Hledáte spolehlivou metodu pro měření svých sportovních výkonů? Potom se vám bude líbit jednoduché, ale velmi přesné zařízení s názvem hrudní pás. V našem testu se podíváme, jak hrudní pásy fungují a představíme si ty nejlepší pro domácí použití i pro pokročilé sportovce. Jako absolutního vítěze srovnání jsme vybrali Garmin HRM-Pro Plus.
Nejlepší hrudní pás našeho testu. Dobře sedí i při náročném pohybu, má dlouhou životnost s kvalitním zpracováním a vysokou odolnost.
Spolehlivý a přesný hrudní pás s vnitřní pamětí pro tréninkový záznam a s vodotěsností. Zvládne se propojit s více bluetooth zařízeními.
Levný, ale přesto spolehlivý hrudní pás pro nenáročné sportovce, kteří nepožadují po svém měřiči vnitřní paměť a úplnou vodotěsnost.
Nejlepší hrudní pásy a jejich recenze
Garmin HRM-Pro Plus – vítěz našeho testu
Technologie měření: elektrický senzor | Technologie přenosu: ANT+ a Bluetooth | Voděodolnost: do 5 ATM | Baterie: CR2032 | Vnitřní paměť: ano (1 záznam) | Hmotnost: 52 g | Technické požadavky: Android 7.0 a vyšší / iOS 15.0 a vyšší | Přibližná cena: 2 500 Kč
- Vysoká kvalita zpracování a dlouhá životnost
- Přesnost měření
- Vysoká odolnost
- Snadná výměna baterie
- Paměť na 1 záznam
- Pás není odnímatelný od měřiče
Garmin HRM-Pro Plus se řadí mezi hrudní pásy vysoké kvality, které udrží tempo i s náročnými profesionály. Samozřejmě se ale hodí i pro hobby sportovce, kteří požadují vysokou přesnost měření. Poradí si i s extrémními podmínkami. Je odolný proti vodě do 5 ATM, funguje v teplotním rozmezí od -10 °C až do +40 °C a navíc má neklouzavý povrch, aby dobře seděl i při náročném pohybu. Popruh je také pružný a přitom měkký. Celkově se zpracováním tento Garmin hrudní pás řadí do top třídy.
Tento hrudní pás disponuje elektrickým senzorem a podporuje duální přenos dat pomocí technologií ANT+ i Bluetooth. Zvládá propojení s více zařízeními naráz. Pokud byste ho ale používali bez spárování, dokáže si zároveň do paměti uložit jeden záznam o tepové frekvenci, který si pak jednoduše stáhnete. Doba jednoho záznamu může být až 65 hodin a dosah přenosu je 3 metry. Hrudní pás váží pouhých 52 gramů, tudíž se řadí k velmi lehkým.
Garmin HRM-Pro Plus je kompatibilní s mnoha aplikacemi i cyklo-počítačemi a spolupracuje s hodinkami, od kterých si propůjčuje a synchronizuje naměřené údaje. Měřič tepu není odnímatelný od pásu, avšak díky vodotěsnosti se snadno udržuje v čistotě. Jen v případě poškození snadno neprohodíte pásek za jiný. O chod se stará baterie CR2032, která je součástí balení. Vydrží 12 měsíců při hodinovém tréninku každý den a její výměna je velmi snadná.
Polar H10+ – kvalitní hrudní pás
Technologie měření: elektrický senzor | Technologie přenosu: ANT+ a Bluetooth | Voděodolnost: do 30 metrů hloubky | Baterie: CR2025 | Vnitřní paměť: ano (1 záznam) | Hmotnost: 60 g | Technické požadavky: Android 4.3 a / iOS | Přibližná cena: 2 100 Kč
- Vysoká přesnost měření
- Vysoká odolnost
- Paměť na 1 záznam tepové frekvence
- Spojení se dvěma bluetooth zařízeními
- Velká výdrž baterie
- Pro delší výdrž nutná správná péče
Hrudní pás Polar H10+ se zalíbí jak náročným začátečníkům, tak i profesionálním sportovcům. Vyniká přesností měření díky kombinaci tří frekvenčních pásem a také velkou odolností proti vnějším vlivům. Je ponořitelný až do hloubky 30 metrů, tudíž se hodí i pro vodní sporty. Dokáže pracovat v teplotním rozmezí -10 °C až +50 °C. Bude tak skvělým parťákem i pro venkovní aktivity, například jako hrudní pás na běhání a na kolo.
Pro měření Polar H10+ používá elektrický senzor. V komunikační výbavě se nachází ANT+ i Bluetooth. Polar H10+ funguje s velkým množstvím mobilních aplikací, fitness náramků a hodinek. Dokáže se dokonce domluvit i s GoPro Hero 4-5, kde uvidíte na záznamu svůj tep. Lze ho připojit rovnou ke dvěma tréninkovým počítačům s Bluetooth. Při používání bez dalších zařízení oceníte vnitřní paměť, která zachová poslední záznam tepové frekvence a umožní vám ho zpětně stáhnout.
Pro chod využívá tento hrudní pás baterii CR2025, jejíž životnost stoupá až k 400 hodinám používání. Zvládne tudíž více než hodinovou denní aktivitu po celý rok. Hmotnost dosahuje standardních 60 gramů, tudíž Polar H10+ na těle při tréninku ani neucítíte. Na výběr máte z více velikostí dle obvodu vašeho hrudníku. Pásek je odnímatelný a výrobce doporučuje pro udržení životnosti odepnout vysílač a omýt snímací elektrody vodou. Pásek lze prát na maximální teplotě 40°C.
Lifefit BT 4.0 – levný hrudní pás
Technologie měření: elektrický senzor | Technologie přenosu: ANT+ a Bluetooth | Voděodolnost: stříkající voda | Baterie: CR2032 | Vnitřní paměť: ne | Hmotnost: 60 g | Technické požadavky: iPhone 4S a novější, iPad 3 a novější / Android 4.0 a vyšší | Přibližná cena: 1 000 Kč
- Nízká cena
- Ve své třídě dobrá výbava
- Textilní pás je odnímatelný
- Dlouhý dosah signálu
- Není plně vodotěsný
- Větší odchylky měření
- Horší kompatibilita
Hrudní pás Lifefit BT 4.0 s elektrickým senzorem jsme vybrali pro všechny, kdo hledají přesnější měření, než jaké nabídne běžný sporttester, ale zase zároveň nechtějí za hrudní pás utratit příliš velkou sumu. Jeho přesnost nedosahuje úrovně výrazně dražších hrudních pásů, avšak posun v měření v porovnání s náramkovým řešením je výrazný a pro hobby trénink dostačující.
Konstrukce je voděodolná s vodotěsností pro stříkající proud vody. Nevadí mu tudíž déšť či pot. Pro vodní sporty ale vybírejte jiný hrudní pás. Provozní vzdálenost od přijímacího zařízení je dostatečných 10 metrů. Při používání vás potěší nízká hmotnost 60 gramů. Také oceňujeme, že je textilní pás odnímatelný pro snadné udržování v čistotě. Provoz zajišťuje baterie CR2032, která je rovnou součástí balení.
Lifefit BT 4.0 nemá vnitřní úložiště. Informace tudíž přenáší v reálném čase do vašeho zařízení. Co se týká kompatibility, disponuje Lifefit BT 4.0 technologiemi přenosu bluetooth i ANT+. Spolupracuje ale prakticky jen s nejpopulárnějšími aplikacemi jako Runtastic PRO, Endomondo, Strava či Runkeeper a další. S raritnějším softwarem nebo třeba s mnoha chytrými hodinkami nemusí umět komunikovat. Za upozornění stojí, že při připojování se hrudní pás nezobrazí jak periferní bluetooth zařízení – párování probíhá přes aplikaci.
