absolvování kurzu
Zápory
 • Vyšší cena kurzů

Neplacený online kurz ruštiny

K dispozici jsou samozřejmě i bezplatné online kurzy pro samouky. Mezi takové patří například aplikace Duolingo, která je vhodná nejenom pro začátečníky, ale i pro děti.

Bezplatné online kurzy ruského jazyka mají méně studijního materiálu, téměř žádnou podporu ze strany lektorů, a navíc jsou plné reklam. Pokud to s výukou ruštiny myslíte vážně, zaměřte se spíše na některý z placených kurzů. V případě, že s ruštinou začínáte, a nevíte, jestli vás bude jazyk bavit, bude bezplatný kurz plně dostačující.

Klady
 • Studium zdarma
 • Vhodné pro začátečníky
 • Vhodné pro děti
Zápory
 • Obtěžující reklamy
 • Méně studijního materiálu
 • Téměř žádná podpora
 • Není vhodné pro pokročilé studenty
 • Bez certifikátu

Kompatibilita na různých zařízeních

Online kurzy ruského jazyka jsou primárně určeny pro webové rozhraní, ale většina z nich nabízí i bezplatnou aplikaci pro výuku. Tyto appky jsou kompatibilní se systémy Android nebo iOS a jejich stažení je zdarma. Pro spuštění online kurzu však musíte mít zakoupený výukový balíček. Studovat tedy můžete na notebooku, mobilu nebo tabletu.

Většina z těchto výukových aplikací však funguje pouze pro online výuku. Takže pokud se chystáte vyrazit na cesty a chcete si zpříjemnit svou cestu výukou cizího jazyka, mějte zařízení s mobilními daty nebo buďte připojeni přes Wi-Fi. V offline verzi se můžete většinou naučit pouze ruská slovíčka nebo fráze. Ale i tohle je lepší než nic.

Jak můžete vidět, jazykových kurzů pro samouky je opravdu hodně. Je pouze na vás, jaký z nabízených kurzů ruského jazyka si vyberete. Doufáme, že vám náš velký test při výběru toho správného pomohl.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (21 hlasů)

Autor článku

Sabina Krejčová
Sabina Krejčová

Sabču zajímají nové technologie, deskové i PC hry, kultura a cestování. Ve volném čase se věnuje geocachingu, vaření nebo svému blogu. Jejím velkým vzorem je herečka Emilia Clarke. Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář