Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Jak vybrat mobil

Displeje mobilních telefonů (technologie, rozlišení atd.)

Chytré telefony nepoužíváme pouze k volání a prohlížení internetu, ale také na nich hrajeme hry, přehráváme filmy, youtube videa a prohlížíme si fotografie. Aby byl uživatelský zážitek při těchto činnostech co nejlepší, nesmíme při výběru nového mobilu zapomenout na kvalitu displeje. Na konkrétní parametry, které odlišují dobrou obrazovku od špatné, se podíváme níže.

Velikost displeje

Velikost displeje vyjadřuje délku úhlopříčky displeje, která se udává v palcích (1 palec = 2,54 cm), značených též uvozovkou nahoře (např. 5“ = 5 palců). Protože tento parametr výrazně ovlivňuje celkovou velikost přístroje, mluvíme často například o pětipalcových telefonech, přičemž máme na mysli proporce displeje, nikoli rozměry samotného telefonu. Úhlopříčky dotykových telefonů začínají u těch nejmenších na hodnotě 3,5 palce a končí s tzv. phablety na hranici 7 palců.

Čím je displej větší, tím se na něm lépe čte, pracuje nebo hrají hry. Na druhou stranu řada uživatelů preferuje spíše kompaktnost a pohodlné ovládání v jedné ruce a proto dávají přednost menším mobilům. Jelikož však výrobci jdou na ruku většinové společnosti, která si oblíbila mobily s úhlopříčkou 5 až 5,5 palce, je momentálně nabídka malých smartphonů silně omezená. Pro přehled jejich tipů doporučuji tento článek.

Nelze jednoznačně říci, zda jsou lepší malé nebo velké telefony, vždy záleží na vaší konkrétní preferenci. Obecný trend však směřuje k čím dál větším zařízením.

Technologie displeje

V současnosti existují tři hlavní technologie displejů: TN, IPS a OLED. První zmiňované (občas označované i jako TFT) jsou nejstarším a nejméně kvalitním typem, který pomalu odchází do věčných lovišť a najdeme ho pouze u několika nejlevnějších zařízení. Oproti dvojici novějších displejů mají horší barvy, kontrast i pozorovací úhly. Pokud tedy máte na výběr, vyhněte se jim.

Nejrozšířenějším typem zobrazovacích panelů mezi smartphony jsou IPS displeje založené na technologii LCD. Ty nabízejí skvělé pozorovací úhly a velmi věrné podání barev. Oproti OLED displejům se navíc mohou pochlubit delší životností a věrnějším podáním bílé. Naopak zaostávají pokud jde o zobrazení černé. IPS displeje mají několik podtypů, například u telefonů HTC se můžete setkat se Super-LCD.

Modernější alternativou k IPS jsou OLED displeje, které najdeme hned v několika variantách: AMOLED, SuperAMOLED či P-OLED. Všechny typy nadchnou skvělými pozorovacími úhly, velmi živými barvami a vynikajícím podáním černé. Nevýhodou oproti IPS jsou vyšší výrobní náklady a nižší životnost. Nejčastěji je najdeme u telefonů značky Samsung.

Z praktického hlediska není mezi oběma typy velký rozdíl a doporučit lze volbu obou z nich, s tím že o něco lepší je OLED.

Zapomenout nesmíme zmínit ani telefony s e-ink displejem, fungující na stejném principu jako čtečky elektronických knih. Žádný z dosud uvedených modelů (např. YotaPhone či Siswoo R9) si však příliš velkou oblibu mezi uživateli nezískal a jedná se spíše o raritní záležitost.

Náš tip
Pokud vybíráte nový telefon, doporučujeme zavítat do sekce Nejlepší mobily, kde najdete pravidelně aktualizované tipy na nejlepší modely v poměru ceny/výkon.

Rozlišení displeje

Ačkoli by se mohlo zdát, že i zde platí pravidlo, čím více, tím lépe, je tomu jen do určité míry. Příliš velké rozlišení má totiž negativní vliv na výdrž baterie, aniž by přineslo výrazné zlepšení kvality obrazu.

Rozlišení displeje se udává jako počet pixelů na výšku a na šířku, např. 1080×720. Běžně se ale můžete setkat i s dalšími pojmy HD (1280×720), Full HD (1920×1080), 2K (2048×1080) či 4K neboli UltraHD (3840×2160). Ve skutečnosti však o jemnosti a ostrosti displeje více vypovídá hustota pixelů alias ppi (pixels per inch). Pokud máte například dva telefony s HD rozlišením a jeden má úhlopříčku 4,7 palců, zatímco druhý 5,5, kvalita obrazu bude velmi odlišná. V první případě je to 312, ve druhém 267. Přestože je tento parametr mnohem důležitější, výrobce ho ve specifikacích často neuvádějí.

Jako minimální hodnota pro dobrý uživatelský zážitek se udává 250 ppi. Bodová mřížka je sice trochu patrná, ale nic, co by vás příliš rušilo. Většina uživatelů však bude jistě spokojena s hustotou kolem 300 ppi. Zde si pixelů při běžném používání nevšimnete, jenom, když se na ně skutečně zblízka zaměříte. U displejů s hodnotou 400 ppi jsou pak jednotlivé body okem zcela nerozpoznatelné a vyšší hustota tím pádem poněkud postrádá praktický smysl.

