Zásady o bateriích mobilních telefonů a správném nabíjení

Dnešní moderní chytré telefony jsou nejnovějšími technologickými novinkami doslova prošpikované. Zatímco dříve jsme se spokojili s operační pamětí několika kilobajtů nebo maximálně megabajtů, dnes mluvíme jedině o gigabajtech. Stejně tak procesory a vlastně veškerá technika pokročila neuvěřitelným technologickým pokrokem kupředu.

Staré nahradily modernější

Svižným tempem pokročily i akumulátory, které naše smartphony pohání. Dřívější ne moc kvalitní nikl-kadmiové (NiCd) a nikl-metal hydridové (NiMH) baterie jsou už dávno pryč, neboť jejich místa nahradily modernější typy lithium-iontové (Li-Ion) a lithium-polymerové (Li-Pol). Na tyto baterie pohlížíme jako na energeticky výkonnější, spolehlivější a hlavně bezpečnější.

Baterie

Životnost nové baterie se pohybuje kolem 500 nabíjecích cyklů. Obecně se má za to, že zcela nová zásobárna energie vydrží průměrnému uživateli sloužit zhruba dva roky. Pak se její výdrž strmě snižuje. Má to hned několik důvodů. Je nicméně dobré vědět, že můžeme životnost baterie svým chováním a užíváním ovlivnit. Pokud se budeme řídit určitými zásadami, baterie nám náš zodpovědný přístup oplatí.

Je totiž nutné brát v potaz skutečnost, že valná většina chytrých telefonů vlastní nevyjímatelný akumulátor. Pakliže nám baterie přestane sloužit, jsme nuceni navštívit autorizovaný servis. Druhou možností je i zakoupení nového přístroje, což nejeden telefonistický příznivce udělá. Dodržováním obecně platných zásad ale nějakou tu korunu ušetřit přece jenom můžete.

zpět na obsah ↑

Obecná pravidla nabíjení

Asi nejzásadnější pravidlo vůbec se týká procentuálního nabíjení. Telefony do elektrické sítě připojujeme de facto každodenně, tudíž následujícím řádkům věnujte maximální pozornost. Baterii ve svém mobilním telefonu nabíjejte ideálně do 90 procent. Nabíjejte raději opakovaně, několikrát denně, nežli jednou a do úplného maxima. Má to své důvody…

Baterie

Na začátku jsme si řekli, že každá baterie má maximální počet cyklů. Pokud budeme nabíjet vždy do sta procent, počet cyklů se s každým nabitím snižuje. Pravidlo platí jak pro maximální nabití, tak pro minimální vybití. Jestliže tu možnost máte, snažte se akumulátor svého telefonu vybíjet na hranici 20 až 30 procent. Baterii zkrátka neprospívá (z hlediska výdrže) jak úplné nabití, tak úplné vybití.

zpět na obsah ↑

Nabíjení přes noc

Těmito řádky jsme si vlastně zároveň odpověděli na jednu z nejčastějších otázek týkajících se nabíjení baterií: „Vadí baterii nabíjení přes noc?“ Jak je vidno, ideální to úplně není. Na druhou stranu se ale nemusíte bát o bezpečnost nabíjeného akumulátoru nebo telefonu. Každá moderní baterie je již chráněna elektronickými přepěťovými pojistkami, které po dokončení nabíjecího cyklu přísun energie okamžitě stopnou. Baterie se tedy po dosažení svého maxima přestane nabíjet.

Baterie

Stejně důležité je nenechávat baterii delší dobu úplně vybitou. Pokud je to jenom trochu možné, energetický zdroj byste úplně vybít neměli nikdy. Každý z nás ale občas zapomene a samozřejmě to hned nepředstavuje tragédii. Snažte se ale podobné zapomínání omezit na samé minimum. Baterie vám bude za vaše uvědomění vděčná. A pokud víte, že telefon nebudete delší dobu používat, nevkládejte jej do šuplíku úplně vybití. Baterii nabijte ideálně na maximální míru a pak přístroj teprve odložte.

zpět na obsah ↑

Teplotní výkyvy

Co bateriím nadmíru vadí, je velká zima nebo extrémní horko. Teplotní výkyvy jsou pro tyto energetické zdroje strašákem číslo jedna. Snažte se těmto změnám co nejvíce vyvarovat. Telefon nikdy nenechávejte na přímém slunci a stejně tak jej v zimním období neodkládejte při popíjení čajů a grogů na vymrzlé stolky. Na poli teplot hrají velkou roli i populární obaly. Ty bateriím příliš nesvědčí a teplotu přístroje ještě zvyšují. Někdy je lepší obal raději sundat a nechat telefon „vydechnout“ – to platí hlavně u nabíjecího procesu.

zpět na obsah ↑

Když si koupím nový telefon

Většina uživatelů stále neví, jakým způsobem se má k baterii chovat těsně po zakoupení nového telefonu. Nejedná se o nic složitého, některé ale tento postup může mást, protože se vymyká námi doporučovaným radám. Postupujte následovně: po zakoupení telefonu nabijte baterii do samého maxima – a poté odpojte nabíječku. Vyčkejte ideálně několik hodin, až baterie úplně vychladne a nabijte akumulátor znovu do sta procent. Tímto postupem získáte maximální kapacitu, jakou můžete vůbec dostat.

Mnozí z vás si během výběru herních pecek nebo aplikací určitě všimli, že Google Play nabízí všemožné aplikace slibující zvýšení výdrže. Podobných programů je nepřeberné množství a nové stále přibývají. Nenechte se ale zmýlit. Na tyto „zázračné aplikace“ pohlížejme spíše jako na alternativní způsoby zvýšení výdrže. Tito softwaroví pomocníčci nám pouze ukáží cestu, jakým způsobem můžeme výdrž akumulátoru prodloužit.

Bateriovou výdrž obecně zvýšíme tak, že povypínáme zbytečné aplikace, spuštěné aplikace na pozadí a snížíme jas displeje. Největšími žrouty je také zapnutý GPS a bezdrátové připojení Wi-Fi. Právě tyto funkce neustále vyhledávají dostupné zdroje signálů, vlivem čehož odesílají a přijímají data. Aplikace slibující zvýšení výdrže vám tyto energetické žrouty pomohou snáze vypnout. Nejde tedy o žádný zázrak, ale o ukázání cesty k delší výdrži.

zpět na obsah ↑

Jak jsou na tom dnešní baterie?

Dnešní telefony ve svém nitru ukrývají baterie různých kapacit. Některé akumulátory nedosahují ani kapacity 3000 mAh, jiné vlastní zase klidně dvakrát tolik (podívejte se na telefony s největší výdrží). Obecné pravidlo samozřejmě zní, že čím je vyšší kapacita akumulátoru, tím déle telefon vydrží v pohotovosti. To je na jednu stranu pravda, ovšem tak nějak z poloviny.

S velkou pravidelností se nám během recenzování stává, že menší baterie vydrží mnohem déle, nežli baterie s vyšší kapacitou. Na této skutečnosti má velký podíl hned několik faktorů: velikosti displeje, hardwarová vybavenost a optimalizace systému. Ne třeba snad ani dodávat, že kapacita se rapidně snižuje hraním her, kdežto posloucháním MP3 hudby se její procentuální hodnota skoro ani nehne.

Baterie

A i když je systém vyladěný a jas displeje na minimum, na vybíjení má obrovský podíl samotný uživatel. K přístroji se je třeba chovat s rozvahou a jeho služby využívat efektivně. Proč mít zapnutou aktuální polohu, když ležím doma na gauči? Proč nechávat spuštěné aplikace na pozadí, když je nevyužívám atd.

zpět na obsah ↑

Má to smysl?

Tuhle otázku si možná položil nejeden z vás. Jak totiž vidíte, byť není doporučovaných zásad příliš moc, jejich dodržování je poměrně otravné. Nabíjení telefonu během spánku se pro většinu uživatelů stalo jakousi bezstarostnou samozřejmostí. Také neustále hlídat nabitá procenta není nic jednoduchého. Pokud tak již činíme, připravujeme se vlastně o cca 30 – 40 procent baterie, které de facto nevyužíváme.

Záleží tedy na každém, jak všechna pro a proti zváží. Výměna baterie není zase až tak nákladná… Jistě, otravné a zdlouhavé to je, nejde ale o nic, co by se nedalo jednou za dva roky překousnout. Druhou stránkou mince je i to, zdali samotný telefon vůbec přežije baterii. Dnešní smartphony jsou sice moderní a technicky vyspělé, ovšem výrobcům se pravidelné kupování jejich produktů do vínku hodí. Je to zkrátka byznys jako každý jiný…

Shrnutí zásad

  • Udržujte kapacitu baterie od 20 do 90 procent
  • Nenabíjejte přes noc
  • Nenechávejte baterii úplně vybitou
  • Pozor na extrémní teploty
  • Minimalizujte programy spuštěné na pozadí
  • Využívejte automatickou regulaci jasu
  • Vypínejte GPS a Wi-Fi

Milovník nových technologií, populární vědy, techniky a historie. Velký optimista s pesimistickými názory, který je fascinován životem vizionáře Elona Muska, který svojí neskutečnou pílí dokázal prakticky z ničeho vybudovat obrovskou příležitost pro lidstvo.

Podělte se s námi o váš názor:

      Okomentujte