Nejprodávanější hrudní pásy
Jak vybrat hrudní pás
Hrudní pás je zařízení sloužící pro měření tepové frekvence během fyzické aktivity. Někdy se můžete setkat i s jeho popisnějším označením „hrudní snímač srdečního tepu“. Konstrukčně toto zařízení odpovídá svému názvu – jedná se o popruh se senzory, jenž si zapnete podél hrudníku.
Hlavním důvodem používání je vysoká přesnost výsledků hrudních pásů ve srovnání s měřiči umístěnými v jiných částech těla. Výběr hrudního snímače není náročný, avšak pro správný výběr je dobré se seznámit s technologií a principem fungování, zvážit kompatibilitu a také komfort používání.
Využití hrudního pásu
Hrudní pás používají nejen profesionálové, kteří si detailně s jeho pomocí optimalizují trénink. Oblíbený je i u rekreačních sportovců. Právě začátečníkům, kteří sami ještě na svém těle nedokáží pocitově dobře odhadnout míru vyvíjené zátěže, může měření značně pomoci zvolit optimální tempo pro dosažení požadovaných výsledků cvičení a pro zlepšování se.
Hrudní pás má uplatnění při měření jakékoliv kardio-vaskulární aktivity. Hodí se tudíž na jak krátké intenzivní, tak dlouhé vytrvalostní aktivity (sprint i maraton) včetně intervalových tréninků nebo i méně organizovaný volnočasový pohyb s přestávkami. Co se týká konkrétních sportů, můžete ho vedle klasického běhu nebo jízdě na kole využívat i pro mnohem rozmanitější aktivity, jako je běžkování, lyžování, jízda na zimních bruslích i kolečkových bruslích, plavání, horolezectví nebo třeba pro návštěvu fitness centra či trek v přírodě.
Hrudní pás vs. sporttestery
Jak již bylo zmíněno, hrudní pásy díky svému umístění v oblasti hrudi zprostředkují daleko přesnější výsledky v porovnání s měřiči v jiných částech těla. Technologie záznamu je však obdobná.
Pokud hledáte jen základní orientační údaje, bude pro vás dostačující prakticky jakýkoliv sporttester (zařízení sbírající analyzující údaje z fyzické aktivity) v podobě třeba chytrých hodinek, které jsou zároveň multifunkčním smart zařízením. Speciálně zaměřené na sport jsou pak fitness náramky, které v sobě kombinují příznivou cenu a široké možnosti měření výkonu. Náramkové varianty či třeba smart prsteny doporučujeme především pro uživatele, kteří se rádi podívají na své výsledky tréninku (například dobu cvičení či uběhnutou vzdálenost), ale nepotřebují se spoléhat na naměřené hodnoty a přizpůsobovat si podle nich své cvičení.
Hrudní pásy měří s větší přesností a také snímají kontinuálně a bez prodlevy. Jsou tedy nenahraditelnými pomocníky pro navození a udržení tepové frekvence v konkrétních hodnotách. To je důležité, ať už chcete zvýšit svůj výkon nebo spalovat tuk.
Technologie měření (senzory)
Pro měření se mohou používat dva typy senzorů – optický a elektronický. Optický najdete spíše v hodinkách či fitness náramcích, zatímco většina hrudních pásů dnes pracuje na elektronické technologii.
Hrudní pásy s elektrickým senzorem
Elektrický senzor hrudního pásu snímá elektrické impulzy, které vysílá tělo. Výhodou je velmi rychlá odezva a přesnější hodnoty v porovnání s optickou technologií. Nutné je však úplně těsné připnutí hrudního pásu.
Hrudní pásy s optickým senzorem
Optický senzor hrudního pásu používá k měření světelné impulzy. U velmi tmavé pokožky nemusí fungovat tak dobře. Všeobecně je přesný, byť ne tolik jako elektrický typ. Také jeho výsledky mají určitou časovou prodlevu. Na druhou stranu ho není nutné tak pevně připnout, tudíž přináší větší komfort při nošení.
Přenos a sběr dat
Naměřené údaje ze senzorů hrudní pás posílá do dalšího zařízení nebo je provizorně ukládá do své vestavěné paměti pro budoucí přesunutí. Ne každý hrudní pás ale má vnitřní paměť. Některé základní modely disponují jen funkcí přímého odesílání dat.
V každém případě platí, že potřebujete zobrazovací technologii pro čtení výsledků – nejčastěji chytrý telefon s příslušnou mobilní aplikací, sportovní náramek / hodinky či tréninkový přístroj vybavený displejem jako jsou běžecké pásy, rotopedy nebo eliptické trenažery.
Ne všechny hrudní pásy jsou kompatibilní se všemi chytrými zařízeními a se všemi aplikacemi. Zejména máte-li již vlastní ekosystém na tréninky, ověřte si, zda do něj bude hrudní pás zapadat. Pro úplné nováčky doporučujeme volit mezi modely kompatibilními s velkým množstvím mobilních aplikací, abyste měli na výběr a mohli si vyzkoušet, kterou budete používat. Modely jen pro vybrané sportovní hodinky / náramky či fitness přístroje jsou daleko méně univerzální.
K přenosu dat lze používat dvě různé technologie – bluetooth nebo ANT / ANT+. Většina moderních hrudních pásů však zvládá oboje, tudíž zpravidla nebudete tento parametr muset řešit.
Hrudní pásy s bluetooth
Fungování této technologie znáte ze svých mobilních telefonů, bezdrátových sluchátek a další běžných technologií. Díky širokému zastoupení v celé řadě elektroniky je hrudní pás s bluetooth kompatibilní prakticky se všemi telefony (s odpovídající verzí operačního systému). Velkým plusem je také maximální rychlost přenosu. Mezi zápory hrudních pásů s bluetooth patří snad jen vyšší energetická náročnost v porovnání s ANT a ANT+.
Hrudní pásy s ANT / ANT+
ANT+ technologii najdeme často u fitness vybavení, která jsou hrudními pásy schopná komunikovat. Ačkoliv není tento přenos tak univerzální a tak rychlý jako bluetooth, má své výhody jako nižší energetická náročnost a bezproblémové propojení s více zařízeními naráz.
Zpracování a voděodolnost hrudních pásů
Kromě technických parametrů byste si měli všímat také samotného upevňovacího popruhu. Jeho správný výběr zajistí pohodlí i dobré držení na místě při pohybu. Hrudní pásy by měly mít především pružný popruh. Dostatečná šířka také brání posunu a přispívá ke komfortu nošení. Pro vodní sporty oceníte rychleschnoucí provedení.
Všímejte si také, zda lze měřič odepnout od snímače tepu. Odnímatelná zařízení se nejen snáze udržují v čistotě, ale také není v případě poškození popruhu nutné kupovat celý nový hrudní pás.
Hrudní pásy jsou všeobecně lehké; mají hmotnost kolem 60 gramů. Jejich nošení tudíž při sportu prakticky neucítíte.
Napájení hrudních pásů
Hrudní pás na měření tepu musí mít ke svému chodu zdroj energie. Pro pohon se používají baterie. Ty mohou být výměnné (často typy jako CR2032 či CR2025) nebo také nabíjecí. Výměnné typy patří mezi častější řešení.
Hrudní pásy mají všeobecně velmi úsporný chod. Délka výdrže výměnných baterií je mnoho měsíců, klidně i rok při pravidelném používání hodinu denně. Nemusíte e bát nutnosti častého měnění a nakupování baterek. U dobíjecích je výdrž o něco menší, avšak bez problémů zvládnou celou řadu tréninků bez nabíjení.
Tipy na měření pomocí hrudního pásu
Přesně naměřené hodnoty vaším hrudním pásem je důležité umět i správně interpretovat, abyste mohli na jejich základě upravovat svém trénink. Intenzita cvičení se určuje podle míry zvýšení tepové frekvence.
Klidová tepová frekvence se u dospělého člověka pohybuje kolem 60 až 100 tepy za minutu (BPM). Trénovaní sportovci často mají tepovou frekvenci nižší; někdy i pod 50 BPM. Naopak maximální tepová frekvence je nejvyšší hodnota, které můžete při zátěži dosáhnout. Vypočtete ji snadno pomoc vzorečku:
- 220 minus váš věk
Mezi další používaný vzoreček patří:
- Muž: 214 mínus (věk × 0,8)
- Žena: 209 mínus (věk × 0,7)
Maximální tepovou frekvenci si také můžete změřit. Speciální sportovní laboratoře pro zjišťování používají běh s hrudním pásem na trenažeru s náklonem. Stejně tak můžete snímání s hrudím pásem při velmi vysoké zátěži provést v domácích podmínkách – pozor však na zdraví a přetížení.
Maximální tepová frekvence (MTF) umožňuje stanovit jednotlivé zóny tepové frekvence. Každá z nich má jinou funkci a jejich sledování vám umožní lepší přizpůsobení tréninku pro dosahování vybraného cíle:
- Zóna 1 (50 až 60 % MTF) Nízká intenzita: Lehký a zdraví prospěšný pohyb. Lze používat pro zahřátí před tréninkem nebo jen jako uvolňující aktivitu. Snadné s nízkou námahou.
- Zóna 2 (60 až 70 % MTF) Aerobní zóna: Zlepšování celkové zdatnosti, podporuje metabolismus a napomáhá pálení tuků. Vhodné pro dlouhodobé vytrvalostní cvičení, klidně i přes hodinu. Mírná a příjemná zátěž.
- Zóna 3 (70 až 80 % MTF) Vyšší intenzita: zlepšuje kardiovaskulární kondici, buduje fyzičku a výdrž. Tempo je možné udržet i desítky minut. Rovnoměrné a zrychlené dýchání.
- Zóna 4 (80 až 90 % MTF) Anaerobní zóna: Zlepšuje výkonnost a také rychlost či svalovou sílu. Dostávání se k hranici sil si tělo budu odolnost. Využíváno především závodníky a lidmi, kteří na sobě chtějí více pracovat. Jedná se již o náročný pohyb, většinou ne delší než 10 minut. Po chvíli nastane zadýchání i únava svalů.
- Zóna 5 (90 až 100 % MTF) Maximální úsilí: Maximální úsilní. Určené pro krátké intervaly a špičkový výkon. Většinou se plný výkon podá za méně než 5 minut zátěže. Velmi náročné a vyčerpávající z hlediska dechu i zátěže svalů.
Tipy na používání hrudního pásu
Pro plnohodnotné používání je zásadní výběr kvalitního hrudního pásu. Doporučujeme jeho kvalitu nepodceňovat. Cenové rozdíly nejsou tolik zásadní a při snaze ušetřit se může stát, že stejně kvůli vyšším požadavkům na pohodlí, odolnost a přesnost měření budete za čas kupovat nové lepší zařízení.
Vedle zpracování hrudního pásu je pro komfort nošení i pro přesnost měření rovněž důležité jeho správně těsné zapnutí tak, abyste v něm mohli dýchat a zároveň aby dostatečně pevně seděl. Zvládnout optimální utažení je všeobecně náročnější u velmi hubených jedinců.
Hrudní pásy se upínají pod prsy, kde nedochází k posunu při pohybu a kde sedí v blízkosti srdce. Samozřejmostí je zapnutí přímo na kůži – hrudní pásy se nosí vždy pod oblečením, nikdy ne navrch.
Při nošení hrudního pásu je vhodné zvolit i správné oblečení. Příliš těsné tričko může způsobovat nepohodlí a také posun zařízení. Například pokud si berete hrudní pás na kolo či běh, vyhněte se typickým cyklistickým a běžeckým přiléhavým dresům. Ženy by pak měly volit sportovní podprsenku, která díky pevnému upnutí, střihu a měkkému provedení neposouvá hrudní pás.
Dobrým tipem je také navlhčit snímače před začátkem tréninku pro lepší snímání tepové frekvence.
Diskuze a zkušenosti