Shrnuto: Vybírejte telefony s jemností ideálně 300 až 400 ppi. Jste-li fajnšmekr můžete sáhnout i po vyšším rozlišení.

Další parametry (pozorovací úhly, jas, kontrast, gamma)

Pokud jde o maximální a minimální jas, kontrast či barevnou hloubku, tak s nimi většina telefonů s IPS či OLED displejem nemá žádný problém a když nebudete mít před sebou přímé srovnání dvou telefonů, obvykle od oka nedokážete říct, který je lepší a který horší. Pokud by některý telefon výrazně vyčníval, ať již pozitivně či negativně, nepochybně se to dozvíte v (nejen) našich recenzích.

Gamut barevného spektra Samsung Galaxy J5

Gamut barevného spektra Samsung Galaxy J5.

Patříte-li však k náročným uživatelům, kteří chtějí tvrdá empirická data, můžeme doporučit výsledky na webu phonearena.com v sekci Benchmarks->Display. Zde naleznete vědecké údaje k široké škále telefonů, týkající se jasu, kontrastu, teploty barev, gammy, pozorovacích úhlů, věrnosti barevného podání a dalších. Podrobné statistiky displejů naleznete i v recenzích na webu notebookcheck.net.

Pozorovací úhly Samsung Galaxy J5

Pozorovací úhly Samsung Galaxy J5. Zdroj obou obrázků: Notebookcheck.net

Pro kompletnost jen uveďme, že u minimálního jasu by měla být hodnota, co nejnižší, díky čemuž vás ve tmě nebudou tolik bolet oči. Nejlepší telefony mají minimální jas 1 cd/m2. S maximálním jasem se to má logicky naopak. Nejzářivější displeje mají přes 700 cd/m2, díky čemuž jsou skvěle čitelné i na přímém slunci. S dobrou čitelností souvisí i kontrast, přičemž nejvyšší hodnoty u smartphonů jsou kolem 1:2200. Barevná odchylka od stanovené normy je ideálně 0, nicméně i hodnoty pod 2 jsou považovány za výborné. Gamma by v nejlepším případě měla být 2,20.

Novinky v oblasti displejů

Vyšší obnovovací frekvence: Nedávným trendem v oblasti displejů je zvýšení obnovovací frekvence. Zatímco standardní displeje mají obnovovací frekvenci 60 Hz, nové modely nabízejí 90 Hz, 120 Hz nebo dokonce 144 Hz. Vyšší obnovovací frekvence zajišťuje plynulejší a ostřejší zobrazení při prohlížení obsahu a hraní her, což je zvláště vítané u herních smartphonů.

Flexibilní a skládací displeje: V poslední době se staly velmi populární flexibilní a skládací displeje. Tyto inovativní displeje umožňují větší variabilitu v designu telefonů, včetně skládacích modelů, které mohou nabídnout větší displej v kompaktnějším těle.

HDR a vylepšené barvy: High Dynamic Range (HDR) je další vylepšení, které začíná pronikat do světa chytrých telefonů. HDR zajišťuje lepší rozsah barev, vyšší kontrast a celkově realističtější zobrazení. Mnoho výrobců také implementuje vlastní technologie pro zlepšení barevného podání a kontrastu.

Poddisplejové technologie: Výrobci se nyní zaměřují na inovace, jako jsou čtečky otisků prstů integrované přímo do displeje nebo technologie poddisplejových kamer, které by mohly v budoucnu nahradit výřezy a “notchy” na displejích.

Zlepšená odolnost: Výrobci pracují na zlepšení odolnosti displejů proti poškrábání a nárazu. Nové typy tvrzeného skla a inovativní materiály, jako je například Gorilla Glass Victus, nabízejí lepší ochranu displeje bez kompromisů v kvalitě zobrazení.

Další zdroje informací

https://www.svetandroida.cz/jak-vybrat-mobilni-telefon-4-displej-201602
http://www.phonearena.com/phones/benchmarks

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (3 hlasy)

Autor článku

Václav Hrnčíř
Václav Hrnčíř

Fanda do elektroniky a nejrůznějších spotřebičů. Vím, že vybrat správný produkt není vždycky snadné, a tak bych Vám rád pomohl alespoň v základní orientaci. Konečná volba bude vždycky na Vás, nicméně doufám, že mé rady a tipy Vaše rozhodování co nejvíce ulehčí. Můj Facebook, Osobní stránky.

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář
Uživatel
Mobil (komentář starší než rok)

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli máte na samsung galaxy a 21s displej děkuji

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (komentář starší než rok)

Dobrý den, zboží zde neprodáváme, pouze srovnáváme, recenzujeme a doporučujeme :) Hezký den.

Odpovědět
Uživatel
vlado mak (komentář starší než rok)

zakladnu vec ste zabou: a co spotreba?HD vs. FHD?

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (komentář starší než rok)

Dobrý den, děkujeme za informaci. Tohle doplníme.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář